Φυσίγγια για Λαγό

Νίκο Καλησπέρα!:)

Χωρίς να το θεωρήσεις ως αιρετικό η απολυτό, θα έλεγες οτι το νούμερο 4 είναι ένα καλό all around σκάγι ως επιλογή για τον λαγό?

Καπτεν ....αυτο που εγραψε ο φιλος ο Γιαννης ποιο πανω ειναι σημαντικο...
Δλδ τροπος κυνηγιου....και εαν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Εγω τον κυνηγαω με Ν5 στο ποστο μεχρι τα 45 μετρα με Νικελ σκαγια... Αυτο δεν σημαινει στην
θαλαμη μου δεν εχω Ν4 και Ν3 σκαγια!!
Αναλογα το ποστο...τα μετρα...και το νουμερο καπτεν μου !!! ;) :)
 
Μπορεί το τέλεια σφαιρικό εξάρι που δεν έχει παραμορφωθεί καθόλου και που ρίχτηκε με 400 αρχική στους 20 βαθμούς να τρυπήσει λαγό στα 55μ και αν όχι σε ποια μέγιστη απόσταση μπορεί να τον τρυπήσει ;;;
Αν απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση θα τροποποιήσω το πρόγραμμα ανάλογα.


Βασιλη μου...μην αλλαξεις η να τροποποιησεις το προγραμμα...
Το Ν6 δεν ειναι το ''σκαγι μου''.....και αυτος ειναι ο λογος που δεν εχω ασχοληθει πολυ μαζι του...
Ωστοσο απο λιγες δοκιμες διατρησης που εχω με αυτο το νουμερο....Στα 55 μετρα με V1,5-405m/s
δεν τρυπησε ουτε το εξωφυλλο του βιβλιου....Οσα ειχε ηταν καρφωμενα επανω του.

Θα επανελθω με καινουργιες δοκιμες....και τοτε το ξανα συζηταμε φιλε !!!
Πες μου μέγιστη απόσταση τρυπήματος λαγού με ότι σκάγι θες με όση αρχική θες.
Μην κάνεις δοκιμές με 6άρι.
Την αίσθησή σας θέλω.

Δεν αλλάζει κάτι με το νούμερο.
Αν συμφωνήσουμε στο πχ 4άρι ή στο 3άρι ή στο 5άρι θα συμφωνήσουμε και στο 6άρι.
Δεν αλλάζει κάτι.
 
1.5 ίντσα = 38 χιλιοστά σε 20% βαλλιστικό τζελ.
Όλοι αυτό γράφουν ...

Το 20% βαλλιστικό τζελ εξομοιώνει τον μυικό ιστό των θηραμάτων.
Τρυπάει δηλαδή 38 χιλιοστά ΣΑΡΚΑ.
Αν βρει κόκκαλο θα τρυπήσει λιγότερο αν βρεί κενό περισσότερο τα φτερά είναι και αυτά μέσα.

Εκτός αν τα Ελληνικά πρασίνια θέλουν όλα τα διεθνή νούμερα πολλαπλασιασμένα επί 3.

ps
Για καλό και για κακό βάλε εσύ προτελευταίο #2 αμερικάνικο, τελευταίο 4/0 κι αμόλα καλούμπα :) αχαχαχα αστείο ...
Τα όργανα πλλητωνται στα 3.8 εκ.❓αν ναι τότε κουλ
 
εκείνα τα sellier bellot με το χάρτινο καλυκα τα έχει δουλέψει κανείς; θυμάμαι κάτι παλιούς που τα ρίχνανε
Τα πήρα να τα ρίξω στο κυνήγι(χωρίς δοκιμή)έχασα φασσα στα 25 μέτρα ,που πέρναγε λες κ ήταν επανάληψη σε var‼️ακόμη κ αυτή απόρησε με τα φυσίγγια‼️
 
εκείνα τα sellier bellot με το χάρτινο καλυκα τα έχει δουλέψει κανείς; θυμάμαι κάτι παλιούς που τα ρίχνανε
Μαύρα με μάλλινη τάπα ;;;
Είχα δοκιμάσει 2-3 κουτιά.
Δεν θυμάμαι καλή τουφεκιά, άρα γκρίζα ζώνη.

Είχε πέσει και διαφήμιση σε περιοδικά της εποχής θυμάμαι.
 
Μαύρα με μάλλινη τάπα ;;;
Είχα δοκιμάσει 2-3 κουτιά.
Δεν θυμάμαι καλή τουφεκιά, άρα γκρίζα ζώνη.

Είχε πέσει και διαφήμιση σε περιοδικά της εποχής θυμάμαι.
Το μόνο χάρτινο-μαλλινη... που άξιζε ήταν ένα κόκκινο μεγάλο παφυλα της Νόμπελ στα 36(αλατιερα)
 
Πες μου μέγιστη απόσταση τρυπήματος λαγού με ότι σκάγι θες με όση αρχική θες.
Μην κάνεις δοκιμές με 6άρι.
Την αίσθησή σας θέλω.

Δεν αλλάζει κάτι με το νούμερο.
Αν συμφωνήσουμε στο πχ 4άρι ή στο 3άρι ή στο 5άρι θα συμφωνήσουμε και στο 6άρι.
Δεν αλλάζει κάτι.


Δεν ξερω να σου απαντησω....Τους περισσοτερους λαγους τους εχω παρει στα 35 μετρα με Ν5 σκαγια
και ηταν σουρωτηρι.... στα 40 μετρα εχω παρει λιγους και αυτοι ομως σουρωτηρι ...παλι με Ν5.
Τα μερη που κυνηγαω ( ποστο ) εχουν μετρα....αλλα τον περιμενω και ερχετε κοντα...δεν ρισκαρω...
Τωρα φετος σε ενα ποστο... τον περιμενα να ερθει απο χαμηλα...ειχα 12/76 -Ν3 πρωτο φυσιγγιο...,μου
βγηκε στον δρομο απο μονοπατι στα 30 μετρα...Τον εκοψε στα δυο η τουφεκια...λαγο δεν φαγαμε..
Δεν ξερω λοιπον ποια ειναι η πραγματικη μεγιστη αποσταση...που μπορεις να κρατησεις λαγο...
Εχω σαν μπουσουλα τις δοκιμες διατρησης που εχω κανει...
Εμπειρια σε μακρινες βολες λαγου δεν εχω....Δεν χρειαστηκε ποτε να ριξω πανω απο 40 μετρα.. φιλε !!!
 
Να ξερεται άσχετο αλλά πολύ σχετικό τα τρυπήματα στα θηράματα έχουν και δύο παράγοντες ακόμη στα πτηνά αν πρόκειται για πρώτη ή δεύτερη ντουφέκια δηλ ανέμελο ή σφιγμένο το πουλί και βολή κατά την φορά του πτερωματος η κόντρα ένα σκάκι περνάει πιο εύκολα από πίσω προς τα εμπρός παρά στο στήθος και στα ζώα που τρέχει αν θα το βρει η ντουφέκια κατά το λάκτισμα μαζεμένο ή τεντωμένο στη δεύτερη περίπτωση πάλι περνάει πιο εύκολα το σκάκι είναι λεπτομέρειες αλλά αυτές είναι που κάνουν τις μικροδιαφορές και βλέπεις αυτές τις λίγες πολύ μακρινές τουφεκιές να έχουν αποτέλεσμα.Παντως εάν θέλεις ησυχο το κεφάλι σου καλύτερα πιο χοντρό σκάκι εγώ που το γράφω δεν κυνηγάω λαγό αλλά δεν το κάνω ούτε στα πουλιά ρίχνω σε όλα με 9αρι μέχρι τα 40 μέτρα αλλά σημασία έχει τι λέει η λογική όχι η Καβλα του καθενός μας .Ένας μπάρμπας μου που είχε σκύλο και πήγαινε όλο φερμαριστους τους έριχνε με 7/6 Και ένας άλλος από τότε που ντουφέκισε δύο μαζί και τους έκλασε τα αρχιδια με 6 Άρι τους κυνηγούσε μόνιμα με 2αρια μετά οποίος καεί από το χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
 
εκείνα τα sellier bellot με το χάρτινο καλυκα τα έχει δουλέψει κανείς; θυμάμαι κάτι παλιούς που τα ρίχνανε
Τα ειχα αγορασει πριν καμια 7ετια....τα ειχα παρει για το μονοκαννο σε Νο.3....σε μια αλεπου σε βολη αν θυμαμαι καλα στα 30μ περιπου και με βροχη μια χαρα τα πηγανε! Αλλα ειναι για κοντινες βολες πιστευω!
 
Νίκο σας λέω τι αποτελέσματα βγάζει το πρόγραμμα.
Δεν είναι στάνταρ ... ενδεικτικά είναι για να έχεις έναν μπούσουλα του που βαδίζεις.
Ξέρουμε επίσης ότι στα 55μ οι διατρήσεις των σκαγιών διαφέρουν πολύ μεταξύ τους.

Το πρόγραμμα προϋποθέτει σφαιρικά σκάγια που δεν έχουν παραμορφωθεί καθόλου.
Οι παραμορφώσεις μικραίνουν την απόσταση.

Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα μόνο διάτρηση.
Η πρασινοκέφαλη χρειάζεται 1.5 ίντσα διάτρησης σε βαλλιστικό τζελ 20%.
Για τον λαγό δεν εχω βρει στοιχεία και το έβαλα στην 1 ίντσα.
Ίσως είναι λίγο.
Αν το κάνω 1.25 ίντσες τότε η απόσταση πέφτει με 400m/s #6 στα 42μ.

Από πλευράς ενέργειας τώρα στο 1.5 ftlb η απόσταση γίνεται 43μ πάλι στα 400m/s με #6 στους 21 βαθμούς.

Ίσως η 1.25 ίντσα είναι πιο σωστή.

Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ απόσταση που ένα σφαιρικό σκάγι #6 με 400m/s σε θερμοκρασία 20 βαθμών θα τρυπήσει έναν λαγό ;;;
παιδια οι εμπειριες που παραθετουμε εδω ειναι οι εξαιρεσεις και οχι οι κανονες...ειναι αδυνατον ενα σκαγι να κανει αυτο που περιεγραψα παραπανω; δεν μιλαω για διατρηση, αλλα οτι το σκαγι βρεθηκε σφηνωμενο αναμεσα στα πλευρα στην πλευρα που τουφεκιστηκε το θηραμα..οποτε εχασε αμεσα την ικανοτητα διατρησης λογω αποστασης...επισης η ταχυτητα των συγκεκριμενων φυσιγγιων που αναγραφεται στο κουτι πανω ειναι 415 ή 420 μετρα αν θυμαμαι καλα...επισης οπως λεει ο γιαννης παραπανω ειχε σημασια οτι το θηραμα βρισκοταν σε αλμα με τεντωμενο κορμι....μου περνουσε πλαγια σε ενα ανοιγμα 2 μετρων
 
Last edited:
Ο πρωτος ηταν γιατί σε όσα τεστ διάβαζα για αυτό έδινε πιεσεις που αντιστοιχουσαν σε φυσίγγι 32γρ κ ακόμα πιο ελαφρυ.......
Ο αλλος είναι ότι ήταν πραγματικα ξεκουραστο για τα γραμμάρια του κ όσες φορές το εριξα είχε σταθερή αποδοση........
Κυνηγαω λαγο αδιαλείπτως απο το 1980. Τον πρωτο μου τον πηρα με το ασημενιο Rotwaill n4 και τον τελευταιο φετος με το χρυσο :) Αν αλλαξαν μεσα σε 42 χρονια ; θα αλλαξαν πολλες φορες , αλλα ποιος ασχολειται !!!!! o_O Δεν νομιζω παντως να αλλαξαν σημαντικα . Εμενα μου φαινονται ιδια. Αυτο ομως που αλλαξε ειναι τα υπολοιπα φυσιγγια, και οι απαιτησεις μας και οι συγκρισεις συνεχως μεσαμας και εξω μας. Και αυτο το καημενο παραμενει εκει ιδιο.
Ξερετε τι αλλο εμεινε ιδιο; ο λαγος , ο ανθρωπος και. . . (ωχ φωτιες βαζω ) τα οπλα. {τα δικα μου τουλαχιστον που εχω απο το 1976 και το 1987)
Για την ιστορια τωρα σε εποχες που η επαρχια ηταν γεματη πλαγιοκανα , σε κανενος τα μετρα και για να πεφτει λαγος επρεπε να τρως κλωτσια απο δυναμιτη ελληνικο ή αμερικανικο no dollars ser , φανηκε ενα φυσιγγι που σκοτωνε χωρις να διαλυει δοντια και δικανα, και σκοτωνε καλα γιατι σε αφηνε να κανεις σωστη δευτερη τουφεκια.
ΥΓ καποια στιγμη δοκιμασα και Express kai iImperial παντα ν4 , αλλα δεν εβρισκα και πολυ λαγο μετα να μοιρασω .
 
Κυνηγαω λαγο αδιαλείπτως απο το 1980. Τον πρωτο μου τον πηρα με το ασημενιο Rotwaill n4 και τον τελευταιο φετος με το χρυσο :) Αν αλλαξαν μεσα σε 42 χρονια ; θα αλλαξαν πολλες φορες , αλλα ποιος ασχολειται !!!!! o_O Δεν νομιζω παντως να αλλαξαν σημαντικα . Εμενα μου φαινονται ιδια. Αυτο ομως που αλλαξε ειναι τα υπολοιπα φυσιγγια, και οι απαιτησεις μας και οι συγκρισεις συνεχως μεσαμας και εξω μας. Και αυτο το καημενο παραμενει εκει ιδιο.
Ξερετε τι αλλο εμεινε ιδιο; ο λαγος , ο ανθρωπος και. . . (ωχ φωτιες βαζω ) τα οπλα. {τα δικα μου τουλαχιστον που εχω απο το 1976 και το 1987)
Για την ιστορια τωρα σε εποχες που η επαρχια ηταν γεματη πλαγιοκανα , σε κανενος τα μετρα και για να πεφτει λαγος επρεπε να τρως κλωτσια απο δυναμιτη ελληνικο ή αμερικανικο no dollars ser , φανηκε ενα φυσιγγι που σκοτωνε χωρις να διαλυει δοντια και δικανα, και σκοτωνε καλα γιατι σε αφηνε να κανεις σωστη δευτερη τουφεκια.
ΥΓ καποια στιγμη δοκιμασα και Express kai iImperial παντα ν4 , αλλα δεν εβρισκα και πολυ λαγο μετα να μοιρασω .

Έχοντας χρησιμοποιήσει στο παρελθόν φυσίγγια Rottweil, αλλά σε διαμέτρημα 16 (30 & 31 γρ. που αντιστοιχούν σε 35 & 36 γρ. στο 12αρι, σε Νο 6 & 5), γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενα του Κωστή.

Εκείνο που σίγουρα μπορώ να συμπληρώσω είναι ότι η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ισορροπημένα φυσίγγια κατά κύριο λόγο, με μαλακό λάκτισμα (ακόμα και οι βαριές γομώσεις) και φονικότατα σε λογικές αποστάσεις βολής...

Ειδικά όσον αφορά τις αποστάσεις βολής θα παραθέσω αυτούσιο ένα απόσπασμα από παλιό κατάλογο της εταιρίας και στη συνεχεία θα μεταφράσω και το επίμαχο κομμάτι, για όλους τους φίλους...:)

1648073631996.png
1648073674263.png
...η τελευταία παράγραφος του ανωτέρω, αυτούσια.

"The huntsman shot firing distance using lead shot is between 35 and at the most 40 m depending on caliber and shot grain size. In addition, scattering is so great that there is no sufficient patterning. The penetration force and therefore the effective killing effect of the shot degreases with increasing shot distance – and this occurs more rapidly, the smaller the shot is."

...και η μετάφραση.

"Η απόσταση βολής του κυνηγού με μολύβδινα σκάγια είναι μεταξύ 35 και το πολύ 40 μέτρα ανάλογα με το διαμέτρημα και το μέγεθος του των σκαγιών. Πέραν αυτού , η διασπορά είναι τόσο μεγάλη που δεν υπάρχει επαρκής διαμόρφωση ροζέτας βολής. Η δύναμη διείσδυσης και επομένως το αποτελεσματικό φονικό αποτέλεσμα της βολής ελαττώνεται με την αύξηση της απόστασης βολής – και αυτό συμβαίνει πιο γρήγορα, όσο μικρότερη είναι η διάμετρος των σκαγιών."

Υ.Γ…όπως βλέπουμε οι Γερμανοί είναι πολύ πιο φειδωλοί στις δηλώσεις τους, και πιο συντηρητικοί στις προσδοκίες τους από τα προϊόντα τους. Τώρα το αν ένα συμβατικό φυσίγγιο μπορεί να σκοτώσει στα 45-50 μέτρα η και παραπάνω ίσως μπορεί, αλλά τουλάχιστον τούτο δεν το δηλώνουν οι ίδιοι;)
 
Last edited:
Έχοντας χρησιμοποιήσει στο παρελθόν φυσίγγια Rottweil, αλλά σε διαμέτρημα 16 (30 & 31 γρ. που αντιστοιχούν σε 35 & 36 γρ. στο 12αρι, σε Νο 6 & 5), γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενα του Κωστή.

Εκείνο που σίγουρα μπορώ να συμπληρώσω είναι ότι η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ισορροπημένα φυσίγγια κατά κύριο λόγο, με μαλακό λάκτισμα (ακόμα και οι βαριές γομώσεις) και φονικότατα σε λογικές αποστάσεις βολής...

Ειδικά όσον αφορά τις αποστάσεις βολής θα παραθέσω αυτούσιο ένα απόσπασμα από παλιό κατάλογο της εταιρίας και στη συνεχεία θα μεταφράσω και το επίμαχο κομμάτι, για όλους τους φίλους...:)

...η τελευταία παράγραφος του ανωτέρω, αυτούσια.

"The huntsman shot firing distance using lead shot is between 35 and at the most 40 m depending on caliber and shot grain size. In addition, scattering is so great that there is no sufficient patterning. The penetration force and therefore the effective killing effect of the shot degreases with increasing shot distance – and this occurs more rapidly, the smaller the shot is."

...και η μετάφραση.

"Η απόσταση βολής του κυνηγού με μολύβδινα σκάγια είναι μεταξύ 35 και το πολύ 40 μέτρα ανάλογα με το διαμέτρημα και το μέγεθος του των σκαγιών. Πέραν αυτού , η διασπορά είναι τόσο μεγάλη που δεν υπάρχει επαρκής διαμόρφωση ροζέτας βολής. Η δύναμη διείσδυσης και επομένως το αποτελεσματικό φονικό αποτέλεσμα της βολής αυξάνεται με την αύξηση της απόστασης βολής – και αυτό συμβαίνει πιο γρήγορα, όσο μικρότερη είναι η διάμετρος των σκαγιών."

Υ.Γ…όπως βλέπουμε οι Γερμανοί είναι πολύ πιο φειδωλοί στις δηλώσεις τους, και πιο συντηρητικοί στις προσδοκίες τους από τα προϊόντα τους. Τώρα το αν ένα συμβατικό φυσίγγιο μπορεί να σκοτώσει στα 45-50 μέτρα η και παραπάνω ίσως μπορεί, αλλά τουλάχιστον τούτο δεν το δηλώνουν οι ίδιοι;)
εχω παρη γιαννη 2 δεκαδες απωδαφταααα 40γρ ν3,,semi magnym,,,πριν χρονιαααα ετσι καθωνται στο συρταριιιι υπερβωληκα για εμας εδωωω,,μαλων θα πανε για συλεκτικαααα η ωπος πανε τα χρονια σε αλο σκοποοοο .think.
;)
 
εκείνα τα sellier bellot με το χάρτινο καλυκα τα έχει δουλέψει κανείς; θυμάμαι κάτι παλιούς που τα ρίχνανε
αργα φυσιγγια πολυ ,340,350, καρτερι στο λαγο, αμα ερχεται χωρις τα σκυλια στον κωλο για κοντινη αποσταση τα βρισκεις καλα εχουν πολυ καλα σκαγια.
 
Τα πήρα να τα ρίξω στο κυνήγι(χωρίς δοκιμή)έχασα φασσα στα 25 μέτρα ,που πέρναγε λες κ ήταν επανάληψη σε var‼️ακόμη κ αυτή απόρησε με τα φυσίγγια‼️
στο φτερο θελουν πολυ πολυ προσκοπευση ,ειναι πολυ αργα ,στο παπι που βαζεις υπερβολικες προσκοπευσης τα βρισκεις πολυ πιο γρηγορα ομως παρ οτι ειναι αργα .
 
Να ξερεται άσχετο αλλά πολύ σχετικό τα τρυπήματα στα θηράματα έχουν και δύο παράγοντες ακόμη στα πτηνά αν πρόκειται για πρώτη ή δεύτερη ντουφέκια δηλ ανέμελο ή σφιγμένο το πουλί και βολή κατά την φορά του πτερωματος η κόντρα ένα σκάκι περνάει πιο εύκολα από πίσω προς τα εμπρός παρά στο στήθος και στα ζώα που τρέχει αν θα το βρει η ντουφέκια κατά το λάκτισμα μαζεμένο ή τεντωμένο στη δεύτερη περίπτωση πάλι περνάει πιο εύκολα το σκάκι είναι λεπτομέρειες αλλά αυτές είναι που κάνουν τις μικροδιαφορές και βλέπεις αυτές τις λίγες πολύ μακρινές τουφεκιές να έχουν αποτέλεσμα.Παντως εάν θέλεις ησυχο το κεφάλι σου καλύτερα πιο χοντρό σκάκι εγώ που το γράφω δεν κυνηγάω λαγό αλλά δεν το κάνω ούτε στα πουλιά ρίχνω σε όλα με 9αρι μέχρι τα 40 μέτρα αλλά σημασία έχει τι λέει η λογική όχι η Καβλα του καθενός μας .Ένας μπάρμπας μου που είχε σκύλο και πήγαινε όλο φερμαριστους τους έριχνε με 7/6 Και ένας άλλος από τότε που ντουφέκισε δύο μαζί και τους έκλασε τα αρχιδια με 6 Άρι τους κυνηγούσε μόνιμα με 2αρια μετά οποίος καεί από το χυλό φυσάει και το γιαούρτι.
Σαν να ρίχνεις μπουνιά σε κοιλιακούς δλδ‼️
P s παίδες ‼️το διάφραγμα να σημαδεύεται βγαίνει οφ από ανάσα‼️ η ακόμη καλύτερα το συκωτι‼️πέφτει ο γενικός...‼️
 
Back
Top