Φτιάξ' το μόνος σου

.hair. ... 15 € η μία ;;; Τελείως τρελό !!!! Εγώ πριν 3 χρόνια που χρειάστηκα ελατηριάκια των οπλιστήρων του σ/π SKB πήρα 4 από τον Τουρή με 14 € !!!
5820

Το κακό ήταν ότι δεν ταιριάζανε και αναγκάστηκα να τα πατεντάρω (μειώνοντας τις σπείρες από 3 σε 2) ...
5821
Τώρα πριν κανα χρόνο χρησιμοποίησα και το τελευταίο από τα 4. Όταν ξανασπάσουν σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου, έχω μια ιδέα να τα φτιάξω από χορδή λύρας ή λαγούτου. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, και δεν ξέρω ποιά χορδή απ'όλες θα είναι η πιο κατάλληλη, αλλά έχω φίλους μουσικούς και πιστεύω να βρω την άκρη ... .yel.
 
Όταν ο οπλουργος δεν είναι ικανός να κατασκευάσει έναν πυρο σωστό ή ο άλλος σε παραπέμπει στον οπλουργο της αντιπροσωπεία.... Να τους βρασεις
Δε το είχα δει Μαριε ότι σου είχε σπάσει... θα πηγενα εγώ σε έναν που ξέρω και θα σου το έστελνα εγώ.. είναι γελοίες αυτές οι τιμές πραγματικά για τέτοια πράγματα...
 
Δεν έσπασε φίλε είχα αποσυναρμολογησει την σκάνδαλο θήκη και μου εκτινάχθηκε. Πρέπει να είσαι λεχριτης Αμερικανος με νύχια για να το βάλεις.
Μετά βρήκα σύρμα 1 Χιλ έφτιαξα κάτι αλλά κόπηκε.
 
.hair. ... 15 € η μία ;;; Τελείως τρελό !!!! Εγώ πριν 3 χρόνια που χρειάστηκα ελατηριάκια των οπλιστήρων του σ/π SKB πήρα 4 από τον Τουρή με 14 € !!!
View attachment 5820

Το κακό ήταν ότι δεν ταιριάζανε και αναγκάστηκα να τα πατεντάρω (μειώνοντας τις σπείρες από 3 σε 2) ...
View attachment 5821
Τώρα πριν κανα χρόνο χρησιμοποίησα και το τελευταίο από τα 4. Όταν ξανασπάσουν σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου, έχω μια ιδέα να τα φτιάξω από χορδή λύρας ή λαγούτου. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, και δεν ξέρω ποιά χορδή απ'όλες θα είναι η πιο κατάλληλη, αλλά έχω φίλους μουσικούς και πιστεύω να βρω την άκρη ... .yel.
Στελάρα χωρίς να ξέρω διάμετρο σκληρότητα και τα σχετικά ίσος σου φανούν χρήσιμα....
http://www.velvetcrafts.gr/σύρμα-ασήμι-0.5mm-1μέτρο-p-4087.html
Και κάτι σίγουρα πιο σκληρό...
https://www.pacoartcenter.gr/el/titanium-round-wire-1mm-1m.html
 
.hair. ... 15 € η μία ;;; Τελείως τρελό !!!! Εγώ πριν 3 χρόνια που χρειάστηκα ελατηριάκια των οπλιστήρων του σ/π SKB πήρα 4 από τον Τουρή με 14 € !!!
View attachment 5820

Το κακό ήταν ότι δεν ταιριάζανε και αναγκάστηκα να τα πατεντάρω (μειώνοντας τις σπείρες από 3 σε 2) ...
View attachment 5821
Τώρα πριν κανα χρόνο χρησιμοποίησα και το τελευταίο από τα 4. Όταν ξανασπάσουν σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου, έχω μια ιδέα να τα φτιάξω από χορδή λύρας ή λαγούτου. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, και δεν ξέρω ποιά χορδή απ'όλες θα είναι η πιο κατάλληλη, αλλά έχω φίλους μουσικούς και πιστεύω να βρω την άκρη ... .yel.
Μπορεις να κρατησεις ενα πρωτότυπο ή ενα απο αυτά που τροποποίησες και να απευθυνθείς σε καμμιά επιχείρηση που φτιάχνουν ελατήρια. Με το πρωτότυπο ελατήριο ή ισως με μια φωτό και διαστάσεις φαντάζομαι οτι με κανενα 30άρι θα σου φτιάξουν καμμιά 20αριά ίδια να εχεις για μια ζωή. Το κουμπαριό μου εψαχνε κάποια ιδιαίτερα ελατήρια απο πληκτρα ψυκτών νερου που στην μια ακρη τους φάρδαιναν. Πηρε τηλέφωνο σε μια εταιρια τέτοια που βρηκε στο ιντερνετ, τους ειπε διαστάσεις, διαμετρο κλπ.,τους εστειλε κ φωτό και του τα έφτιαξαν. Βεβαια οσο περισσοτερα πάρεις,τόσο πέφτει η τιμή αλλα ποσα τετοια να χρειαστείς;
 
Εγώ πάντως περονη 1 Χιλ όπως αυτήν δε βρήκα πουθενά στο εμποριο
Κ εγω εψαχνα μια φορά συγκεκριμένη διάμετρο και δεν ταίριαζε κανένα απο οσα δοκιμαζα και δοξα τω Θεώ βρηκα συμπτωματικά οτι ταιριαζε ακριβώς αυτό εδω
Screenshot_2019-11-06-22-23-44-395_com.ebay.mobile.png

Είναι να σου κάτσει... :)
 
Όταν ο οπλουργος δεν είναι ικανός να κατασκευάσει έναν πυρο σωστό ή ο άλλος σε παραπέμπει στον οπλουργο της αντιπροσωπεία.... Να τους βρασεις
Μαριε το αντακο που ψαχνεις εχει βαρια 0010 λεπτα ,οσο αφορα οπλουργο η ασφαλεια εχει καποια ιδιαιτεροτητα στο να κατασκευαστει ακριβως η ιδια, και το ποιο πιθανο ειναι να εβγαινε ακριβοτερα Η ενσταση μου ειναι στην τιμολογιακη πολιτικη της εταιριας
 
Κ εγω εψαχνα μια φορά συγκεκριμένη διάμετρο και δεν ταίριαζε κανένα απο οσα δοκιμαζα και δοξα τω Θεώ βρηκα συμπτωματικά οτι ταιριαζε ακριβώς αυτό εδω
View attachment 5823

Είναι να σου κάτσει... :)
Δεν το κατάλαβα φίλε. Για αξιοποίηση ελατήριου λες?
 
Λοιπόν παίδες από καιρό έχω μεράκι να κάνω ένα κοντάκι από την αρχή μόνος. Εννοώ χωρίς άλλη βοήθεια. Είχα πάρει έναν τάκο πριν 3-4 χρόνια και είπα πριν 3 μήνες να το ξεκινήσω το ... ατόπημα. Είχα έναν προβληματισμό : σε ποιο από τα όπλα μου να κάνω νέο κοντάκι. Είναι 7 ζωή να' χουν. Το σκεφτικό μου ήταν ότι αν το πετύχω θα ήθελα να είναι σε ένα όπλο που το εκτιμάω. Απ την άλλη τα όπλα που αγαπάω έχουν κοντάκι στα μέτρα μου. Τελικά αν και στην αγαπημένη μου SX3 έχω κοντάκι απόλυτα στα μέτρα μου , αποφάσισα ότι αξίζει κάτι πολύ προσωπικό και το αποφάσισα να το κάνω σ' αυτήν. Αλλωστε το ότι θα κάνω άλλο κοντάκι δεν σημαίνει οτι θα πετάξω τα παλιό - εργοστασιακό που μου ήταν στα μέτρα μου . Οσο σκέφτομαι τι τράβηξα να το φέρω στα μέτρα μου ... τελικά μετέτρεψα μια φλάντζα από Browning και είχα απόλυτη επιτυχία .sarcastic. , αλλά το θεωρώ καθαρή ... κ@λοφαρδία.

Λοιπόν τελικά άρχισα το πριόνισμα , λιμάρισμα, γυαλογαρτάρισμα κλπ , κάνοντας όλα τα λάθη του πρωτάρη. Κατ' αρχάς το πρώτο και κύριο λάθος ήταν που μισοέκανα το κοντάκι και μετά πήγα να κάνω την τρύπα της τζαβέτας. Ολοι οι έμπειροι εδώ μέσα μου λέγατε ότι πρώτα γίνεται η τρύπα της τζαβέτας και γύρω της κτίζεται το κοντάκι αλλά ... που μυαλό . Η τρύπα της τζαβέτας λοιπόν, για να γίνει μου βγήκε το λάδι. Δύο φορές βγήκα σε λάθος σημείο .hair. . Επίσης οι προσαρμογές ξύλου με το μέταλλο της βάσης ήταν φοβερά δύσκολες, επειδή ότι επέμβαση έκανα την έκανα λίγο - λίγο μη τυχόν και κάνω υπέρβαση, όσο για το τελικό βίδωμα μέσα στο κοντάκι εκεί ήταν όλα τα λεφτά. Βλέπεις η τζαβέτα της SX3 δεν έχει πάσα παρά μόνο στα τελευταία 2 cm , οπότε ήθελε να φέρω την πατούρα στην οποία εδράζεται η βίδα στο σωστό σημείο. Τέλος πάντων επειδή αν δεν έχετε εικόνα η περιγραφή κουράζει λέω ότι , ευτυχώς όσα λάθη έκανα, όλα διορθώθηκαν και .. να το αποτέλεσμα. Φυσικά έχουμε μέλλον ακόμα αλλά από εδώ και πέρα το ξανάδα το έργο και ξέρω τι να κάνω.

Φυσικά πριν περάσω τα τελικά λινέλαια κλπ έκανα μερικά Churchill test για να τρώω το κοντάκι χωρίς να σκέφτομαι οτι θα χαλάσω το τελικό φινίρισμα. Οταν λέμε μερικά τεστ ... 8 έγιναν τελικά .
IMG_20191108_173450.jpgIMG_20191107_163234.jpgct sx3 demi.jpg

Αλλά ρε παίδες η αίσθηση που δίνει το όπλο με το νέο κοντάκι είναι το κάτι άλλο. Τελικά άξιζε τον κόπο . Θα επανέλθω με την τελική μορφή που θα έχει ψάθες, τελικό φινίρισμα, χρώμα , λινέλαιο κλπ αλλά μετά την λήξη γιατί αντί να κυνηγήσουμε και λίγο, μέχρι τώρα μας έφαγε η ράσπα και το γυαλόχαρτο. .hair.
 
Back
Top