"Τσοκίτιδα"

Καλησπέρα ομάδα είμαι στο ψάξιμο για τσοκ ψάχνω κάτι δν ξέρω αν υπάρχει να είναι ανάμεσα σε 4ρι και 5ρι ας το πούμε 4.5
Έχω ένα μπενελι μοντεφελτρο τι θ προτείνατε ευχαριστω
Τι το θες, αποστάσεις θηράματα ... ;;;
 
Το 4 είναι σφιχτό και το 5 ανοιχτό δηλαδή με τα φυσίγγια που χρησιμοποιείς ;;;
Πάρε της gemini με όση σύσφιξη θες ...

https://store.geminichokes.com/en/chokes/12-gauge/12-gauge-benelli
Ακριβώς αυτό όχι ότι δν βγάζω καλές τουφεκιές μ τα μαμά τα τσοκ αλλά θέλω την άκριβεια μου , ν λέω ααα ήταν κοντά ν χα το πεντάρι αα ήταν στα 30 μέτρα ν χα το 4ρι χαχχα , από της μόνιμες δικαιολογίες που ψάχνουμε μόνοι μας χχαχ
 
Ακριβώς αυτό όχι ότι δν βγάζω καλές τουφεκιές μ τα μαμά τα τσοκ αλλά θέλω την άκριβεια μου , ν λέω ααα ήταν κοντά ν χα το πεντάρι αα ήταν στα 30 μέτρα ν χα το 4ρι χαχχα , από της μόνιμες δικαιολογίες που ψάχνουμε μόνοι μας χχαχ
Φίλε μου κυνηγός είσαι όχι σναιπερ‼️
 
Καλησπέρα ομάδα είμαι στο ψάξιμο για τσοκ ψάχνω κάτι δν ξέρω αν υπάρχει να είναι ανάμεσα σε 4ρι και 5ρι ας το πούμε 4.5
Έχω ένα μπενελι μοντεφελτρο τι θ προτείνατε ευχαριστω
Το 4.5 που ψαχνεις ειναι το skeet.Eχω ενα carlsons skeet crio plus και ειναι οντως αναμεσα στο 4 και το 5...Kατ εμε πρεπει να πας ή στο carlsons skeet ή στο briley skeet το οποιο ειναι λιγο πιο σφιχτο δηλ πιο κοντα στο 4αρι....
 
Για το κυνήγι που το θες εγώ θα κοιτούσα μόνο τα brain η το mr, η το, cr, η το bl. Με προτίμηση το

Έχεις δοκιμάσει το cr??
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω το tm, το mr, και το bl. Με το mr έχω πάρει τρυγόνια και τσίχλες από 5μετρα μέχρι 30 οπότε γιατί να μην πάρεις την πέρδικα με ένα καλό φυσίγγι και μην ξεχνάς ότι τα brain είναι ανάμεσα σε δυο τσοκ δηλαδή το mr είναι μεταξύ 3,5-4.
 
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω το tm, το mr, και το bl. Με το mr έχω πάρει τρυγόνια και τσίχλες από 5μετρα μέχρι 30 οπότε γιατί να μην πάρεις την πέρδικα με ένα καλό φυσίγγι και μην ξεχνάς ότι τα brain είναι ανάμεσα σε δυο τσοκ δηλαδή το mr είναι μεταξύ 3,5-4.
Το mr για τη τσίχλα και για αποστάσεις 25-35 (και σπάνια έως 40) μέτρα ενδείκνυται;
Αναφέρομαι σε invector plus (κάννη τ. Winchester αυλός 18.6 mm)
Σήμερα χρησιμοποιώ μαμίσιο 3*
 
Το mr για τη τσίχλα και για αποστάσεις 25-35 (και σπάνια έως 40) μέτρα ενδείκνυται;
Αναφέρομαι σε invector plus (κάννη τ. Winchester αυλός 18.6 mm)
Σήμερα χρησιμοποιώ μαμίσιο 3*
Για εμένα ναι στο όριο αλλά τα έχει εγώ όμως θα έλεγα ότι σε αυτές τις αποστάσεις που σίγουρα θα τουφεκισεις και 40+ θα πρότεινα το tm. Καί επειδή το κυνήγησα πολύ τον Οκτώβριο πήρα πουλιά από τα 10μ μέχρι 40+. Καλημέρα σου μέρα .
 
Για εμένα ναι στο όριο αλλά τα έχει εγώ όμως θα έλεγα ότι σε αυτές τις αποστάσεις που σίγουρα θα τουφεκισεις και 40+ θα πρότεινα το tm. Καί επειδή το κυνήγησα πολύ τον Οκτώβριο πήρα πουλιά από τα 10μ μέχρι 40+. Καλημέρα σου μέρα .
Συνονόματε καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Μη διεκδικώντας πλέον δάφνες για τη σκοπευτική μου δεινότητα (λόγω ηλικίας...), σκέφθηκα το mr θεωρώντας ότι θα διορθώνει κάποια μικρά σκοπευτικά λάθη στις αποστάσεις 25-35 μέτρα.
Όμως,, αφού λες ότι πήρες πουλιά στα 10 μ και δεν έγιναν κιμάς, σημαίνει ότι η κατανομή του δεν είναι και τόσο σφιχτή.
Σήμερα στη καραμπίνα έχω 3* και ίσως ήθελα 3,5* για τα σχετικά κοντινά, αλλά στα 35+ μέτρα είναι πολύ περιορισμένη η αποτελεσματικότητα.
Tm λοιπόν ή Mr; Είναι και ακριβά βλέπεις και δεν μπορώ να πάρω και τα δύο.
 
Συνονόματε καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Μη διεκδικώντας πλέον δάφνες για τη σκοπευτική μου δεινότητα (λόγω ηλικίας...), σκέφθηκα το mr θεωρώντας ότι θα διορθώνει κάποια μικρά σκοπευτικά λάθη στις αποστάσεις 25-35 μέτρα.
Όμως,, αφού λες ότι πήρες πουλιά στα 10 μ και δεν έγιναν κιμάς, σημαίνει ότι η κατανομή του δεν είναι και τόσο σφιχτή.
Σήμερα στη καραμπίνα έχω 3* και ίσως ήθελα 3,5* για τα σχετικά κοντινά, αλλά στα 35+ μέτρα είναι πολύ περιορισμένη η αποτελεσματικότητα.
Tm λοιπόν ή Mr; Είναι και ακριβά βλέπεις και δεν μπορώ να πάρω και τα δύο.
Δεν έχει να κάνει....εγώ με βιδωμενο το λαιτφουλ....τα κοντινά τα σημαδεύω με την περιφέρεια ‼️
 
Συνονόματε καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Μη διεκδικώντας πλέον δάφνες για τη σκοπευτική μου δεινότητα (λόγω ηλικίας...), σκέφθηκα το mr θεωρώντας ότι θα διορθώνει κάποια μικρά σκοπευτικά λάθη στις αποστάσεις 25-35 μέτρα.
Όμως,, αφού λες ότι πήρες πουλιά στα 10 μ και δεν έγιναν κιμάς, σημαίνει ότι η κατανομή του δεν είναι και τόσο σφιχτή.
Σήμερα στη καραμπίνα έχω 3* και ίσως ήθελα 3,5* για τα σχετικά κοντινά, αλλά στα 35+ μέτρα είναι πολύ περιορισμένη η αποτελεσματικότητα.
Tm λοιπόν ή Mr; Είναι και ακριβά βλέπεις και δεν μπορώ να πάρω και τα δύο.
Κοίτα τα μέρη όπου κυνηγάς δεν τα ξέρω εγώ με αυτά που έχω δει θα προτιμούσα το tm αλλά τώρα αν κάνεις περπατητο και σε πυκνά μέρη σίγουρα το mr. Τώρα μετά συγκεκριμένα τσοκ δεν έχω πάρει πουλί που να το πετάξω όπως με όλα τα άλλα τσοκ . Και πολλές φορές πηγαίνοντας προς το πουλί νόμιζα ότι ήταν διαλυμένο και έχοντας δει τη τουφεκιά να το τινάζει. Αυτό που ξέρω να πω είναι πως τα συγκεκριμένα τσοκ γεμίζουν τον σάκο.
 
Back
Top