Υγραεριοκίνηση

Θα ηθελα να προσθεσω ότι λαδιερα με λαδιερα εχει διαφορα. Άλλο πραμα είναι η λαδιερα που σταζει σαν ορος και άλλο αυτή τις prins που ψεκαζει στον κάθε κυλιδρο ξεχωριστα αναλογα τις ανάγκες του κινητηρα.

Τάσο επειδή και εγώ έχω βάλει συστημα prins έβαλα και την αυτή την ηλεκτρονική λαδιέρα ValveCare
η οποία δεν λειτουργεί με υποπίεση όπως οι απλές και βλέπουμε.
Το ValveCare είναι μοναδικό στο ότι η παροχή του χημικού πρόσθετου γίνεται βάσει του φορτίου της μηχανής και της πραγματικής κατανάλωσης καυσίμου, καθώς και στο ότι η διάχυση του ρευστού γίνεται 100% εξίσου σε όλους τους κυλίνδρους. Κατά συνέπεια, η μηχανή είναι πάντοτε προστατευμένη μέσω της ανάλογης ποσότητας του χημικού πρόσθετου, ακόμη και στην περίπτωση των υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων
 
Last edited:
Ετσι είναι η άλλες λαδιερες απλα είναι προγραματισμενες σε Χ χρονο να ριχνει σε μορφη ορου, χωρις να λαμβανει υποψην του εάν εισαι στα φαναρια 'η ανεβαινεις ανηφορα με φορτιο.
 
Μου έχει χαλάσει αυτό το ρυθμιστικό που στάζει το λάδι με την μορφή ορού. Που θα βρω ένα τέτοιο ή ολόκληρη λαδιέρα; Εκεί που έβαλα το γκάζι μου είπαν πως δεν έχουν γιατί δεν χρησιμοποιούν πλέον τέτοιες.
 
Την άλλη βδομάδα λέω να παω να αλλάξω φίλτρα/Εχω κάνει 65000 και δεν τα άλλαξα.
Ελεγα να τα παραγγείλω απο e-bay 27€ +7 τα μεταφορικά = 34€.
Η εταιρεία θέλει 50 και ίσως και κάτι λιγότερο
.Οπότε θα πάω στην εταιρεία αφου θα κάνει και εναν γενικότερο έλεγχο.
 
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στον Τσοπελογιάνννη να ρωτήσω αν έχει να αλλάξω μια λαδιέρα και μου ζήτησε 80€ + φπα ....very shoked.
Όποιος ξέρει πως είναι η παλιά λαδιέρα, ένα πλαστικό μπουκαλάκι δηλαδή .... καταλαβαίνει.
 
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στον Τσοπελογιάνννη να ρωτήσω αν έχει να αλλάξω μια λαδιέρα και μου ζήτησε 80€ + φπα ....very shoked.
Όποιος ξέρει πως είναι η παλιά λαδιέρα, ένα πλαστικό μπουκαλάκι δηλαδή .... καταλαβαίνει.

Πάρε και εδώ ρε Γιώργο....http://qgas.gr/contactus.html
 
Η πρωτη αλλαγη στα 25.000 χλμ. Η επομενες λεει το προσπεκτους εάν στα 2 χρονια δεν εχεις κανει 25.0000 χλμ, τοτε πας για αλλαγη.
 
Επειδή προχθές πήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο για να φτιάξουν μια βάση που απο το περσινό τρακάρισμα είχε στραβώσει λίγο ,είπα να κάνω και έναν έλεγχο στις βαλβίδες .Έχω κάνει για την ακρίβεια 68000χλμ με το αέριο και ήθελα να έχω μια εικόνα αν και απ ότι μου έλεγαν δεν χρειάζεται.Τελικά ανοίχτηκε το ψευτοκάπακο και όλα είναι εντάξει.
Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με την καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή στην Αθήνα γύρω στα 0,63 με 0,64.Απο Σάββατο που θα είμαι στην Ηπειρο πάμε πάνω απο 0,74 !!
 
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην Ξάνθη και το υγραέριο το είχαν 0,65. Εδώ διπλανή πόλη η μέση τιμή είναι 0,77 και το φθηνότερο πρατήριο το έχει 0,72...
 
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην Ξάνθη και το υγραέριο το είχαν 0,65. Εδώ διπλανή πόλη η μέση τιμή είναι 0,77 και το φθηνότερο πρατήριο το έχει 0,72...

Το παιχνίδι με τις τιμές και την αισχροκέρδεια στο υγραέριο είναι το κάτι άλλο.Αν δούμε ποσοστιαία τις διαφορές θα το καταλάβουμε πιο καλά.
Αρτα και Ιωάννινα 0,77 !!!!
 
Απο νεα κυν περιοδο θα βαλω στο note αεριο. Οντως το πετρελαιο Τζεερυ ειναι μεγαλη οικονομια
 
Back
Top