Φτιάξ' το μόνος σου

ΟΚ αν είναι αυτό και με μια ροδέλα ασφαλείας - αυτές με την εγκοπή - θα κάνω μια χαρά την δουλειά μου.
Απλά μου καρφώθηκε εκείνη η πατέντα που είχα δει . Νομίζω είχε έναν συνδυασμό με κόντρα μπουλόνι - δηλ δύο μπουλόνια - και ροδέλες ασφαλείας , αλλά δεν θυμάμαι καλά.
Τι τις θέλεις τόσο περίπλοκες καταστάσεις; Σκέφτεσαι να μην ξαναξεβιδώσεις τη τζαβέτα ποτέ ???? Ε, τότε πάτα της μια ηλεκτροκόλληση !!! .sarcastic.
Χωρίς πλάκα, με μια απλή ροδέλα ασφαλείας (γκρόβερ) θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Εμένα το SKB δεν έχει τίποτα, παρά μόνο το παξιμάδι, και δεν έχει κουνήσει ποτέ ούτε δέκατο του χιλιοστού, κι ας ρίχνω 150 - 200 φυσέκια την εβδομάδα !!!
Βέβαια λογικά αρχικά θα είχε (ροδέλα ασφαλείας) γιατί και στο σχεδιάγραμμα (στο owner's manual) φαίνεται να υπάρχει. Αλλά όταν το έστειλα για τις ρίγες πριν 3 χρόνια σε Μεγάλο Μάστορα, μάλλον την έχασε !!!! Τότε βγήκε για πρώτη φορά το κοντάκι, μάλιστα του το είχα ζητήσει εγώ γιατί προηγουμένως είχα προσπαθήσει 2-3 φορές αλλά δεν είχα καταφέρει να ξεβιδώσω τη τζαβέτα και είχα φοβηθεί να τη ζορίσω μην κάνω ζημιά.
Από τότε το έχω λύσει κάμποσες φορές, ακόμη και πρόσφατα για την αλλαγή βελόνας, και όλο σκέφτομαι να του βάλω μια τέτοια ροδέλα καλού-κακού ... και κάθε φορά βαριέμαι να πεταχτώ στου Φωτεινάκη να πάρω μια !!! .yel.:rolleyes:
 
Τι τις θέλεις τόσο περίπλοκες καταστάσεις; Σκέφτεσαι να μην ξαναξεβιδώσεις τη τζαβέτα ποτέ ???? Ε, τότε πάτα της μια ηλεκτροκόλληση !!! .sarcastic.
Χωρίς πλάκα, με μια απλή ροδέλα ασφαλείας (γκρόβερ) θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Εμένα το SKB δεν έχει τίποτα, παρά μόνο το παξιμάδι, και δεν έχει κουνήσει ποτέ ούτε δέκατο του χιλιοστού, κι ας ρίχνω 150 - 200 φυσέκια την εβδομάδα !!!
Βέβαια λογικά αρχικά θα είχε (ροδέλα ασφαλείας) γιατί και στο σχεδιάγραμμα (στο owner's manual) φαίνεται να υπάρχει. Αλλά όταν το έστειλα για τις ρίγες πριν 3 χρόνια σε Μεγάλο Μάστορα, μάλλον την έχασε !!!! Τότε βγήκε για πρώτη φορά το κοντάκι, μάλιστα του το είχα ζητήσει εγώ γιατί προηγουμένως είχα προσπαθήσει 2-3 φορές αλλά δεν είχα καταφέρει να ξεβιδώσω τη τζαβέτα και είχα φοβηθεί να τη ζορίσω μην κάνω ζημιά.
Από τότε το έχω λύσει κάμποσες φορές, ακόμη και πρόσφατα για την αλλαγή βελόνας, και όλο σκέφτομαι να του βάλω μια τέτοια ροδέλα καλού-κακού ... και κάθε φορά βαριέμαι να πεταχτώ στου Φωτεινάκη να πάρω μια !!! .yel.:rolleyes:
Τα δίκαννα Στέλιο λόγω περισσότερων εφαρμογών είναι ποιό δύσκολο να ξεσφίξουν.
 
Τι τις θέλεις τόσο περίπλοκες καταστάσεις; Σκέφτεσαι να μην ξαναξεβιδώσεις τη τζαβέτα ποτέ ???? Ε, τότε πάτα της μια ηλεκτροκόλληση !!! .sarcastic.
Χωρίς πλάκα, με μια απλή ροδέλα ασφαλείας (γκρόβερ) θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Εμένα το SKB δεν έχει τίποτα, παρά μόνο το παξιμάδι, και δεν έχει κουνήσει ποτέ ούτε δέκατο του χιλιοστού, κι ας ρίχνω 150 - 200 φυσέκια την εβδομάδα !!!
Βέβαια λογικά αρχικά θα είχε (ροδέλα ασφαλείας) γιατί και στο σχεδιάγραμμα (στο owner's manual) φαίνεται να υπάρχει. Αλλά όταν το έστειλα για τις ρίγες πριν 3 χρόνια σε Μεγάλο Μάστορα, μάλλον την έχασε !!!! Τότε βγήκε για πρώτη φορά το κοντάκι, μάλιστα του το είχα ζητήσει εγώ γιατί προηγουμένως είχα προσπαθήσει 2-3 φορές αλλά δεν είχα καταφέρει να ξεβιδώσω τη τζαβέτα και είχα φοβηθεί να τη ζορίσω μην κάνω ζημιά.
Από τότε το έχω λύσει κάμποσες φορές, ακόμη και πρόσφατα για την αλλαγή βελόνας, και όλο σκέφτομαι να του βάλω μια τέτοια ροδέλα καλού-κακού ... και κάθε φορά βαριέμαι να πεταχτώ στου Φωτεινάκη να πάρω μια !!! .yel.:rolleyes:
Κι εμένα ρε Στέλιο έχει και την έχω ακόμα την γκροβεροροδέλα αλλά με το σφίξε - ξέσφιξε τόσες πολλές φορές τα δοντάκια της ροδέλας έφαγαν και το ξύλο που κάθεται, γύρω από την τρύπα της τζαβέτας και το παξιμάδι. Εκεί που εφάπτεται στο ξύλο και στο παξιμάδι της τζαβέτας έχει γίνει λείο και με δυό πούλες τις προάλλες ξέσφιξε. Μπορεί και να μην το είχα σφίξει πολύ δε λέω, αλλά μου μπήκε η ιδέα και θέλω να το σφίξω καλά και να το ασφαλίσω . Εδώ να σημειώσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: και η τζαβέτα και τα μπουλόνια της είναι από αλουμίνιο .hair. . Σε κάποια φάση πήρε φάλτσα μία βόλτα από τα πάσα και ευτυχώς το πήρα χαμπάρι και με ένα ατσάλινο μπουλόνι το έστρωσα αλλιώς θα έψαχνα για τζαβέτα. Και τα αλουμινομπουλόνια λίγο να τα σφίξεις χαράσσονται και τσαλακώνονται. Ευτυχώς η τζαβέτα είναι σε μετρικό σύστημα και ταιριάζει να την αντικαταστήσω με ένα κομμάτι απλής ντίζας . Το χοντρό πρόβλημα θα είναι να χαλάσουν τα πάσα της τρύπας της βάσης που είναι από εργκάλ αλλά εκεί μια φορά βιδώνεις την τζαβέτα και μετά το ξεχνάς.
Τελος πάντως προχωράω με ένα μπουλόνι ασφαλείας και βλέπουμε.
Θα έκανα μια ηλεκτροκόληση αλλά να κολάω αλουμίνιο μέσα στο κοντάκι ... γάμησέ τα .sarcastic..
 
ΟΚ αν είναι αυτό και με μια ροδέλα ασφαλείας - αυτές με την εγκοπή - θα κάνω μια χαρά την δουλειά μου.
Απλά μου καρφώθηκε εκείνη η πατέντα που είχα δει . Νομίζω είχε έναν συνδυασμό με κόντρα μπουλόνι - δηλ δύο μπουλόνια - και ροδέλες ασφαλείας , αλλά δεν θυμάμαι καλά.

Εγώ πάλι, έβαζα λίγη κόλλα σπειρομάτων παλιά σε παξιμάδι που δεν ήθελα να χαλαρώνουν . Να χρησιμοποιήσεις ροδέλα πλαστική όχι από μέταλλο γιατί απορροφά τους κραδασμούς. Η τελευταία συμβουλή, το παξιμάδι ασφαλείας με το λάστιχο θα το χρησιμοποιείς μόνο μία φορά μετά χαλάει το λάστιχο.
 
Καλημέρα
κάπου εδώ μέσα είχα δει μία πατέντα για να σφίξει η τζαβέτα με ροδέλες ασφαλείας χωρίς να ξεσφίγγει από τους κραδασμούς της τουφεκιάς. Την ψάχνω και δεν την βρίσκω. Μήπως κάποιος συνάδελφος το θυμάται που είναι;
Κι αν κάποιος ξέρει κάποια πατέντα από αλλού (θέλω να πω εκτός HL ) ευπρόσδεκτο.
Βλέπετε από τις πολλές δοκιμές με διάφορες φλάντζες η ροζέτα της L4S ξεσφίγγει πλέον εύκολα και τώρα που έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου, θέλω να το ασφαλίσω για να μην ξεβιδώνω πέλμα και σφίγγω την τζαβέτα συνέχεια.
μήπως θυμάσαι αυτό Δημήτρη??

http://oplognosia.com/?p=7968
 
Κατασκευή βάσης φυσιγγίων

Πρόσφατα σε ενα βραδινό σερφάρισμα στο ebay βρήκα το παρακάτω "φτεράκι" για ξύλο 23mm ( δυσεύρετο ) που είναι ιδανικά για για τις τρύπες που χρειάζεται να σταθεί ο κάλυκας
φυσικά το τσίμπησα .. 1,52 ευρώ :)
https://www.ebay.com/itm/143302402277

βέβαια εχω κάνει κάποιες βάσεις με ενα κλασικό "φτερακι" που βρίσκεις στα leroy σαν και αυτή :
βαση.jpeg

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergal...35&yliko+diatrisis=[ξύλο]&diametros=[23]&pg=1

Αυτό του leroy είναι λιγο τις πλάκας , σαν να στομώνει μετά απο καμιά 100 + τρύπες .
Δεν πήγε χαμένο βέβαια.. το χρησιμοποίησα για να κάνω ενα πρακτικό κλειδί για το παξιμάδι της τζαβετας στην Altair του Γιώργου

εεεε.jpeg

αααα.jpeg
 
μήπως θυμάσαι αυτό Δημήτρη??

http://oplognosia.com/?p=7968
Ακριβώς αυτό έψαχνα ρε Χρηστάρα . Μπράβο .shake hands.. Και να φανταστείς οτι το πρώτο που έψαξα ήταν στην οπλογνωσία και δεν το βρήκα. Λοιπόν φίλε εσύ και ο Γιάννης μερικές φορές καταλαβαίνετε ακριβώς τι ψάχνω κι ας μην το έχω περιγράψει καλά..RESPECT. .
Ευχαριστώ πολύ και του ς υπόλοιπους που βοήθησαν.
 
Ρε παιδιά ακούω απόψεις. Το κοντάκι που μου έκανε ο Γιάννης και που με πολύ κόπο το έφερα στα μέτρα μου μου προέκυψε σκούρο. Καμία σχέση με την πάπια όπως βλέπετε και στην φωτογραφία. Περισσότερο δεν ασπρίζει. Άρα λέω να φινιρω την πάπια σε πιο σκούρο. Αν σκουρίνω την πάπια θα πρέπει να κάνω το ίδιο και στο μαμά κοντάκι που το έχω για να το δώσω σε περίπτωση μεταπώλησης.
Πολύ δουλειά για θέμα καθαρά αισθητικής που λειτουργικά δεν θα προσφέρει τίποτα. Εσείς θα το κάνατε ή θα κυνηγούσατε με ένα κοντάκι σκούρο και μια πάπια ξανθιά; Την χαρτοταινια την έβαλα για να αρχίζω τα γυαλόχαρτα αλλά μετά είπα να σας ρωτήσω πρώτα
 

Attachments

  • IMG_20190718_154342.jpg
    IMG_20190718_154342.jpg
    715,8 KB · Προβολές: 42
Ρε παιδιά ακούω απόψεις. Το κοντάκι που μου έκανε ο Γιάννης και που με πολύ κόπο το έφερα στα μέτρα μου μου προέκυψε σκούρο. Καμία σχέση με την πάπια όπως βλέπετε και στην φωτογραφία. Περισσότερο δεν ασπρίζει. Άρα λέω να φινιρω την πάπια σε πιο σκούρο. Αν σκουρίνω την πάπια θα πρέπει να κάνω το ίδιο και στο μαμά κοντάκι που το έχω για να το δώσω σε περίπτωση μεταπώλησης.
Πολύ δουλειά για θέμα καθαρά αισθητικής που λειτουργικά δεν θα προσφέρει τίποτα. Εσείς θα το κάνατε ή θα κυνηγούσατε με ένα κοντάκι σκούρο και μια πάπια ξανθιά; Την χαρτοταινια την έβαλα για να αρχίζω τα γυαλόχαρτα αλλά μετά είπα να σας ρωτήσω πρώτα
Και δεν το αφήνεις έτσι... Να μην σε πιάνει και το «μάτι»...
 
Ρε παιδιά ακούω απόψεις. Το κοντάκι που μου έκανε ο Γιάννης και που με πολύ κόπο το έφερα στα μέτρα μου μου προέκυψε σκούρο. Καμία σχέση με την πάπια όπως βλέπετε και στην φωτογραφία. Περισσότερο δεν ασπρίζει. Άρα λέω να φινιρω την πάπια σε πιο σκούρο. Αν σκουρίνω την πάπια θα πρέπει να κάνω το ίδιο και στο μαμά κοντάκι που το έχω για να το δώσω σε περίπτωση μεταπώλησης.
Πολύ δουλειά για θέμα καθαρά αισθητικής που λειτουργικά δεν θα προσφέρει τίποτα. Εσείς θα το κάνατε ή θα κυνηγούσατε με ένα κοντάκι σκούρο και μια πάπια ξανθιά; Την χαρτοταινια την έβαλα για να αρχίζω τα γυαλόχαρτα αλλά μετά είπα να σας ρωτήσω πρώτα
Έλα τώρα !! Αφού το ξέρεις ότι πρώτος εσύ θα νιώθεις "κάπως" με τη διχρωμία ... Κι αφού τό'χεις με τα ξύλα, και γουστάρεις ... Τι ρωτάς !!! .sarcastic.
Πάρε λοιπόν και το Walnut Stain της Birchwood Casey - αν δεν το έχεις ήδη - και βάψε και την πάπια. Αν και πιστεύω ότι οποιοδήποτε νερόχρωμα σε καρυδί χρώμα, από χρωματοπωλείο, θα κάμει δουλειά. Απλά, μου ήρθε στο νου το συγκεκριμένο, επειδή είπες ότι το κοντάκι φινιρίστηκε με Tru-oil ... ;)
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μαμά κοντάκι σαν "επιφάνεια δοκιμών", για να πετύχεις ακριβώς την επιθυμητή απόχρωση. ... Και αργότερα το φτιάχνεις κι αυτό, όποτε ευκαιρήσεις και γουστάρεις ...:)
 
Ρε παιδιά ακούω απόψεις. Το κοντάκι που μου έκανε ο Γιάννης και που με πολύ κόπο το έφερα στα μέτρα μου μου προέκυψε σκούρο. Καμία σχέση με την πάπια όπως βλέπετε και στην φωτογραφία. Περισσότερο δεν ασπρίζει. Άρα λέω να φινιρω την πάπια σε πιο σκούρο. Αν σκουρίνω την πάπια θα πρέπει να κάνω το ίδιο και στο μαμά κοντάκι που το έχω για να το δώσω σε περίπτωση μεταπώλησης.
Πολύ δουλειά για θέμα καθαρά αισθητικής που λειτουργικά δεν θα προσφέρει τίποτα. Εσείς θα το κάνατε ή θα κυνηγούσατε με ένα κοντάκι σκούρο και μια πάπια ξανθιά; Την χαρτοταινια την έβαλα για να αρχίζω τα γυαλόχαρτα αλλά μετά είπα να σας ρωτήσω πρώτα
Τα "μαμά"ξύλα μην τα πειράξεις καθόλου!Στο καινούριο κάνε ότι θέλεις.Εγώ το έκανα βερνίκι σατινέ το 325 και ταίριαξε αρκετά.
 
Εδώ έχει ψωμί ..... .sarcastic. . Γία πες τι έκανες και δεν ασπρίζει περισσότερο;
Γιώργο το έκανα δύο τρία χέρια με Liberon wood bleacher χωρίς θεαματικά αποτελέσματα. Άνοιξε πολύ λίγο. Μετά το πέρασα με clou 163 που είναι ανοιχτή δρυς αλλά πάλι πολύ μικρή διαφορά. Και το παράτησα. Έχεις καμία ιδέα;
 
Back
Top