Φυσίγγια για Λαγό

Σε καυγά ποτέ δεν σηκώνεις πόδι πάνω απ' τη μέση....στόχος τα γόνατα κ το ισχύακο νευρο‼️ένας ολοκληρωμένος μαχητής θα πρέπει να γνωρίζει Brazilian jiou jitsou ,γροθιές(πυγμαχία) κ 20%ποδια(απαιτούν πολύ ενέργεια)κ ποτέ γροθιά στο πρόσωπο(το χέρι σπάει για πλάκα)...σφαλιάρα προτιμότερη να πιάσει κ αυτι‼️αυτά κ γίνομε μπουχος‼️
Street fighter??
 
Η τεχνική Απόλλων είναι η καλύτερη .Αυτή η λέξη Απόλλων η Απόλλον είναι τρομερή για το ξύλο λίγο από όλα ,για το κυνήγι breda ,για τη nassa διαστημόπλοιο,για κάποιον που νομίζει ότι έχει κόψει το κάπνισμα επειδή δεν αγορασε τσιγάρα και όποιον βρει κάνει τράκα και λέγεται έτσι η νέα του μάρκα τσιγαρων ,και ο αρχαίος Έλληνας θεός με 4 ειδικότητες (φωτός,μουσικής,χορού,μαντικής τέχνης).Τρομερή λέξη.
 
Η τεχνική Απόλλων είναι η καλύτερη .Αυτή η λέξη Απόλλων η Απόλλον είναι τρομερή για το ξύλο λίγο από όλα ,για το κυνήγι breda ,για τη nassa διαστημόπλοιο,για κάποιον που νομίζει ότι έχει κόψει το κάπνισμα επειδή δεν αγορασε τσιγάρα και όποιον βρει κάνει τράκα και λέγεται έτσι η νέα του μάρκα τσιγαρων ,και ο αρχαίος Έλληνας θεός με 4 ειδικότητες (φωτός,μουσικής,χορού,μαντικής τέχνης).Τρομερή λέξη.
Μήπως δεν ήταν ρίγανη τελικά?
 
Του είπα ποια πολεμική τέχνη είναι καλύτερη αυτή που έχει λίγο από όλα αυτό απαντούσα όταν συζητούσα παλαιότερα με κάτι καρατεριστες γνωστούς ξαδέλφια και άκουγα τι ζώνη έχεις μαύρη καφέ κτλ και τους πειραζα λέγοντας εγώ ότι χρώμα ζώνη φορούσα εκείνη την ώρα αλλά τους έλεγα έχω τεχνική Απόλλων δεν έχει ζώνες.Τα υπόλοιπα παραλήρημα σκέψεων διακομωδοντας και κουνώντας το αριστερό πόδι που με έχει πεθάνει το νεύρο από τη μέση.
 
Last edited:
Του είπα ποια πολεμική τέχνη είναι καλύτερη αυτή που έχει λίγο από όλα αυτό απαντούσα όταν συζητούσα παλαιότερα με κάτι καρατεριστες γνωστούς ξαδέλφια και άκουγα τι ζώνη έχεις μαύρη καφέ κτλ και τους πειραζα λέγοντας εγώ ότι χρώμα ζώνη φορούσα εκείνη την ώρα αλλά τους έλεγα έχω τεχνική Απόλλων δεν έχει ζώνες.Τα υπόλοιπα παραλήρημα σκέψεων διακομωδοντας και κουνώντας το αριστερό πόδι που με έχει πεθάνει το νεύρο από τη μέση.
Περαστικά Γιάννη!
 
Του είπα ποια πολεμική τέχνη είναι καλύτερη αυτή που έχει λίγο από όλα αυτό απαντούσα όταν συζητούσα παλαιότερα με κάτι καρατεριστες γνωστούς ξαδέλφια και άκουγα τι ζώνη έχεις μαύρη καφέ κτλ και τους πειραζα λέγοντας εγώ ότι χρώμα ζώνη φορούσα εκείνη την ώρα αλλά τους έλεγα έχω τεχνική Απόλλων δεν έχει ζώνες.Τα υπόλοιπα παραλήρημα σκέψεων διακομωδοντας και κουνώντας το αριστερό πόδι που με έχει πεθάνει το νεύρο από τη μέση.
Περαστικά Γιάννη και υπομονή, ο πόνος στη μέση είναι άτιμο πράγμα.
 
Περαστικά Γιάννη και υπομονή, ο πόνος στη μέση είναι άτιμο πράγμα.
Καλημέρα !:)

Ενίοτε με πιάνει και εμένα και αργεί να περάσει , αλλα έχω παρατηρήσει οτι όταν χάνω κιλά και γυμνάζομαι, δεν με πιάνει... νομίζω οτι όλοι έχουμε κάποια όρια ανάλογα με τον σωματότυπο μας...

Υ.Γ...αν είμαι 2-3 μήνες καλοκαίρι πίσω, και πλακωθώ και στο κολύμπι γερά...στην έναρξη πετάω....η θάλασσα κάνει δουλεία...

Περαστικά Γιάννη!:)
 
Σε καυγά ποτέ δεν σηκώνεις πόδι πάνω απ' τη μέση....στόχος τα γόνατα κ το ισχύακο νευρο‼️ένας ολοκληρωμένος μαχητής θα πρέπει να γνωρίζει Brazilian jiou jitsou ,γροθιές(πυγμαχία) κ 20%ποδια(απαιτούν πολύ ενέργεια)κ ποτέ γροθιά στο πρόσωπο(το χέρι σπάει για πλάκα)...σφαλιάρα προτιμότερη να πιάσει κ αυτι‼️αυτά κ γίνομε μπουχος‼️
Συμφωνώ με τον Johnny: η καλύτερη δεύτερη συμπεριφορά σε καβγά είναι η hit-and-run / χτύπα-και-τρέξε. Η πρώτη καλύτερη είναι η "πειθώ", δηλ. να πείσεις τον "εχθρό" να σταματήσει την διαμάχη και αν μπορείς να τον φέρεις στο σημείο να σου ζητήσει συγνώμη;) Αμέσως μετά συνεχίζει ο καθένας τον δρόμο του ή τον βαράς και φεύγειςo_O Ο νόμος του δρόμου δεν έχει κανόνες και ηθική! Μόνη εξαίρεση: το δίκαιο του ισχυροτέρου.

ΥΓ: Το καλό με το ζίου-ζίτσου είναι οτι μαθαίνεις να πέφτεις! Εχω φάει επικές τούμπες σε φρεσκοσφουγαρισμένα πατώματα χωρίς να πάθω κάτι!
 
Του είπα ποια πολεμική τέχνη είναι καλύτερη αυτή που έχει λίγο από όλα αυτό απαντούσα όταν συζητούσα παλαιότερα με κάτι καρατεριστες γνωστούς ξαδέλφια και άκουγα τι ζώνη έχεις μαύρη καφέ κτλ και τους πειραζα λέγοντας εγώ ότι χρώμα ζώνη φορούσα εκείνη την ώρα αλλά τους έλεγα έχω τεχνική Απόλλων δεν έχει ζώνες.Τα υπόλοιπα παραλήρημα σκέψεων διακομωδοντας και κουνώντας το αριστερό πόδι που με έχει πεθάνει το νεύρο από τη μέση.
Γιάννη περαστικά σου. Ακούγεται σαν δισκοπάθεια. Όπως γράφει και ο @tratsis πιο πάνω: αδυνάτισμα και γυμναστική. Αν μπορείς πήγαινε σε έναν καλό φυσιοθεραπευτή, ει δυνατόν σε κάποιον που να δουλεύει και για αθλητές, π.χ. για ποδοσφαιρική ομάδα, ή για ενόργανη γυμναστική. Εκεί θα μάθεις βασικές κινήσεις χαλαρώματος και ενδυνάμωσης των μυών της σπονδυλικής στήλης. Το κολύμπι, όπως λέει και ο κάπτεν, είναι βάλσαμο!
 
Γνωρίζω τι έχω έχω κάνει χειρουργείο πριν 3 χρόνια αφαίρεση δισκοκήλης έβγαλα ξανά δεν έχω βάρος είναι που έχω σταματήσει να γυμνάζομαι μόνο περπάτημα στο κυνηγικαι ψάρεμα βουτιές και η δουλειά και οι κραδασμοί μας την έκαναν πάλι μόλις χαλαρώσει θα αρχίσω γυμναστική .Την έπαθα γιατί μετά από πολύ γυμναστική πολλά χρόνια και διάφορα αθλήματα τα σταμάτησα όλα μαχαίρι τουλάχιστον 15 χρόνια κάτι ψιλοπροπονησεις δεν λένε κάτι αν δεν έχεις πρόγραμμα να ενισχύσεις ραχιαίους κοιλιακούς από κιλά βρισκομαι στα 98 με 1.88 ύψος ποτέ δεν είχα θέμα κιλών οι βαριές δουλειές μου
την έκαναν και η ελειψη ενδυνάμωσης τη πάτησα πάλι σα βλάκας .Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .
 
Όπως είπα επηρεασμένος από πιο παλιούς κυνηγούσα με 5-6 νούμερο στην αρχή αλλά είχα αρκετούς τραυματισμένους και αναγκαζομουν να ρίχνω και δευτερη τουφεκιά για να τον πάρω. Τότε νέος μου έδινε ο πατέρας μου φυσίγγια ότι αγόραζε αυτός. Οπότε ψαχτικα για φυσίγγια ειδικά για λαγό και είχα βρει τότε τα lepre της nobel sport που ήταν 3.5 νούμερο. Έτσι διαπίστωσα ότι κυνηγούσα με λάθος νούμερο το λαγο και κάπως έτσι άρχισα να αγοράζω 3-4 νούμερο φυσίγγια. Στο δίκανο με 1-3 τσοκ έβαζα στη δεξιά κάννη 4 διασποράς στα 34-36 γραμμάρια για τις κοντινές αποστάσεις γιατί μου άρεσε να πηγαίνω με τα σκυλιά και τους βαρουσα κοντά και στην αριστερή κάννη έβαζα 4 νούμερο συγκεντρωτικό στα 34 γραμμάρια. Στην Κρήτη όμως έχει και μέρη με ρυάκια και βραχώδη στα οποία πολλές φορές τουφεκας και πάνω από τα 45-50 μέτρα. Σε αυτές τις περιπτώσεις έβαζα 4 νούμερο στην δεξιά και 3 στην αριστερή στα 36 γραμμάρια . Μιλάμε πάντα για καιρό και συνθήκες υγρασίας νότιας Κρήτης. Με τους παραπάνω συνδιασμούς δεν θυμάμαι να έχασα ποτέ λαγό εκτός από 1-2 περιπτώσεις που δεν έφταιγαν τα φυσίγγια η το όπλο αλλά η σκόπευση δηλαδή εγώ. Όλα αυτά με φυσίγγια εμπορίου μιας και τότε δεν γέμιζα ο ίδιος .
 
Last edited:
Συνηθισμένος από το κυνήγι φασιανού στα ξέφωτα γυρω απο το Βερολίνο και κάποια λαγοκυνήγια στη νότια Γερμανία, χρησιμοποιώ για τον λαγό στις ελάχιστες εξόδους μου γύρω από τον Χελμό φυσίγγια Rottweil Hare, 36gr, #3, Rottweil Weidsmannheil 36gr, #5. Κατά την γνώμη μου αποδίδουν πολύ καλά σε περιβάλλον με αρκετή υγρασία και χαμηλή θερμοκρασία. Στη Γερμανία έχω μία και μοναδική βολή επειδή με το Corona έχω μια μόνο κάννη για σκάγια, αλλά και στην Ελλάδα με το πλαγιόκαννο πυροβολώ λόγω συνήθειας πρώτα με την αριστερή κάννη, που είναι extra full :confused:...

Στην Γερμανία υπάρχουν και τα Rottweil Weidsmannheil HV (HV=high velocity) που δεν τα έχω δει στην Ελλάδα.
Τιμές στη Γερμανία:
Rottweil Weidsmannheil 36gr (συσκευασία 10τεμ): από 7,20€ μέχρι 9,20€
Rottweil Hare, 36gr (συσκευασία 25τεμ): 13,20€ μεχρι 14,50€
 
Συνηθισμένος από το κυνήγι φασιανού στα ξέφωτα γυρω απο το Βερολίνο και κάποια λαγοκυνήγια στη νότια Γερμανία, χρησιμοποιώ για τον λαγό στις ελάχιστες εξόδους μου γύρω από τον Χελμό φυσίγγια Rottweil Hare, 36gr, #3, Rottweil Weidsmannheil 36gr, #5. Κατά την γνώμη μου αποδίδουν πολύ καλά σε περιβάλλον με αρκετή υγρασία και χαμηλή θερμοκρασία. Στη Γερμανία έχω μία και μοναδική βολή επειδή με το Corona έχω μια μόνο κάννη για σκάγια, αλλά και στην Ελλάδα με το πλαγιόκαννο πυροβολώ λόγω συνήθειας πρώτα με την αριστερή κάννη, που είναι extra full :confused:...

Στην Γερμανία υπάρχουν και τα Rottweil Weidsmannheil HV (HV=high velocity) που δεν τα έχω δει στην Ελλάδα.
Τιμές στη Γερμανία:
Rottweil Weidsmannheil 36gr (συσκευασία 10τεμ): από 7,20€ μέχρι 9,20€
Rottweil Hare, 36gr (συσκευασία 25τεμ): 13,20€ μεχρι 14,50€
13 ευρω η δεκαδα τα h.v Θοδωρη εδω με τιμες εναρξης που φετος θα πανε και αλλο πανω
Το αστειο ειναι οτι ηταν περσυνο στοκ-απο κατω ηταν η παλια τιμη…
 
Καλημέρα !:)

Ενίοτε με πιάνει και εμένα και αργεί να περάσει , αλλα έχω παρατηρήσει οτι όταν χάνω κιλά και γυμνάζομαι, δεν με πιάνει... νομίζω οτι όλοι έχουμε κάποια όρια ανάλογα με τον σωματότυπο μας...

Υ.Γ...αν είμαι 2-3 μήνες καλοκαίρι πίσω, και πλακωθώ και στο κολύμπι γερά...στην έναρξη πετάω....η θάλασσα κάνει δουλεία...

Περαστικά Γιάννη!:)
Μονόζυγο‼️(κοιλιακοι-πλατη)
 
Back
Top