Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Πως ξέρεις ότι έχεις μοιρασμένη ;
Το έχω ελέγξει σε ειδικό.. Οταν δειχνω εναν στοχο 7 στις 10 φορες ειμαι κεντρο με το δεξιο ματι και 3 στις 10 με το αριστερο ματι. Περιπου παντα ετσι. Επισης το δεξί μου μάτι αργεί να εστιάσει στον στόχο.
Πως ξέρεις ότι έχεις μοιρασμένη ;
 
Το έχω ελέγξει σε ειδικό.. Οταν δειχνω εναν στοχο 7 στις 10 φορες ειμαι κεντρο με το δεξιο ματι και 3 στις 10 με το αριστερο ματι. Περιπου παντα ετσι. Επισης το δεξί μου μάτι αργεί να εστιάσει στον στόχο.
Εγώ θα έκλεινα το αριστερό πριν πατησω φίλε
 
Ε
Το έχω ελέγξει σε ειδικό.. Οταν δειχνω εναν στοχο 7 στις 10 φορες ειμαι κεντρο με το δεξιο ματι και 3 στις 10 με το αριστερο ματι. Περιπου παντα ετσι. Επισης το δεξί μου μάτι αργεί να εστιάσει στον στόχο.
Αν είχες μοιρασμένη κυριαρχία δεν θα ήσουν κέντρο με κανένα μάτι. Το μόνο που έδειξε το τεστ είναι ότι δεν έγινε σωστά. Τι είδους ειδικός ήταν;
 
Last edited:
Το έχω ελέγξει σε ειδικό.. Οταν δειχνω εναν στοχο 7 στις 10 φορες ειμαι κεντρο με το δεξιο ματι και 3 στις 10 με το αριστερο ματι. Περιπου παντα ετσι. Επισης το δεξί μου μάτι αργεί να εστιάσει στον στόχο.
Τι ακριβώς κάνεις και πως δείχνεις εναν στόχο.
Με όπλο, με το χέρι, με το δάχτυλο ;
"Το δεξί μάτι αργεί να εστιάσει" δεν το καταλαβαίνω καθόλου.
 
Το δεξι το ματι τρεμει για κλασματα του δευτερολεπτου και μετα εστιαζει. Ξερω ακουγεται καπως αλλα αν δεν το δεις με τα ματια σου δεν μπορεις να το πιστεψεις.Φορας μια ειδικη μασκα οπου εχει μια καμερα απο την μεσα μερια και ο γιατρος βλεπει σε ενα μεγαλο μονιτορ την κορη του ματιου σου.Σου δινει εντολες να κοιταξεις ευθεια πανω κατω δεξια αριστερα και παρακολουθει το ματι σου.Εγω οπου και αν κοιταξω τρεμει πρωτα λιγο το ματι και μετα εστιαζει.
 
Το δεξι το ματι τρεμει για κλασματα του δευτερολεπτου και μετα εστιαζει. Ξερω ακουγεται καπως αλλα αν δεν το δεις με τα ματια σου δεν μπορεις να το πιστεψεις.Φορας μια ειδικη μασκα οπου εχει μια καμερα απο την μεσα μερια και ο γιατρος βλεπει σε ενα μεγαλο μονιτορ την κορη του ματιου σου.Σου δινει εντολες να κοιταξεις ευθεια πανω κατω δεξια αριστερα και παρακολουθει το ματι σου.Εγω οπου και αν κοιταξω τρεμει πρωτα λιγο το ματι και μετα εστιαζει.
Φίλε θα σου έλεγα να επιλέξεις τον τρόπο σκόπευσης με τις περισσότερες επιτυχίες.
Αυτό μετρά πάντα.
Κλείνω προς το ένα ενάμισι μάτι και εγώ ... αλλά δεν είμαι ειδικός.

Σκοπευτήριο απαραίτητο και δάσκαλος σωστός γιατί θηράματα λιγοστά.
 
Ενας οφθαλμιατρος και ενας ΩΡΛ εξειδικευμενος σε λαβυρινθο.
ΟΚ, ο ΩΡΛ δεν έχω ιδέα πώς μπορεί να έχει την οποιαδήποτε σχέση με το θέμα. Οι οφθαλμίατροι από την άλλη, αν και θεωρητικά το θέμα άπτεται της αρμοδιότητας τους, δεν έχουν καθόλου εμπειρία, εκτός κι αν μιλάμε για εξειδικευμένο οφθαλμίατρο αθλητικής όρασης. Προσωπικά έχω κάτσει κι έχω συζητήσει με οφθαλμίατρο για 40 λεπτά για την κυριαρχία της όρασης και τις βαθμονομήσεις και παραλλαγές της και απλά με άκουγε αχόρταγα χωρίς να επεμβαίνει πουθενά. Σε διαβεβαιώνω ότι δεν το κατέχουν το θέμα γιατί πολύ απλά η οπτική κυριαρχία δεν έχει καμία εφαρμογή εκτός από την σκόπευση: Σκοποβολή, τοξοβολία, φωτογράφηση/βιντεοσκόπηση. Οι μόνοι που αναγκαστικά συναντούν διαρκώς διαταραχές της κυριαρχίας είναι οι δάσκαλοι και προπονητές σκοποβολής, αφού καλούνται να αντιμετωπίσουν σκοπευτικά προβλήματα που σχετίζονται με αυτές.

Η αντιμετώπιση και "θεραπεία" γίνεται καθαρά εμπειρικά, αφού πρώτα διαπιστωθεί το ποσοστό κυριαρχίας και ει δυνατόν η αιτία της διαταραχής. Δοκιμάζονται ύστερα διάφορες λύσεις, μέχρι να βρεθεί αυτή που λειτουργεί ιδανικότερα για τον σκοπευτή.

Πάντως επαναλαμβάνω ότι το αποτέλεσμα που εξήχθη βάσει των λεγομένων σου δεν συνάδει με τα δεδομένα του τεστ.
 
Last edited:
Το δεξι το ματι τρεμει για κλασματα του δευτερολεπτου και μετα εστιαζει. Ξερω ακουγεται καπως αλλα αν δεν το δεις με τα ματια σου δεν μπορεις να το πιστεψεις.Φορας μια ειδικη μασκα οπου εχει μια καμερα απο την μεσα μερια και ο γιατρος βλεπει σε ενα μεγαλο μονιτορ την κορη του ματιου σου.Σου δινει εντολες να κοιταξεις ευθεια πανω κατω δεξια αριστερα και παρακολουθει το ματι σου.Εγω οπου και αν κοιταξω τρεμει πρωτα λιγο το ματι και μετα εστιαζει.
Ο βολβός του οφθαλμού τρέμει ή το βλέφαρο;
 
Last edited:
Σήμερα είχα ραντεβού με τον γνωστό οπτομέτρη και αναγκάστηκα να το ακυρώσω για την επόμενη Πέμπτη.
θα επανέλθω με εντυπώσεις,
Έχω στείλει αρκετούς αλλά δεν έχω αξιωθεί να πάω ακόμα. Περιμένω τις εντυπώσεις σου.
 
μία με το anchor κάτι στο τόξο , τώρα με εξειδικευμένους οπτικούς ,

ρε σεις κανά πιατάκι να σπάσουμε θέλουμε , όχι να το κάνουμε κβαντομηχανική.

είπα , σταματάω να σας διαβάζω ............... άντε γειά ....... ..bye.
Στο καλό. Ζακετουλα να πάρεις. .cofee.
 
Back
Top