Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Πάμε και στο 30αρι ... σε No. 9 ...
IMG-20181101-215017.jpg

IMG-20181101-215558.jpg

IMG-20181101-215734.jpg

Κι εδώ τα σκάγια φαίνονται αρκετά καλά ... ξέχασα να μετρήσω με το παχύμετρο διάμετρο, αλλά από το ζύγισμα βγαίνουν 17,8 σκάγια/γρ. και συνολικά 536 ...
Λογικά πρέπει να' χουν διάμετρο γύρω στα 2,1 mm.
τα 32γρ σου ήρθαν σε διάφανο κάλυκα και τα 30γρ σε πορτοκαλί? Εμένα τα 32γρ csb είναι στον πορτοκαλί
 
Εμένα τα 32γρ csb είναι στον πορτοκαλί
Διάφανο,μαύρο,μπλε κ τώρα οπως λες πορτοκάλι κ έχει ο θεός...sarcastic.
ελλειψη..αλλα για να λέμε την αλήθεια αυτό που είναι το πιο σημαντικό απο όλα ειναι ότι δεν αλλάζει το εσωτερικό .
Πάντως και κάποια φυσίγγια MAXAM GAME LOAD 32 gr. που έφεραν πριν 5-6 χρόνια (νομίζω η KALCO, δεν ξέρω αν τα φέρνουν ακόμα) είχαν την ίδια ακριβώς δόση CSB1 !!!
Και αυτα ίδια αίσθηση στην τουφεκιά με του ρουμελιωτη μου είχαν αφήσει..
Αφού ανέφερες την Καλκο, πριν τα maxam (αν θυμαμε καλά ) έφερε τα GB αλλα δεν τα κράτησε πολυ..
Τα 32γρ κ αυτο με csb1 ήταν εξαιρετικό φυσίγγι..
http://www.ofertarifles.com/gb/266-gb-club-1-32gr.html
 
Λοιπόν τα πορτοκαλί είναι διασποράς 34γρ Νο8, τα γκρι 35γρ Νο5 και το μπλε το γνωστό.
Το ΜΒ Extra 35gr No6 είναι δικό μου, τα άλλα του συγκυνηγού μου, που πάει μπεκάτσα και λαγό ;)
 
να πληροφορήσω ότι το 30αρι του Ρουμελιώτη έχει καταρρίψει τη Φυσική... Δεν περίμενα να το πω αυτό ποτέ, κορόιδευα όσους μου έλεγαν (για άλλα φυσιγγια) ότι δεν βάζουν προσκοπευση, ε αυτό πραγματικά δεν θέλει προσκοπευση. Τρόμαξα να το βρω, δεν το πιστευα.
 
να πληροφορήσω ότι το 30αρι του Ρουμελιώτη έχει καταρρίψει τη Φυσική... Δεν περίμενα να το πω αυτό ποτέ, κορόιδευα όσους μου έλεγαν (για άλλα φυσιγγια) ότι δεν βάζουν προσκοπευση, ε αυτό πραγματικά δεν θέλει προσκοπευση. Τρόμαξα να το βρω, δεν το πιστευα.
Ετσι σε θελω δυναμιτη!! Ξεκινα τις μακρινες τωρα για να βαλεις και λιγο προσκοπευση;).yel.
 
να πληροφορήσω ότι το 30αρι του Ρουμελιώτη έχει καταρρίψει τη Φυσική... Δεν περίμενα να το πω αυτό ποτέ, κορόιδευα όσους μου έλεγαν (για άλλα φυσιγγια) ότι δεν βάζουν προσκοπευση, ε αυτό πραγματικά δεν θέλει προσκοπευση. Τρόμαξα να το βρω, δεν το πιστευα.
Για αυτό μου πήγαινε και εμένα καλά φίλε!
 
να πληροφορήσω ότι το 30αρι του Ρουμελιώτη έχει καταρρίψει τη Φυσική... Δεν περίμενα να το πω αυτό ποτέ, κορόιδευα όσους μου έλεγαν (για άλλα φυσιγγια) ότι δεν βάζουν προσκοπευση, ε αυτό πραγματικά δεν θέλει προσκοπευση. Τρόμαξα να το βρω, δεν το πιστευα.
Βασιλη δεν μου κανει καμια εντυπωση..
Στις τσιχλες σχεδον παντα ετσι ριχνω με οποιοδηποτε φυσιγγι..κ στο περπατητο κ στο καρτερι, ομως σπανια θα ριξω πολυ μακρινες τουφεκιες..
Τον στοχο που θα περασει τραβερσα εγω τον βλεπω σαν σταματημενο,επωμιζω κ παταω οπως ακριβως θα εκανε καποιος στην μπεκατσα η το ορτυκι που πεταγονται ευθεια..ας πουμε κατι σαν μπηχτη καρτερισια τουφεκια..
Απο πιτσιρικας ετσι ριχνω κ με εχει βολεψει εστω κ αν ειναι λαθος..οχι ομως για αλλα θηραματα που πετανε πολυ πιο γρηγορα..εκει χρειαζεται "πραγματικη" προσκοπευση..
Μπορει σε καποιους που πανε σκοπευτηριο κ γνωριζουν απο τεχνικες σκοπευσης να φαινεται απιστευτο κατι τετοιο,αλλα ας το δοκιμασουν..
Το τονιζω,για τις τσιχλες...
 
Βασιλη δεν μου κανει καμια εντυπωση..
Στις τσιχλες σχεδον παντα ετσι ριχνω με οποιοδηποτε φυσιγγι..κ στο περπατητο κ στο καρτερι, ομως σπανια θα ριξω πολυ μακρινες τουφεκιες..
Τον στοχο που θα περασει τραβερσα εγω τον βλεπω σαν σταματημενο,επωμιζω κ παταω οπως ακριβως θα εκανε καποιος στην μπεκατσα η το ορτυκι που πεταγονται ευθεια..ας πουμε κατι σαν μπηχτη καρτερισια τουφεκια..
Απο πιτσιρικας ετσι ριχνω κ με εχει βολεψει εστω κ αν ειναι λαθος..οχι ομως για αλλα θηραματα που πετανε πολυ πιο γρηγορα..εκει χρειαζεται "πραγματικη" προσκοπευση..
Μπορει σε καποιους που πανε σκοπευτηριο κ γνωριζουν απο τεχνικες σκοπευσης να φαινεται απιστευτο κατι τετοιο,αλλα ας το δοκιμασουν..
Το τονιζω,για τις τσιχλες...
Τάσο στα κοτσυφακια που είναι ακόμα πιο αργά...ρίχνεις πισω:D.yel..yel. καταλαβαίνω τι θες να πεις φίλε,αν και πότε δεν μπόρεσα να ρίξω έτσι....μάλλον για αυτό θέλω βελτίωση στο περπατητο της τσίχλας!
 
Τασο εγώ ριχνω με σκούπισμα και ανάλογα προσπερναω. Μέχρι τώρα νομιζα ότι εβαζα μικρες προσκοπευσεις λόγω τεχνικης. Σήμερα αναγκαστηκα να κανω αυτό που λες ουσιαστικά. Εμένα με ξένισε πολύ. Και φοβάμαι ότι θα κακομαθει το μυαλό σε εικόνες που με άλλα φυσίγγια η στο τρυγόνι, απλά δεν!!!!!
 
να πληροφορήσω ότι το 30αρι του Ρουμελιώτη έχει καταρρίψει τη Φυσική... Δεν περίμενα να το πω αυτό ποτέ, κορόιδευα όσους μου έλεγαν (για άλλα φυσιγγια) ότι δεν βάζουν προσκοπευση, ε αυτό πραγματικά δεν θέλει προσκοπευση. Τρόμαξα να το βρω, δεν το πιστευα.

Βασίλη την πάτησα σε δύο μπεκάτσες με αυτό....όντως έριξα μπροστά με αποτέλεσμα και οι δύο να πάρουν την ανηφόρα και το άφησα στην άκρη για να μην πάθω εγκεφαλικό :D.....σήμερα που ήθελα να το ξαναδοκιμάσω έριξα σε μια κουρούνα στα 30+ και την σκόπευσα σχεδόν στη μύτη .... ξερή
 
Άρα στο 725 να βάλω λες 32.
Μάνο 3 φυσίγγια που γάζωναν στο 725 του συντρόφου ήσαν κ τα 3 32γρ
Olympia skeet 32 (csb1 παρόμοιο με Ρουμελιώτη )
nsi SIPE 32 GR N.9
GM 3 FAST 32GRN.10
Τα 2 τελευταία είναι φυσίγγια για εντελώς αντίθετες καιρικές συνθήκες .
 
Last edited:
Back
Top