"Τσοκίτιδα"

Κοίτα τα μέρη όπου κυνηγάς δεν τα ξέρω εγώ με αυτά που έχω δει θα προτιμούσα το tm αλλά τώρα αν κάνεις περπατητο και σε πυκνά μέρη σίγουρα το mr. Τώρα μετά συγκεκριμένα τσοκ δεν έχω πάρει πουλί που να το πετάξω όπως με όλα τα άλλα τσοκ . Και πολλές φορές πηγαίνοντας προς το πουλί νόμιζα ότι ήταν διαλυμένο και έχοντας δει τη τουφεκιά να το τινάζει. Αυτό που ξέρω να πω είναι πως τα συγκεκριμένα τσοκ γεμίζουν τον σάκο.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι,
Κυνηγάω κατά 90% καρτέρι σε ανοιχτά τοπία για να τα βρίσκω εύκολα. Εξ ου και οι ποικίλες αποστάσεις, που επίσης κατά πλειοψηφία είναι 30-40m. Άρα, μάλλον για Tm συζητάμε (αφού δεν σκορπίζουν τα πιο κοντινά).
 
Last edited:
Με την ορολογία του ποιό είναι; Το LR ή το T

Ευχαριστώ πολύ και πάλι,
Κυνηγάω κατά 90% καρτέρι σε ανοιχτά τοπία για να τα βρίσκω εύκολα. Εξ ου και οι ποικίλες αποστάσεις, που επίσης κατά πλειοψηφία είναι 30-40m. Άρα, μάλλον για Tm συζητάμε (αφού δεν σκορπίζουν τα πιο κοντινά).
Ναι θα το χαρείς πολύ και πράγματα πολύ καλά εγώ από το συγκεκριμένο τσοκ είμαι φουλ ευχαριστημένος και όπως σου ενώ θα βλέπεις το πουλί να ανατινάζεται στον αέρα όταν θα το πιάνεις και απλά θα του στρώνεις τα φτερά. Χαρά μου αν σε βοηθήσα έστω και λίγο.
 
Ναι θα το χαρείς πολύ και πράγματα πολύ καλά εγώ από το συγκεκριμένο τσοκ είμαι φουλ ευχαριστημένος και όπως σου ενώ θα βλέπεις το πουλί να ανατινάζεται στον αέρα όταν θα το πιάνεις και απλά θα του στρώνεις τα φτερά. Χαρά μου αν σε βοηθήσα έστω και λίγο.
Ναι, με βοήθησες καθοριστικά. Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα πάρω!
 
Συνονόματε καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Μη διεκδικώντας πλέον δάφνες για τη σκοπευτική μου δεινότητα (λόγω ηλικίας...), σκέφθηκα το mr θεωρώντας ότι θα διορθώνει κάποια μικρά σκοπευτικά λάθη στις αποστάσεις 25-35 μέτρα.
Όμως,, αφού λες ότι πήρες πουλιά στα 10 μ και δεν έγιναν κιμάς, σημαίνει ότι η κατανομή του δεν είναι και τόσο σφιχτή.
Σήμερα στη καραμπίνα έχω 3* και ίσως ήθελα 3,5* για τα σχετικά κοντινά, αλλά στα 35+ μέτρα είναι πολύ περιορισμένη η αποτελεσματικότητα.
Tm λοιπόν ή Mr; Είναι και ακριβά βλέπεις και δεν μπορώ να πάρω και τα δύο.
TM κατά την ταπεινή μου γνώμη
 
Εύρηκα
Α μπράβο αυτά είναι , στο σκοπευτηριο που πήγαινα γνώρισα τυχαία έναν Ιταλό πολύ ψαγμένο γενικά σε ότι έχει να κάνει , με όπλα , τσοκακια , φυσιγγια και σκυλια , αυτός μου τα σύστησε αλλά και μου χάρισε τρία τσοκακια της εταιρείας αυτής σε σπειρώμα cryo plus . Δυστυχώς μετά από λίγο έπεσε και η πανδημία και χαθήκαμε , εγώ τα μάζευα για Ελλάδα και ήθελα να πάρω και σε σπειρωμα optima plus αλλά με την τρεχάλα και τα έξοδα είχα κόψει τις αγορές και τελικά δεν τα πείρα . Μπορω βέβαια να τα παραγγείλω όποτε θέλω μέσω φίλου , αυτά που έχω εδώ τα δοκίμασα όχι όσο θέλω για να πω 100% μια ξεκάθαρη γνώμη αλλά και πάλι είδα το κάτι παραπανω , μετά τα έδωσα σε ένα φιλο μαζί με την καραμπίνα να κυνηγήσει φέτος . Ο Ιταλός όμως τα έχει δοκιμάσει ( ξεσκίσει σε διαφορά κυνηγια ) μιας και είναι λάτρης του φτερωτού θηράματος και κυνηγάει σε όλο τον κόσμο , από ορτυκι μέχρι μεγάλα υδρόβια , και έχει κατασταλάξει σε αυτά αφού πρωτα έχει δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί στην αγορα . Είναι και φανατικός ιδιογομωτης και μου είπε πάρε αμερικανικά μπαρουτοσκαγα και γέμιζε τα σε κάλυκες φιοκι στην Ελλάδα ( έχει μια αδυναμία σε αυτή την εταιρεία και μου είπε ότι χρησιμοποιει μόνο τέτοιους κάλυκες ) , ήρθε μια φορά στην δουλειά και μου έφερε ένα βουνό φακέλους με τυπωμένα σετ απ δικά του με αμερικανικές και ευρωπαϊκές πυριτιδες , δοκιμασμένα όλα με κάθε λεπτομέρεια , ταχύτητες , πιέσεις για 12αρι και 20 αρι .
 
Back
Top