Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Το εχω παθει κι εγω κατα καιρους με διαφορα φυσιγγια και πιο πολυ με nobelsport αλλα οχι να βγει φλογα απ το κλειστρο απλα να δακρυσει το ματι.
Σε πολλα φυσιγγια με διαφανο καλυκα φαινονται μερικες φορες καποια φυλλαρακια πυριτιδας εκτος συγκεντρωτηρα, εκτος και αν εννοεις κατι πιο σοβαρο που δεν καταλαβα.
καπνισε ο τοπος ρε συ.....λες και εριχνα τα χαρτινα του παππου μου με την τσαγκρα.....
 
καπνισε ο τοπος ρε συ.....λες και εριχνα τα χαρτινα του παππου μου με την τσαγκρα.....
Μαυρισαν τα μουτρα σου σαν του Βεγγου σε μια ελληνικη ταινια?.sarcastic..yelling.
Δεν εχω παθει ρε φιλε τετοιο πραγμα που λες καμια φορα μεχρι τωρα
 
Το εχω παθει κι εγω κατα καιρους με διαφορα φυσιγγια και πιο πολυ με nobelsport αλλα οχι να βγει φλογα απ το κλειστρο απλα να δακρυσει το ματι.
Σε πολλα φυσιγγια με διαφανο καλυκα φαινονται μερικες φορες καποια φυλλαρακια πυριτιδας εκτος συγκεντρωτηρα, εκτος και αν εννοεις κατι πιο σοβαρο που δεν καταλαβα.
Αλεξ,εχω δει φυσιγγι παραγωγης,που το κυαθιο ειχε πεσει ΑΝΑΠΟΔΑ μεσα στον καλυκα!!!!
Το φυσιγγι ειχε κλειστει απο την μηχανη και ειχε συσκευαστει με άλλα 24,κανονικα!
Του ελειπαν τουλαχιστον τα 2/3 του φορτιου(σκαγια).
Το ειδε το παιδι που κυνηγουσαμε μαζι και μου το εδωσε για χειρουργειο.
Το πηρε χαμπαρι,επειδη ειχε ανοιξει "γαρύφαλλο"το αστεροειδες και δεν εμπαινε ουτε στην αποθηκη.
Η περιπτωση αυτη σε τι οδηγει?
Πυριτιδα που "κολυμπαει"μεσα σε αφθονο θαλαμο καυσης.
Πως θα καει?
Που,θα καει?
Αν το κυαθιο με το φορτιο που εχει απομεινει εχει φτασει με τα χιλια βάσανα στο μεσο της κανης και η πυριτιδα εξακολουθει να καιγεται εκτος θαλαμης?
Πως θα καει,ποση θα καει σε απαγορευμενο σημειο,ποση πιεση θ'αναπτυξει?
Θα ειναι μια πυριτιδα που θα σκορπισει λογω απλετου χωρου ή θα ειναι μια διβασικη που θα εχει γινει το μεγαλυτερο μερος της σβωλος που θα εχει μετακινηθει καπου που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ,να ειναι?
Θα ειναι ικανη η αναπτυσσομενη πιεση να κανει ζημια?
 
Αλεξ,εχω δει φυσιγγι παραγωγης,που το κυαθιο ειχε πεσει ΑΝΑΠΟΔΑ μεσα στον καλυκα!!!!
Το φυσιγγι ειχε κλειστει απο την μηχανη και ειχε συσκευαστει με άλλα 24,κανονικα!
Του ελειπαν τουλαχιστον τα 2/3 του φορτιου(σκαγια).
Το ειδε το παιδι που κυνηγουσαμε μαζι και μου το εδωσε για χειρουργειο.
Το πηρε χαμπαρι,επειδη ειχε ανοιξει "γαρύφαλλο"το αστεροειδες και δεν εμπαινε ουτε στην αποθηκη.
Η περιπτωση αυτη σε τι οδηγει?
Πυριτιδα που "κολυμπαει"μεσα σε αφθονο θαλαμο καυσης.
Πως θα καει?
Που,θα καει?
Αν το κυαθιο με το φορτιο που εχει απομεινει εχει φτασει με τα χιλια βάσανα στο μεσο της κανης και η πυριτιδα εξακολουθει να καιγεται εκτος θαλαμης?
Πως θα καει,ποση θα καει σε απαγορευμενο σημειο,ποση πιεση θ'αναπτυξει?
Θα ειναι μια πυριτιδα που θα σκορπισει λογω απλετου χωρου ή θα ειναι μια διβασικη που θα εχει γινει το μεγαλυτερο μερος της σβωλος που θα εχει μετακινηθει καπου που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ,να ειναι?
Θα ειναι ικανη η αναπτυσσομενη πιεση να κανει ζημια?
Τωρα μαστορα αγχωσες για τα καλα!!!
Δεν ειχα σκεφτει ποτε ολα αυτα που εγραψες γιατι οπως ειπα και πριν το μονο που εχω συναντησει ειναι καποια φυλλαρακια πυριτιδας εξω απ τον συγκεντρωτηρα.
Τωρα ολα αυτα που εγραψες ευχομαι να μη μου τυχουν ποτε γιατι κατα 90% θα γινει ζημια και μαλιστα μεγαλη, μια χρονια ειχε ριξει ο αδερφος μου γνωστο φυσιγγι για λαγο και εγινε αυτο που εγραψες.
Εκανε τσαφ, καηκε η πυριτιδα και εμεινε ο συγκεντρωτηρας μεσα στην κανη, παλι καλα το καταλαβε και δεν δοκιμασε να ριξει αλλο γιατι θα γινοταν μεγαλο μπαμ.
Οταν καθαρισε το οπλο εβγαλε και τον συγκεντρωτηρα απο την κανη με την βεργα.
 
Πέρασα κι εγώ χθες το απόγευμα και πήρα 3 κουτάκια ... Θα πάρω άδεια και θα κάτσω στο χωριό μέχρι την πρωτοχρονιά, και λέω να πάρω το δίκαννο, μήπως καταφέρω να παίξω σε καμμιά τσίχλα. Ήθελα να πάρω 28άρια, αλλά δεν είχε ούτε για δείγμα ... έτσι πήρα 30άρια, σε Νο.9 ... Αλλά, με τα φετεινά χάλια, αν καταφέρω και ρίξω το ένα κουτάκι, ευχαριστημένος θα είμαι !!! ... .yel.
 
επειδη εχουμε γραψει ολοι καλα πραγματα εδω
Ετυχε σε κανεναν κακη καυση της μπαρουτης σε καποιο φυσιγγι?
ειχα δωσει 10 πακετα σε ενα φιλο μιας και δεν παει καλα η χρονια και του ετυχε 2 φορες να του πεταξει μπαρουτη απο το κλειστρο
χθες ετυχε και σε εμενα ,το ματι δακρυσε για τα καλα , μεχρι και φλογα ειδα στο κλειστρο,δεν υπαρχει θεμα στην φυλαξη σιγουρα...........

Μου ετηχε μια φορα μεσα στην λιμνη.....τα σκαγια πεσανε στα 15 μετρα απο την κανη.......
Απο σκετη τυχη κοιταξα την κανη μεσα και ...σκοταδια μαυρα......ηταν και στο ξημερωμα......
Ετρεχα 300 μετρα να βρω καλαμι να την ξεβουλωσω απο το κυαθειο......
Και ολα αυτα απο ενα κανονικοτατο φυσιγγι .......μονο που ειχε αρπαξει νερο απο την τσεπη του αδιαβροχου που ειχα 5-6 μεσα......
Απο τοτε .....ποτε ξανα χυμα φυσιγγια.......σε τσεπες....ηδικα αν βρεχει.....
Παντα χιαστη στην φυσιγιοθηκη μου και απομεσα απο το μπουφαν-αδιαβροχο......
 
Ήθελα να ρωτησω αν συνέβη κατι τετοιο σε καποιον με διβασικη. Αυτο γιατι πιστευω οτι ναι οφείλεται και στους παράγοντες που αναφέρθηκαν , αλλα ο κύριος και συχνότερος ειναι η απορρόφηση υγρασίας . Αργα , κατα τη φύλαξη, γρηγορα στις συχνές απότομες μεταβολές θερμ. (Πχ μονιμα στο αυτοκινητο) . Η τουφεκια με αυτα ακουγεται σαν .....κλοφφφφφ......κούφια και πρεπει να τσεκάρουμε αμεσως την κάνη.
Μια αλλη παρατήρηση που εχω κανει ειναι σε νυχτερινές βολές με αυτογεμή, συχνα πετάγονται σπίθες απο το κλείστρο , το ειδα συχνότερα σε beneli διπλανού μου αλλα δεν μπορω να το αξιολογήσω, εχω και Benelli και ποτε δεν καθαρίζω μαυρίλα απο το κλείστρο.
 
Αλεξ,εχω δει φυσιγγι παραγωγης,που το κυαθιο ειχε πεσει ΑΝΑΠΟΔΑ μεσα στον καλυκα!!!!
Το φυσιγγι ειχε κλειστει απο την μηχανη και ειχε συσκευαστει με άλλα 24,κανονικα!
Του ελειπαν τουλαχιστον τα 2/3 του φορτιου(σκαγια).
Το ειδε το παιδι που κυνηγουσαμε μαζι και μου το εδωσε για χειρουργειο.
Το πηρε χαμπαρι,επειδη ειχε ανοιξει "γαρύφαλλο"το αστεροειδες και δεν εμπαινε ουτε στην αποθηκη.
Η περιπτωση αυτη σε τι οδηγει?
Πυριτιδα που "κολυμπαει"μεσα σε αφθονο θαλαμο καυσης.
Πως θα καει?
Που,θα καει?
Αν το κυαθιο με το φορτιο που εχει απομεινει εχει φτασει με τα χιλια βάσανα στο μεσο της κανης και η πυριτιδα εξακολουθει να καιγεται εκτος θαλαμης?
Πως θα καει,ποση θα καει σε απαγορευμενο σημειο,ποση πιεση θ'αναπτυξει?
Θα ειναι μια πυριτιδα που θα σκορπισει λογω απλετου χωρου ή θα ειναι μια διβασικη που θα εχει γινει το μεγαλυτερο μερος της σβωλος που θα εχει μετακινηθει καπου που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ,να ειναι?
Θα ειναι ικανη η αναπτυσσομενη πιεση να κανει ζημια?
Γιάννη
Ευχαριστουμε για τις πολυ σοβαρες πληροφοριες που σώζουν ζωες, προσωπα, ματια, χέρια.
ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ !!!
Υ/Γ :
1. Ενα ξέρω. Οτι τιποτα δεν ξέρω!!!
2. Οπου μπορουμε φοράμε γυαλια κατα το δυνατον ασφαλειας
 
Ήθελα να ρωτησω αν συνέβη κατι τετοιο σε καποιον με διβασικη. Αυτο γιατι πιστευω οτι ναι οφείλεται και στους παράγοντες που αναφέρθηκαν , αλλα ο κύριος και συχνότερος ειναι η απορρόφηση υγρασίας . Αργα , κατα τη φύλαξη, γρηγορα στις συχνές απότομες μεταβολές θερμ. (Πχ μονιμα στο αυτοκινητο) . Η τουφεκια με αυτα ακουγεται σαν .....κλοφφφφφ......κούφια και πρεπει να τσεκάρουμε αμεσως την κάνη.
Μια αλλη παρατήρηση που εχω κανει ειναι σε νυχτερινές βολές με αυτογεμή, συχνα πετάγονται σπίθες απο το κλείστρο , το ειδα συχνότερα σε beneli διπλανού μου αλλα δεν μπορω να το αξιολογήσω, εχω και Benelli και ποτε δεν καθαρίζω μαυρίλα απο το κλείστρο.
Οτι καθαριζεις απο το κλειστρο,ειναι αερια που φευγουν προς τα πισω απο την τρυπα του καλυκα στο σημειο που εδραζεται το καψουλι.
Γινεται εντονοτερο το φαινομενο σε αναγομωμενους καλυκες,αν δεν μπει κολλητικη ουσια στο καψουλι.
Αυτο που βλεπεις σαν σπιθες στο κλειστρο,ειναι φυλλιδια πυριτιδας που δεν εχουν καει αμεσα και με το τραβηγμα του καλυκα απο την θαλαμη,τιναζονται εξω.
Φαινομενο εντονοτερο σε δυσκολοεναυστες πυριτιδες ή σε λεπτοκοκκες που καποια φυλλιδια ή κοκκοι,εχουν διαφυγει απο το θαλαμο καυσης με αποτελεσμα να μην καιγονται αμεσα.
 
Αλεξ,εχω δει φυσιγγι παραγωγης,που το κυαθιο ειχε πεσει ΑΝΑΠΟΔΑ μεσα στον καλυκα!!!!
Το φυσιγγι ειχε κλειστει απο την μηχανη και ειχε συσκευαστει με άλλα 24,κανονικα!
Του ελειπαν τουλαχιστον τα 2/3 του φορτιου(σκαγια).
Το ειδε το παιδι που κυνηγουσαμε μαζι και μου το εδωσε για χειρουργειο.
Το πηρε χαμπαρι,επειδη ειχε ανοιξει "γαρύφαλλο"το αστεροειδες και δεν εμπαινε ουτε στην αποθηκη.
Η περιπτωση αυτη σε τι οδηγει?
Πυριτιδα που "κολυμπαει"μεσα σε αφθονο θαλαμο καυσης.
Πως θα καει?
Που,θα καει?
Αν το κυαθιο με το φορτιο που εχει απομεινει εχει φτασει με τα χιλια βάσανα στο μεσο της κανης και η πυριτιδα εξακολουθει να καιγεται εκτος θαλαμης?
Πως θα καει,ποση θα καει σε απαγορευμενο σημειο,ποση πιεση θ'αναπτυξει?
Θα ειναι μια πυριτιδα που θα σκορπισει λογω απλετου χωρου ή θα ειναι μια διβασικη που θα εχει γινει το μεγαλυτερο μερος της σβωλος που θα εχει μετακινηθει καπου που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ,να ειναι?
Θα ειναι ικανη η αναπτυσσομενη πιεση να κανει ζημια?
Τίποτα δεν θα κάνει, ούτε μπαμ, έναν ήχο σαν άναμα σπίρτου σε μεγέθυνση, θα κάνει, μετά το σκάσιμο του καψυλίου.
 
Ο Ρουμελιωτης εφτιαξε ενα καινουργιο φυσιγγι με techna και με 2 νουμερα σκαγια 4-6 ,το εφτιαξε για πολυ κρυο και υγρασια.θα δοκιμαστει και αυτο.
Αντε βαλε καμια δοκιμη να δουμε τι λεει? Το εχει τουμπανιασμενο παντως...
 
Back
Top