"Τσοκίτιδα"

Στην θεωρία ναι στο κυνήγι πρέπει να δοκιμαστεί για να έχουμε άποψη .
Καμιά θεωρία δεν ισχύει στο κυνήγι και ότι ισχύει σε κάποιον δεν ισχύει σε άλλον οπότε κάθε πληροφορία είναι ουσιαστικά άχρηστη.
.hair.
 
Last edited:
Κ
Καμιά θεωρία δεν ισχύει στο κυνήγι και ότι ισχύει σε κάποιον δεν ισχύει σε άλλον οπότε κάθε πληροφορία είναι ουσιαστικά άχρηστη.
.hair.
Εννοώ ότι πόσες φορές έχεις δει ένα τσοκ σε στημένο στόχο να μην σε ευχαριστεί αλλά στο κυνήγι να κενταει . Και το πιο σημαντικό είναι αυτός που είναι πίσω να μπορεί να υποστηρίξει το εκάστοτε τσοκ.
 
Εννοώ ότι πόσες φορές έχεις δει ένα τσοκ σε στημένο στόχο να μην σε ευχαριστεί αλλά στο κυνήγι να κενταει .
Καμία ...
Και το πιο σημαντικό είναι αυτός που είναι πίσω να μπορεί να υποστηρίξει το εκάστοτε τσοκ.
Σε αυτό συμφωνώ.
 
Κ

Εννοώ ότι πόσες φορές έχεις δει ένα τσοκ σε στημένο στόχο να μην σε ευχαριστεί αλλά στο κυνήγι να κενταει . Και το πιο σημαντικό είναι αυτός που είναι πίσω να μπορεί να υποστηρίξει το εκάστοτε τσοκ.
Άπειρες συζητήσεις επί του θέματος‼️
ΑΝ‼️ ο πίνακας είναι ανούσιος,ψεύτης του κερατα ....τότε γιατί οι εταιρείες, σας πουλάνε τσοκ βάση των αποδόσεων των στον ΠΙΝΑΚΑ‼️‼️‼️‼️❓❓❓❓❓
Δεν είδα κάποια εταιρεία οβερσις‼️ να λέει το αααααπιστευτο ΕΛΛΗΝΙΚΟ‼️ μην κοιτάς τον πίνακα ,στο κυνήγι γαμεί‼️
 
για να μην χαλάμε άλλα θέματα:
ΤΣΟΚ με τρύπες (πόρτινγκ) ή χωρις;
και γιατί;
τι πιστεύετε;
Αν η ερώτηση αφορά ΜΟΝΟ τα τσοκ και όχι τη σύγκριση πορτινκ κάννης και πορτινκ τσοκ, ψηφίζω "με" γιατί δεν έχεις να χάσεις τπτ,εκτός μιας κάποιας επιβάρυνσης! Ίσως προλαβαίνει και μαζεύει την έκρηξη στομίου....κάτι άλλο δε μπορεί να κάνει,είναι κοντό και πολύ άκρη...
ps: δεν μιλάμε για φρένου.... Για συμβατικά "τρύπια" μιλάω!
 
Last edited:
για να μην χαλάμε άλλα θέματα:
ΤΣΟΚ με τρύπες (πόρτινγκ) ή χωρις;
και γιατί;
τι πιστεύετε;
Όλα τα extended +20mm που έχω ή είχα Briley F, Gemini LM, Gemini F είναι χωρίς τρούπες.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μετρήσιμη διαφορά.
Τις εταιρίες τώρα τις συμφέρουν οι τρύπες γιατί κερδίζουν υλικό το οποίο επαναχρησιμοποιούν.
Ο θόρυβος επίσης είναι μεγαλύτερος ... έτσι λένε αυτοί που τα έχουν χρησιμοποιήσει.
Το καθάρισμα επίσης πιο σχολαστικό.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο για τρυπητό κλασικό τσοκ ...
 
για να μην χαλάμε άλλα θέματα:
ΤΣΟΚ με τρύπες (πόρτινγκ) ή χωρις;
και γιατί;
τι πιστεύετε;

Εγώ γενικά προτιμώ με πορτινγκ. Θεωρώ ότι έχουν λίγο καλύτερη συγκέντρωση από τα συμβατικά. Στο θέμα ανάκρουσης εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά. Και ίσως να βοηθούν λίγο και στην έκρηξη στομιου. Θόρυβο επίσης δεν καταλαβαίνω διαφορά από τα απλά. Σε κάννη με πορτινγκ ναι ο ήχος είναι ποιο δυνατός. Στο τσοκ δεν νομίζω.
 
Όλα τα extended +20mm που έχω ή είχα Briley F, Gemini LM, Gemini F είναι χωρίς τρούπες.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μετρήσιμη διαφορά.
Τις εταιρίες τώρα τις συμφέρουν οι τρύπες γιατί κερδίζουν υλικό το οποίο επαναχρησιμοποιούν.
Ο θόρυβος επίσης είναι μεγαλύτερος ... έτσι λένε αυτοί που τα έχουν χρησιμοποιήσει.
Το καθάρισμα επίσης πιο σχολαστικό.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο για τρυπητό κλασικό τσοκ ...
Δεν νομιζω να εχεις δικιο Βασιλη, με τον @sam13 συμφωνουμε παντως αλλα την μεγαλη διαφορα την κανουν τα τρυπητα φρενου.

Εχω δυο kicks και το goose, και τα δυο μειωνουν την εκρηξη στομιου και ειδικα το kicks κραταει συνκεντρωση σε παρα πολλα μετρα αλλα εχει και μεγαλυτερη δυναμη κρουσης σε σχεση με ολα τα τσοκ που εχω δοκιμασει.

Τωρα οσον αφορα αν οντως δουλευουν τα τσοκ φρενου, ναι δουλευουν και ειχα κανει περυσι ενα πειραμα για να δω αν οντως λειτουργει το φρεναρισμα του βυσματος η οχι, οπως επισης και το πορτινγκ που εχουν.
 
Εγώ γενικά προτιμώ με πορτινγκ. Θεωρώ ότι έχουν λίγο καλύτερη συγκέντρωση από τα συμβατικά. Στο θέμα ανάκρουσης εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά. Και ίσως να βοηθούν λίγο και στην έκρηξη στομιου. Θόρυβο επίσης δεν καταλαβαίνω διαφορά από τα απλά. Σε κάννη με πορτινγκ ναι ο ήχος είναι ποιο δυνατός. Στο τσοκ δεν νομίζω.
Συμφωνώ. Έχω ρίξει στον πίνακα LM PORTED και NON, BERETTA και τα δύο. Όντως το PORTED έχει καλύτερο κέντρο και σου δίνει την εντύπωση ότι έχει και άλλα μέτρα.
 
Δεν νομιζω να εχεις δικιο Βασιλη, με τον @sam13 συμφωνουμε παντως αλλα την μεγαλη διαφορα την κανουν τα τρυπητα φρενου.

Εχω δυο kicks και το goose, και τα δυο μειωνουν την εκρηξη στομιου και ειδικα το kicks κραταει συνκεντρωση σε παρα πολλα μετρα αλλα εχει και μεγαλυτερη δυναμη κρουσης σε σχεση με ολα τα τσοκ που εχω δοκιμασει.

Τωρα οσον αφορα αν οντως δουλευουν τα τσοκ φρενου, ναι δουλευουν και ειχα κανει περυσι ενα πειραμα για να δω αν οντως λειτουργει το φρεναρισμα του βυσματος η οχι, οπως επισης και το πορτινγκ που εχουν.
Δεν μιλάω για τα kicks ούτε ο Μάριος μιλάει για αυτά.
Για τα κλασικά μιλάμε που βγαίνουν σε εκδόσεις με τρύπες και χωρίς.
 
Συμφωνώ. Έχω ρίξει στον πίνακα LM PORTED και NON, BERETTA και τα δύο. Όντως το PORTED έχει καλύτερο κέντρο και σου δίνει την εντύπωση ότι έχει και άλλα μέτρα.
αυτό έρχεται σ'αντίθεση με τον @ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ που λέει για ποιο ομοιόμορφη κατανομή

*δεν το γράφω για να έρθουμε σε αντιπαράθεση, απλά ας καταθέσουμε απόψεις.... τι πιστεύουμε
 
Αν έχω κρατήσει τα χαρτιά θα τα ανεβάσω. Προσοχή και οι δύο ντουφεκιες ήταν καλές. Απλά το ported έδινε την εντύπωση ότι έχει λίγα μέτρα πιο πέρα
Δηλαδή μεγαλύτερη συγκέντρωση η καλύτερη κατανομή και δεν έβλεπες κενά και υποθέτεις τα μέτρα εγώ κατανομή είδα καλύτερα πράγμα που και αυτό δίνει μέτρα και αυξημένα ποσοστά καρπωσης.
 
Δηλαδή μεγαλύτερη συγκέντρωση η καλύτερη κατανομή και δεν έβλεπες κενά και υποθέτεις τα μέτρα εγώ κατανομή είδα καλύτερα πράγμα που και αυτό δίνει μέτρα και αυξημένα ποσοστά καρπωσης.
Λίγο πιο πυκνό κέντρο
 
Λογικά όταν δημιουργήθηκε το πορτινγκ θα είχαν μετρηθεί τα αποτελέσματα πριν και μετά και θα είχε το ανάλογο όφελος μικρό μεγάλο είναι δύσκολο να μετρηθεί από εμάς και λογικά τέτοιου είδους επεμβάσεις όπως και οι επιμυκηνσεις κώνων και οι διερυμενοι αυλοί όσο πιο φορτωμένο σετ απ' τόσο καλύτερη απόδοση αν ρίχναμε όλοι 28/30 γρ πολλά δεν θα υπήρχαν η ίσως δεν θα άξιζαν τον κόπο τώρα με την γκάμα φυσιγγίων όλα έχουν τη χρησιμότητα τους σε άλλους λίγο σε άλλους περισσότερο.
 
Δηλαδή μεγαλύτερη συγκέντρωση η καλύτερη κατανομή και δεν έβλεπες κενά και υποθέτεις τα μέτρα εγώ κατανομή είδα καλύτερα πράγμα που και αυτό δίνει μέτρα και αυξημένα ποσοστά καρπωσης.
Τα κέντρα δίνουν απόσταση κ όχι η κατανομή,η οποία σε 1-2 μόλις μέτρα θα έχει διαφοροποιηθεί μόνιμα‼️ κ αυτό διότι ο Κανόνας λέει ότι, πρώτα θα χάθει η αποτελεσματικότητα της βολής από συγκέντρωση κ έπειτα από 5 μέτρα απ' τη διατριση‼️
 
Back
Top