"Τσοκίτιδα"

Βάζω στοίχημα ότι τις κοντινές φάσσες ή τις χάνεις ή τις πετάς στα γατιά εσύ γιατί δεν τρώγονται.
Τι από τα 2 συμβαίνει ?
.yelling.
ή δεν τουφεκάς ποτέ κοντινές (πχ 30-35μ) ?
Σπανια εχω χασει κοντινες, οι δυο ηταν περυσι και ηθελα ηρεμιστικο μετα...κατω απο 20 μετρα ομως, στα 30 και 35 ειμαι αρχοντας.
Αφηνω κι αυτο εδω να το διαβασουν τα παιδια που θελουν Kicks
20220922_204650.jpg
 
Δηλαδή μεγαλύτερη συγκέντρωση η καλύτερη κατανομή και δεν έβλεπες κενά και υποθέτεις τα μέτρα εγώ κατανομή είδα καλύτερα πράγμα που και αυτό δίνει μέτρα και αυξημένα ποσοστά καρπωσης.
σιγα σιγα έρχεσαι στα λόγια μου
.very funny. .very funny. .very funny.
Τα κέντρα δίνουν απόσταση κ όχι η κατανομή,η οποία σε 1-2 μόλις μέτρα θα έχει διαφοροποιηθεί μόνιμα‼️ κ αυτό διότι ο Κανόνας λέει ότι, πρώτα θα χάθει η αποτελεσματικότητα της βολής από συγκέντρωση κ έπειτα από 5 μέτρα απ' τη διατριση‼️

κι όμως Γιαννη
η καλύτερη ομοιομορφότερη κατανομή "δίνει απόσταση" στην πράξη
ξέρεις γιατί;
θα σΕ πω
φαντασου 2 φυσίγγια για π@π@κι@
στα 35 μ
ΙΔΙΑ συγκέντρωση και τα 2
το ένα δίνει ομοιόμορφη κατανομή και το άλλο πυκνο κέντρο
τι θα κάνουν στα 45 μ;
θα μΕ πεις το πυκνό κέντρο θα κρατησει σκάγια και συγκέντρωση άρα περισσότερο αποτελεσματικό
λογική σκέψη την ίδια έκανα κι εγώ παλιότερα
πλην όμως στην πράξη τα φυσίγγια με υψηλή βαθμολογία κατα Oberfell-Thompson
έδιναν "αυξημένα ποσοστά καρπωσης" που λέει κι Γιάννης, κοντά και μακρυά
τουτέστιν η ισοκατανομή υπερείχε πρακτικά του πυκνού κέντρου
τονίζω σε ΙΔΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ

οπότε ανέπτυξα την εξής "θεωρία" (δικιά μου "θεωρία" είναι, οπότε κάθε τεκμηριωμένη αντίρρηση δεκτή)
κάνουμε το λάθος να φανταζόμαστε την κατά πλάτος εξάπλωση των σκαγίων γραμμικά "σαν κώνο"
ενώ είναι "τρομπετοειδής"
συνεπώς τα πυκνά κέντρα θα πάψουν να είναι πυκνά σε μια απόσταση πολύ μικρότερη από ότι ίσως θα φανταζόμασταν
από την άλλη η καλή κατανομή θα καλύψει κενά και σε μεγαλύτερες αποστάσεις
βάλε και τον παράγοντα μέτρια σκοπευτική ικανότητα
η ισοκατανομή σε βοηθάει να βάλεις 3-4 σκάγια στο παπάκι και να το κρατήσεις και στις 2 περιπτώσεις: και εκεί που θα έβαζες 1-2-3 και θα το έχανες και εκεί με 5-6-7 και θα το κρατούσες

βέβαια για κάποιον που "μπορεί να υποστηρίξει σκοπευτικά" (Sic) τις υπερσυγκεντρώσεις μπορεί να μην ισχύουν όλα αυτά

να το ξανα-πώ: ας παίρνω εγώ ΟΛΑ τα πτερωτά μέχρι τα 32-33 μ και τα άλλα χάρισμά σας
hippo
 
σιγα σιγα έρχεσαι στα λόγια μου
.very funny. .very funny. .very funny.


κι όμως Γιαννη
η καλύτερη ομοιομορφότερη κατανομή "δίνει απόσταση" στην πράξη
ξέρεις γιατί;
θα σΕ πω
φαντασου 2 φυσίγγια για π@π@κι@
στα 35 μ
ΙΔΙΑ συγκέντρωση και τα 2
το ένα δίνει ομοιόμορφη κατανομή και το άλλο πυκνο κέντρο
τι θα κάνουν στα 45 μ;
θα μΕ πεις το πυκνό κέντρο θα κρατησει σκάγια και συγκέντρωση άρα περισσότερο αποτελεσματικό
λογική σκέψη την ίδια έκανα κι εγώ παλιότερα
πλην όμως στην πράξη τα φυσίγγια με υψηλή βαθμολογία κατα Oberfell-Thompson
έδιναν "αυξημένα ποσοστά καρπωσης" που λέει κι Γιάννης, κοντά και μακρυά
τουτέστιν η ισοκατανομή υπερείχε πρακτικά του πυκνού κέντρου
τονίζω σε ΙΔΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ

οπότε ανέπτυξα την εξής "θεωρία" (δικιά μου "θεωρία" είναι, οπότε κάθε τεκμηριωμένη αντίρρηση δεκτή)
κάνουμε το λάθος να φανταζόμαστε την κατά πλάτος εξάπλωση των σκαγίων γραμμικά "σαν κώνο"
ενώ είναι "τρομπετοειδής"
συνεπώς τα πυκνά κέντρα θα πάψουν να είναι πυκνά σε μια απόσταση πολύ μικρότερη από ότι ίσως θα φανταζόμασταν
από την άλλη η καλή κατανομή θα καλύψει κενά και σε μεγαλύτερες αποστάσεις
βάλε και τον παράγοντα μέτρια σκοπευτική ικανότητα
η ισοκατανομή σε βοηθάει να βάλεις 3-4 σκάγια στο παπάκι και να το κρατήσεις και στις 2 περιπτώσεις: και εκεί που θα έβαζες 1-2-3 και θα το έχανες και εκεί με 5-6-7 και θα το κρατούσες

βέβαια για κάποιον που "μπορεί να υποστηρίξει σκοπευτικά" (Sic) τις υπερσυγκεντρώσεις μπορεί να μην ισχύουν όλα αυτά

να το ξανα-πώ: ας παίρνω εγώ ΟΛΑ τα πτερωτά μέχρι τα 32-33 μ και τα άλλα χάρισμά σας
hippo
Δλδ μια συγκέντρωση με 70% άριστη κατανομή,θα διατηρήσει την ίδια κατανομή στα 45 μέτρα❓ασχέτως απ' την μείωση της συγκέντρωσης ❓‼️δεν το ήξερα‼️
 
Χθες είχα συζήτηση με έναν φίλο ...

Φάσσα 60m
36gr #5.5 --- 285 σκάγια
Συγκέντρωση 85% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 29% δηλαδή 83 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
64% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 76% να πάρει 2 σκάγια


Δείτε τώρα
Συγκέντρωση 75% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 27% δηλαδή 77 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
61% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 71% να πάρει 2 σκάγια


Ένα 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 36,5μ (πράγμα σχετικά δύσκολο να το πετύχεις, με φυσίγγια, μετατροπές, τσοκ κτλ) ανάγεται τελικά σε 3% μεγαλύτερη πιθανότητα το πουλί να πάρει 2 σκάγια στα 60μ και σε 2-3% διαφορά στην συγκέντρωση πάλι στα 60μ !!!!
Ακόμα και να είσαι κέντρο (που κανένας δεν μπορεί να είναι) το ποσοστό να πάρει το πουλί 2 σκάγια είναι αυξημένο μόνο κατά 5%.

Δείτε τώρα και τα άκρα:
Συγκέντρωση 65% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 23% δηλαδή 66 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
53% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 62% να πάρει 2 σκάγια

Συγκέντρωση 95% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 32% δηλαδή 91 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
68% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 81% να πάρει 2 σκάγια

Ένα 30% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 36,5μ ανάγεται σε 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 60μ και τα ποσοστά να πάρει η φάσσα 2 σκάγια από το 53% ανεβαίνουν στο 68%.
Μόνο 15% πάνω, δηλαδή 3 πουλιά στα 20 σε αυτές τι ακραίες συγκεντρώσεις.


Και όλα αυτά για μονές τουφεκιές σε μονά πουλιά.
Ποτέ η συγκέντρωση (από μόνη της) δεν είναι τροχοπέδη να βαρέσεις πουλιά ακόμα και σε ΠΟΛΥ μεγάλες αποστάσεις ... άλλα πράγματα παίζουν ρόλο.
 
Χθες είχα συζήτηση με έναν φίλο ...

Φάσσα 60m
36gr #5.5 --- 285 σκάγια
Συγκέντρωση 85% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 29% δηλαδή 83 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
64% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 76% να πάρει 2 σκάγια


Δείτε τώρα
Συγκέντρωση 75% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 27% δηλαδή 77 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
61% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 71% να πάρει 2 σκάγια


Ένα 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 36,5μ (πράγμα σχετικά δύσκολο να το πετύχεις, με φυσίγγια, μετατροπές, τσοκ κτλ) ανάγεται τελικά σε 3% μεγαλύτερη πιθανότητα το πουλί να πάρει 2 σκάγια στα 60μ και σε 2-3% διαφορά στην συγκέντρωση πάλι στα 60μ !!!!
Ακόμα και να είσαι κέντρο (που κανένας δεν μπορεί να είναι) το ποσοστό να πάρει το πουλί 2 σκάγια είναι αυξημένο μόνο κατά 5%.

Δείτε τώρα και τα άκρα:
Συγκέντρωση 65% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 23% δηλαδή 66 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
53% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 62% να πάρει 2 σκάγια

Συγκέντρωση 95% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 32% δηλαδή 91 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
68% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 81% να πάρει 2 σκάγια

Ένα 30% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 36,5μ ανάγεται σε 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 60μ και τα ποσοστά να πάρει η φάσσα 2 σκάγια από το 53% ανεβαίνουν στο 68%.
Μόνο 15% πάνω, δηλαδή 3 πουλιά στα 20 σε αυτές τι ακραίες συγκεντρώσεις.


Και όλα αυτά για μονές τουφεκιές σε μονά πουλιά.
Ποτέ η συγκέντρωση (από μόνη της) δεν είναι τροχοπέδη να βαρέσεις πουλιά ακόμα και σε ΠΟΛΥ μεγάλες αποστάσεις ... άλλα πράγματα παίζουν ρόλο.
Ωραια τα ποσοστα και τα μετρα φιλε αλλα ειναι θεωρητικα, οταν μπορεσεις κανε μια δοκιμη στα 36.5 μετρα και μετα στα 60 και πες μου αν οντως ισχυουν αυτα τα ποσοσστα,γιατι αν δοκιμασεις σ'αυτα τα μετρα μαλλον θα ξενερωσεις...

Η συγκεντρωση παντα παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε ολες τις τουφεκιες αλλα πολυ περισσοτερο στις μακρινες, οπως επισης και η διατρηση πρεπει να ειναι αρκετα υψηλη.

Επισης το πυκνο κεντρο με ομαδουλες σκαγιων ειναι πολυ αποδοτικοτερο σε μια μακρινη τουφεκια και κραταει για πιο πολλα μετρα απο την κατανομη αλατιερας.

Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια που δυσκολα θα αλλαξει.
 
Χθες είχα συζήτηση με έναν φίλο ...

Φάσσα 60m
36gr #5.5 --- 285 σκάγια
Συγκέντρωση 85% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 29% δηλαδή 83 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
64% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 76% να πάρει 2 σκάγια


Δείτε τώρα
Συγκέντρωση 75% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 27% δηλαδή 77 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
61% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 71% να πάρει 2 σκάγια


Ένα 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 36,5μ (πράγμα σχετικά δύσκολο να το πετύχεις, με φυσίγγια, μετατροπές, τσοκ κτλ) ανάγεται τελικά σε 3% μεγαλύτερη πιθανότητα το πουλί να πάρει 2 σκάγια στα 60μ και σε 2-3% διαφορά στην συγκέντρωση πάλι στα 60μ !!!!
Ακόμα και να είσαι κέντρο (που κανένας δεν μπορεί να είναι) το ποσοστό να πάρει το πουλί 2 σκάγια είναι αυξημένο μόνο κατά 5%.

Δείτε τώρα και τα άκρα:
Συγκέντρωση 65% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 23% δηλαδή 66 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
53% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 62% να πάρει 2 σκάγια

Συγκέντρωση 95% στα 36,5μ άρα στα 60μ περίπου 32% δηλαδή 91 σκάγια
Σκοπευτική ικανότητα 104cm (μισή μοίρα) = πολύ καλός σκοπευτής.
68% πιθανότητα να πάρει η φάσσα 2 σκάγια με την παραπάνω σκοπευτική ικανότητα
Αν είσαι καράκεντρο 81% να πάρει 2 σκάγια

Ένα 30% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 36,5μ ανάγεται σε 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση στα 60μ και τα ποσοστά να πάρει η φάσσα 2 σκάγια από το 53% ανεβαίνουν στο 68%.
Μόνο 15% πάνω, δηλαδή 3 πουλιά στα 20 σε αυτές τι ακραίες συγκεντρώσεις.


Και όλα αυτά για μονές τουφεκιές σε μονά πουλιά.
Ποτέ η συγκέντρωση (από μόνη της) δεν είναι τροχοπέδη να βαρέσεις πουλιά ακόμα και σε ΠΟΛΥ μεγάλες αποστάσεις ... άλλα πράγματα παίζουν ρόλο.
Καλά εκείνος ο σκατιαρης ο ντικγκουιντ πως τσ βαράει συνέχεια❓κι ου άλλους ου παππούς μι τονα ματ❓φασιανοί❓
 
Ο
Ωραια τα ποσοστα και τα μετρα φιλε αλλα ειναι θεωρητικα, οταν μπορεσεις κανε μια δοκιμη στα 36.5 μετρα και μετα στα 60 και πες μου αν οντως ισχυουν αυτα τα ποσοσστα,γιατι αν δοκιμασεις σ'αυτα τα μετρα μαλλον θα ξενερωσεις...

Η συγκεντρωση παντα παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε ολες τις τουφεκιες αλλα πολυ περισσοτερο στις μακρινες, οπως επισης και η διατρηση πρεπει να ειναι αρκετα υψηλη.

Επισης το πυκνο κεντρο με ομαδουλες σκαγιων ειναι πολυ αποδοτικοτερο σε μια μακρινη τουφεκια και κραταει για πιο πολλα μετρα απο την κατανομη αλατιερας.

Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια που δυσκολα θα αλλαξει.
Ο άλλος στο δρόμο με τα καπνά στα 55 μέτρα με βελτιωμένο❓δε θυμάμαι ,εν πάση περιπτώσει... ότι κ να είχε, δεν έβγαλε 29%συγκεντρωση‼️άρα πως λες ότι δεν ισχύουν❓
 
Ο

Ο άλλος στο δρόμο με τα καπνά στα 55 μέτρα με βελτιωμένο❓δε θυμάμαι ,εν πάση περιπτώσει... ότι κ να είχε, δεν έβγαλε 29%συγκεντρωση‼️άρα πως λες ότι δεν ισχύουν❓
Ασε εμενα να λεω...ριξε ενα φυσιγγι στα 36 μετρα και μετα στα 60 και πες μου, εγω τα λεω γιατι τα εχω δοκιμασει Γιαννη, να εχεις μια τυχερη τουφεκια στα 55 μετρα δεν λεει κατι, δοκιμασε ενα τεσσαρι τσοκ στα 55 μετρα να δεις τι θα εχεις στο χαρτονι.
Κανενας δεν ριχνει στα 50 και 60 μετρα με κυλινδρο η βελτιωμενο, ουτε καν με ντεμι τσοκ, ο χοντρος εχει στο περαζι φουλ και στις δυο καννες.
Ακομα και απο τα 45 μετρα να ανεβεις στα 50 εχεις μεγαλη απωλεια στη συγκεντρωση στα 60 αστο η μερα με τη νυχτα.
Δεν το παιζω ειδικος απλα εχω δοκιμασει αρκετα πραγματα επειδη εχω λοξα, τωρα πλεον βαριεμαι παρα πολυ να κουβαλαω χαρτονια και να κανω δοκιμες.
 
Back
Top