Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Τι να πουν βρε Δημήτρη, όταν οι πιο πολλοί κοιτούν το στόχαστρο; Αν δεν δώσεις στον μαθητευόμενο κάτι πολύ συγκεκριμένο να ζουμαρει, πάλι το στόχαστρο θα κοιτάει.
Καντο πιο λιανα, τι ακριβώς σημαίνει ;;
 
Δεν εστιάζουμε απλά τον στόχο αλλά ξεχωρίζουμε μία λεπτομέρεια επάνω του. Εάν καμία λεπτομέρεια δεν είναι ορατή, εστιάζουμε την μπροστινή του άκρη.
Σωστό!!! Τωρα μου θύμισες, οταν επαιζα μπάσκετ, στις ελεύθερες βολες παντα εστιαζα σε ενα μικρο σημειο στην βαση της στεφανης και οχι σε ολη τη στεφανη
 
Τώρα σχετικά με τις απαιτήσεις ότι ο καθένας παραπάνω έχει διαφορετικές καθώς και κόστος διαφωνώ κάθετα διότι και στους 3 που ανάφερες παραπάνω είναι ζωτικής σημασίας η επιτυχία δηλαδή τι προτιμάς για να πάρεις μια τσίχλα με 1-2 φυσίγγια με 10 η καθόλου?
Ζωτικής σημασίας δεν νομίζω..
Και ουτε σου ειπα να ειναι καποιος "χαλια" κ να καίει τον κόσμο από τις τουφεκιές χωρίς αποτέλεσμα..
Αλλά να μπορεί σε σχέση με τα φυσίγγια που ρίχνει να έχει έχει ένα Α αποτέλεσμα που θα τον ικανοποιεί....
Το κυνήγι εξάλλου δεν ειναι σκοπευτηριο που είναι γνωστή η τροχιά του δίσκου, κ το πεδίο είναι "ανοιχτό" κ με ορατότητα, φωνάζεις κ σου έρχεται το πιάτο (Μην παρεξηγηθώ δεν λεω πως ειναι κ αυτό ευκολο, αλίμονο)
Στο κυνήγι μεσολαβούν αρκετοί παράγοντες..... Και φυσικά εμπόδια υπάρχουν πολλες φορες οπως κ πολλα αλλά..
Για αυτό εξάλλου κ δεν γίνεται να έχει παντοτε κάποιος την ίδια σταθερότητα...

Και μην νομίζεις πως όσοι πανε σκοπευτήριο γίνονται ταλέντα και....digweed...
Είναι κ θέμα μαθητή............
Πχ τι να μου κανει εμένα ο δάσκαλος στην οδήγηση αν ειμαι στουρναρι κ δεν έχω αντίληψη?

τώρα..εάν κάποιος τα καταφέρνει κ περνει παντου κ παντοτε μια τσίχλα με 1-2 τουφεκιές οπως λες τότε είναι αριστος σκοπευτης....
Αλλά ειλικρινά ποσοι τέτοιοι υπάρχουν δεν το ξέρω.....

Μονοκαννα παντως στον κυνηγοτοπο δεν βλέπω, ουτε ξερω κυνηγους που πάνε για τσίχλες κ κουβαλανε μαζί τους λίγα φυσίγγια κ μετρημενα, τόσα όσα νομίζουν ότι χρειάζονται για να πιάσουν το όριο.................
Μην κουβαλανε κ τσαμπα βαρος............

Στην τελική πιστευω πως το κυνήγι δεν είναι στίβος κ κάτι άλλο που θα πρεπει ν κάνουμε διαγωνισμους για το ποιος κάνει την πιο μακρινή τουφέκια,ποιος καίει τα λιγότερα φυσίγγια κ ποιος τα περισσοτερα...
 
Last edited:
Στο ψαροντούφεκο έχω χάσει πολύ μεγάλα ψάρια απλά γιατί δεν σημάδεψα. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα τα χάσω, ήταν πολύ μεγάλα και πολύ κοντά, ήταν άχαστα.
Είναι το κλασικό λάθος των νέων ψαροτουφεκάδων. Δεν σημαδεύουν σημείο αλλά όλο το ψάρι, οπότε ουσιαστικά δεν σημαδεύουν καθόλου.

Άλλο σχετικό με κυνήγι όταν σε παίρνουν από πάνω κοπάδι φάσσες σε χαμηλή τροχιά με μεγάλη ταχύτητα.
Σηκώνεις το όπλο και σημαδεύεις το κοπάδι και όχι πουλί. Επίσης λάθος.

Σωστός ο leo για την ερμηνεία και ο hancock για το tip.
Focus small λοιπόν.
 
Στο ψαροντούφεκο έχω χάσει πολύ μεγάλα ψάρια απλά γιατί δεν σημάδεψα. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα τα χάσω, ήταν πολύ μεγάλα και πολύ κοντά, ήταν άχαστα.
Εκεί μας τρώει η υπερβολική σιγουριά....
Πόσες φορές δεν έχει τυχει να βλέπουμε ένα ευκολο φαινομενικά θηραμα κ να λέμε πριν ακόμα επωμισουμε, τώρα παει σε ζεματισα!
Και ω του θαυματος να φευγει αταραχο!

Και αντίθετα σε πολλες δυσκολες περιπτωσεις να ρίχνουμε ενστικτωδώς κ να πεφτει ξερό!

Τα ευκολα θηράματα, ευκολα χάνονται..
Δεν βγήκε τυχαία αυτή η φράση......
 
Εκεί μας τρώει η υπερβολική σιγουριά....
Πόσες φορές δεν έχει τυχει να βλέπουμε ένα ευκολο φαινομενικά θηραμα κ να λέμε πριν ακόμα επωμισουμε, τώρα παει σε ζεματισα!
Και ω του θαυματος να φευγει αταραχο!

Και αντίθετα σε πολλες δυσκολες περιπτωσεις να ρίχνουμε ενστικτωδώς κ να πεφτει ξερό!

Τα ευκολα θηράματα, ευκολα χάνονται..
Δεν βγήκε τυχαία αυτή η φράση......
Αυτό συμβαίνει γιατί λίγοι γνωρίζουν πώς να σιγουρευουν σωστά την τουφεκιά. Οι περισσότεροι πηγαινοφερνουν το μάτι απ'το στόχο στο στόχαστρο.

Τουλάχιστον με την ενστικτώδη σκόπευση τα μάτια καρφώνουν το θήραμα μόνο.
 
Και αντίθετα σε πολλες δυσκολες περιπτωσεις να ρίχνουμε ενστικτωδώς κ να πεφτει ξερό
Το ενστικτωδώς είναι μια λέξη που μπορεί να έχει διαφορετική σημασία για καθέναν μας.

Νομίζω ότι δεν πατάω την σκανδάλη ενστικτωδώς ακόμη και στις πιο γρήγορες τουφεκιές.
Μαλακωδώς την πατάω συχνά.

Πατώ την σκανδάλη βάση της εικόνας και της ταχύτητας του όπλου. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς ενστικτωδώς. Έχω ξεκάθαρη εικόνα του στόχου στο focus και του όπλου στο background. Ξέρω στο 95% των περιπτώσεων αν η τουφεκιά θα βγεί καλή ή όχι.
Τα msec από την στιγμή που θα αποφασίσεις ότι η εικόνα είναι σωστή μέχρι τα σκάγια να βγούν από την κάνη, μερικές φορές ειδικά σε πολύ κοντινές και γρήγορες τουφεκιές σε κάνουν να δίνεις την εντολή πριν καν η κάνη βρεθεί στην ίδια ευθεία με το θήραμα.
Μιλάμε για τραβέρσες με υστέρηση σκόπευσης ούτε καν προσκόπευση.
Ελάχιστες αλλά μπορούν να υπάρξουν.

Το θέμα είναι από ποιό σημείο μετράς τον χρόνο, πόση γωνιακή ταχύτητα έχει το όπλο σε σχέση με τον στόχο τι χρόνους αντίδρασης έχεις, εκτίμηση απόστασης στόχου κτλ.
 
Το ενστικτωδώς είναι μια λέξη που μπορεί να έχει διαφορετική σημασία για καθέναν μας.

Νομίζω ότι δεν πατάω την σκανδάλη ενστικτωδώς ακόμη και στις πιο γρήγορες τουφεκιές.
Μαλακωδώς την πατάω συχνά.

Πατώ την σκανδάλη βάση της εικόνας και της ταχύτητας του όπλου. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς ενστικτωδώς. Έχω ξεκάθαρη εικόνα του στόχου στο focus και του όπλου στο background. Ξέρω στο 95% των περιπτώσεων αν η τουφεκιά θα βγεί καλή ή όχι.
Τα msec από την στιγμή που θα αποφασίσεις ότι η εικόνα είναι σωστή μέχρι τα σκάγια να βγούν από την κάνη, μερικές φορές ειδικά σε πολύ κοντινές και γρήγορες τουφεκιές σε κάνουν να δίνεις την εντολή πριν καν η κάνη βρεθεί στην ίδια ευθεία με το θήραμα.
Μιλάμε για τραβέρσες με υστέρηση σκόπευσης ούτε καν προσκόπευση.
Ελάχιστες αλλά μπορούν να υπάρξουν.

Το θέμα είναι από ποιό σημείο μετράς τον χρόνο, πόση γωνιακή ταχύτητα έχει το όπλο σε σχέση με τον στόχο τι χρόνους αντίδρασης έχεις κτλ.
Πολύ καλή τοποθέτηση. Ύστερα από συζητήσεις με εκατοντάδες σκοπευτές, μαθητές και μη, έχω κατασταλάξει ότι "ενστικτωδώς" για αυτούς σημαίνει αγνόηση κάννης. Το να έχεις επίγνωση της κάννης όλη την ώρα και να περιμένεις το ΕΝΣΤΙΚΤΟ να σου δώσει την εντολή "ρίξε" δεν είναι ενστικτώδης σκόπευση για μένα. Είναι συνειδητός έλεγχος του όπλου με εμπλοκή του ενστίκτου την κατάλληλη στιγμή και μόνο. Για μένα η ιδανική μέθοδος για κυνήγι δηλαδή!
 
μυστικό
Ποιο ειναι το μυστικο στο κοιταγμα του στοχου, πουλιου, θηραματος;
μυστικό ? δεν υπάρχει μυστικό.
υπάρχει όμως κοιτάζω , βλέπω , καρφώνω με το βλέμμα , διαπερνώ με το βλέμμα , βλέπω στη θολούρα , βλέπω σκληρά , βλέπω μαλακά ......................

το πως βλέπω , που βλέπω , τι βλέπω , για πόση ώρα το βλέπω ........................ χμμμμμμμμμμμ

επιστήμη αδελφέ ............ επιστήμη .............. και εγώ αισθάνομαι ακόμα στο νηπιαγωγείο ....... .hair. .hair.

και αν κατάφερα να σε "χάσω" ......... χαίρομαι , γιατί θα έχω παρέα ......;);)
 
μυστικό ? δεν υπάρχει μυστικό.
υπάρχει όμως κοιτάζω , βλέπω , καρφώνω με το βλέμμα , διαπερνώ με το βλέμμα , βλέπω στη θολούρα , βλέπω σκληρά , βλέπω μαλακά ......................

το πως βλέπω , που βλέπω , τι βλέπω , για πόση ώρα το βλέπω ........................ χμμμμμμμμμμμ

επιστήμη αδελφέ ............ επιστήμη .............. και εγώ αισθάνομαι ακόμα στο νηπιαγωγείο ....... .hair. .hair.

και αν κατάφερα να σε "χάσω" ......... χαίρομαι , γιατί θα έχω παρέα ......;);)
Ωραίος,
και όμως υπάρχουν 5 μυστικά που θα σας τα αποκαλύψω αμέσως.

1. Ψάξτε να βρείτε έναν σοβαρό δάσκαλο σκοποβολής
2. Πάμπολες τουφεκιές σε θηράματα
3. Μην χάνετε την ψυχραιμία σας στην εμφάνιση του θηράματος (αργές και σωστές κινήσεις για αρχή και η ταχύτητα θα έρθει με τον χρόνο)
4 Έχετε πάντα επίγνωση του που βρίσκεται το όπλο σας σε σχέση με το θήραμα.
5. Έχετε πάντα επίγνωση του πότε πατάτε την σκανδάλη.
 
Στο ψαροντούφεκο έχω χάσει πολύ μεγάλα ψάρια απλά γιατί δεν σημάδεψα. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα τα χάσω, ήταν πολύ μεγάλα και πολύ κοντά, ήταν άχαστα.
Είναι το κλασικό λάθος των νέων ψαροτουφεκάδων. Δεν σημαδεύουν σημείο αλλά όλο το ψάρι, οπότε ουσιαστικά δεν σημαδεύουν καθόλου.

Άλλο σχετικό με κυνήγι όταν σε παίρνουν από πάνω κοπάδι φάσσες σε χαμηλή τροχιά με μεγάλη ταχύτητα.
Σηκώνεις το όπλο και σημαδεύεις το κοπάδι και όχι πουλί. Επίσης λάθος.

Σωστός ο leo για την ερμηνεία και ο hancock για το tip.
Focus small λοιπόν.
Εμένα που το έγραψα δεν με ανέφερες πουθενα, κ θέλω να σε ρωτησω λοιπόν , γιατί πρεπει να εστιάσουμε στην μυτη του πουλιου κ οχι σε όλο το πουλι ;;; στην άκρη του πιατου κ οχι σε όλο το πιατο ;; για ποιο λόγο ;;
 
αααααααααα ........ και κάτι ακόμα

για εμένα το "βλέπω" , έχω καταλάβει ότι είναι το 80% της επιτυχίας.

το άλλο 20% είναι η επώμιση-κίνηση.
Γιωργο όλοι βλέπουμε αλλά στην ουσία δεν ξέρουμε πως πρεπει να βλέπουμε, κανονικά μια σωστή πουλα πρεπει να μας κουραζει παρά πολυ οπτικά κ στο μυαλο
 
Εμένα που το έγραψα δεν με ανέφερες πουθενα, κ θέλω να σε ρωτησω λοιπόν , γιατί πρεπει να εστιάσουμε στην μυτη του πουλιου κ οχι σε όλο το πουλι ;;; στην άκρη του πιατου κ οχι σε όλο το πιατο ;; για ποιο λόγο ;;
Σωστά Δημήτρη σε ξέχασα. Συγνώμη.

Για το δεύτερο πρέπει να απαντήσει ο Λεό.
Εγώ δεν σημαδεύω μύτη ... ούτε πουλιού ούτε από δισκάκι.
Κέντρο πουλιού εστιάζω.
 
μυστικό ? δεν υπάρχει μυστικό.
υπάρχει όμως κοιτάζω , βλέπω , καρφώνω με το βλέμμα , διαπερνώ με το βλέμμα , βλέπω στη θολούρα , βλέπω σκληρά , βλέπω μαλακά ......................

το πως βλέπω , που βλέπω , τι βλέπω , για πόση ώρα το βλέπω ........................ χμμμμμμμμμμμ

επιστήμη αδελφέ ............ επιστήμη .............. και εγώ αισθάνομαι ακόμα στο νηπιαγωγείο ....... .hair. .hair.

και αν κατάφερα να σε "χάσω" ......... χαίρομαι , γιατί θα έχω παρέα ......;);)
Η γ@μημενη η εμβάθυνση ρε φίλε... Το διαρκές ψάξιμο. Η άρνηση των θεσφατων. Και όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο πιο άσχετος αισθάνεσαι. Εν οίδα ότι ουδέν οίδα! Μαγεία!
 
Σωστά Δημήτρη σε ξέχασα. Συγνώμη.

Για το δεύτερο πρέπει να απαντήσει ο Λεό.
Εγώ δεν σημαδεύω μύτη ... ούτε πουλιού ούτε από δισκάκι.
Κέντρο πουλιού εστιάζω.
Δεκτή η πάσα. ΟΚ, η λεπτομέρεια λοιπόν. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι η λεπτομέρεια του στόχου από μόνη της δεν σημαίνει τίποτα. Έτσι κι αλλιώς ενδόμυχα δεν μας ενδιαφέρει να δούμε καθαρά το στόχο αλλά να τον πετύχουμε. Όταν κρατάμε όπλο και το στρέφουμε στο στόχο το υποσυνείδητό μας θα μας επιτρέψει να δούμε την λεπτομέρεια ΜΟΝΟ όταν το όπλο βρεθεί στην σωστή εικόνα. Είναι δηλαδή ένας τρόπος επικοινωνίας του υποσυνείδητου με το δάχτυλο που ακουμπάει στη σκανδάλη. Ένα ενδιαφέρον πείραμα είναι όταν βάζω μαθητές να τουφεκίσουν ένα ίσιο εξερχόμενο πιάτο κοιτάζοντας διαρκώς το στόχαστρο και να δουν έκπληκτοι ότι την ώρα που τραβιέται η σκανδάλη έχουν την μέγιστη δυνατή ευκρίνεια του στόχου!

Άλλη χρήση της λεπτομέρειας: Όταν αναγκάζομαι να διδάξω ενστικτώδη σκόπευση σε κάποιον του δίνω τις εξής απλές εντολές: "τελείωσε την επώμιση αφού ολοκληρώσεις την εστίαση, τράβα τη σκανδάλη όταν δεις μία λεπτομέρεια παραπάνω από πριν". Και πάλι η εμμονή με τη λεπτομέρεια δεν είναι η λύση αλλά παραμύθι. Με το homework που δίνουμε στον εγκέφαλο να δει τη λεπτομέρεια, εξασφαλίζουμε ότι δεν θα κοιτάξει στόχαστρο. Εξάλλου η στιγμή να βρει κανείς την κάννη του στα μάτια του είναι πολύ συγκεκριμένη και είναι στην αρχή της τουφεκιας. Αν δεν έχει γίνει αυτό και αναζητηθεί η κάννη στο τέλος της τουφεκιας, ή θα πάνε τα μάτια στο στόχαστρο ή θα αποτύχουν παντελώς να αποκτήσουν επίγνωση κάννης.

Από εκεί και πέρα μπορείτε να επιλέξετε: Να οδηγήσετε εσείς το όπλο στο τέλειο σημείο ή να ελπίζετε να πάει μόνο του. Και τα δύο αποδεκτά είναι.
 
Last edited:
Back
Top