Φτιάξ' το μόνος σου

Πριν κανεις οτιδηποτε καλο θα ηταν να βρεις γιατι ο μονος πιρος που ξεβιδωνει ειναι ο αριστερος......κανε μια αλαγη στους πιρους και βαλε τον αριστερο δεξια και το αναποδο να δεις αν ξαναξεβιδωσει.....
Αν ξαναγινει ξεβιδωνεις και το καθαριζεις απο τυχον λαδια που μπορει να εχει ο πιρος αλλα και εσωτρικα εκει που βιδωνει...κατοπιν προσεχεις αν εχει τζογους ο πιρος.......αν εχει θελει αλαγμα..αν δεν εχει με λιγο loctite(μια σταγωνα)ειναι αρκετη κανεις την δουλεια σου.........κολα σπειρωματων λεγεται

ΥΓ καλο θα ηταν να το δει και ενας οπλουργος μηπως το προβλημα ειναι ποιο ''βαθυ''
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 
Να δώσω και το τέλος του σήριαλ με το διαφορετικό χρώμα κοντακιού και πάπιας στην L4S. Φτιάχνοντας λοιπόν το κοντάκι από το ΤΟΖ34 ταυτόχρονα με το κοντάκι της L4s τυχαία άφησα το ένα δίπλα στο άλλο και... είδα ότι τα χρώματα είναι περίπου ίδια. Αυτό του ΤΟΖ ήταν λίγο πιο ανοιχτό, από το χρώμα του κοντακιού που μου είχε κάνει ο Γιάννης, αλλά σκέφτηκα ότι με δύο χέρια βαφή θα έρθει.

Πλάκωσα λοιπόν με remover την πάπια ( ότι έκανα στην πάπια το έκανα και στο μανίσιο κοντάκι για να υπάρχει ομοιομορφία) και μετά το πλύσιμο, στέγνωμα κλπ τα έτριψα και τα δύο με ψιλό σύρμα κουζίνας και τα πέρασα δύο χέρια με το υδρόχρωμα της CLOO που έφτιαχνα το κοντακι του ΤΟΖ. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία. Υπάρχει μια πολύ μικρή διαφορά στην απόχρωση πάπιας και κοντακιού - ή είναι η ιδέα μου; - αλλά δεν μ' ενοχλεί καθόλου.

Οπότε δεν θα με κοροϊδεύουν οι φάσες φέτος που θα τις κυνηγούσα με καραμπίνα που έχει άλλο χρώμα το κοντάκι και άλλο η πάπια .sarcastic. . Αν και αυτά τα καθάρματα βλέπουν τόσο καλά που θα καταλάβουν την μικρή διαφορά του χρώματος και στο τέλος δεν το γλυτώνω το γιουχάρισμα :):eek:.

ΥΓ1: παρεμπιπτόντως το θέμα με το τοζ το ανέβασα από λάθος στο τοπικ "φέρτο στα μέτρα σου" ενώ αφορά καθαρά αυτό το τοπικ. Αν κάπου ενοχλεί ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές . Ευχαριστώ.

ΥΓ2: εγινε λίγο πιο κυριλε η L4S ή μου φαίνεται;

compare1.jpg
 
Να δώσω και το τέλος του σήριαλ με το διαφορετικό χρώμα κοντακιού και πάπιας στην L4S
....Οπότε δεν θα με κοροϊδεύουν οι φάσες φέτος που θα τις κυνηγούσα με καραμπίνα που έχει άλλο χρώμα το κοντάκι και άλλο η πάπια .sarcastic. . Αν και αυτά τα καθάρματα βλέπουν τόσο καλά που θα καταλάβουν την μικρή διαφορά του χρώματος και στο τέλος δεν το γλυτώνω το γιουχάρισμα :)

Οι Μήτσοι έπιασαν το τρίψιμο για να περνάeι και η ώρα .. .sarcastic.
Εγώ σημαζεύω λίγο το ποζε αφου προστέθηκε και ξυλο στη ράχη , Ξέβαψα και την πάπια η οποία ομως ειναι απο καρyδία ,συνεχίζω και βλέπουμε .
Όμως δεν θα προχωρήσω σε βάψιμο πριν το δοκιμάσω.
Οσο για την διχρωμία Μήτσο ,εγω με αυτο το όπλο που ειχε διαφορά η πάπια με το κοντάκι, κατάλαβα οτι τους άρεσε και ερχόντουσαν σαν κάργιες..yel. Τόσο που σκέφτομαι να κάνω διχρωμία και την win μπας και αλλάξει η τυχη μου με δαύτες .

2525
 
Last edited:
Αφαίρεση αυτόματης ασφάλειας σε baikal mp27

Σχεδόν όλα τα ρώσικα μαζικής παραγωγής έχουν αυτόματη ασφάλεια που ενεργοποιείτ με το άνοιγμα του όπλου .

Για όποιον το έχει συνηθίσει δεν έχει λόγο για αφαίρεση, ασφάλεια είναι !

Χθες έβγαλα την ασφάλεια από το baik;al του αδελφού, που μετα την απόκτηση καραμπίνας πριν δυο χρόνια έπαψε να τον βολεύει !

για αυτήν την δουλειά έχει δύο δρόμους , ένας απλός και ένας σύνθετος .

Ας αρχίσουμε με τον σύνθετο που κρατά το ανταλλακτικό ατόφιο .

το λαμακι που σπρώχνει την ασφάλεια.
a1.jpg

Στο baikal το σύστημα με τα ελατήρια είναι εφιεστατα σχεδιασμένο .. για να τα βγάζεις με απολυτή ασφάλεια και να τα τοποθετείς πάλι εύκολα .
Αν κ μαλών δεν χρειαζόταν εγω τα έβγαλα καλού κακού για να μετακινώ άνετα τις σφύρες και για την αφέλεια των δακτύλων μου.

η διαδικασία απλή : οπλίζουμε τισ σφύρες .. και στην συνέχεια περνάμε ενα καρφάκι στην τρύπας που εχει ο οδηγός του ελατηρίου .
Αυτό ήταν !!!
Το ελατήριο βγαίνει με τα δάχτυλα.
Στην συναρμολόγηση μετά , απλά το τοποθετούμε σωστά στην σφύρα και στην εγκοπή πίσω και αφαιρέσουμε ένα πετσάκι το καρφάκι
a2.jpg .


Για να ελευθερωθεί το λαμακι πρέπει να αφαιρέσουμε τούς δυο πίρους στον κόκκινο κύκλο!!

a3.jpg






Αυτό ήταν .. τραβάμε το λαμάκι και τελος .

a4.jpg
 
Last edited:
Ο απλός τρόπος είναι να πριονίσεις το λαμάκι με ενα demel ή λάμα σιδηροπρίονου στο παρακάτω σημείο.

το λαμάκι δεν συνδέεται με κάποιον πίρο , οπότε όταν το κόψεις ελευθερώνονται τα σημεία επαφής με τον μηχανισμό και από της δυο πλευρές ..
Το τραβάς και βγαίνει

Προσοχή ΑΝ ΔΕΝ έχετε αφαιρέσει τα ελατήρια!!! οι σφύρες θα είναι οπλισμένες για να σου δώσει πρόσβαση να πριονίσεις !!

1.jpg
 
Αφαίρεση αυτόματης ασφάλειας σε baikal mp27

Σχεδόν όλα τα ρώσικα μαζικής παραγωγής έχουν αυτόματη ασφάλεια που ενεργοποιείτ με το άνοιγμα του όπλου .

Για όποιον το έχει συνηθίσει δεν έχει λόγο για αφαίρεση, ασφάλεια είναι !

Χθες έβγαλα την ασφάλεια από το baik;al του αδελφού, που μετα την απόκτηση καραμπίνας πριν δυο χρόνια έπαψε να τον βολεύει !

για αυτήν την δουλειά έχει δύο δρόμους , ένας απλός και ένας σύνθετος .

Ας αρχίσουμε με τον σύνθετο που κρατά το ανταλλακτικό ατόφιο .

το λαμακι που σπρώχνει την ασφάλεια.
View attachment 3650

Στο baikal το σύστημα με τα ελατήρια είναι εφιεστατα σχεδιασμένο .. για να τα βγάζεις με απολυτή ασφάλεια και να τα τοποθετείς πάλι εύκολα .
Αν κ μαλών δεν χρειαζόταν εγω τα έβγαλα καλού κακού για να μετακινώ άνετα τις σφύρες και για την αφέλεια των δακτύλων μου.

η διαδικασία απλή : οπλίζουμε τισ σφύρες .. και στην συνέχεια περνάμε ενα καρφάκι στην τρύπας που εχει ο οδηγός του ελατηρίου .
Αυτό ήταν !!!
Το ελατήριο βγαίνει με τα δάχτυλα.
Στην συναρμολόγηση μετά , απλά το τοποθετούμε σωστά στην σφύρα και στην εγκοπή πίσω και αφαιρέσουμε ένα πετσάκι το καρφάκι
View attachment 3651 .


Για να ελευθερωθεί το λαμακι πρέπει να αφαιρέσουμε τούς δυο πίρους στον κόκκινο κύκλο!!

View attachment 3652






Αυτό ήταν .. τραβάμε το λαμάκι και τελος .

View attachment 3653
Ο απλός τρόπος είναι να πριονίσεις το λαμάκι με ενα demel ή λάμα σιδηροπρίονου στο παρακάτω σημείο.

το λαμάκι δεν συνδέεται με κάποιον πίρο , οπότε όταν το κόψεις ελευθερώνονται τα σημεία επαφής με τον μηχανισμό και από της δυο πλευρές ..
Το τραβάς και βγαίνει

Προσοχή ΑΝ ΔΕΝ έχετε αφαιρέσει τα ελατήρια!!! οι σφύρες θα είναι οπλισμένες για να σου δώσει πρόσβαση να πριονίσεις !!

View attachment 3655
Έχεις μάθει τα μπαικαλ απέξω μου φαίνεται! Μπράβο Χρήστο έχεις μεράκι.
 
Επιτρέπεται μια τέτοια τροποποίηση? Ένας οπλουργος εάν του την ζητούσες θα την έκανε?
Δεν υπάρχει λόγος να απαγορεύεται και δεν απαγορεύεται σίγουρα .

Άλλωστε με εξαίρεση τα ρωσικά - αν γερμανικά και ελάχιστα ευρωπαϊκά , τα όπλα δεν έχουν αυτόματη ασφάλεια , όπως πχ οι καραμπίνες.

Μια αντίστοιχη επέμβαση με το να κανείς τους εξωλκεις.. από αυτόματους απλούς !

Από όσων ξέρω κάθε Οπλουργος κάνει αφαίρεση αυτόματης ασφάλειας αν του ζητιθεί, δεν έχει λόγο να μην το κάνει.
 
Έχεις μάθει τα μπαικαλ απέξω μου φαίνεται! Μπράβο Χρήστο έχεις μεράκι.
Κάθε φορά που έρχεται στα χέρια μου το baikal του αδερφού μου κάτι θα του πειράξω .. μόνο η πάνω ρίγα έχει γλυτώσεις αλλά που θα μου πάει θα τον ψήσω να την πετάξουμε κ αυτήν .χαχα α:p

αφήνω και κάτι για την επομενη σεζόν !!
 
Το μόνο που δεν έχεις κάνει είναι να βγάλεις φλατ ριγα και να βάλεις υπερυψωμένη
Ασε ρε Αλεξ μ αυτή την υπερηψωμένη . Μας έκαψε! .sarcastic.

καλά λες Αλέξανδρε .. θα την βγάλω απο το baikal και θα την κολλήσω στην Αμερικάνα του πατριώτη .yel.
 
Τελειωσε και το πέρασμα με λινελαιο στο κοντάκι του ποζέ μετα τις διορθώσεις που του έκανα και σήμερα έφτιαξα κι ένα μηχανικό προβληματάκι που είχε με έναν τζόγο στις κάνες δεξιά αριστερά.
Άντε γιατί με βλέπω να το ξαναβγαζω στο κλαρί . .sarcastic.

4940
 
Τελειωσε και το πέρασμα με λινελαιο στο κοντάκι του ποζέ μετα τις διορθώσεις που του έκανα και σήμερα έφτιαξα κι ένα μηχανικό προβληματάκι που είχε με έναν τζόγο στις κάνες δεξιά αριστερά.
Άντε γιατί με βλέπω να το ξαναβγαζω στο κλαρί . .sarcastic.

View attachment 4940
Είσαι δυναμίτης πατριώτη ... μια χαρά τεριαξε !!
Πάει το μοντεκαρλο σύννεφο στα Τουφεκιά σου βλέπω ....
 
5259

Εφόσον βεβαιωθούμε ότι η επιφάνεια είναι καθαρή και κυρίως από λάδι, ψεκαζουμε με σπρει θερμοκρασιών από απόσταση 25 30 εκ. προκειμένου να διαμορφωθεί μια λεπτή επιφάνεια.
Αφού αφήσουμε το σπρει καμία ώρα μετά περνάμε με φωτιά. Τα αποτελέσματα είναι καλά. Τουλάχιστον δεν κάνει κρα από μακριά
 
Αγαπώ τα όπλα και το καθάρισμα αλλά χθες έκανα πατάτα.
Εφόσον έλυσα όλη τη σκάνδαλο θήκη σε μέρη και τα ελουσα με καθαρή βενζίνη όπως συνηθίζω μια δυο φορές το χρόνο, εκτινάχθηκε και έχασα από έναν πυρο την περονη ασφαλείας τυπου

https://m.antallaktikaonline.gr/febi-bilstein/1867509

Το πάχος της μαμά περονη είναι όσο η τρύπα δηλαδή 1 χιλιοστό... Η αποστολή από την αντιπροσωπεία θα γίνει Τρίτη λογικά. Οστοσο έκανα και κάτι μόνος και πιστεύω θα κρατήσει. Πρόκειται για σιρμα 1χιλ ακριβώς όσο και η τρύπα. Τι λέτε?
 

Attachments

  • IMG_20191025_200240.jpg
    IMG_20191025_200240.jpg
    188,6 KB · Προβολές: 42
Back
Top