Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Τέντωσε το χέρι σου, κλείσε το αριστερό σου μάτι, σήκωσε το ένα δάχτυλο και κρύψε με το δάχτυλο αυτό ένα μικρό αντικείμενο.
Προφανώς δεν το βλέπεις αφού το έχεις σκεπάσει.

Άνοιξε τώρα ΚΑΙ το αριστερό μάτι.
Το βλέπεις καθαρά.

Αυτό γίνεται και με την κάνη που έχει σκεπάσει το πουλί.
 
Τέντωσε το χέρι σου, κλείσε το αριστερό σου μάτι, σήκωσε το ένα δάχτυλο και κρύψε με το δάχτυλο αυτό ένα μικρό αντικείμενο.
Προφανώς δεν το βλέπεις αφού το έχεις σκεπάσει.

Άνοιξε τώρα ΚΑΙ το αριστερό μάτι.
Το βλέπεις καθαρά.

Αυτό γίνεται και με την κάνη που έχει σκεπάσει το πουλί.
και η ευθυγράμμιση κυρίαρχου ματιού - ρίγας , πάει περίπατο , γιατί πλέον "κυρίαρχο" γίνεται το άλλο , αυτό που βλέπει τον στόχο και μαζί πάει περίπατο και η όποια προσκόπευση.
αυτό ακριβώς είναι ένα από τα λάθη που κάνω και προσπαθώ να διορθώσω , γιατί ακόμα και όταν η τουφεκιά είναι επιτυχής οφείλεται στο ρίξιμο αλλά Ρίνγκο και όχι σε σωστή τεχνική.

αλλά όπως έχω ξαναματαπεί .............. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ........ ;) ;)
 
και η ευθυγράμμιση κυρίαρχου ματιού - ρίγας , πάει περίπατο , γιατί πλέον "κυρίαρχο" γίνεται το άλλο , αυτό που βλέπει τον στόχο και μαζί πάει περίπατο και η όποια προσκόπευση.
αυτό ακριβώς είναι ένα από τα λάθη που κάνω και προσπαθώ να διορθώσω , γιατί ακόμα και όταν η τουφεκιά είναι επιτυχής οφείλεται στο ρίξιμο αλλά Ρίνγκο και όχι σε σωστή τεχνική.

αλλά όπως έχω ξαναματαπεί .............. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ........ ;) ;)
Δεν νομίζω ότι αλλάζει το κυρίαρχο μάτι!!!!
Το δεξί είναι πάλι.
Το οποίο είναι ευθυγραμμισμένο με την ρίγα.

Την προσκόπευση την καθορίζεις εσύ "βλέποντας" στο background το στόχαστρο, ενώ είσαι εστιασμένος στον στόχο.
Κάνε το πείραμα με το δάχτυλο.
Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Αν πάντως δεν βλέπεις το εισερχόμενο πιάτο - θήραμα όταν το σκεπάζεις με την κάνη, μάλλον κλείνεις το αριστερό μάτι γιατί με κανέναν άλλο τρόπο δεν μπορείς να σταματήσεις να το βλέπεις.

Νομίζω ότι θα σε κάνω πάσα στον Λεωνίδα για τα θεωρητικά. :)
 
Last edited:
Δεν νομίζω ότι αλλάζει το κυρίαρχο μάτι!!!!
Το δεξί είναι πάλι.
Το οποίο είναι ευθυγραμμισμένο με την ρίγα.

Την προσκόπευση την καθορίζεις εσύ "βλέποντας" στο background το στόχαστρο, ενώ είσαι εστιασμένος στον στόχο.
Κάνε το πείραμα με το δάχτυλο.
Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Αν πάντως δεν βλέπεις το εισερχόμενο πιάτο - θήραμα όταν το σκεπάζεις με την κάνη, μάλλον κλείνεις το αριστερό μάτι γιατί με κανέναν άλλο τρόπο δεν μπορείς να σταματήσεις να το βλέπεις.

Νομίζω ότι θα σε κάνω πάσα στον Λεωνίδα για τα θεωρητικά. :)
Δε χρειαζετε ρε συ εχει καψει πολυ πραμα ο Γιωργος στα σκοπευτηρια απ οτι ξερω φιλικα
 
Last edited:
Η εικόνα που βλέπεις με το μη κυρίαρχο είναι ψεύτικη, πως βάζεις προσκοπευση;
Ψευτικη δεν ειναι σε καμια περιπτωση απλα καπιοι δεν τον βλεπουν ειτε γιατι κλεινουν ματι ειτε γτ εστιζουν στο στοχαστρο μην εχωντας σημειο εστιασης ετσι και αλιως παταταμε οταν σκεπασουν οι κανες το στοχο λογο εμπιριας
 
Ψεύτικη είναι Τόλη.
Αν δεν είναι, τότε δε θα υπήρχε η έννοια του κυρίαρχου ματιού...
Αν δεν είναι ψεύτικη, θα μπορούσαμε να τουφεκαμε, επωμιζοντας απ' την ανάποδη πλευρά και κλείνοντας το κυρίαρχο μάτι μας.
Δε γίνεται όμως.
Γιατί η τουφεκιά θα πάει αλλού ντ αλλού από εκεί που (νομίζει ότι) κοιτάει το μη κυρίαρχο μάτι.

Άμα δε βλέπει το κυρίαρχο μάτι μόνο κατά τύχη θα έχουμε επιτυχίες, άποψη μου.
 
Ψεύτικη είναι Τόλη.
Αν δεν είναι, τότε δε θα υπήρχε η έννοια του κυρίαρχου ματιού...
Αν δεν είναι ψεύτικη, θα μπορούσαμε να τουφεκαμε, επωμιζοντας απ' την ανάποδη πλευρά και κλείνοντας το κυρίαρχο μάτι μας.
Δε γίνεται όμως.
Γιατί η τουφεκιά θα πάει αλλού ντ αλλού από εκεί που (νομίζει ότι) κοιτάει το μη κυρίαρχο μάτι.

Άμα δε βλέπει το κυρίαρχο μάτι μόνο κατά τύχη θα έχουμε επιτυχίες, άποψη μου.
Παιδιά κάντε ένα απλό πείραμα.
Και τα 2 μάτια ανοιχτά.
Σκεπάστε ένα σταθερό σημείο με την κάνη.
Βάλτε μία προσκόπευση εστιάζοντας στο κρυμμενο σημείο (το βλέπετε με το αριστερό μάτι).
Κλείστε το αριστερό μάτι.
Θα αλλάξει η προσκόπευση;
Όχι βέβαια ...
Είναι ψεύτικη ;
Όχι βέβαια.

Πάρτε την κάνη μπροστά από το σημείο.
Δείτε το σημείο με το δεξί (κυρίαρχο) μάτι.
Θα αλλάξει η θέση του σημείου σχετικά με αυτή που βλέπατε με το αριστερό μάτι;
Όχι βέβαια ...
 
Τι σχέση έχει ένα σταθερό σημείο με έναν κινούμενο στόχο ο οποίος σε κάθε dt είναι σε άλλη θέση dx;
Το ψεύτικη που λέω, μπορείς να το πεις και λανθασμένη.
Δε γίνεται να κρύβεις με την κάννη το οπτικό πεδίο από το κυρίαρχο σου μάτι και επειδή είναι ελεύθερο το άλλο να τουφεκισεις σωστά κινούμενο στόχο...
Εάν το πετύχεις θα είναι κατά τύχη από ακροσκαγο όχι επειδή σκοπευσες σωστά...
 
Αν ίσχυε αυτό η τεχνική maintain lead δεν θα μπορουσε να εφαρμοστεί σε εισερχόμενους στόχους ή σε στόχους που κρύβει η κάνη.

Σας διαβεβαιώνω ότι εφαρμόζεται πλήρως και ακριβέστατα.

Το "σκεπάζω και τουφεκάω" δεν έχει ακρίβεια για έναν πολύ απλό λόγο.
Πρέπει να ελέγξεις την γωνιακή ταχύτητα των κανών !!!!! πράγμα πολλές φορές δύσκολο.

Το σκεπάζω και τουφεκάω ελέγχοντας την προσκόπευση είναι ακριβέστατο.
 
Τι σχέση έχει ένα σταθερό σημείο με έναν κινούμενο στόχο ο οποίος σε κάθε dt είναι σε άλλη θέση dx;
Το ψεύτικη που λέω, μπορείς να το πεις και λανθασμένη.
Δε γίνεται να κρύβεις με την κάννη το οπτικό πεδίο από το κυρίαρχο σου μάτι και επειδή είναι ελεύθερο το άλλο να τουφεκισεις σωστά κινούμενο στόχο...
Εάν το πετύχεις θα είναι κατά τύχη από ακροσκαγο όχι επειδή σκοπευσες σωστά...
Βασίλη διαφωνώ πλήρως.
Δεν είναι λανθασμένη ούτε η θέση του στοχάστου ούτε του στόχου.
Ίσως να μην το εξηγώ σωστά.

Μάλλον θα χρειαστούμε την βοήθεια του κοινού :)

Ρουαγιάλ τουφεκιές δεν χάνω σχεδόν καμία και τουφεκάω έτσι ακριβώς.
Μπορεί να ακολουθώ την τσίχλα και για 2-3 sec με maintain lead ενώ είναι κρυμμένη από την κάνη.
 
Άμα έχεις δεξί κυρίαρχο μάτι και προσπαθείς να σημαδευεις με το αριστερό οι τουφεκιές σου θα φεύγουν πάντα πιο αριστερά από εκεί που θα έπρεπε να πάνε.
Και το ανάποδο.
Πως τουφεκάς εσύ τις ρουαγιάλ ;
Swing through σκεπάζω και πατάω ;
 
Μάλλον θα χρειαστούμε την βοήθεια του κοινού :)
Σίγουρα!
Πως τουφεκάς εσύ τις ρουαγιάλ ;
Swing through σκεπάζω και πατάω ;
Ναι, αν δε βλέπω το πουλί, πως να βάλω συνειδητά προσκοπευση;
Στις Ρουαγιάλ και τις "ρουαγιαλιζε" που είναι κατακόρυφα εισερχόμενες λοξως από δεξιά προς τα αριστερά και το πλαγιόκαννο θα τις κρύψει απ' το δεξί μάτι.
Ανάλογα το ύψος και την ταχύτητα του, παίρνω την κατάλληλη φόρα με τις κάννες και με το προσπερασμα μπαμ.
Αν είναι πολύ ψηλά, κρατώ το προσπερασμα καθαρά ενστικτωδώς λιγάκι παραπάνω, χωρίς να βασιζομαι δλδ σε real time οπτικά δεδομένα. Τα πουλιά πέφτουν. Όχι πάντα ξερά, αλλά πέφτουν. Η δεύτερη τουφεκιά που έχουν επανέλθει στο οπτικό πεδίο τα αποτελειώνει, αν χρειαστεί.

Το έχω κάνει και αυτό που λες ελάχιστες φορές όταν κυνηγούσα με μονοκαννο και το αριστερό μάτι έβλεπε το πουλί σε Ρουαγιάλ βολή, αλλά απλώς το κοιτούσα μην αλλάξει πορεία, δεν καθόριζα την κάννη μου απ'αυτό που έβλεπα εκείνη τη στιγμή, η πορεία της είχε χαραχθεί κάποια ms πιο πριν απ' το κυρίαρχο μάτι και συνέχιζα φυσικά την κίνηση της. Επιμένω ότι αν προσπαθούσα εκείνη τη στιγμή με το αριστερό μάτι να επανακαθορισω τη σχέση τροχιών πουλί και κάννη η τουφεκιά θα έφευγε αριστερά τελείως και άστοχα.
 
Σίγουρα!

Ναι, αν δε βλέπω το πουλί, πως να βάλω συνειδητά προσκοπευση;
Στις Ρουαγιάλ και τις "ρουαγιαλιζε" που είναι κατακόρυφα εισερχόμενες λοξως από δεξιά προς τα αριστερά και το πλαγιόκαννο θα τις κρύψει απ' το δεξί μάτι.
Ανάλογα το ύψος και την ταχύτητα του, παίρνω την κατάλληλη φόρα με τις κάννες και με το προσπερασμα μπαμ.
Αν είναι πολύ ψηλά, κρατώ το προσπερασμα καθαρά ενστικτωδώς λιγάκι παραπάνω, χωρίς να βασιζομαι δλδ σε real time οπτικά δεδομένα. Τα πουλιά πέφτουν. Όχι πάντα ξερά, αλλά πέφτουν. Η δεύτερη τουφεκιά που έχουν επανέλθει στο οπτικό πεδίο τα αποτελειώνει, αν χρειαστεί.

Το έχω κάνει και αυτό που λες ελάχιστες φορές όταν κυνηγούσα με μονοκαννο και το αριστερό μάτι έβλεπε το πουλί σε Ρουαγιάλ βολή, αλλά απλώς το κοιτούσα μην αλλάξει πορεία, δεν καθόριζα την κάννη μου απ'αυτό που έβλεπα εκείνη τη στιγμή, η πορεία της είχε χαραχθεί κάποια ms πιο πριν απ' το κυρίαρχο μάτι και συνέχιζα φυσικά την κίνηση της. Επιμένω ότι αν προσπαθούσα εκείνη τη στιγμή με το αριστερό μάτι να επανακαθορισω τη σχέση τροχιών πουλί και κάννη η τουφεκιά θα έφευγε αριστερά τελείως και άστοχα.
Θέλουμε Λεό ... :)
 
Back
Top