Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Επι χρόνια παρατηρούσα τα βίντεο του Mike yardley , αλλά και του Αιγινίτη.
Όπως όλοι μας έριχνα "κάπως καλά" , πολύ καλά, άστοχα , ανάλογα τη μέρα και τα κέφια...
Πέρασαν χρόνια . Δέν έλεγα να συμμορφωθώ σε τίποτα απο αυτά που λέγανε αυτοί οι δάσκαλοι.
Νόμιζα ότι μόνος μου μπορώ να τα κάνω όλα.
Αμ, Δέ!!!
Όταν διαπίστωσα την αξία των ουσιωδών , εφάρμοσα 4 πράγματα που με πήγανε 14 σκαλιά επάνω και μου έλυσαν το τι πραγματικά είναι προσκόπευση, spot shooting, Royal shot, Βολή σε επερχόμενο με "θάρρος" , κλπ.
Τα λέω με τη σειρά.
1-Mike yardley: one , two , three , σήκωμα όπλου επώμιση και βολή σε όλα τα στάδια η ακίδα να είναι λίγο πιό κάτω απο το στόχο, και πάντα τα μάτια στο στόχο. "positive shooting"
2-Αιγινίτης: Η ικανότητα και συνήθεια και εξάσκηση να σημαδεύει το όπλο αλλού..... όταν εμείς κοιτάμε αλλού. Παραδείγματα σε βίντεο.!
3-Προσαρμογή κοντακιού να μου έρχεται ο στόχος ακριβώς μόλις το βάλω στο μάγουλο.
4-Ανοιχτό τσόκ. με την σιγουριά ότι θα καταφέρω με άνεση όλα τα παραπάνω σε στόχους 15-30μ.
 
Και αμέσως μετά:
Spot shooting:Όλα είναι spot shooting εν τέλει. Όταν προηγηθεί επώμιση , προσκόπευση, κλπ.
Το Spot Shooting είναι απλά μιά γρήγορη έκδοση τουφεκιάς που ήδη έχει διαβαστεί απο το αυτόματο-ενστικτώδες, και εκτελείται με τα μετρικά της σκόπευσης λειόκανου.
 

Attachments

  • SUPREME SKEET 25m 5stars.jpg
    SUPREME SKEET 25m 5stars.jpg
    103,2 KB · Προβολές: 27
Και αμέσως μετά:
Spot shooting:Όλα είναι spot shooting εν τέλει. Όταν προηγηθεί επώμιση , προσκόπευση, κλπ.
Το Spot Shooting είναι απλά μιά γρήγορη έκδοση τουφεκιάς που ήδη έχει διαβαστεί απο το αυτόματο-ενστικτώδες, και εκτελείται με τα μετρικά της σκόπευσης λειόκανου.
Το spot shooting δεν θεωρείται καν αποδεκτή τεχνική. Μάλλον κάτι άλλο εννοείς.
 
Και αμέσως μετά:
Spot shooting:Όλα είναι spot shooting εν τέλει. Όταν προηγηθεί επώμιση , προσκόπευση, κλπ.
Το Spot Shooting είναι απλά μιά γρήγορη έκδοση τουφεκιάς που ήδη έχει διαβαστεί απο το αυτόματο-ενστικτώδες, και εκτελείται με τα μετρικά της σκόπευσης λειόκανου.
Spot shooting φίλε σημαίνει ακίνητο όπλο σε κάποιο σημείο μπροστά από τον στόχο κ μπαμ, σκοτώνεις πουλια η σπας πιατα έτσι ;;;;;
 
Έχετε δίκιο ,εγώ δέν το λέω σωστά!
Είχα υπόψη την γρήγορη τουφεκιά , αλλά τελικά είναι το snap-shooting.
Στο βίντεο τι βλέπετε, είναι σναπ, σπότ, ή κάτι άλλο; Με ενδιαφέρει η άποψή σας .
Στο 2.50 και στο 3.20 και γενικά στο μέρος με τα ορτύκια.
 
Έχετε δίκιο ,εγώ δέν το λέω σωστά!
Είχα υπόψη την γρήγορη τουφεκιά , αλλά τελικά είναι το snap-shooting.
Στο βίντεο τι βλέπετε, είναι σναπ, σπότ, ή κάτι άλλο; Με ενδιαφέρει η άποψή σας .
Στο 2.50 και στο 3.20 και γενικά στο μέρος με τα ορτύκια.
Δεν είναι spot shooting. Απλά επειδή είναι πολύ ελαφρύ όπλο σταματάει πολύ εύκολα.
 
Spot shooting φίλε σημαίνει ακίνητο όπλο σε κάποιο σημείο μπροστά από τον στόχο κ μπαμ, σκοτώνεις πουλια η σπας πιατα έτσι ;;;;;
Εγώ σπάω αρκετά πιάτα έτσι.. Ειδικά σε δίπλα σιμ που δεν έχεις χρόνο έχεις μελετήσει τον ντουμπλέ και σπας το πρώτο πιάτο και μετά βάζεις τις κάννες αου από κει που θα περάσει το πιάτο και πριν φτάσει πατάς.
 
QUOTE="BeReT aKa RoBo, post: 578276, member: 11"]
Εγώ σπάω αρκετά πιάτα έτσι.. Ειδικά σε δίπλα σιμ που δεν έχεις χρόνο έχεις μελετήσει τον ντουμπλέ και σπας το πρώτο πιάτο και μετά βάζεις τις κάννες αου από κει που θα περάσει το πιάτο και πριν φτάσει πατάς.
[/QUOTE]
Όπως μπορεί ο καθένας, αν κ με νεκρό όπλο είναι πολυ ευκολο το ζερο, έχεις βρει την εικόνα κ πατας
 
QUOTE="BeReT aKa RoBo, post: 578276, member: 11"]
Εγώ σπάω αρκετά πιάτα έτσι.. Ειδικά σε δίπλα σιμ που δεν έχεις χρόνο έχεις μελετήσει τον ντουμπλέ και σπας το πρώτο πιάτο και μετά βάζεις τις κάννες αου από κει που θα περάσει το πιάτο και πριν φτάσει πατάς.
Όπως μπορεί ο καθένας, αν κ με νεκρό όπλο είναι πολυ ευκολο το ζερο, έχεις βρει την εικόνα κ πατας
[/QUOTE]
Τί είναι νεκρό όπλο, τί είναι ζερό, τι είναι "εικόνα και πατάς"
Οπότε... θα εξηγήσεις:
-Ξεκίνα απο το νεκρό όπλο.
-Πήγαινε στο "ζερό"
-Πήγαινε εικόνα και πατάς.
2 λόγια αδερφέ, όχι τεράστια κείμενα.
 
Last edited:
Δεν είναι spot shooting. Απλά επειδή είναι πολύ ελαφρύ όπλο σταματάει πολύ εύκολα.
Μήπως είναι καλύτερο να ελέγχουμε εμείς που και πότε θα σταματάει ή θα ξεκινάει ;
 
Μήπως είναι καλύτερο να ελέγχουμε εμείς που και πότε θα σταματάει ή θα ξεκινάει ;
Θεωρητικά ναι. Πρακτικά σε εδαφόβιο θήραμα μας ενδιαφέρει να πάει γρήγορα και εύκολα το όπλο στο στόχο και φυσικά να κουβαλιέται ξεκούραστα.
 
QUOTE="BeReT aKa RoBo, post: 578276, member: 11"]
Εγώ σπάω αρκετά πιάτα έτσι.. Ειδικά σε δίπλα σιμ που δεν έχεις χρόνο έχεις μελετήσει τον ντουμπλέ και σπας το πρώτο πιάτο και μετά βάζεις τις κάννες αου από κει που θα περάσει το πιάτο και πριν φτάσει πατάς.
Όπως μπορεί ο καθένας, αν κ με νεκρό όπλο είναι πολυ ευκολο το ζερο, έχεις βρει την εικόνα κ πατας
[/QUOTE]
Το ''νεκρό '' όπλο στην 1η βολή είναι η συνήθης τεχνική που είδα σε δυνατούς παίκτες του double trap
 
Όπως μπορεί ο καθένας, αν κ με νεκρό όπλο είναι πολυ ευκολο το ζερο, έχεις βρει την εικόνα κ πατας
Το ''νεκρό '' όπλο στην 1η βολή είναι η συνήθης τεχνική που είδα σε δυνατούς παίκτες του double trap
[/QUOTE]
Λαμπη μιλάς για εξερχομενη τουφεκια την τροχιά της οποίας την ήξεραν με κλειστά τα μάτια οι σκοπευτές
 
Έχετε δίκιο ,εγώ δέν το λέω σωστά!
Είχα υπόψη την γρήγορη τουφεκιά , αλλά τελικά είναι το snap-shooting.
Στο βίντεο τι βλέπετε, είναι σναπ, σπότ, ή κάτι άλλο; Με ενδιαφέρει η άποψή σας .
Στο 2.50 και στο 3.20 και γενικά στο μέρος με τα ορτύκια.
Είδα και στο 4:52 την κοπελιά με κλειστό το αριστερό μάτι!!!!
Και το ξαναδείχνουν στο 5:02.
Κρίμα, ένα δάσκαλο δεν πήραν στην κοπέλλα???? (αφεντικό είναι?) και ούτε ένας από τους σφουγκοκολάριους δεν είχε τα κότσια να το κόψει???
Άμα τουφεκάγανε έτσι οι ...πελάτες θα το είχανε κλείσει το μαγαζί!!!
 
Είδα και στο 4:52 την κοπελιά με κλειστό το αριστερό μάτι!!!!
Και το ξαναδείχνουν στο 5:02.
Κρίμα, ένα δάσκαλο δεν πήραν στην κοπέλλα???? (αφεντικό είναι?) και ούτε ένας από τους σφουγκοκολάριους δεν είχε τα κότσια να το κόψει???
Άμα τουφεκάγανε έτσι οι ...πελάτες θα το είχανε κλείσει το μαγαζί!!!
Βασικά ναι! Η μία από τις τρεις αδερφές που τρέχουν την εταιρεία είναι! .big smile.
 
Το ''νεκρό '' όπλο στην 1η βολή είναι η συνήθης τεχνική που είδα σε δυνατούς παίκτες του double trap
Λαμπη μιλάς για εξερχομενη τουφεκια την τροχιά της οποίας την ήξεραν με κλειστά τα μάτια οι σκοπευτές
[/QUOTE]
Ναί .Στήνονται ψηλά και πατούν με την οπτική επαφή .
 
Είδα και στο 4:52 την κοπελιά με κλειστό το αριστερό μάτι!!!!
Και το ξαναδείχνουν στο 5:02.
Κρίμα, ένα δάσκαλο δεν πήραν στην κοπέλλα???? (αφεντικό είναι?) και ούτε ένας από τους σφουγκοκολάριους δεν είχε τα κότσια να το κόψει???
Άμα τουφεκάγανε έτσι οι ...πελάτες θα το είχανε κλείσει το μαγαζί!!!
εσένα το κλειστο ματι σε ενόχλησε ,
το ότι φαινόταν σαν να έπιανε πρώτη φορά όπλο , και το κράταγε σαν σκουπόξυλο , δεν σε πείραξε.................. .yel. .yel.
 
Όπως μπορεί ο καθένας, αν κ με νεκρό όπλο είναι πολυ ευκολο το ζερο, έχεις βρει την εικόνα κ πατας
Τί είναι νεκρό όπλο, τί είναι ζερό, τι είναι "εικόνα και πατάς"
Οπότε... θα εξηγήσεις:
-Ξεκίνα απο το νεκρό όπλο.
-Πήγαινε στο "ζερό"
-Πήγαινε εικόνα και πατάς.
2 λόγια αδερφέ, όχι τεράστια κείμενα.
[/QUOTE]
νεκρό όπλο = ακίνητο όπλο, ζερο =0 , εικόνα κ πατας = βλέπουν τα μάτια την σωστή εικόνα προσκοπευσης κ πατανε την σκανδάλη, όσο αφορα τα λίγα λόγια , τα δικά σου κείμενα παντα έρημη κατεβατά είναι φίλε
 
Back
Top