Φυσίγγια για Λαγό

Όταν σηκώνεις όπλο μηχανικά και με άδειο μυαλό το φυσίγγι είναι το τελευταίο.Γενικα στο κυνήγι με σκυλιά δίωξης η ψυχραιμία σκοτώνει.
Τα ειπες ολα.εσει εισε ο κυνηγος αυτο το θυραμα,θελη παγομενο αιμα στην βολη,ψηχρεμια και αποφασηστικοτιτα.αν πεις παναγιαμου νατοοοο πο ρε φηλε σφερα παει,θα μου φηγη δεν προλαβενο.αντε για καλη ανταμοση την αλη βολτα
 
Νίκο σας λέω τι αποτελέσματα βγάζει το πρόγραμμα.
Δεν είναι στάνταρ ... ενδεικτικά είναι για να έχεις έναν μπούσουλα του που βαδίζεις.
Ξέρουμε επίσης ότι στα 55μ οι διατρήσεις των σκαγιών διαφέρουν πολύ μεταξύ τους.

Το πρόγραμμα προϋποθέτει σφαιρικά σκάγια που δεν έχουν παραμορφωθεί καθόλου.
Οι παραμορφώσεις μικραίνουν την απόσταση.

Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα μόνο διάτρηση.
Η πρασινοκέφαλη χρειάζεται 1.5 ίντσα διάτρησης σε βαλλιστικό τζελ 20%.
Για τον λαγό δεν εχω βρει στοιχεία και το έβαλα στην 1 ίντσα.
Ίσως είναι λίγο.
Αν το κάνω 1.25 ίντσες τότε η απόσταση πέφτει με 400m/s #6 στα 42μ.

Από πλευράς ενέργειας τώρα στο 1.5 ftlb η απόσταση γίνεται 43μ πάλι στα 400m/s με #6 στους 21 βαθμούς.

Ίσως η 1.25 ίντσα είναι πιο σωστή.

Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ απόσταση που ένα σφαιρικό σκάγι #6 με 400m/s σε θερμοκρασία 20 βαθμών θα τρυπήσει έναν λαγό ;;;


Bασιλη μου καλοι οι πινακες.....καλοι και οι υπολογισμοι ....καλα και τα προγραμματα....
Ειναι σωστο και ολοι το γνωριζουν οτι την διατρηση των σκαγιων την καθοριζει....ΠΡΩΤΑ η ποιοτητα
τους μετα η διαμμετρος που εχουν....ταχυτητες...αρχικες και μενουσες...και αποσταση.
Εαν κανω καπου λαθος διορθωσε με...
Παμε λιγο στα μετρα...

εικόνα_Viber_2020-10-05_19-39-10.jpg
Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα....και ο στοχος εχει 125χ85 εκατοστα...
Ειναι δλδ λιγο μεγαλυτερος απο λαγο και τσιχλα....( πλακα κανω ) μην παρεξηγηθω...και οτι γραφω....το
γραφω χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης... :)
Παμε σε διατρηση που εχω βγαλει απο δοκιμες μου.
50 ΜΕΤΡΑ - Ν1- 3,7 διαμετρος V1,5 -418m/s = 5,8 xιλιοστα διατρηση σε στεγνο βιβλιο.
50 Μετρα - Ν2 - 3,4 διαμετρος V1,5-417m/s = 5,5 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
40 Μετρα -Ν3 - 3,2 διαμετρος V1,5-399m/s = 8 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
50 Μετρα - Ν4- 3,1 διαμετρος V1,5-400m/s =2,7 χιλιοστα διατρηση <<<<<<<<<<<<
50 Μετρα -Ν4 3,1 διαμετρο V1,5 - 400m/s = 4,1 χιλιοστα διατρηση ΝΙΚΕΛ = Επινικελωμενα

Ολα αυτα αλλαζουν αναλογα την ταχυτητα και τα μετρα με την ΙΔΙΑ ποιοτητα σκαγιων...ΠΧ
35 ΜΕΤΡΑ N4 - V1,5-438m/s = 7,6 Χιλιοστα.....
40 Μετρα -Ν4 - V1,5 -438m/s = 5,5 χιλιοστα
Και εχουμε μολις σε 5 μετρα 2,1 χιλιοστα διαφορα διατρησης με την ιδια ταχυτητα και θερμοκρασια...
Σκεφτειτε στα 65 και 70 μετρα τι θα εχουμε....και μην μου αρχισεις μενουσες και παραμενουσες...γιατι
εγω ''κουφό''...και δεν ακουει !!! :D

ΥΓ, Ο λαγος ( παντα κατα την γνωμη μου ) στο ποστο και μεχρι 40 μετρα τον κρατας με Ν5 σκαγια....
Εαν εχεις επινικελωμενα....χωρις αγχος μεχρι και τα 45 μετρα δεν εχει λυτρωμο αρκει να τον σημαδεψεις...
Απο εκει και περα.....οσο τα μετρα γινονται περισσοτερα κατεβαινουμε σε νουμερα σκαγιων !!!

ΥΓ.2 Το Ν3 και Ν4 τα θεωρω κορυφαια στον λαγο....χωρις να σημαινει οτι υποτιμω το Ν5 στο ποστο !!!

Αυτα απο μενα Βασιλη μου !!!! :)
 
Bασιλη μου καλοι οι πινακες.....καλοι και οι υπολογισμοι ....καλα και τα προγραμματα....
Ειναι σωστο και ολοι το γνωριζουν οτι την διατρηση των σκαγιων την καθοριζει....ΠΡΩΤΑ η ποιοτητα
τους μετα η διαμμετρος που εχουν....ταχυτητες...αρχικες και μενουσες...και αποσταση.
Εαν κανω καπου λαθος διορθωσε με...
Παμε λιγο στα μετρα...

View attachment 45078
Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα....και ο στοχος εχει 125χ85 εκατοστα...
Ειναι δλδ λιγο μεγαλυτερος απο λαγο και τσιχλα....( πλακα κανω ) μην παρεξηγηθω...και οτι γραφω....το
γραφω χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης... :)
Παμε σε διατρηση που εχω βγαλει απο δοκιμες μου.
50 ΜΕΤΡΑ - Ν1- 3,7 διαμετρος V1,5 -418m/s = 5,8 xιλιοστα διατρηση σε στεγνο βιβλιο.
50 Μετρα - Ν2 - 3,4 διαμετρος V1,5-417m/s = 5,5 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
40 Μετρα -Ν3 - 3,2 διαμετρος V1,5-399m/s = 8 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
50 Μετρα - Ν4- 3,1 διαμετρος V1,5-400m/s =2,7 χιλιοστα διατρηση <<<<<<<<<<<<
50 Μετρα -Ν4 3,1 διαμετρο V1,5 - 400m/s = 4,1 χιλιοστα διατρηση ΝΙΚΕΛ = Επινικελωμενα

Ολα αυτα αλλαζουν αναλογα την ταχυτητα και τα μετρα με την ΙΔΙΑ ποιοτητα σκαγιων...ΠΧ
35 ΜΕΤΡΑ N4 - V1,5-438m/s = 7,6 Χιλιοστα.....
40 Μετρα -Ν4 - V1,5 -438m/s = 5,5 χιλιοστα
Και εχουμε μολις σε 5 μετρα 2,1 χιλιοστα διαφορα διατρησης με την ιδια ταχυτητα και θερμοκρασια...
Σκεφτειτε στα 65 και 70 μετρα τι θα εχουμε....και μην μου αρχισεις μενουσες και παραμενουσες...γιατι
εγω ''κουφό''...και δεν ακουει !!! :D

ΥΓ, Ο λαγος ( παντα κατα την γνωμη μου ) στο ποστο και μεχρι 40 μετρα τον κρατας με Ν5 σκαγια....
Εαν εχεις επινικελωμενα....χωρις αγχος μεχρι και τα 45 μετρα δεν εχει λυτρωμο αρκει να τον σημαδεψεις...
Απο εκει και περα.....οσο τα μετρα γινονται περισσοτερα κατεβαινουμε σε νουμερα σκαγιων !!!

ΥΓ.2 Το Ν3 και Ν4 τα θεωρω κορυφαια στον λαγο....χωρις να σημαινει οτι υποτιμω το Ν5 στο ποστο !!!

Αυτα απο μενα Βασιλη μου !!!! :)
Για να καταλάβω έχουμε το ίδιο φυσιγγι και το ίδιο τσοκ σε δύο κάννες με διαφορα διάτρησης και 40 σελίδες στα ίδια περιοδικά υπεύθυνη είναι η ταχύτητα;;;;;
 
Ειμαι σε ενα σεμιναριο για την ελια γιαυτο
Θα ειμαι συντομος
3-4-5 σκαγι, αναλογα το μερος,το κυνηγι σε τροπο κλπ νορμαλ τσχυτητες φυσιγγια , οχι μεγαλες ανακρουσεις στα δικαννα και 40 γρ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ,ΕΜΠΕΙΡΙΑ και ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΥΛΩΝ στο καθε φουσεκκι
Και τον βλεπεις τουμπες
 
Για να καταλάβω έχουμε το ίδιο φυσιγγι και το ίδιο τσοκ σε δύο κάννες με διαφορα διάτρησης και 40 σελίδες στα ίδια περιοδικά υπεύθυνη είναι η ταχύτητα;;;;;

Δεν καταλαβα την ερωτηση σου...Που ειδες δυο καννες και που 40 σελιδες διαφορα ???
Δεν καταλαβα σε ποια μετρηση αναφερεσαι Αγγελε.
 
Δεν καταλαβα την ερωτηση σου...Που ειδες δυο καννες και που 40 σελιδες διαφορα ???
Δεν καταλαβα σε ποια μετρηση αναφερεσαι Αγγελε.
Σε ένα δικό μου πείραμα αναφέρομαι Νίκο αλλά μάλλον δεν το διατιπωσα σωστά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στην διάτρηση παίζει ρόλο η ταχύτητα του φυσιγγιου εκτός βέβαια από την ποιότητα των σκαγιων που σίγουρα είναι το Α και το Ω.
 
Για να καταλάβω έχουμε το ίδιο φυσιγγι και το ίδιο τσοκ σε δύο κάννες με διαφορα διάτρησης και 40 σελίδες στα ίδια περιοδικά υπεύθυνη είναι η ταχύτητα;;;;;

Εαν εννοεις εμπορικα φυσιγγια... σιγουρα ποιοτητα και νουμερο σκαγιων ...και βεβαια και οι
ταχυτητες Αγγελε !!
Ξερεις ποσες φορες εχω βρει διαφορετικα νουμερα σκαγιων σε εμπορικα φυσιγγια απο αυτο που
γραφει η συσκευασια ???
Εκτος απο διαφορετικο νουμερο ...εχω βρει και αχταρμα ..δλδ διάφορα νουμερα μεσα...
Εαν λοιπον πεσεις σε τετοια φυσιγγια τι διατρηση να μετρησεις ???
 
Last edited:
Σε ένα δικό μου πείραμα αναφέρομαι Νίκο αλλά μάλλον δεν το διατιπωσα σωστά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στην διάτρηση παίζει ρόλο η ταχύτητα του φυσιγγιου εκτός βέβαια από την ποιότητα των σκαγιων που σίγουρα είναι το Α και το Ω.

Και βεβαια παιζει ρολο η ταχυτητα....Αλλη διατρηση θα δωσει ΠΧ το V1,5-380m/s και αλλη το V1,5-410ms
στο ιδιο νουμερο και ποιοτητα σκαγιων.
 
Εαν εννοεις εμπορικα φυσιγγια... σιγουρα ποιοτητα και νουμερο σκαγιων ...και βεβαια και οι
ταχυτητες Αγγελε !!
Ξερεις ποσες φορες εχω βρει διαφορετικα νουμερα σκαγιων σε εμπορικα φυσιγγια απο αυτο που
γραφει η συσκευασια ???
Εκτος απο διαφορετικο νουμερο ...εχω βρει και αχταρμα ..δλδ διάφορα νουμερα μεσα...
Εαν λοιπον πεσεις σε τετοια φυσιγγια τι διατρηση να μετρησεις ???
Εννοώ εμπορικα φυσιγγια αλλά αυτό που δεν μπορούσα να φανταστώ ότι παίζει ρόλο και η ταχύτητα στην διάτρηση. Όσο για τα διαφορετικά νούμερα σε φυσίγγια άστα τι να λέμε.
 
Εννοώ εμπορικα φυσιγγια αλλά αυτό που δεν μπορούσα να φανταστώ ότι παίζει ρόλο και η ταχύτητα στην διάτρηση. Όσο για τα διαφορετικά νούμερα σε φυσίγγια άστα τι να λέμε.

ΟΚ. Τωρα ξερεις... να σου επισεις...μην σε ενθουσιαζουν οι μεγαλες ταχυτητες για τα σκαγια λεω...
Ενα φυσιγγιο με αρχικη ταχυτητα V1,5-400m/s με σωστο νουμερο και ποιοτητα σκαγιων σε χοντρα
νουμερα σκαγιων και ενα V1,5-380m/s στα ψιλα σκαγια σκοτωνουν πολυ καλα σε νορμαλ θερμοκρασιες !!!!
 
Και τέτοια έχω ρίξει #2 αμερικάνικο σε λαγό ... φαντάσου μέχρι και εγώ τα βρήκα υπερβολικά .sarcastic.
Αλλά ούτε κιχ ... .hunter.

ps
Κυριάκο @Hunter 302 έχω κάνει poll για τον λαγό για να μην χαλάμε το θέμα ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ιδανικό-νούμερο-σκαγιού-για-λαγό.4050/
Αυτό έλειπε να μιλήσει κιόλας,με 52-58❓ το κουτί‼️ποιος θα του ρίξει ακριβότερα❓‼️
 
Bασιλη μου καλοι οι πινακες.....καλοι και οι υπολογισμοι ....καλα και τα προγραμματα....
Ειναι σωστο και ολοι το γνωριζουν οτι την διατρηση των σκαγιων την καθοριζει....ΠΡΩΤΑ η ποιοτητα
τους μετα η διαμμετρος που εχουν....ταχυτητες...αρχικες και μενουσες...και αποσταση.
Εαν κανω καπου λαθος διορθωσε με...
Παμε λιγο στα μετρα...

View attachment 45078
Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα....και ο στοχος εχει 125χ85 εκατοστα...
Ειναι δλδ λιγο μεγαλυτερος απο λαγο και τσιχλα....( πλακα κανω ) μην παρεξηγηθω...και οτι γραφω....το
γραφω χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης... :)
Παμε σε διατρηση που εχω βγαλει απο δοκιμες μου.
50 ΜΕΤΡΑ - Ν1- 3,7 διαμετρος V1,5 -418m/s = 5,8 xιλιοστα διατρηση σε στεγνο βιβλιο.
50 Μετρα - Ν2 - 3,4 διαμετρος V1,5-417m/s = 5,5 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
40 Μετρα -Ν3 - 3,2 διαμετρος V1,5-399m/s = 8 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
50 Μετρα - Ν4- 3,1 διαμετρος V1,5-400m/s =2,7 χιλιοστα διατρηση <<<<<<<<<<<<
50 Μετρα -Ν4 3,1 διαμετρο V1,5 - 400m/s = 4,1 χιλιοστα διατρηση ΝΙΚΕΛ = Επινικελωμενα

Ολα αυτα αλλαζουν αναλογα την ταχυτητα και τα μετρα με την ΙΔΙΑ ποιοτητα σκαγιων...ΠΧ
35 ΜΕΤΡΑ N4 - V1,5-438m/s = 7,6 Χιλιοστα.....
40 Μετρα -Ν4 - V1,5 -438m/s = 5,5 χιλιοστα
Και εχουμε μολις σε 5 μετρα 2,1 χιλιοστα διαφορα διατρησης με την ιδια ταχυτητα και θερμοκρασια...
Σκεφτειτε στα 65 και 70 μετρα τι θα εχουμε....και μην μου αρχισεις μενουσες και παραμενουσες...γιατι
εγω ''κουφό''...και δεν ακουει !!! :D

ΥΓ, Ο λαγος ( παντα κατα την γνωμη μου ) στο ποστο και μεχρι 40 μετρα τον κρατας με Ν5 σκαγια....
Εαν εχεις επινικελωμενα....χωρις αγχος μεχρι και τα 45 μετρα δεν εχει λυτρωμο αρκει να τον σημαδεψεις...
Απο εκει και περα.....οσο τα μετρα γινονται περισσοτερα κατεβαινουμε σε νουμερα σκαγιων !!!

ΥΓ.2 Το Ν3 και Ν4 τα θεωρω κορυφαια στον λαγο....χωρις να σημαινει οτι υποτιμω το Ν5 στο ποστο !!!

Αυτα απο μενα Βασιλη μου !!!! :)
Νίκο δεν εμπιστεύομαι το πρόγραμμα αλλά την εμπειρία την δική μου και όλων σας.
Όταν έγραψα 55m με #6 στους 20 βαθμούς με 400m/s αρχική εννοούσα ότι ...
1 τελείως σφαιρικό σκάγι (πες το άριστης ποιότητας νίκελ) έχει την δυνατότητα να τρυπήσει τον λαγό σε αυτά τα μέτρα.

Ούτε ότι θα τον σκοτώσει, ούτε ότι θα έχει την απαραίτητη συγκέντρωση ούτε οτιδήποτε άλλο.
Απλά ότι μπορεί να τον τρυπήσει.
Συμφωνείς ότι μπορεί να τον τρυπήσει στα 55m ;

Δυστηχώς δεν υπάρχουν διεθνείς αποδεκτές διατρήσεις για λαγό.
Για πρασίνι πχ η απαραίτητη διάτρηση είναι 1,5 ίντσα σε τζελ, όλοι αυτό παραδέχονται.

Εγώ θεώρησα λοιπόν ότι για λαγό αρκεί 1 ίντσα. Δική μου υπόθεση αυτή. Τα δύο τρίτα δηλαδή της διάτρησης που χρειάζεται ένα πρασίνι.

Με αυτή την υπόθεση βγήκαν τα 55m.
Και ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ.
Μιλάμε απλά για τρύπημα από 1 άριστης ποιότητας σκάγι #6 που ίσως τον βρει.
Μιλάμε για απαιτούμενη διάτρηση.

Πχ ένα 000 τρυπάει έναν λαγό στα 130m ... Έχει την απαιτούμενη διάτρηση. Αν τον πετύχει είναι άλλο θέμα.

100 λαγούς να ρίξεις στα 130m με οκτάβολο 000 κανέναν δεν θα πάρεις :)
Αυτό δεν σημαίνει ότι το 000 δεν μπορεί να τον τρυπήσει σε αυτή την απόσταση ;)

Μπορεί το τέλεια σφαιρικό εξάρι που δεν έχει παραμορφωθεί καθόλου και που ρίχτηκε με 400 αρχική στους 20 βαθμούς να τρυπήσει λαγό στα 55μ και αν όχι σε ποια μέγιστη απόσταση μπορεί να τον τρυπήσει ;;;
Αν απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση θα τροποποιήσω το πρόγραμμα ανάλογα.
 
Νίκο δεν εμπιστεύομαι το πρόγραμμα αλλά την εμπειρία την δική μου και όλων σας.
Όταν έγραψα 55m με #6 στους 20 βαθμούς με 400m/s αρχική εννοούσα ότι ...
1 τελείως σφαιρικό σκάγι (πες το άριστης ποιότητας νίκελ) έχει την δυνατότητα να τρυπήσει τον λαγό σε αυτά τα μέτρα.

Ούτε ότι θα τον σκοτώσει, ούτε ότι θα έχει την απαραίτητη συγκέντρωση ούτε οτιδήποτε άλλο.
Απλά ότι μπορεί να τον τρυπήσει.
Συμφωνείς ότι μπορεί να τον τρυπήσει στα 55m ;

Δυστηχώς δεν υπάρχουν διεθνείς αποδεκτές διατρήσεις για λαγό.
Για πρασίνι πχ η απαραίτητη διάτρηση είναι 1,5 ίντσα σε τζελ, όλοι αυτό παραδέχονται.

Εγώ θεώρησα λοιπόν ότι για λαγό αρκεί 1 ίντσα. Δική μου υπόθεση αυτή. Τα δύο τρίτα δηλαδή της διάτρησης που χρειάζεται ένα πρασίνι.

Με αυτή την υπόθεση βγήκαν τα 55m.
Και ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ.
Μιλάμε απλά για τρύπημα από 1 άριστης ποιότητας σκάγι #6 που ίσως τον βρει.
Μιλάμε για απαιτούμενη διάτρηση.

Πχ ένα 000 τρυπάει έναν λαγό στα 130m ... Έχει την απαιτούμενη διάτρηση. Αν τον πετύχει είναι άλλο θέμα.

100 λαγούς να ρίξεις στα 130m με οκτάβολο 000 κανέναν δεν θα πάρεις :)
Αυτό δεν σημαίνει ότι το 000 δεν μπορεί να τον τρυπήσει σε αυτή την απόσταση ;)

Μπορεί το τέλεια σφαιρικό εξάρι που δεν έχει παραμορφωθεί καθόλου και που ρίχτηκε με 400 αρχική στους 20 βαθμούς να τρυπήσει λαγό στα 55μ και αν όχι σε ποια μέγιστη απόσταση μπορεί να τον τρυπήσει ;;;
Αν απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση θα τροποποιήσω το πρόγραμμα ανάλογα.
1.5 ιντσα❓δλδ 3 πόντους ‼️για σκουλαρίκι καλό είναι‼️
 
Bασιλη μου καλοι οι πινακες.....καλοι και οι υπολογισμοι ....καλα και τα προγραμματα....
Ειναι σωστο και ολοι το γνωριζουν οτι την διατρηση των σκαγιων την καθοριζει....ΠΡΩΤΑ η ποιοτητα
τους μετα η διαμμετρος που εχουν....ταχυτητες...αρχικες και μενουσες...και αποσταση.
Εαν κανω καπου λαθος διορθωσε με...
Παμε λιγο στα μετρα...

View attachment 45078
Αυτα ειναι 70 πραγματικα μετρα....και ο στοχος εχει 125χ85 εκατοστα...
Ειναι δλδ λιγο μεγαλυτερος απο λαγο και τσιχλα....( πλακα κανω ) μην παρεξηγηθω...και οτι γραφω....το
γραφω χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης... :)
Παμε σε διατρηση που εχω βγαλει απο δοκιμες μου.
50 ΜΕΤΡΑ - Ν1- 3,7 διαμετρος V1,5 -418m/s = 5,8 xιλιοστα διατρηση σε στεγνο βιβλιο.
50 Μετρα - Ν2 - 3,4 διαμετρος V1,5-417m/s = 5,5 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
40 Μετρα -Ν3 - 3,2 διαμετρος V1,5-399m/s = 8 xιλιοστα διατρηση<<<<<<<<<<<<<
50 Μετρα - Ν4- 3,1 διαμετρος V1,5-400m/s =2,7 χιλιοστα διατρηση <<<<<<<<<<<<
50 Μετρα -Ν4 3,1 διαμετρο V1,5 - 400m/s = 4,1 χιλιοστα διατρηση ΝΙΚΕΛ = Επινικελωμενα

Ολα αυτα αλλαζουν αναλογα την ταχυτητα και τα μετρα με την ΙΔΙΑ ποιοτητα σκαγιων...ΠΧ
35 ΜΕΤΡΑ N4 - V1,5-438m/s = 7,6 Χιλιοστα.....
40 Μετρα -Ν4 - V1,5 -438m/s = 5,5 χιλιοστα
Και εχουμε μολις σε 5 μετρα 2,1 χιλιοστα διαφορα διατρησης με την ιδια ταχυτητα και θερμοκρασια...
Σκεφτειτε στα 65 και 70 μετρα τι θα εχουμε....και μην μου αρχισεις μενουσες και παραμενουσες...γιατι
εγω ''κουφό''...και δεν ακουει !!! :D

ΥΓ, Ο λαγος ( παντα κατα την γνωμη μου ) στο ποστο και μεχρι 40 μετρα τον κρατας με Ν5 σκαγια....
Εαν εχεις επινικελωμενα....χωρις αγχος μεχρι και τα 45 μετρα δεν εχει λυτρωμο αρκει να τον σημαδεψεις...
Απο εκει και περα.....οσο τα μετρα γινονται περισσοτερα κατεβαινουμε σε νουμερα σκαγιων !!!

ΥΓ.2 Το Ν3 και Ν4 τα θεωρω κορυφαια στον λαγο....χωρις να σημαινει οτι υποτιμω το Ν5 στο ποστο !!!

Αυτα απο μενα Βασιλη μου !!!! :)
Νίκο Καλησπέρα!:)

Χωρίς να το θεωρήσεις ως αιρετικό η απολυτό, θα έλεγες οτι το νούμερο 4 είναι ένα καλό all around σκάγι ως επιλογή για τον λαγό?
 
Μπορεί το τέλεια σφαιρικό εξάρι που δεν έχει παραμορφωθεί καθόλου και που ρίχτηκε με 400 αρχική στους 20 βαθμούς να τρυπήσει λαγό στα 55μ και αν όχι σε ποια μέγιστη απόσταση μπορεί να τον τρυπήσει ;;;
Αν απαντήσουμε σε αυτή την ερώτηση θα τροποποιήσω το πρόγραμμα ανάλογα.


Βασιλη μου...μην αλλαξεις η να τροποποιησεις το προγραμμα...
Το Ν6 δεν ειναι το ''σκαγι μου''.....και αυτος ειναι ο λογος που δεν εχω ασχοληθει πολυ μαζι του...
Ωστοσο απο λιγες δοκιμες διατρησης που εχω με αυτο το νουμερο....Στα 55 μετρα με V1,5-405m/s
δεν τρυπησε ουτε το εξωφυλλο του βιβλιου....Οσα ειχε ηταν καρφωμενα επανω του.

Θα επανελθω με καινουργιες δοκιμες....και τοτε το ξανα συζηταμε φιλε !!!
 
1.5 ιντσα❓δλδ 3 πόντους ‼️για σκουλαρίκι καλό είναι‼️
1.5 ίντσα = 38 χιλιοστά σε 20% βαλλιστικό τζελ.
Όλοι αυτό γράφουν ...

Το 20% βαλλιστικό τζελ εξομοιώνει τον μυικό ιστό των θηραμάτων.
Τρυπάει δηλαδή 38 χιλιοστά ΣΑΡΚΑ.
Αν βρει κόκκαλο θα τρυπήσει λιγότερο αν βρεί κενό περισσότερο τα φτερά είναι και αυτά μέσα.

Εκτός αν τα Ελληνικά πρασίνια θέλουν όλα τα διεθνή νούμερα πολλαπλασιασμένα επί 3.

ps
Για καλό και για κακό βάλε εσύ προτελευταίο #2 αμερικάνικο, τελευταίο 4/0 κι αμόλα καλούμπα :) αχαχαχα αστείο ...
 
Back
Top