Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Από εκεί και πέρα μπορείτε να επιλέξετε: Να οδηγήσετε εσείς το όπλο στο τέλειο σημείο ή να ελπίζετε να πάει μόνο του. Και τα δύο αποδεκτά είναι.
Το τέλειο σημείο είναι το εύκολο.

Η οδήγηση του όπλου σε αυτό, η πιο δύσκολη.
Θέλει ηρεμία, ισορροπία, όπλο στα μέτρα σου,ταχύτητα, ακρίβεια και χρόνο που δεν υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις.

Η ελπίδα είναι αυτή που πεθαίνει τελικά αντί για το θήραμα. :)
 
Δεν εστιάζουμε απλά τον στόχο αλλά ξεχωρίζουμε μία λεπτομέρεια επάνω του. Εάν καμία λεπτομέρεια δεν είναι ορατή, εστιάζουμε την μπροστινή του άκρη.
Εγώ βρε Leo ειδικά στο skeet της περισσότερες φορές στην πρώτη τουφεκιά νιώθω ότι τον δίσκο εάν εξαιρέσω στην αρχή που κοιτάω πύργο μετά αισθάνομαι ότι των χάνω, στην δεύτερη εάν δεν δω τον δίσκο και δεν τον ακολούθησω δεν μπορώ να ρίξω. Σε γενικές γραμμές νιώθω στην πρώτη ότι τον χάνω, εάν προσπαθήσω να νιώσω ότι τον βλέπω τον πρώτο δίσκο σηκώνω κεφάλι και η αποτυχία είναι σίγουρη, παρόλα αυτά τον δίσκο τον σπάω, εννοείτε όχι πάντα, αυτό δεν γίνεται κάτω από τους δύο πύργους στο 1 και 7. Όπως και έχω θέμα στους ντουμπλεδες, το άγχος του τουμπλε με καταβάλλει.
 
καλημέρα
συμφωνώ ότι το κυνήγι δεν είναι σκοπευτήριο που γνωρίζεις τις πορείες κτλ αλλά θέλω να ρωτήσω ,ένα απογευματινό καρτέρι τσίχλας πχ τι είναι?
εκεί δεν ξέρεις από που έρχονται και που πάνε?δεν προσπαθείς να κάτσεις στο καλύτερο σχετικά σημείο για να βλέπεις ποιο
καλά έτσι ώστε να μπορείς να έχεις το καλύτερο πεδίο και μην καις μόνο φυσίγγια χωρίς αποτέλεσμα? και βεβαίως θα υπάρχουν
και απώλειες για διαφορετικούς επίσης λόγους αλλά αν μπορούσες να το μετριάσεις δεν θα το ήθελες? Πως θα γίνει αυτό μπορείς να
μου πεις?
το Σκοπευτήριο είναι προσομοίωση του Κυνηγιού με ότι αυτό συνεπάγεται χωρίς να κάνουμε πειράματα στο θήραμα που ούτως η άλλος
έχει μειωθεί αρκετά.
Ε συ σε ένα καρτέρι όταν έρχεται καταπάνω σου μια τσίχλα πόσα φυσίγγια τις ρίχνεις?

Μονόκαννα δεν βλέπεις δυστυχώς για άλλους λόγους και όχι επειδή δεν σκοτώνουν αποτελεσματικά αλλά επειδή έχουμε ανασφάλειες,
Τώρα στο κυνήγι τσίχλας αν θέλεις να κουβαλάς ένα καρότσι φυσίγγια κανένα πρόβλημα.

Ουδέποτε είπα και έπραξα αλλά και ούτε και θα πω ότι το κυνήγι μέρος διαγωνισμών αλλά μέρος Ευθύνης και Σεβασμού για να βρουν αν βρουν κάτι και οι νεότεροι που προσωπικά δεν νομίζω γιατί το ΕΜΕΙΣ και ο σεβασμός στο άθλημα έχει γίνει ένα τεράστιο και ισοπεδωτικό ΕΓΩ
Καλημέρα και πάλι σε όλους καλή δύναμη καλή συνέχεια
Καλη σου μέρα..φίλε μου μην το περνεις σε προσωπικο επίπεδο....
Ναι φυσικά υπάρχουν κ καρτερια με ορατοτητα που το θηραμα φαίνεται απο μακριά αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας...
Εκτός κ ο κυνηγός επιλέγει παντα τέτοιους τόπους κ δεν κάνει άλλο είδος κυνηγίου.......
Και βέβαια οποιος νιώθει ότι θέλει να βελτιώθει κάπου εννοείτε πως θα πάει σε καποιο σκοπευτήριο,
Αδυναμίες υπάρχουν...αλλος μπορεί να μειονεκτει στις τραβερσες,άλλος στις ρουαγιάλ κοκ...
Εγώ θα πήγαινα παντως αν υπήρχε στην περιοχη μου, για ένα κ μονο λόγο..
Να μπορέσω κ εγώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνω εδώ κ 23 χρόνια......
Όλα γίνονται μηχανικά......
Θα πει κάποιος που δεν ξέρει, ρε μας κοροιδευεις???
Ο Δασκαλος όμως (ο Λεωνιδας στην παρουσα φάση) είμαι βέβαιος ότι με καταλαβαίνει απόλυτα .....
Αλλα ακόμα κ να ήθελα να το αλλάξω όπως καταλάβεις δεν υπάρχει περιπτωση να καταφέρω να το κάνω από μόνος μου με τίποτα και ειδικά εν ώρα κυνηγίου..........
Θυμάμαι 2-3 φορές επιχείρησα να ρίξω σε καρτερατη τσιχλα βλέποντας (και) την κάννη κ βάζοντας προσκοπευση κ αστοχησα(κάτι έκανα λάθος κλπ) ..
Έχασα την εμπιστοσύνη μου και
ουτε ξαναεριξα ποτε με αυτό τον τρόπο........
Είτε λάθος είναι κάτι,ειτε είναι σωστό κ εφόσον εμείς είμαστε ικανοποιημένοι δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξουμε...

Με ρωτάς λοιπόν πόσα φυσίγγια ρίχνω σε
μια τσιχλα στο καρτέρι κ σου απαντώ...

Ειλικρινά πιστευεις οτι υπαρχει κυνηγός- σκοπευτης που θα μπορέσει να σου
απαντήσει σε αυτό το ερώτημα???
Οχι μονον στο καρτέρι της τσίχλας αλλα κ σε οποιοδήποτε καρτέρι η περπατητο άλλου θηράματος.....

Οχι φίλε μου δεν κουβαλάω κανένα καρότσι με φυσίγγια στην τσιχλα.....μην τα διογκωνουμε τα πραγματα............
Νομίζω ήμουν αρκετα σαφής στο τι ακριβώς ήθελα να πω στο προηγουμενο ποστ μου..
 
Last edited:
Το τέλειο σημείο είναι το εύκολο.

Η οδήγηση του όπλου σε αυτό, η πιο δύσκολη.
Θέλει ηρεμία, ισορροπία, όπλο στα μέτρα σου,ταχύτητα, ακρίβεια και χρόνο που δεν υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις.

Η ελπίδα είναι αυτή που πεθαίνει τελικά αντί για το θήραμα. :)
Ο χρόνος δημιουργείται όταν εστιάσουμε 100 % στον στόχο, μετά βλέπουμε την τσίχλα στο απογευματινό να σταματάει κ να έρχεται ρελαντί, κ το δισκάκι στο σκοπευτήριο να φρενάρει κ να πηγαινει σταματημενο σχεδόν, αυτό εννοουσα οτι βλέπουμε τον στόχο αλλά δεν ξέρουμε το πως πρέπει να τον βλέπουμε
 
Ο χρόνος δημιουργείται όταν εστιάσουμε 100 % στον στόχο, μετά βλέπουμε την τσίχλα στο απογευματινό να σταματάει κ να έρχεται ρελαντί, κ το δισκάκι στο σκοπευτήριο να φρενάρει κ να πηγαινει σταματημενο σχεδόν, αυτό εννοουσα οτι βλέπουμε τον στόχο αλλά δεν ξέρουμε το πως πρέπει να τον βλέπουμε
Καταλαβαίνω τι λες ... Έτσι είναι.
 
Μπορεί να προτείνει κάποιος μια δυο ασκησεις εστίασης;

2 αποτυχημένα κοντακια σε μάστορα της Σαλονίκης μου έχουν αφήσει κουσούρι και χάνω την εστίαση κλέβοντας με το στόχαστρο. Σιγά σιγά το διορθώνω...
 
Μπορεί να προτείνει κάποιος μια δυο ασκησεις εστίασης;

2 αποτυχημένα κοντακια σε μάστορα της Σαλονίκης μου έχουν αφήσει κουσούρι και χάνω την εστίαση κλέβοντας με το στόχαστρο. Σιγά σιγά το διορθώνω...
Ήσουν παρών όταν τα έφτιαγνε η κατά παραγγελία γιατί την έχουν πατήσει πολύ παραγγέλνοντας από μακριά μόνο μέτρα
 
Μπορεί να προτείνει κάποιος μια δυο ασκησεις εστίασης;

2 αποτυχημένα κοντακια σε μάστορα της Σαλονίκης μου έχουν αφήσει κουσούρι και χάνω την εστίαση κλέβοντας με το στόχαστρο. Σιγά σιγά το διορθώνω...
Ο Λέο είναι ο ειδικός Τόλη, αλλά την εστίαση δεν την κάνουν τα κοντακια, την κάνουν τα μάτια , μετα μας φταίει η κανη
 
και γιατί πρέπει να καταλάβεις ???
δεν σου φτάνει ότι τα καταφέρνεις μιά χαρά ??
Ο συγχώρεμενος ο Δημητρης Παπαδεας ενας παλιος αρθρογράφος καποτε είχε γράψει μια πολυ ωραία φράση..
"Δεν πρέπει να τα ψάχνουμε και πολύ οταν πεφτει το θηραμα"....



Ο πατερας μου δεν υπηρξε ποτε του κυνηγος με όλη την σημασία της λέξης, κ κατι τουφεκιές που είχε ρίξει ήταν σε καθιστά θηράματα...

Θυμάμαι ακόμα την απορία στο πρόσωπο του όταν με είδε που χτυπησα μια τσιχλα στο φτερό,(για αυτόν ήταν μεγάλη δουλειά....)

Πως το έκανες αυτο μου λέει?

Δεν ξέρω του λέω, σήκωσα το όπλο και τις εριξα.. (Τι πιο απλό ε???)

Έχουν περασει δυο δεκαετιες από τότε κ σήμερα παλι την ίδια απάντηση μπορώ να δωσω.........

Καθαρα για λόγους περιεργειας...φαντασου να κανεις κάτι κ να μην ξέρεις πως το κάνεις...

Και είναι πολυ σημαντικό αυτό για όποιον το γνωρίζει, γιατί μονο έτσι μπορείς την επόμενη φορά να διορθώσεις τα λάθη σου....
 
Ο συγχώρεμενος ο Δημητρης Παπαδεας ενας παλιος αρθρογράφος καποτε είχε γράψει μια πολυ ωραία φράση..
"Δεν πρέπει να τα ψάχνουμε και πολύ οταν πεφτει το θηραμα"....



Ο πατερας μου δεν υπηρξε ποτε του κυνηγος με όλη την σημασία της λέξης, κ κατι τουφεκιές που είχε ρίξει ήταν σε καθιστά θηράματα...

Θυμάμαι ακόμα την απορία στο πρόσωπο του όταν με είδε που χτυπησα μια τσιχλα στο φτερό,(για αυτόν ήταν μεγάλη δουλειά....)

Πως το έκανες αυτο μου λέει?

Δεν ξέρω του λέω, σήκωσα το όπλο και τις εριξα.. (Τι πιο απλό ε???)

Έχουν περασει δυο δεκαετιες από τότε κ σήμερα παλι την ίδια απάντηση μπορώ να δωσω.........

Καθαρα για λόγους περιεργειας...φαντασου να κανεις κάτι κ να μην ξέρεις πως το κάνεις...

Και είναι πολυ σημαντικό αυτό για όποιον το γνωρίζει, γιατί μονο έτσι μπορείς την επόμενη φορά να διορθώσεις τα λάθη σου....
Χα ‼️ τι μου θύμησες ‼️το ίδιο ακριβώς εισέπραξα κ γω από ένα ξαδερφακι...όταν με το αεροβόλο χτύπησα μια καρακάξα‼️έμεινε παγωτό
 
Ήσουν παρών όταν τα έφτιαγνε η κατά παραγγελία γιατί την έχουν πατήσει πολύ παραγγέλνοντας από μακριά μόνο μέτρα
Πήγα εκεί Τεο για να γίνει μεροληψία.
Ο Λέο είναι ο ειδικός Τόλη, αλλά την εστίαση δεν την κάνουν τα κοντακια, την κάνουν τα μάτια , μετα μας φταίει η κανη
Δεν ήταν σωστά τα μέτρα και τσεκαριζα αν ήμουν οκ. Μου έχει μείνει σε έναν βαθμό ακόμη.
 
εάν προσπαθήσω να νιώσω ότι τον βλέπω τον πρώτο δίσκο σηκώνω κεφάλι και η αποτυχία είναι σίγουρη
Το έχω εξηγήσει σε πρόσφατο ποστ. Η σκληρή εστίαση μπερδεύει το μυαλό ότι δεν χρειάζεται την κάννη και το κεφάλι σηκώνεται για να την αποφύγει τελείως.
 
Το έχω εξηγήσει σε πρόσφατο ποστ. Η σκληρή εστίαση μπερδεύει το μυαλό ότι δεν χρειάζεται την κάννη και το κεφάλι σηκώνεται για να την αποφύγει τελείως.
Ναι το διάβασα αλλά εγώ τον δίσκο αισθάνομαι ότι τον βλέπω στην αρχή μετά νιώθω ότι τον χάνω, την ώρα που πατάω την σκανδάλη και ο δίσκος σπάει νομιζω ότι τον δίσκο δεν τον βλέπω απλά νιώθω ότι του έχω πάρει τα μέτρα από πριν στον πρώτο δίσκο μιλάω πάντα, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς βρε Leo, πάντως είναι κάτι που μου φαίνεται κάπως, ενώ τον δεύτερο δίσκο τον βλέπω ξεκάθαρα από νωρίς μέχρι και που θα σπάσει.
 
Το έχω εξηγήσει σε πρόσφατο ποστ. Η σκληρή εστίαση μπερδεύει το μυαλό ότι δεν χρειάζεται την κάννη και το κεφάλι σηκώνεται για να την αποφύγει τελείως.
Εγώ αυτό το εκλαμβάνω απλά ότι δεν κουμπωσα στο κοντάκι, δηλαδή επωμισα χάλια.
 
Δεν λύνονται όλα μέσα από ένα φόρουμ. Εγώ είπα την γνώμη μου. Το κεφάλι δεν σηκώνεται επειδή δεν το θέλουμε στο μάγουλο. Σηκώνεται επειδή δεν ρυθμίζουμε το κοίταγμα ώστε τα μάτια να δέχονται την κάννη ανάμεσα σε αυτά και τον στόχο.
 
Δεν λύνονται όλα μέσα από ένα φόρουμ. Εγώ είπα την γνώμη μου. Το κεφάλι δεν σηκώνεται επειδή δεν το θέλουμε στο μάγουλο. Σηκώνεται επειδή δεν ρυθμίζουμε το κοίταγμα ώστε τα μάτια να δέχονται την κάννη ανάμεσα σε αυτά και τον στόχο.
K η λυση λέγεται ψηλό κοντακι
 
Ναι το διάβασα αλλά εγώ τον δίσκο αισθάνομαι ότι τον βλέπω στην αρχή μετά νιώθω ότι τον χάνω, την ώρα που πατάω την σκανδάλη και ο δίσκος σπάει νομιζω ότι τον δίσκο δεν τον βλέπω απλά νιώθω ότι του έχω πάρει τα μέτρα από πριν στον πρώτο δίσκο μιλάω πάντα, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς βρε Leo, πάντως είναι κάτι που μου φαίνεται κάπως, ενώ τον δεύτερο δίσκο τον βλέπω ξεκάθαρα από νωρίς μέχρι και που θα σπάσει.
Φίλε δεν ρίχνω σκοπευτήριο αλλά θα προσπαθήσω να περιγράψω τι "βλέπω" εγώ σε τουφεκιές ρουαγιάλ (δεν μου αρέσει η λέξη) ή τουφεκιές που η κάνη σκεπάζει το θήραμα.
Εστιάζω στο θήραμα και με την περιφερειακή όραση ελέγχω την θέση του στόχαστρου. Ακολουθώ το θήραμα και μόλις το στόχαστρο βρεθεί στην "σωστή" για μένα προπορεία από το θήραμα πατάω την σκανδάλη.
Ποτέ δεν χάνω το θήραμα από τα μάτια μου ακόμα και αν η κάνη το έχει σκεπάσει!
Εστιάζω πάντα στο θήραμα, ελέγχω αυτόματα την ευθυγράμμιση της ρίγας και την προπορεία του στοχάστρου. ΠΟΤΕ δεν εστιάζω στόχαστρο ή ρίγα.

Ο έλεγχος ευθυγράμμισης της ρίγας γίνεται αυτόματα, στιγμιαία και 1 φορά κατά την επώμιση.
Ο έλεγχος του στοχάστρου είναι συνεχής.

Η ρίγα είναι πάντα στην ευθεία του θηράματος ακόμα και όταν η επώμιση δεν μου βγεί σωστά, πολλά ρούχα, κλαδιά, άλλο όπλο κτλ
Αλλάζω προφανώς θέση κεφαλιού, κλίση κεφαλιού κτλ για να προσαρμοστώ στην λανθασμένη επώμιση.
Πάντα "βλέπω" λίγο ρίγα.
 
Back
Top