"Τσοκίτιδα"

Για τον φίλο τον Nικο που ρώτησε για πλασμα κ χελιξ. Τελείως διαφορετικά σε φιλοσοφία τσοκ. Τα plasma είναι τσοκ αλουμινίου με κλασσικό παράλληλο κωνικο τμήμα. Τα helix είναι μια καινοτομία της Briley. Προσπαθεί με δύο λόγια να σπάσει το κέντρο κ να γεμίσει την περιφέρεια της κατανομής σκάγια
 
Δημήτρη όλα τα θέματα σαν ασθένεια τα βλέπεις ε; Πρώτα η κοντακίαση μετά η τσοκίτιδα. Πόσα φάρμακα ποια;;;:D
Μάνο είναι 2 πολύ σοβαρές ασθένειες πάγκοσμιως, ανιατες με εκατομυρια θύματα. Δεν υπάρχει ακόμα βρεθεί φάρμακο. Απλά αναφορά κάνω. Υπάρχουν στο φόρουμ αρκετοί με συμπτώματα οξείας τσοκιτιδας
 
Για τον φίλο τον Nικο που ρώτησε για πλασμα κ χελιξ. Τελείως διαφορετικά σε φιλοσοφία τσοκ. Τα plasma είναι τσοκ αλουμινίου με κλασσικό παράλληλο κωνικο τμήμα. Τα helix είναι μια καινοτομία της Briley. Προσπαθεί με δύο λόγια να σπάσει το κέντρο κ να γεμίσει την περιφέρεια της κατανομής σκάγια
Κάτι σαν το brain δηλαδή;
 
Ανίατη ασθένεια κ αυτή. Φάρμακο ακόμα για πλήρη ίαση, δεν έχει ανακαλυφθεί. Τα συμπτώματα στέρησης μόνο με αγορά τσοκ καλύπτονται από τους ασθενείς

Μητσαρα ουτε και εγω θυμαμαι ποσες φορες εχω πει δεν ξανα ασχολομαι με τσοκ αλλά ολο με τρώει η τσεπη μου. Ελπιζω τωρα με την μαξους να ησυχάσω .sarcastic.
 
Δημήτρη όλα τα θέματα σαν ασθένεια τα βλέπεις ε; Πρώτα η κοντακίαση μετά η τσοκίτιδα. Πόσα φάρμακα ποια;;;:D
Κοντακι φτιάχνεις η φέρνεις στα μέτρα σού πάει αυτο, όλο και σε κάποιο όπλο θα κατασταλαξεις πάει και αυτό , τα τσοκ όμως? Πάντα υπάρχει το σαράκι αν το κάτι παραπάνω που υπόσχεται ο κάθε κατασκευαστης ισχύει, η εμείς θέλουμε μια βλητικη βελτίωση στα κυνηγια μας ,είτε άνοιγμα τουφεκιας είτε ποιο σφιχτή σε μακρινές αποστάσεις, μεγάλη η προσφορά από εταιρείες αλλά και η ζήτηση. Οι βελτιωσεις στα όπλα λίγο πολύ έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο, κωνοι, πορτινκ, αυλοι, στα τσοκ και στα φυσίγγια όμως πιστεύω υπάρχει πολύ ψωμί ακόμα.
 
Υπάρχει και άλλη μια διάσταση που κάνει την τσοκιτιδα ενδοιαφερουσα. Η φιλοσοφία του κάθε κατασκευαστή και το αποτέλεσμα. Κέντρο, περιφέρεια, παράλληλο τμήμα, κωνικό τμήμα, πορτινγκ και μη, φρενατο, συμβατικό. Ο κάθε κατασκευαστής το βλέπει αλλοιώς και το αποτέλεσμα διαφέρει από τσοκ σε τσοκ ακόμη και αν η σύσφιξη είναι η ίδια. Διαβάζω κάθε πατέντα σχετικά με τα τσοκ σαν θεραπεία και μπορώ να σας πω ότι έρχεται πολύ διαφορετικό πράμα μπροστά μας αποτι έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Το φάρμακο για την τσοκιτιδα το έχουν εφεύρει οι Αμερικανοί και λέγεται money back. Ψωνιζεις, δοκιμαζεις, συγκρινεις και αν δεν σου κανει τα λεφτα σου πισω. Heaven on earth!!!!
 
Υπάρχει και άλλη μια διάσταση που κάνει την τσοκιτιδα ενδοιαφερουσα. Η φιλοσοφία του κάθε κατασκευαστή και το αποτέλεσμα. Κέντρο, περιφέρεια, παράλληλο τμήμα, κωνικό τμήμα, πορτινγκ και μη, φρενατο, συμβατικό. Ο κάθε κατασκευαστής το βλέπει αλλοιώς και το αποτέλεσμα διαφέρει από τσοκ σε τσοκ ακόμη και αν η σύσφιξη είναι η ίδια. Διαβάζω κάθε πατέντα σχετικά με τα τσοκ σαν θεραπεία και μπορώ να σας πω ότι έρχεται πολύ διαφορετικό πράμα μπροστά μας αποτι έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Το φάρμακο για την τσοκιτιδα το έχουν εφεύρει οι Αμερικανοί και λέγεται money back. Ψωνιζεις, δοκιμαζεις, συγκρινεις και αν δεν σου κανει τα λεφτα σου πισω. Heaven on earth!!!!
Ωραιο αυτο....
 
Υπάρχει και άλλη μια διάσταση που κάνει την τσοκιτιδα ενδοιαφερουσα. Η φιλοσοφία του κάθε κατασκευαστή και το αποτέλεσμα. Κέντρο, περιφέρεια, παράλληλο τμήμα, κωνικό τμήμα, πορτινγκ και μη, φρενατο, συμβατικό. Ο κάθε κατασκευαστής το βλέπει αλλοιώς και το αποτέλεσμα διαφέρει από τσοκ σε τσοκ ακόμη και αν η σύσφιξη είναι η ίδια. Διαβάζω κάθε πατέντα σχετικά με τα τσοκ σαν θεραπεία και μπορώ να σας πω ότι έρχεται πολύ διαφορετικό πράμα μπροστά μας αποτι έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Το φάρμακο για την τσοκιτιδα το έχουν εφεύρει οι Αμερικανοί και λέγεται money back. Ψωνιζεις, δοκιμαζεις, συγκρινεις και αν δεν σου κανει τα λεφτα σου πισω. Heaven on earth!!!!
Παύλο είσαι στα τελευταία στάδια της ασθένειας. Οξεία τσοκίτιδα η διάγνωση. Για πες μας λοιπόν ποιο είναι το καλύτερο τσοκ που έχεις ρίξει μέχρι τώρα;;;
 
Κοντακι φτιάχνεις η φέρνεις στα μέτρα σού πάει αυτο, όλο και σε κάποιο όπλο θα κατασταλαξεις πάει και αυτό , τα τσοκ όμως? Πάντα υπάρχει το σαράκι αν το κάτι παραπάνω που υπόσχεται ο κάθε κατασκευαστης ισχύει, η εμείς θέλουμε μια βλητικη βελτίωση στα κυνηγια μας ,είτε άνοιγμα τουφεκιας είτε ποιο σφιχτή σε μακρινές αποστάσεις, μεγάλη η προσφορά από εταιρείες αλλά και η ζήτηση. Οι βελτιωσεις στα όπλα λίγο πολύ έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο, κωνοι, πορτινκ, αυλοι, στα τσοκ και στα φυσίγγια όμως πιστεύω υπάρχει πολύ ψωμί ακόμα.
Κώστα μην το λες. Δεν έχεις δει αποθήκη γεμάτη πεταμένα κοντάκια. Από έναν σκοπευτή. Είναι δύο ασθένειες πολύ σκληρές. Για πες μας κ εσύ, ποιο θεωρείς το καλύτερο τσοκ από όσα έχεις ρίξει;
 
Δυο λογια κ απο μενα γιατι μου αρεσει να γραφω...sarcastic.
Το 2000 ηρθε που στα χερια μου η mossberg ειχε τρια τσοκ 1*,4*,3*..
Ειχα ριξει 2-3 τουφεκιες με το 4* κ αλλες τοσες με το 1*..
Μου ειχε καρφωθει η ιδεα οτι ειναι καλυτερη η μεση λυση για τα παντα κ ετσι επελεξα να κυνηγαω μονο με το 3* σε περπατητο κ καρτερι..
Και ημουν ευχαριστημενος ολα αυτα τα χρονια..
Τα αλλα δυο τσοκ τα εχασα λογω μη χρησης κ ουτε καν που ενδιαφερθηκα για αυτα..
Και φτασαμε στα τελη του '17 αρχες '18 οπου χαζευοντας στο car πετυχα μια αγγελια απο μελος του φορουμ για ενα brain bell κ ενα cr σε σπειρωμα invector κ εχοντας διαβασει εδω καλα λογια κ μην εχοντας ξανακυνηγησει ποτε με ανοιχτο τσοκ οπως το bell ειπα να τα δοκιμασω..
Εβαλα το bell την πρωτη μερα στο περπατητο κ γουρλωσα τα ματια μου..φυσικα κ οπως ειναι λογικο δεν ειδα σε καμια περιπτωση τα σκοτωματα που εβλεπα με το 3*,αλλα η καρπωση σε σχεση με τα ριγμενα φυσιγγια ηταν απιστευτη κ τα πουλια οσο κοντα κ να ετρωγαν την τουφεκια δεν ηταν στραπατσαρισμενα κλπ..
Το bell ομως για να πω την αληθεια μου δημιουργησε παραξενα συναισθηματα..
Αν ειναι να περνω ετσι τις τσιχλες χαιρω πολυ ειπα..καλυτερα με το 3* κ τις οποιες αστοχιες μου....κ μην βιαστητε να πειτε οτι εγω κ καλα δεν εχω αναγκη το bell στο περπατητο κ μου αρκει μονο το 3* γιατι σε τετοια σκοπευτικα επιπεδα δεν εχω φτασει κ ουτε προκειται..
Απλως ενιωσα κ νιωθω παραξενα..ισως ομως φετος να το ξαναβιδωσω πανω..δεν ξερω..
Το cr μπορω να πω οτι κινειται πανω κατω στο ιδιο μοτιβο με το bell με την διαφορα οτι τα πολυ κοντινα χανονται πιο ευκολα σε σχεση με το bell, ενω οπως ειναι αναμενομενο κραταει μετρα παραπανω..δηλαδη η διαφορα των δυο τσοκ ως προς της αποστασης βολης ειναι εμφανεστατες στο κυνηγι..κ μαλιστα εντυπωσιαστηκα γιατι περιπενα οτι κ τα δυο θα ειναι κατι το παρομοιο παροτι ο κατασκευαστης διαβεβεωνε το αντιθετο..
Καποιος εδω μεσα δεν θυμαμε ποιος τα ειχε αναφερει ως "τσοκ τσαντας" κ πραγματι ετσι ειναι..
Αυτη ειναι κ η μοναδικη εμπειρια μου με aftermarket τσοκ..
Οπως κ να εχει με αυτα τα τρια ειμαι καλυμμενος για τα κυνηγια που κανω κ δεν μου χρειαζονται αλλα..ετσι κ αλλιως ειναι "εξαρτηματα" που ποτε δεν καταφεραν να με συγκινησουν κ να μου τραβηξουν το ενδιαφερων..
Δεν αποκλειω ομως καποτε να ψαξω μηπως βρω ενα "καθαρο" 2* gemini μιας που ακουω καλα λογια κ ειναι κ οικονομικα ετσι για να υπαρχει...
Συμπερασμα:απο τσοκιτιδα δεν πασχω,απο οξεια φυσιγγιτιδα σιγουρα..
Φυσιγγια anaconda η briley υπαρχει περιπτωση να βγουν??? .sarcastic.
 
Υπάρχει και άλλη μια διάσταση που κάνει την τσοκιτιδα ενδοιαφερουσα. Η φιλοσοφία του κάθε κατασκευαστή και το αποτέλεσμα. Κέντρο, περιφέρεια, παράλληλο τμήμα, κωνικό τμήμα, πορτινγκ και μη, φρενατο, συμβατικό. Ο κάθε κατασκευαστής το βλέπει αλλοιώς και το αποτέλεσμα διαφέρει από τσοκ σε τσοκ ακόμη και αν η σύσφιξη είναι η ίδια. Διαβάζω κάθε πατέντα σχετικά με τα τσοκ σαν θεραπεία και μπορώ να σας πω ότι έρχεται πολύ διαφορετικό πράμα μπροστά μας αποτι έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Το φάρμακο για την τσοκιτιδα το έχουν εφεύρει οι Αμερικανοί και λέγεται money back. Ψωνιζεις, δοκιμαζεις, συγκρινεις και αν δεν σου κανει τα λεφτα σου πισω. Heaven on earth!!!!
Και μετα τα στελνουν ελλαδα καπνισμενα αλλα σφραγισμενα
 
Εγω παντως περσυ ηρθε στην κατοχη μου οπλο με τσοκακια και μαλιστα πολυ καλα τσοκ αλλα το σαρακι υπηρχε (θες απο περιεργεια θες απο αποθυμενο που δεν ειχα οπλο με τσοκ τοσα χρονια) οποτε και πηρα ενα φετος εχει το προγραμμα ενα brain bell για την μπεκατσα το οποιο σκοπευω να το λιωσω και ενα kicks f για καμια φασσα..αν υπηρχαν τα μπικικινια θα τσιμπαγα και ενα teugue και ενα rr ετσι για να βρισκεται στη συλλογη
 
Back
Top