Φυσίγγια για Λαγό

Έχει δίκανο.#1.174
Τσοκάκια δεν αλλάζεις αλλά αλλάζεις φυσίγγια.
Εντάξει εγώ έχω άλλη φιλοσοφία, 7 διασποράς δεν θα έβαζα ποτέ στη θαλάμη για λαγό. Ο καθένας μας λειτουργεί με βάση τις εμπειρίες του, το αποτέλεσμα μετράει. Αν για εσένα δουλεύει τότε είναι καλό.
 
Μονο εναν λαγοκυνηγο έτυχε να γνωρίσω που κυνηγαει καβάλα κ βάζει πρωτο ν7 κ με επιτυχία....

Και αν κάτσουμε να αναλογιστούμε τους "τυχαίους" λαγους που έχουν παρθεί σε άλλα κυνήγια με σκάγια ψιλοτερα (του ν7) τότε θα δουμε ότι δεν είναι κακή επιλογή..............
 
4-5-6 κατεμέ για τον λαγό.Και με 6 έχω βαρήσει και με 5 και με 4.Πιο κάτω από 4 δεν πέφτω πιο πάνω από 6 πάλι όχι.Γιατί ξέρω κάποιον που κυνηγάει με νο7.
Έχει τύχει να πάρω λαγό με 7 άρια. Σε πολλούς θα έχει τύχει να πάρουν λαγό ίσως και με πιο ψιλά σκάγια. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πάω για λαγό με 7 επειδή έτυχε. Σε κάθε περίπτωση ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις εμπειρίες του και τον τόπο που κυνηγάει.
 
Μονο εναν λαγοκυνηγο έτυχε να γνωρίσω που κυνηγαει καβάλα κ βάζει πρωτο ν7 κ με επιτυχία....

Και αν κάτσουμε να αναλογιστούμε τους "τυχαίους" λαγους που έχουν παρθεί σε άλλα κυνήγια με σκάγια ψιλοτερα (του ν7) τότε θα δουμε ότι δεν είναι κακή επιλογή..............
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Εγώ είμαι πάντα καρτέρι ομως, οπότε όταν βγει ο λαγός 35-40-45 μέτρα και έχεις 7 νούμερο πρώτο τι κάνεις; Το χοντρό σκάγι σε 36+ γραμμάρια σε ένα ποιοτικό φυσίγγι ( δεν μιλάω δηλαδή για φυσίγγι 32-34 γραμμάρια και χοντρό νούμερο) για μένα δουλεύει κοντά και μακριά και μου δίνει την αίσθηση επάρκειας που χρειάζομαι για να νιώθω άνετα.
 
Έχει τύχει να πάρω λαγό με 7 άρια. Σε πολλούς θα έχει τύχει να πάρουν λαγό ίσως και με πιο ψιλά σκάγια. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πάω για λαγό με 7 επειδή έτυχε.
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Εγώ είμαι πάντα καρτέρι ομως, οπότε όταν βγει ο λαγός 35-40-45 μέτρα και έχεις 7 νούμερο πρώτο τι κάνεις; Το χοντρό σκάγι σε 36+ γραμμάρια σε ένα ποιοτικό φυσίγγι ( δεν μιλάω δηλαδή για φυσίγγι 32-34 γραμμάρια και χοντρό νούμερο) για μένα δουλεύει κοντά και μακριά και μου δίνει την αίσθηση επάρκειας που χρειάζομαι για να νιώθω άνετα.

Δεν είναι θέμα τυχης να πεσει ο λαγός με ν7,
Εξυπακούεται πως δεν μιλάμε για βολές στο καρτέρι.....

Ένας παλιος λαγοκυνηγος που δεν ζει πια, όταν τον ρώτησα τι νουμερο σκάγια βάζει μου λέει:
Νουμερο 6,ουτε πολυ ψιλό, ουτε πολυ χοντρό.......
 
Το εχεις τσεκαρει γιατι στο σφαξιμο φαινονται ακριβως ιδια !!!!!
τα χρησιμοποιω και τα δυο το rottwail n4 για λαγο και το bp ν6 για φασσα, αρα η συγκριση μου εχει προβλημα με τα νουμερα , παρολα αυτα και σε δοκιμες ειναι λιγο πιο ανοιχτο το rottwail. Opla 303 και 123
 
Ξέρω ότι για πολους θα φανεί παραξενω φέτος κατά τυχη πειρα ένα κουτί super kill ανάμικτα μεσοταπα. 6/7.ολους τους λαγους τους πειρα με μια τουφέκια και ας είχα δευτερο rc 4 35 gr 6 kai τρίτο mb36 long range 5.το ταίρι μου στο βουνό δουλευει παντα προτο 7 και δευτερο 6 και τρίτο 4.με το 7 επισεις έχει παρει πολους λαγους.
 
Μονο εναν λαγοκυνηγο έτυχε να γνωρίσω που κυνηγαει καβάλα κ βάζει πρωτο ν7 κ με επιτυχία....

Και αν κάτσουμε να αναλογιστούμε τους "τυχαίους" λαγους που έχουν παρθεί σε άλλα κυνήγια με σκάγια ψιλοτερα (του ν7) τότε θα δουμε ότι δεν είναι κακή επιλογή..............
Ενα παραδειγμα αναφερω...Νavaro 30gr No10 ηταν ο τελευταιος λαγος του πατερα μου σε περπατητο τσιχλας...σχεδον ξερος στα 25m...έτυχε βεβαια, γιατί ήξερε να τους βαραει ο συγχωρεμενος....μολις 2 του ειχαν φύγει στην "καριέρα"του...ακομη εχω μαρτυρες εν ζωή (συνκυνηγους του)...αυτο δεν σημαινει πως θα παμε στο λαγο με 1ο φυσυγγι Νο10.
 
Ενα παραδειγμα αναφερω...Νavaro 30gr No10 ηταν ο τελευταιος λαγος του πατερα μου σε περπατητο τσιχλας...σχεδον ξερος στα 25m...έτυχε βεβαια, γιατί ήξερε να τους βαραει ο συγχωρεμενος....μολις 2 του ειχαν φύγει στην "καριέρα"του...ακομη εχω μαρτυρες εν ζωή (συνκυνηγους του)...αυτο δεν σημαινει πως θα παμε στο λαγο με 1ο φυσυγγι Νο10.
Λαγους έχουν παρει κ οι ορτυκαδες με ν10...
Σίγουρα δεν παμε αποκλειστικά για λαγό με ν10 αλλά ουτε κ με μηδενικά......

Πως κ δεν κόλλησες κ εσυ στον λαγό ρε Κώστα?
 
Λαγους έχουν παρει κ οι ορτυκαδες με ν10...
Σίγουρα δεν παμε αποκλειστικά για λαγό με ν10 αλλά ουτε κ με μηδενικά......

Πως κ δεν κόλλησες κ εσυ στον λαγό ρε Κώστα?
Ημουν 13 ετων οταν ο πατερας μου σταματησε το λαγο κατα κορων, αρχικα επιδη εχασε απο γεραματα το Γκέκας κ σχεδον ταυτοχρονα το pointer που ειχαμε, με το οποιο κυνηγουσε μπεκατσα-ορτυκι... επειτα συνεχισε αλλα 2 χρονια μονο λαγό κ τσιχλα με ενα φιλο κ μετα δεν ξανα συνεχισε το κυνηγι....ισως αν συνεχιζε μεχρι που πρωτοεβγαλα αδεια, να ειχα κ εγω 1 λαγοσκυλο τωρα...δυστιχώς η μοιρα τα εφερε ολα τουμπα στην πορεία...

Υ.Γ. Ποτε δεν ειναι αργα, λεει η παροιμία..
 
Ημουν 13 ετων οταν ο πατερας μου σταματησε το λαγο κατα κορων, αρχικα επιδη εχασε απο γεραματα το Γκέκας κ σχεδον ταυτοχρονα το pointer που ειχαμε, με το οποιο κυνηγουσε μπεκατσα-ορτυκι... επειτα συνεχισε αλλα 2 χρονια μονο λαγό κ τσιχλα με ενα φιλο κ μετα δεν ξανα συνεχισε το κυνηγι....ισως αν συνεχιζε μεχρι που πρωτοεβγαλα αδεια, να ειχα κ εγω 1 λαγοσκυλο τωρα...δυστιχώς η μοιρα τα εφερε ολα τουμπα στην πορεία...

Υ.Γ. Ποτε δεν ειναι αργα, λεει η παροιμία..
Παρε σκυλακι
Να χεις τοπους προσβασιμους με συντομο χρονο γιατι θα σε βοηθησει εφοσον εισαι απειρος
Και ειμαι διπλα σου
Ο λαγος μερακκι θελει δεν ειναι πυρινηκη φυσικη
 
Παρε σκυλακι
Να χεις τοπους προσβασιμους με συντομο χρονο γιατι θα σε βοηθησει εφοσον εισαι απειρος
Και ειμαι διπλα σου
Ο λαγος μερακκι θελει δεν ειναι πυρινηκη φυσικη
Χρυσανθε σε ευχαριστω αρχικα για την προσφορα σου στο να με βοηθησεις...εχουμε λαγους κ ξερω λαγους εδω γυρω....αλλα ακομη ο χρονος μου, ειναι περιορισμενος...με μολις 2 κυνηγια την εβδομαδα με τη σκυλιτσα, δεν νομιζω πως θα εχω το περιθωριο κ για λαγο.... προς το παρων δηλαδη...
 
Χρυσανθε σε ευχαριστω αρχικα για την προσφορα σου στο να με βοηθησεις...εχουμε λαγους κ ξερω λαγους εδω γυρω....αλλα ακομη ο χρονος μου, ειναι περιορισμενος...με μολις 2 κυνηγια την εβδομαδα με τη σκυλιτσα, δεν νομιζω πως θα εχω το περιθωριο κ για λαγο.... προς το παρων δηλαδη...
Αν εχεις λαγους δεν ειναι προβλημα τα κυνηγια
Θα εχεις καρπωση
Δυο λαγοι την βδομαδα ειναι αρκετοι
Το προβλημα ειναι οι στναντησεις στα εκπαοδευτικα
Για να καλυψεις δρομο λογο απειριας θα πρεπει να κανεις στοχευμενα εκαπδιευτικα
Δηλαδη να ξερεις τον λαγο
Χρειαζεσαι 3 εκαπιδευτικα την βδομαδα της ωρας
Ειναια αρκετα ωια να μαθει να ξεφωλιαζει
Θα υστερεις ομως στον χρονο απο την βοσκη στο γιατακι και στην καταδιωξη
Αυτο θα σε περιορισει σε κυνηγι καβαλα σε γνωστους λαγους τουλαχιστον μεχρι τα τρια χρονια του σκυλου
Απο την αλλη αν εισαι μονος σου μονξ καβαλα η με κινητο καρτερι μπορεις να τον κυνηγησεις
 
Back
Top