Φυσίγγια για Λαγό

Άντε να σας δω ... 1 νούμερο θα βάλετε όχι 2 !!!!
Κάντε copy paste και γράψτε ότι σας φωτήσει ο Θεός χαχαχα

Αγριόχοιρος 000
Λαγός 4
Αγριοκούνελο 6

Πέρδικα Ορεινή 5
Νησιώτικη Πέρδικα 6 ? Τράτση βοήθεια
Μπεκάτσα 9
Φασιανός 5
Φάσα 5
Τρυγόνι 6
Αγριοπερίστερο 6
Ορτύκι 9

Τσίχλα - κότσυφας 9

Ψαρόνι 8
Σιταρήθρα 9

Ασπρομέτωπη Χήνα 4/0 ? Στέλιο βοήθεια
Πρασινοκέφαλη 4
Μεσαίες πάπιες 4
Μικρές πάπιες 5

Φαλαρίδα 4
Νερόκοτα 6
Καλημάνα 6
Μπεκατσίνι 8
 
Last edited:
Άντε να σας δω ... 1 νούμερο θα βάλετε όχι 2 !!!!
Κάντε copy paste και γράψτε ότι σας φωτήσει ο Θεός χαχαχα

Αγριόχοιρος 000
Λαγός 4
Αγριοκούνελο 6

Πέρδικα Ορεινή 5
Νησιώτικη Πέρδικα 6 ? Τράτση βοήθεια
Μπεκάτσα 9
Φασιανός 5
Φάσα 5
Τρυγόνι 6
Αγριοπερίστερο 6
Ορτύκι 9

Τσίχλα - κότσυφας 9

Ψαρόνι 8
Σιταρήθρα 9

Ασπρομέτωπη Χήνα 4/0 ? Στέλιο βοήθεια
Πρασινοκέφαλη 4
Μεσαίες πάπιες 4
Μικρές πάπιες 5

Φαλαρίδα 4
Νερόκοτα 6
Καλημάνα 6
Μπεκατσίνι 8
Η μόνη διαφορά με αυτό που κάνω εγώ είναι τρυγόνι 7 και λαγό 2-4 ( αμερικανικό φυσίγγι πάντα)
 
καλά και με 9αρι έχω σκοτώσει και μάλιστα 2 καθώς κυνηγούσα τσίχλες που μου πετάχτηκαν στα 5-10 μέτρα αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
Αρκετοί λαγοί έχουν πέσει με τσιχλοφυσιγγα δεν λέει κάτι.Οταν είσαι καβάλα στα σκυλιά ή σε κλειστό μέρος δεν βάζεις Ν3 π.χ.Τετοια φυσίγγια βάζεις όταν είσαι σε ανοιχτό μέρος ή όταν έχεις ξεκουφανει αρκετούς και νομίζεις ότι ο λαγός είναι 7ψυχος.
 
Άντε να σας δω ... 1 νούμερο θα βάλετε όχι 2 !!!!
Κάντε copy paste και γράψτε ότι σας φωτήσει ο Θεός χαχαχα

Αγριόχοιρος 000
Λαγός 4
Αγριοκούνελο 6

Πέρδικα Ορεινή 5
Νησιώτικη Πέρδικα 6 ? Τράτση βοήθεια
Μπεκάτσα 9
Φασιανός 5
Φάσα 5
Τρυγόνι 6
Αγριοπερίστερο 6
Ορτύκι 9

Τσίχλα - κότσυφας 9

Ψαρόνι 8
Σιταρήθρα 9

Ασπρομέτωπη Χήνα 4/0 ? Στέλιο βοήθεια
Πρασινοκέφαλη 4
Μεσαίες πάπιες 4
Μικρές πάπιες 5

Φαλαρίδα 4
Νερόκοτα 6
Καλημάνα 6
Μπεκατσίνι 8
Καλά όλα αυτά αλλά εκτός θέματος. Του λαγού μας αφορά μονο εδώ οπότε εγώ ψηφίζω 4.
 
Αρκετοί λαγοί έχουν πέσει με τσιχλοφυσιγγα δεν λέει κάτι.Οταν είσαι καβάλα στα σκυλιά ή σε κλειστό μέρος δεν βάζεις Ν3 π.χ.Τετοια φυσίγγια βάζεις όταν είσαι σε ανοιχτό μέρος ή όταν έχεις ξεκουφανει αρκετούς και νομίζεις ότι ο λαγός είναι 7ψυχος.
Με την διαφορά ότι από κάποιες εταιρίες τα 3αρια είναι 4αρια στην πραγματικότητα.
 
Λοιπόν μιας κ μιλάμε για ανεξήγητα φαινόμενα να αναφερω μια ακομη εμπειρία.. Εχουμε πάει για τσιχλες.. Γυρίζουμε, είμαστε 3 ατομα... Κ οι 3 σε σειρα ο ενας δίπλα στον αλλο.. Εγω τη μ2, ο άλλος b25 browning κ ο τρίτος Φράνκι ποζε 66 πόντους κανη... Φυσιγγια τζορνταν 32 γρ. Νούμερο 8...ειμαστε σε ενα χωραφι κ φεύγει μια τσιχλα απο κατι πουρναρια στα 50 μετρα.. Σηκώνει το οπλο ο μιστερ φρανκι... Νταου μια τουφεκια 70 μετρα, βλέπουμε την τσιχλα να φεύγει διαγώνια προς το έδαφος κ να σκάει στο χωράφι... Κάγκελο εμείς..
Αν καθάριζε ο φίλος αυτη την τσίχλα θα έβρισκε ενα σκάγι σε καίριο σημείο, όπως έγινε κ στην περιπτωση σου με τον λαγό...

Εγώ πιστευω πολυ στο ένα κ τυχερό σκάγι που πολλες φορες μας κάνει να αναρωτιόμαστε....

Ειναι αυτο που έλεγαν οι παλιοι(με τον δικό τους τρόπο)....
Ήταν πολυ μακριά αλλά το πηρε ένα "ανεμόσκαγο" και έπεσε ξερό.....
 
Αλεξ πριν λιγα χρόνια οταν εριχνα τα ροτβαιλ (δικο μου σκοπευτικο λαθος φυσικα) αδειασα το οπλο σε ενα λαγο που ερχοταν ακρη ακρη σε δρομο και τον ειχα και απέναντι στα 15 μετρα.. Δεν τον πήρα.. Αυτο που μου εκανε εντύπωση ηταν οτι δεν ειδα καμια τουφεκια να σκαει στο έδαφος διπλα του, πισω του ή μπροστά του.. Σα να εριχνα ασφαιρα.. Μονο ενα συγκεντρωτηρα βρηκα μετα ακριβως πανω στο δρομάκι που ερχόταν.. Που πηγαν τοσα σκαγια;;; οεο;
 
Αλεξ πριν λιγα χρόνια οταν εριχνα τα ροτβαιλ (δικο μου σκοπευτικο λαθος φυσικα) αδειασα το οπλο σε ενα λαγο που ερχοταν ακρη ακρη σε δρομο και τον ειχα και απέναντι στα 15 μετρα.. Δεν τον πήρα.. Αυτο που μου εκανε εντύπωση ηταν οτι δεν ειδα καμια τουφεκια να σκαει στο έδαφος διπλα του, πισω του ή μπροστά του.. Σα να εριχνα ασφαιρα.. Μονο ενα συγκεντρωτηρα βρηκα μετα ακριβως πανω στο δρομάκι που ερχόταν.. Που πηγαν τοσα σκαγια;;; οεο;
Με μπενελι ερηχνες?? .very funny. πλακα πλακα η ψιχρεμια ειναι το παν
 
Άντε να σας δω ... 1 νούμερο θα βάλετε όχι 2 !!!!
Κάντε copy paste και γράψτε ότι σας φωτήσει ο Θεός χαχαχα

Αγριόχοιρος 000
Λαγός 4
Αγριοκούνελο 6

Πέρδικα Ορεινή 5
Νησιώτικη Πέρδικα 6 ? Τράτση βοήθεια
Μπεκάτσα 9
Φασιανός 5
Φάσα 5
Τρυγόνι 6
Αγριοπερίστερο 6
Ορτύκι 9

Τσίχλα - κότσυφας 9

Ψαρόνι 8
Σιταρήθρα 9

Ασπρομέτωπη Χήνα 4/0 ? Στέλιο βοήθεια
Πρασινοκέφαλη 4
Μεσαίες πάπιες 4
Μικρές πάπιες 5

Φαλαρίδα 4
Νερόκοτα 6
Καλημάνα 6
Μπεκατσίνι 8
Δεν αναφέρεις αποστάσεις. Τα νούμερα που δίνω παρακάτω διαφοροποιούνται από τα δικά σου και μιλάω για απόσταση ντουφεκιάς τα 30 μέτρα.

Αγριόχοιρος 000
Λαγός 4
Αγριοκούνελο 6 .....7

Πέρδικα Ορεινή 5 ...6
Νησιώτικη Πέρδικα 6
Μπεκάτσα 8
Φασιανός 5
Φάσα 5 ......6
Τρυγόνι 6 .....8
Αγριοπερίστερο 6 .....7
Ορτύκι 9 ....10

Τσίχλα - κότσυφας 9....8

Ψαρόνι 8
Σιταρήθρα 9

Ασπρομέτωπη Χήνα 4/0
Πρασινοκέφαλη 4
Μεσαίες πάπιες 4....5
Μικρές πάπιες 5......7

Φαλαρίδα 4.....6
Νερόκοτα 6.....8
Καλημάνα 6.....8
Μπεκατσίνι 8.....9
 
Back
Top