Φτιάξ' το μόνος σου

Όταν το πέρασες με το bleacher είχε κάτι πάνω; Βερνίκι κτλ; Ξέρεις αν ο Γιάννης το είχε περάσει stain ή είναι το φυσ
Ο Γιαννης το πέρασε με ένα λάδι που δεν ξέρω τι ήταν. Εγώ όμως για να βάλω το bleacher το πέρασα κάνα δυο χέρια με μπόλικο ασετον και πολύ γιαλοχαρτο από 200 έως 1500. Όταν έβαλα το bleacher το ξύλο ήταν καθαρό και είναι από μόνο του πολύ σκούρο. Πίστευα ότι με το bleacher και κυρίως με το clou που είναι νερομπογιά θα το άνοιγμα αλλά ...
 
Λοιπόν αφού αγόρασες το bleacher και έκανες όλη αυτή την διαδικασία να τρίψεις το φινίρισμα του Γιάννη, θα το παλέψουμε με το bleacher για την ώρα, έτσι και αλλιώς πότε θα το ξαναχρειαστείς; Υπάρχει τρόπος να το κάνεις το ξύλο μπαμπάκι, βγάζοντας του όλη την χρωστική που έχει από την μάνα του αλλά δεν θα σε πάω κατευθείαν στα δύσκολα. Αφαίρεσε ότι φινίρισμα υπάρχει στο ξύλο (tru oil ...το πέρασες αν κατάλαβα καλά) χωρίς να τρίβεις ατελείωτα, χρησιμοποίησε ένα φθηνό remover. To remover θα αφαιρέσει και μέρος από το υδρόχρωμα που χρησιμοποίησες. Κατόπιν βάλτο κάτω από την βρύση και κάντο ένα καλό μπάνιο τρίβοντας το με ένα scotch brite από αυτό που πλένουμε τα πιάτα χρησιμοποιώντας και απορρυπαντικό κουζίνας. Ξεβγαλε το καλά από την σαπουναδα και βρέξε καλά μια πετσέτα τύλιξε το στην καλά βρεγμένη πετσέτα και σιδέρωσε το με το σίδερο των ρούχων με όσο πιο πολύ ατμό μπορείς. Συνέχεια ατμό και συνέχεια βρέξιμο η πετσέτα. Αν βρεις άσπρη πετσέτα θα δεις ότι σιγά σιγά η πετσέτα θα χρωματίζεται και θα βγάζει χρωστική. Όταν θα σταματήσεις να βλέπεις χρώμα στην πετσέτα, σταμάτα το σιδέρωμα. Πάρε ένα μεταλλικό ταψάκι από αυτά τα μιας χρήσης που ψήνουμε το φαγητό, βεβαιώσου ότι χωράει όλο το κοντάκι ξαπλωτό και άδειασε το όλο το υγρό bleacher μέσα. Λογικά δεν θα φτάσει για να καλυφθεί όλο το κοντάκι αλλά η μια του πλευρά θα καλυφθεί σίγουρα. Άστο μέσα να δουλέψει το bleacher, φορώντας γάντια βγάζε το κάπου κάπου και σύγκρινε το με την πάπια, λογικά θα πάρει ώρα, μπορεί να πάρει και ώρες, μπορεί να θέλει και μια νύχτα ολόκληρη, αυτό θα το δεις εσύ. Αν φτάσεις εκεί που θες, επανέλαβε από την άλλη μεριά. Υπολόγιζε όμως ταυτόγχρονα ότι ένα βρεγμένο ξύλο είναι πιο σκούρο από ενα στεγνό, μην περιμένεις βρεγμένο να φαίνεται σαν την στεγνή πάπια.
Αν το δεις ότι το αφήνεις να μουλιάσει π.χ. μια μέρα και δεν ασπρίζει όσο θες, γράψε να βάλουμε μπροστά το βαρύ πυροβολικό....αυτοσχέδιο bleacher !
 
Last edited:
Λοιπόν αφού αγόρασες το bleacher και έκανες όλη αυτή την διαδικασία να τρίψεις το φινίρισμα του Γιάννη, θα το παλέψουμε με το bleacher για την ώρα, έτσι και αλλιώς πότε θα το ξαναχρειαστείς; Υπάρχει τρόπος να το κάνεις το ξύλο μπαμπάκι, βγάζοντας του όλη την χρωστική που έχει από την μάνα του αλλά δεν θα σε πάω κατευθείαν στα δύσκολα. Αφαίρεσε ότι φινίρισμα υπάρχει στο ξύλο (tru oil ...το πέρασες αν κατάλαβα καλά) χωρίς να τρίβεις ατελείωτα, χρησιμοποίησε ένα φθηνό remover. To remover θα αφαιρέσει και μέρος από το υδρόχρωμα που χρησιμοποίησες. Κατόπιν βάλτο κάτω από την βρύση και κάντο ένα καλό μπάνιο τρίβοντας το με ένα scotch brite από αυτό που πλένουμε τα πιάτα χρησιμοποιώντας και απορρυπαντικό κουζίνας. Ξεβγαλε το καλά από την σαπουναδα και βρέξε καλά μια πετσέτα τύλιξε το στην καλά βρεγμένη πετσέτα και σιδέρωσε το με το σίδερο των ρούχων με όσο πιο πολύ ατμό μπορείς. Συνέχεια ατμό και συνέχεια βρέξιμο η πετσέτα. Αν βρεις άσπρη πετσέτα θα δεις ότι σιγά σιγά η πετσέτα θα χρωματίζεται και θα βγάζει χρωστική. Όταν θα σταματήσεις να βλέπεις χρώμα στην πετσέτα, σταμάτα το σιδέρωμα. Πάρε ένα μεταλλικό ταψάκι από αυτά τα μιας χρήσης που ψήνουμε το φαγητό, βεβαιώσου ότι χωράει όλο το κοντάκι ξαπλωτό και άδειασε το όλο το υγρό bleacher μέσα. Λογικά δεν θα φτάσει για να καλυφθεί όλο το κοντάκι αλλά η μια του πλευρά θα καλυφθεί σίγουρα. Άστο μέσα να δουλέψει το bleacher, φορώντας γάντια βγάζε το κάπου κάπου και σύγκρινε το με την πάπια, λογικά θα πάρει ώρα, μπορεί να πάρει και ώρες, μπορεί να θέλει και μια νύχτα ολόκληρη, αυτό θα το δεις εσύ. Αν φτάσεις εκεί που θες, επανέλαβε από την άλλη μεριά. Υπολόγιζε όμως ταυτόγχρονα ότι ένα βρεγμένο ξύλο είναι πιο σκούρο από ενα στεγνό, μην περιμένεις βρεγμένο να φαίνεται σαν την στεγνή πάπια.
Αν το δεις ότι το αφήνεις να μουλιάσει π.χ. μια μέρα και δεν ασπρίζει όσο θες, γράψε να βάλουμε μπροστά το βαρύ πυροβολικό....αυτοσχέδιο bleacher !
Α ρε Γιώργο , με έβαλες σε μπελάδες ,πάνω που είχα πάρει απόφαση την διχρωμία και είχε στεγνώσει και το tru oil και είχε γινει τζιτζι. "Δυστυχώς" έχω και remover έτοιμο και μπόλικο bleacher ,που όντως θα περίσσευε, οπότε ξεκινάω. Όπως λέει κι Στέλιος η διχρωμία θα με τρώει (η μ@λ@κ..α στον εγκέφαλο θα με τρώει , αλλά τέλος πάντων) οπότε θα το παλέψω.

Πάντως επειδή το ξύλο το έφαγα πολύ με την ράσπα είδα ότι το σκούρο χρώμα του είναι από φυσικού του, σε όλη του την μάζα , δεν είναι μόνο επιφανειακό. Θα ενημερώσω , έσο έτοιμος για συμβουλές :) .
 
Άλλοι κάνουν αμάν να βρουν ξύλο σαν και αυτό που σου έβαλε ο Γιάννης .sarcastic. . Προχώρα θα του φάμε τα συκώτια....:cool:
Ξέχασα να σου γράψω, τρίψιμο με scotch bride και σίδερο, όχι στις ψάθες.
Όλα με υπομονή, πάντα να δίνεις τον χρόνο που γράφουν οι οδηγίες των σκευασμάτων. Το διαβρωτικό με γάντια ,σε καλά αεριζόμενο χώρο. Άστο να δουλέψει ένα τέταρτο τουλάχιστον και επανέλαβε. Στο δεύτερο χέρι διαβρωτικού τρίψε με ατσαλομαλλο και σιγουρέψου ότι έφυγε ΌΛΟ το tru από παντού. Αν έχεις βάλει tru στις ψάθες βάλε διαβρωτικό και τρίψε με οδοντοβουρτσα.
 
Last edited:
Έλα τώρα !! Αφού το ξέρεις ότι πρώτος εσύ θα νιώθεις "κάπως" με τη διχρωμία ... Κι αφού τό'χεις με τα ξύλα, και γουστάρεις ... Τι ρωτάς !!! .sarcastic.
Πάρε λοιπόν και το Walnut Stain της Birchwood Casey - αν δεν το έχεις ήδη - και βάψε και την πάπια. Αν και πιστεύω ότι οποιοδήποτε νερόχρωμα σε καρυδί χρώμα, από χρωματοπωλείο, θα κάμει δουλειά. Απλά, μου ήρθε στο νου το συγκεκριμένο, επειδή είπες ότι το κοντάκι φινιρίστηκε με Tru-oil ... ;)
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μαμά κοντάκι σαν "επιφάνεια δοκιμών", για να πετύχεις ακριβώς την επιθυμητή απόχρωση. ... Και αργότερα το φτιάχνεις κι αυτό, όποτε ευκαιρήσεις και γουστάρεις ...:)
Ακριβώς όπως τα λες είναι. Απλά κάνω και το κοντάκι από το μικρό μου τοζ αυτήν την εποχή κι έπεσε πολλή δουλειά;):) , αλλά από χρόνο (και χαζομάρα) έχω μπόλικο οπότε ξεκινάω να ασπρισω το σκούρο όπως μου λέει ο Γιώργος.
Ο προβληματισμός ήταν επειδή από την μία, λειτουργικά δεν είχα τίποτα να κερδίσω κι από την άλλη , τα μαμα ξύλα της Fabarm είναι τόσο καλά φινιρισμένα που δεν ήθελα να τα βάλω χέρι. Τουλάχιστον τώρα θα πειραματιστώ στο κοντάκι που έκανα με τον Γιάννη που , άλλωστε , για ταον σκοπό αυτό το έκανα. Εννοώ για να πειραματιστώ χωρίς ενοχές.:)
 
Άλλοι κάνουν αμάν να βρουν ξύλο σαν και αυτό που σου έβαλε ο Γιάννης .sarcastic. . Προχώρα θα του φάμε τα συκώτια....:cool:
Ξέχασα να σου γράψω, τρίψιμο με scotch bride και σίδερο, όχι στις ψάθες.
Ε ως εκεί με κόβει. remover όμως κανονικά να φύγει το tru oil και μετά οδοντόβουρτσα για να φύγουν τα σκουπίδια ; Όντως το ξύλο είναι καλό και το σκούρο χρώμα μ' αρεσει αλλά προτιμώ να βάλω χέρι στο καινούριο κονακι πάρα στα μανίσια πάπια - κοντάκι. Ξεκινάω κι ο θεός βοηθός .pray to God. και τα λέμε. Μεταξύ μας λες να το έχω έτοιμο στην εναρξη; .big smile.
 
Άλλοι κάνουν αμάν να βρουν ξύλο σαν και αυτό που σου έβαλε ο Γιάννης .sarcastic. . Προχώρα θα του φάμε τα συκώτια....:cool:
Ξέχασα να σου γράψω, τρίψιμο με scotch bride και σίδερο, όχι στις ψάθες.
Όλα με υπομονή, πάντα να δίνεις τον χρόνο που γράφουν οι οδηγίες των σκευασμάτων. Το διαβρωτικό με γάντια ,σε καλά αεριζόμενο χώρο. Άστο να δουλέψει ένα τέταρτο τουλάχιστον και επανέλαβε. Στο δεύτερο χέρι διαβρωτικού τρίψε με ατσαλομαλλο και σιγουρέψου ότι έφυγε ΌΛΟ το tru από παντού. Αν έχεις βάλει tru στις ψάθες βάλε διαβρωτικό και τρίψε με οδοντοβουρτσα.
Αυτό για τις ψάθες το έγραφα την ώρα που έγραψες εσύ τα παραπάνω .shake hands..
 
Ε ως εκεί με κόβει. remover όμως κανονικά να φύγει το tru oil και μετά οδοντόβουρτσα για να φύγουν τα σκουπίδια ; Όντως το ξύλο είναι καλό και το σκούρο χρώμα μ' αρεσει αλλά προτιμώ να βάλω χέρι στο καινούριο κονακι πάρα στα μανίσια πάπια - κοντάκι. Ξεκινάω κι ο θεός βοηθός .pray to God. και τα λέμε. Μεταξύ μας λες να το έχω έτοιμο στην εναρξη; .big smile.
Ναι κανονικά! Εννοείται ότι θα προλάβεις έναρξη, με τι χρώμα δεν ξέρω....! :rolleyes: .my man.
Αχ ρε γέροντα !!!! Αυτοί δεν σέβονται τίποτα ... :eek: Κρίμα στον κόπο και την τέχνη σου! ... Του έφτιαξες τόσο όμορφο κοντάκι, και βαλθήκανε να το #@%.sex hard.*# παρά φύσιν !!!! .hair. .sarcastic..sarcastic.
Μήτσο, εμένα μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο να σκουρήνεις την πάπια. Και πιο γρήγορα, και πιο σίγουρα θα πετύχει το ταίριασμα της απόχρωσης με του κοντακιού, και θα έχουν και τα δυο τον ίδιο τύπο τελικού φινιρίσματος (π.χ. tru-oil) ... Και θα γίνει και συνολικά το όπλο πολύ πιο όμορφο σκούρο, παρά ξανθοσκάτουλο !!!.yel.
Και δεν κατάλαβα ... γιατί δηλαδή να μην πειραχτούν τα μαμά ξύλα ??? Μια καραμπίνα είναι, τί θα χάσει ??? Τη ... συλλεκτική της αξία ???
Κι εξάλλου, για την περίπτωση μεταπώλησης, θαρρώ πως ήδη "έχει πειραχτεί" το μαμά κοντάκι στην προσπάθεια να το φέρεις στα μέτρα σου ... ;) (Ή κάνω λάθος, και οι προσπάθειες περιορίστηκαν μόνο στις φλάντζες ???)
 
Κι εξάλλου, για την περίπτωση μεταπώλησης, θαρρώ πως ήδη "έχει πειραχτεί" το μαμά κοντάκι στην προσπάθεια να το φέρεις στα μέτρα σου ... ;) (Ή κάνω λάθος, και οι προσπάθειες περιορίστηκαν μόνο στις φλάντζες ???)
Μόνο το κόντινα Στέλιο περίπου ένα εκατοστό. Το πάλεψα με φλάντζες , έκανα και δικές μου, και όταν είδα ότι θέλει φάγωμα με την ράσπα , έκανα το άλλο με τον Γιάννη, μόνο και μόνο για να το έχω απείραχτο.
 
Καλησπέρα στην παρέα ,μια ερώτηση ,στο 686 μόνιμα λασκαρει ο αριστερός πιρος στην βάση του όπλου ,αυτός που σφίγγει με το κλειδακι το allen ,εαν του βάλω λίγο lock tight θα λυθεί το πρόβλημα και εάν ναι για μέταλλα είναι συγκεκριμένη η lock tight η παίρνω γενικής χρήσης ;
 
Καλησπέρα στην παρέα ,μια ερώτηση ,στο 686 μόνιμα λασκαρει ο αριστερός πιρος στην βάση του όπλου ,αυτός που σφίγγει με το κλειδακι το allen ,εαν του βάλω λίγο lock tight θα λυθεί το πρόβλημα και εάν ναι για μέταλλα είναι συγκεκριμένη η lock tight η παίρνω γενικής χρήσης ;
Πριν κανεις οτιδηποτε καλο θα ηταν να βρεις γιατι ο μονος πιρος που ξεβιδωνει ειναι ο αριστερος......κανε μια αλαγη στους πιρους και βαλε τον αριστερο δεξια και το αναποδο να δεις αν ξαναξεβιδωσει.....
Αν ξαναγινει ξεβιδωνεις και το καθαριζεις απο τυχον λαδια που μπορει να εχει ο πιρος αλλα και εσωτρικα εκει που βιδωνει...κατοπιν προσεχεις αν εχει τζογους ο πιρος.......αν εχει θελει αλαγμα..αν δεν εχει με λιγο loctite(μια σταγωνα)ειναι αρκετη κανεις την δουλεια σου.........κολα σπειρωματων λεγεται

ΥΓ καλο θα ηταν να το δει και ενας οπλουργος μηπως το προβλημα ειναι ποιο ''βαθυ''
 
Back
Top