Φτιάξ' το μόνος σου

Καλλιτεχνικό εχω κ εγω αλλα μετα απο 3 σετ κοντακι/παπια εχει αδειάσει το μισο... Εγω πάντως δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να φτασουν 3 σταγόνες για ολο το κοντακι οταν ειναι γυμνό το ξυλο. Τα δικα μου ξυλα ρουφουσαν πολυ το λαδι σε καποια σημεία. Για συντήρηση του κοντακιου βεβαια ισως αρκουν οι τρεις σταγόνες
Το πρώτο χέρι, που είναι και αρκετές σταγόνες ,θέλει μετά απο 2-3 μέρες καλό τρίψιμο με το χέρι,τόσο που θα βλέπεις κάτι σαν μακαρόνι !Αυτό θα κλείσει τους πόρους του ξύλου και αφού στεγνώσει [ανάλογα τη θερμοκρασία και την υγρασία] βάζεις 2-3 σταγόνες σε κάθε επιφάνεια! Αυτό επαναλαμβάνεται μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα,φτάνει να στεγνώνει καλά το υλικό κάθε φορά και τότε βλέπεις πως το ξύλο δεν ζητάει παραπάνω λάδι !Στο τέλευταίο χέρι ,μια σταγόνα σε κάθε πλευρά ,καλύπτει όλο το κοντάκι !!
 
Το πρώτο χέρι, που είναι και αρκετές σταγόνες ,θέλει μετά απο 2-3 μέρες καλό τρίψιμο με το χέρι,τόσο που θα βλέπεις κάτι σαν μακαρόνι !Αυτό θα κλείσει τους πόρους του ξύλου και αφού στεγνώσει [ανάλογα τη θερμοκρασία και την υγρασία] βάζεις 2-3 σταγόνες σε κάθε επιφάνεια! Αυτό επαναλαμβάνεται μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα,φτάνει να στεγνώνει καλά το υλικό κάθε φορά και τότε βλέπεις πως το ξύλο δεν ζητάει παραπάνω λάδι !Στο τέλευταίο χέρι ,μια σταγόνα σε κάθε πλευρά ,καλύπτει όλο το κοντάκι !!
.shake hands.
 
Σπύρο το πέλμα είναι ξύλινο; Βλέπω ότι έχει παρόμοιο χρωμα με το κοντάκι.
Βασίλη δεν είναι πέλμα ,τσόντα ,από άλλο κοντάκι κολλημένο και βιδώνει μετά το κοκάλινο της μαμας
 

Attachments

  • IMG_20200618_191404.jpg
    IMG_20200618_191404.jpg
    181,6 KB · Προβολές: 35
  • IMG_20200618_191408.jpg
    IMG_20200618_191408.jpg
    148,1 KB · Προβολές: 33
  • IMG_20200618_191436.jpg
    IMG_20200618_191436.jpg
    184,3 KB · Προβολές: 34
Βασίλη δεν είναι πέλμα ,τσόντα ,από άλλο κοντάκι κολλημένο και βιδώνει μετά το κοκάλινο της μαμας
Δεν θελω να με παρεξηγησεις αλλα θα σου πω δυο πραγματακια τα οποια δεν ειναι σωστα......
Οταν μπαινουμε σε αυτην την διαδικασια στο πελμα....... τουλαχιστον να γινεται σωστα να μην παει και ο κοπος χαμενος..
Οτιδηποτε θελουμε να προσθεσουμε στο κοντακι για οποιοδηποτε λογο ακομα και το πελμα πρωτα το βιδωνουμε στην σωστη θεση και μετα το τρωμε περιμετρικα για να μην εχουμε διαφορες στην ενωση.
Εδω σε σενα βλεπω πως το προσθετο εχει διαφορες με το ξυλο του κοντακιου και δεν φαινεται ωραιο......''χαλαει'' την ολη προσπαθεια..
Επισεις κατι πολυ σημαντικο ειναι το πελμα.......κοκαλινα και ξυλινα ειναι παντελως αχρηστα....μονο για ομορφια ειναι......οποτε μην βαζεις το κοκαλινο της μανας του παρα ενα ελαστικο....ακομα και ενα φτηνο θα σε γλυτωσει απο ενδεχομενη περιπετεια που μπορει να σου κοστισει ποιο πολυ απο το ποιο ακριβο πελμα!!!
 
Επεσε σημερα το ματι μου σε αυτο το λινελαιο... Ειναι 1 λιτρου και με τιμή 3.5 ευρω σε μαγαζι με υλικα χρωμάτων. Ειναι αρκετα σκούρο, κανει για κοντάκια; Η τιμή ειναι ακρως συμφέρουσα σε σχεση με το καλλιτεχνικό λινέλαιο.View attachment 13948
Οχι πως δεν κανει δουλεια αλλα απο την στιγμη που αναφερει πως δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με το δερμα ..το αποφευγουμε ....
 
Δεν θελω να με παρεξηγησεις αλλα θα σου πω δυο πραγματακια τα οποια δεν ειναι σωστα......
Οταν μπαινουμε σε αυτην την διαδικασια στο πελμα....... τουλαχιστον να γινεται σωστα να μην παει και ο κοπος χαμενος..
Οτιδηποτε θελουμε να προσθεσουμε στο κοντακι για οποιοδηποτε λογο ακομα και το πελμα πρωτα το βιδωνουμε στην σωστη θεση και μετα το τρωμε περιμετρικα για να μην εχουμε διαφορες στην ενωση.
Εδω σε σενα βλεπω πως το προσθετο εχει διαφορες με το ξυλο του κοντακιου και δεν φαινεται ωραιο......''χαλαει'' την ολη προσπαθεια..
Επισεις κατι πολυ σημαντικο ειναι το πελμα.......κοκαλινα και ξυλινα ειναι παντελως αχρηστα....μονο για ομορφια ειναι......οποτε μην βαζεις το κοκαλινο της μανας του παρα ενα ελαστικο....ακομα και ενα φτηνο θα σε γλυτωσει απο ενδεχομενη περιπετεια που μπορει να σου κοστισει ποιο πολυ απο το ποιο ακριβο πελμα!!!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και φυσικά δεν σε παρεξηγώ,ίσα ίσα τώρα που βρήκα την κλήση ,σκέφτομαι για κάποιο ελαστικό που θα διαμορφωθεί ανάλογα!!Αυτή η τσόντα μπήκε πέρσυ και τελικά με σειρά διορθώσεων είμαι ευχαριστημένος τώρα!!
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και φυσικά δεν σε παρεξηγώ,ίσα ίσα τώρα που βρήκα την κλήση ,σκέφτομαι για κάποιο ελαστικό που θα διαμορφωθεί ανάλογα!!Αυτή η τσόντα μπήκε πέρσυ και τελικά με σειρά διορθώσεων είμαι ευχαριστημένος τώρα!!
Πανε τσαγγαρη φιλε σε 1 λεπτο με 1€ εισαι ετοιμος
 
Και μια επιστολή αναγνώστη του που παρηγγειλε τάκους απο Τουρκία και εμπλεξε καπως με το τελωνείο:
http://oplognosia.com/?p=11890
Ο αναγνώστης αυτός είναι ο συμφορουμίτης μας @kyrmitsos και είχε περιγράψει την περιπέτειά του και εδώ : https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Το-Ξύλο-βγήκε-από-τον-παράδεισο.267/post-447479
 
Κάποιες ιδέες απο το pinterest για κατασκευές απο κάλυκες(υπάρχουν κι αλλες βεβαια):
View attachment 14440View attachment 14441View attachment 14442View attachment 14443View attachment 14445
Να και μια δική μου πρόχειρη κατασκευή, πριν κάμποσα χρόνια, για να βάζω τα όπλα στη ντουλάπα ... :)
Για να μην πέφτει το ένα στο άλλο !!!

Μπορούν να μπουν είτε όρθια, είτε ανάποδα (όπως το Win. 9410 στη γωνία) ... ;)

IMG_20200710_105202.jpg

... Να δω πότε θα αποφασίσω να πάρω ένα οπλοκιβώτιο ασφαλείας !!!
 
Back
Top