"Τσοκίτιδα"

Εαν ειναι οι αυλοί αχρωμιωτοι, δεν χρειαζονται απο-χρωμιωση(δεν θυμαμαι εαν λεγεται ετσι) και ειναι ευκολο, για οπλουγο.
Πριν 3+ χρονια που εκανα σε ενα Browning Bss, στον Παπατσαρουχα, νομιζω μου πήρε 30+30 ευρω? Μόνο 30? Δεν είμαι σιγουρος...
 
Τι τσοκαρισμα έχει το simson?
Το πηρα απο Πλατσιδάκη Κρήτη. Ενω του ειχα πει, να μετρησει(εχει αυλόμετρο μου είχε πει) αυλούς, ξεχασε να μετρησει..
ΣΤην περιγραφη στο car, ελεγε Αυλο'ι 16.8, τσόκ, 1/3.
Εγω που μετρησα με ηλ. παχυμετρο βρηκα τα τσοκ(περίπου) 16.10 και 16.30...
Σκεφτομαι να τα κάνω, η Τον γνησιο Αγγλικο βελτιωμενο κυλυνδρο , με 7ή8/10, ή κύλυνδρρο,με 7 ή 8/10...
 
Last edited:
Το πηρα απο Πλατσιδάκη Κρήτη. Ενω του ειχα πει, να μετρησει(εχει αυλόμετρο μου είχε πει) αυλούς, ξεχασε να μετρησει..
ΣΤην περιγραφη στο car, ελεγε Αυλο'ι 16.8, τσόκ, 1/3.
Εγω που μετρησα με ηλ. παχυμετρο βρηκα τα τσοκ(περίπου) 16.10-16.30...
Σκεφτομαι να τα κάνω, η Τον γνησιο Αγγλικο βελτιωμενο κυλυνδρο , με 7ή8/10, ή κύλυνδρρο,με 7 ή 8/10...
Βελτιωμένο κύλινδρο το 3 και το φουλ ότι βγεί;
 
Τελικά,εγιναν τα τσοκ...0.125 η δεξιά, και 0.70 η αριστερή ;)
Θα ακολουθησει δοκιμή, επί χαρτονίου 1Χ1 ;)
Διονύση, πολύ ωραία! Να το ευχαριστηθείς. Αν επιτρέπεται, ποιος σου το έφτιαξε? Αυλούς μέτρησε? Πόσο είναι? Λογικά πρέπει να τους μέτρησε, αφού δίνει χιλιοστά σύσφιξης και όχι διαμέτρους στομίων!!!
Χμ ... 0,125 ... Όχι 0,12 ή 0,13 !!! Μωρέ μπράβο, ακρίβεια χιλιοστού του χιλιοστού !!! ;) :rolleyes:
Για τους Εγγλέζους - και το φίλο μας τον Μάριο - "βελτιωμένος κύλινδρος" (1/8), για τους Αμερικανούς "skeet" (κι εγώ προτιμώ αυτό το χαρακτηρισμό, έτσι τα έχω συνηθίσει).
Και η άλλη IM (3/4 ή 2*) !!!
Μια χαρά τσοκάρισμα ... με τα ρελιαστά του Αντρέα θα σε καλύπτει, από πολύ κοντά μέχρι αρκετά μακριά!
 
Γεια σου Στελιο...μου το εφτιαξε (το εκανε στο χέρι, λογο στενουνυ αυλου, μου ειπε) ο Παπατσαρουχας...16.8 αυλοί.
Το ήθελα ''ανοιχτό'' γιατι λογο 72cm καννη,στεννών αυλών, και τσοκ 1-3, ή 1/2, ηταν ακετά συγκεντωτικό ;)
 
Γεια σου Στελιο...μου το εφτιαξε (το εκανε στο χέρι, λογο στενουνυ αυλου, μου ειπε) ο Παπατσαρουχας...16.8 αυλοί.
Το ήθελα ''ανοιχτό'' γιατι λογο 72cm καννη,στεννών αυλών, και τσοκ 1-3, ή 1/2, ηταν ακετά συγκεντωτικό ;)
Ωραίος, εύχομαι να το ευχαριστηθείς εκπληρώνοντας τις προσδοκίες σου!!!
 
Καλησπέρα κάτοχος πρόσφατα ενός browning 525 invector(18,4)αυλο κ προσπαθώ να βρω δυο τσοκ carlsons ported skeet η cyl και modified αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω.Οπου πήρα κ ρώτησα δεν έχει κανεις ,ούτε μου λένε αν θα φέρουν .Αν κάποιο μέλος έχει διαθέσιμα η μπορεί να με βοηθήσει να βρω
 
Κύριοι το kiks buck kikker μπορείς να κυνηγάς σκάγια ν7,8,9; Γιατί το δίνουν για δράμια. Σας ευχαριστώ.
ΝΑΙ
πλην όμως τα στενά τσοκ δεν συμπαθούν τα ψιλά σκάγια
ο αείμνηστος Ιω. Νικητόπουλος έλεγε με φουλ τσοκ όχι πιο ψιλά από #7 Φ2,50

σαν κανόνας:
φουλ όχι πιο ψιλά από #7 Φ2,50
3/4 τσοκ (**) όχι πιο ψιλά από #8 Φ2,25
1/2 τσοκ (***) όχι πιο ψιλά από #9 Φ2,00

με XXFull 14/10 mm δοκίμασα μέχρι # 7 1/2 Φ 2,41, πλήν όμως πήγαινε πολύ καλύτερα με σκάγια χοντρότερα του #5 Φ 3,00

* η αρίθμηση των σκαγίων σύμφωνα με το ευρωπαικό (και Ελληνικό και Ηπα) πρότυπο ανά 0,25 χιλ
 
ΝΑΙ
πλην όμως τα στενά τσοκ δεν συμπαθούν τα ψιλά σκάγια
ο αείμνηστος Ιω. Νικητόπουλος έλεγε με φουλ τσοκ όχι πιο ψιλά από #7 Φ2,50

σαν κανόνας:
φουλ όχι πιο ψιλά από #7 Φ2,50
3/4 τσοκ (**) όχι πιο ψιλά από #8 Φ2,25
1/2 τσοκ (***) όχι πιο ψιλά από #9 Φ2,00

με XXFull 14/10 mm δοκίμασα μέχρι # 7 1/2 Φ 2,41, πλήν όμως πήγαινε πολύ καλύτερα με σκάγια χοντρότερα του #5 Φ 3,00

* η αρίθμηση των σκαγίων σύμφωνα με το ευρωπαικό (και Ελληνικό και Ηπα) πρότυπο ανά 0,25 χιλ
Στην θεωρία ναι στο κυνήγι πρέπει να δοκιμαστεί για να έχουμε άποψη .
 
Back
Top