Φυσίγγια για Λαγό

Ημουν 13 ετων οταν ο πατερας μου σταματησε το λαγο κατα κορων, αρχικα επιδη εχασε απο γεραματα το Γκέκας κ σχεδον ταυτοχρονα το pointer που ειχαμε, με το οποιο κυνηγουσε μπεκατσα-ορτυκι... επειτα συνεχισε αλλα 2 χρονια μονο λαγό κ τσιχλα με ενα φιλο κ μετα δεν ξανα συνεχισε το κυνηγι....ισως αν συνεχιζε μεχρι που πρωτοεβγαλα αδεια, να ειχα κ εγω 1 λαγοσκυλο τωρα...δυστιχώς η μοιρα τα εφερε ολα τουμπα στην πορεία...

Υ.Γ. Ποτε δεν ειναι αργα, λεει η παροιμία..
Άμα το θες, σου αρέσει και βρεις χρόνο, μην πάει τσάμπα το σκυλί, θα πάρεις Κώστα.Και αν σου αρέσει θα το μάθεις μια χαρά και μόνος στην πράξη.Μόνος σου θα δεις πράγματα,γιατάκια κλπ κόλπα του αυτιά και μετά θα μπεις στην νοοτροπία του!Βασικά ο χρόνος και η απόλυτη αφοσίωση στον σκύλο είναι για έμενα το Α και το Ω.Γι' αυτό το λόγο δεν έχω βάλει ακόμα την πανιέλα μου την Ήρα που πάει τώρα κοντά στα 7,5...Και δεν ξέρω αν όταν θέλω, έχω χρόνο, να βρω σκυλί ή δέχεται η ίδια.Πάντως, από αυτό το σκυλί ήθελα αδιαμφισβήτητα αίματα.
 
Last edited:
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το rottweil Game Edition No 3 36gr !!! ΤΣΟΚ 3,5 * LM Gemini και πραγματικά μέχρι τα 45μ δεν το σκέφτομαι καν !!! Τα χρησιμοποιεί άλλος ;;
Εγώ φίλε χρησιμοποιω το ίδιο τσοκ
Gemini LM. Απίστευτο τσοκ. Τρομερές κατανομες
 
πηγαινω για λαγο απο το 1979 (παιδακι 5 ετων) με τον πατερα μου...παντα ο πατερας μου χρησιμοποιουσε τα γερμανικα ροτβαιλ ...οι λαγοι που εχει κτυπησει ειναι αμετρητοι...τα νουμερα που χρησιμοποιουσε ηταν 5 και 4 στα 36 γραμμαρια...παλια ειχαν τον ασημενιο καλυκα και μετα τον χρυσαφι και εκει αρχισανε τα προβληματα...καποιες αφλογιστιες με το δικανο καποιοι λαγοι με αιματα χαμενοι κλπ...τα εριχνα και εγω για πολλα χρονια...στα ιδια νουμερα...ωσπου ενα ωραιο πρωινο του 2013 βγαζει το σκυλι ενα λαγο μπροστα μου μεσα σε λακα...του ριχνω ενα ροτβαιλ 5αρι 36 γραμμαρια στα 10 μετρα και δεν τον παιρνω..τον αφηνω και ανηφοριζει...κανει το λαθος και μπαινει σε ενα μονοπατι με πετρες αναμεσα..πληρως οριοθετημενη τουφεκια...τον εχω στο στοχαστρο στα 25 μετρα ακριβως(το μετρησα μετα)...παταω το 2ο ροτβαιλ 5αρι στα 36 γραμμαρια ..βλεπω και ακουω την τουφεκια να σκαει πανω του σα να τουφεκισα τσουβαλι...κουρνιαξε η ραχη του..το οπλο ηταν μ2 με 3 αστρα τσοκ...ο λαγος κανει οτι ψοφαει..φτανει το σκυλι με ανοικτο στομα...και κανει μπραφ ο λαγος και φευγει...ε λεω θα τον πιασει ...παιρνει μια ανηφορα καρφι (δεν παει ανηφορα ο βαρεμενος λαγος ελεγαν οι παλιοι και γελαγα μεσα μου απο τα νευρα)....15 λεπτα το σκυλι δεν αναπνεε...πηγαινε φωτια...βγαινω πανω εκει που πηγε η διωξη αλλα δεν τον προλαβα ,...ειχε περασει και ειχε γυρισει λιγο πιο πανω εκει που τον τουφεκισα σε κατι πουρναρια και πλακες κοφτες..εφαγα μια ωρα με το σκυλι παρεα ,,πουθενα λαγος..επρεπε να φυγω για δουλεια...γυριζοντας σμιγω με τον πατερα μου..ελα να δεις του λεω τα μαλλια του λαγου εδω που τον τουφεκισα..και καλα να του αποδειξω οτι εριξα σωστα τη 2η φορα...μου λεει τον ειδα το λαγο που κλωτσαγε πριν φτασει το σκυλι..ηταν βαρεμενος....και καθως φτανω εκει στις πετρες βλεπω αυτο...την εχω κρατησει αυτη τη φωτο....εγινε θαυμα εκεινη τη μερα, αν ζουμαρετε τη φωτο θα δειτε οτι ειναι πηχτο αιμα και οχι σταγονες απο χτυπημα στα αφτια για παραδειγμα, ειναι αιμα απο εσωτερικα οργανα ..μετα απο ενα χρονο βγαζω ενα λαγο και ειμαι σε ενα δρομο...φυσιγγι ροτβαιλ 6αρι 36 γραμμαρια με μ2 και ξανα 3 αστρα τσοκ....βγαινει ο λαγος στο δρομο , τον αφηνω να παει 15-20 μετρα και ριχνω....κλικ.....ισα που ακουμπησε η βελονα το καψυλι και δεν εσκασε...να επισημανω οτι ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ πριν τουφεκισω λαγο ελεγχω αν ειναι πληρως κλειστο το κλειστρο...οποτε αποκλειστηκε το benelli κλικ...αυτο ηταν ...αντιο ροτβαιλ...αντικατασταθηκαν με nobel sport colombo και αναμικτα 3*5 και 4*6 long distance και βρηκα την υγεια μου...
 

Attachments

  • FB_IMG_1648027440526.jpg
    FB_IMG_1648027440526.jpg
    130,2 KB · Προβολές: 50
Last edited:
πηγαινω για λαγο απο το 1979 (παιδακι 5 ετων) με τον πατερα μου...παντα ο πατερας μου χρησιμοποιουσε τα γερμανικα ροτβαιλ ...οι λαγοι που εχει κτυπησει ειναι αμετρητοι...τα νουμερα που χρησιμοποιουσε ηταν 5 και 4 στα 36 γραμμαρια...παλια ειχαν τον ασημενιο καλυκα και μετα τον χρυσαφι και εκει αρχισανε τα προβληματα...καποιες αφλογιστιες με το δικανο καποιοι λαγοι με αιματα χαμενοι κλπ...τα εριχνα και εγω για πολλα χρονια...στα ιδια νουμερα...ωσπου ενα ωραιο πρωινο του 2013 βγαζει το σκυλι ενα λαγο μπροστα μου μεσα σε λακα...του ριχνω ενα ροτβαιλ 5αρι 36 γραμμαρια στα 10 μετρα και δεν τον παιρνω..τον αφηνω και ανηφοριζει...κανει το λαθος και μπαινει σε ενα μονοπατι με πετρες αναμεσα..πληρως οριοθετημενη τουφεκια...τον εχω στο στοχαστρο στα 25 μετρα ακριβως(το μετρησα μετα)...παταω το 2ο ροτβαιλ 5αρι στα 36 γραμμαρια ..βλεπω και ακουω την τουφεκια να σκαει πανω του σα να τουφεκισα τσουβαλι...κουρνιαξε η ραχη του..το οπλο ηταν μ2 με 3 αστρα τσοκ...ο λαγος κανει οτι ψοφαει..φτανει το σκυλι με ανοικτο στομα...και κανει μπραφ ο λαγος και φευγει...ε λεω θα τον πιασει ...παιρνει μια ανηφορα καρφι (δεν παει ανηφορα ο βαρεμενος λαγος ελεγαν οι παλιοι και γελαγα μεσα μου απο τα νευρα)....15 λεπτα το σκυλι δεν αναπνεε...πηγαινε φωτια...βγαινω πανω εκει που πηγε η διωξη αλλα δεν τον προλαβα ,...ειχε περασει και ειχε γυρισει λιγο πιο πανω εκει που τον τουφεκισα σε κατι πουρναρια και πλακες κοφτες..εφαγα μια ωρα με το σκυλι παρεα ,,πουθενα λαγος..επρεπε να φυγω για δουλεια...γυριζοντας σμιγω με τον πατερα μου..ελα να δεις του λεω τα μαλλια του λαγου εδω που τον τουφεκισα..και καλα να του αποδειξω οτι εριξα σωστα τη 2η φορα...μου λεει τον ειδα το λαγο που κλωτσαγε πριν φτασει το σκυλι..ηταν βαρεμενος....και καθως φτανω εκει στις πετρες βλεπω αυτο...την εχω κρατησει αυτη τη φωτο....εγινε θαυμα εκεινη τη μερα, αν ζουμαρετε τη φωτο θα δειτε οτι ειναι πηχτο αιμα και οχι σταγονες απο χτυπημα στα αφτια για παραδειγμα, ειναι αιμα απο εσωτερικα οργανα ..μετα απο ενα χρονο βγαζω ενα λαγο και ειμαι σε ενα δρομο...φυσιγγι ροτβαιλ 6αρι 36 γραμμαρια με μ2 και ξανα 3 αστρα τσοκ....βγαινει ο λαγος στο δρομο , τον αφηνω να παει 15-20 μετρα και ριχνω....κλικ.....ισα που ακουμπησε η βελονα το καψυλι και δεν εσκασε...να επισημανω οτι ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ πριν τουφεκισω λαγο ελεγχω αν ειναι πληρως κλειστο το κλειστρο...οποτε αποκλειστηκε το benelli κλικ...αυτο ηταν ...αντιο ροτβαιλ...αντικατασταθηκαν με nobel sport colombo και αναμικτα 3*5 και 4*6 long distance και βρηκα την υγεια μου...
Αυτά τα ανάμεικτα εδώ μου κάθονται....είναι τόσο καλά ❓
 
εχω παρει λαγους τραβερσα με μηδενικη προσκοπευση στο χασιμο...ελεγα δεν τον πηρα και πηγαινα εκει που τουφεκισα κ ηταν σεκος
...έχω την εντύπωση ότι νομίζεις ότι δεν έχεις βάλει προσκόπευση...είναι εκείνες οι γρήγορες τουφεκιές που όταν σύρουμε την σκανδάλη νομίζουμε ότι είμαστε πάνω χωρίς προσκόπευση ενώ το όπλο έχει ρύμη, ροπή, κίνηση μπροστά.

Σύνηθες φαινόμενο στα εδαφόβια τριχωτά θηράματα. Κατα κόρον μου συμβαίνει το ίδιο στα Αγριοκούνελα...
 
γιαννη φερε λιγο την εικονα στο μυαλο σου και θα δεις οτι δεν υπηρχε προσκοπευση...μισο μετρο πριν το σωμα του λαγου κρυφτει απο πουρναρια και η κανη την ωρα που πατας τη σκανδαλη οριακα βλεπει απο κοιλια και πισω....αποσταση κοντινη σε 3 φορες που θυμαμαι τωρα...δηλαδη γυρω στα 15 μετρα
 
φυσικα δεν θα ξεχασω και την τραβερσα απελπισιας σε ιδια περιπτωση στα 65 μετρα με gps μετρημενο, μετα απο 3 ωρες διωξη που ημουνα μονος μου και μου εφευγε ο λαγος συνεχεια...nobel sport καφε 4*6 στα 38 γραμμμαρια το 2015 που τα εβγαζε ετσι...ενα σκαγι 6αρι στα πλευρα και κωλοτουμπα...πηρες λαγο σε αυτη την αποσταση με 6αρι σκαγι μου ελεγε ο πατερας μου;;;;;;...παλιοbenelli του ελεγα εγω..δε σκοτωνει το ρημαδι....
 
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Τι κάνει καλύτερα ο Γερμανός σε ένα φυσίγγι 36 γραμμαρίων χωρίς μπαφερ και τι κάνει λάθος ο Έλληνας σε φυσίγγι πάλι 36 γραμμαρίων χωρίς μπαφερ με πυρίτιδα Tecna, και μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώσουμε 12 ευρώ τα δέκα στον Γερμανό έναντι 14 ευρώ τα 25 στον Έλληνα; Δεδομένου ότι και τα δύο δεν έχουν μπαφερ και κάποιο ειδικού τύπου συγκεντρωτηρα. Έχει κανείς άποψη;
 
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Τι κάνει καλύτερα ο Γερμανός σε ένα φυσίγγι 36 γραμμαρίων χωρίς μπαφερ και τι κάνει λάθος ο Έλληνας σε φυσίγγι πάλι 36 γραμμαρίων χωρίς μπαφερ με πυρίτιδα Tecna, και μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώσουμε 12 ευρώ τα δέκα στον Γερμανό έναντι 14 ευρώ τα 25 στον Έλληνα; Δεδομένου ότι και τα δύο δεν έχουν μπαφερ και κάποιο ειδικού τύπου συγκεντρωτηρα. Έχει κανείς άποψη;
Σκάγια ;;;
 
Σκάγια ;;;
Δεν έχω ιδέα γιατί δεν ανοίγω γενικά φυσίγγια, δεν έχω παχυμετρο, ζυγαριά ακριβείας κλπ. Όντως έχει τόσο ανώτερη ποιότητα σκαγιων το γερμανικό έναντι του ελληνικού; Και αυτό δικαιολογεί την τεράστια διαφορά στην τιμή; Απορία το έχω. Να πω έστω ότι είχε επινικελωμενα ή επιχαλκωμενα...
 
Last edited:
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Τι κάνει καλύτερα ο Γερμανός σε ένα φυσίγγι 36 γραμμαρίων χωρίς μπαφερ και τι κάνει λάθος ο Έλληνας σε φυσίγγι πάλι 36 γραμμαρίων χωρίς μπαφερ με πυρίτιδα Tecna, και μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώσουμε 12 ευρώ τα δέκα στον Γερμανό έναντι 14 ευρώ τα 25 στον Έλληνα; Δεδομένου ότι και τα δύο δεν έχουν μπαφερ και κάποιο ειδικού τύπου συγκεντρωτηρα. Έχει κανείς άποψη;
Δεν είναι θέμα καλύτερο χειρότερο

Είναι θέμα σταθερότητας υλικών σταθερότητας τελικού προϊόντος και ποιοτικού έλεγχου.
 
Δεν είναι θέμα καλύτερο χειρότερο

Είναι θέμα σταθερότητας υλικών σταθερότητας τελικού προϊόντος και ποιοτικού έλεγχου.
Να όμως που και αφλογιστια είχε ο άνθρωπος με τα συγκεκριμένα φυσίγγια και αδικαιολόγητη μη καταβολή ενώ η τουφεκιά ήταν πάνω στο λαγό. Η φωτογραφία που έβαλε δεν χωράει αμφισβήτηση ότι ο λαγός ήταν καλά χτυπημένος. Άρα μήπως με ένα ωραιότατο περιτύλιγμα, ( δεν έχω δει ποιο όμορφα φυσίγγια είναι αλήθεια αυτό) ο Γερμανός μας πιάνει κότσο;
 
Ρε παιδια αν θυμάμαι καλά το ροτβαιλ 5αρι εχει σκαγια 3.1 χιλιοστα... Το 4αρι έχει 3.3 χιλιοστά.... Αντίστοιχα τα nobel sport στο 5αρι γραφουν 2.9 χιλιοστά καθε σκαγι κ στο lepre που είναι 3αρι εκει έχουν 3.3 χιλοστα σκαγια...
Υπάρχουν διαφορές μεταξύ ιταλίας, γερμανίας, usa, αγγλίας, γαλλίας, βελγίου

Γερμανικό 5 = 3mm
Γερμανικό 4 = 3.25mm
Γερμανικό 3 = 3.5mm

Ιταλικό 5 = 2.9mm
Ιταλικό 4 = 3.1mm
Ιταλικό 3 = 3.3mm

Τα παραπάνω είναι τα θεωρητικά.
 
Back
Top