Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Δεν είμαι από αυτούς που τα απλά τα κάνουν δύσκολα για να πουλήσουν λύσεις συνάδελφε... Θα μπορούσαμε απλά να συνοψίσουμε τα παραπάνω στο "το κοίταγμα του στόχου (πρέπει να) περιλαμβάνει την κάννη" αλλά η πράξη περιέχει άπειρες επιπλοκές.
Λεωνίδα δεν κατάλαβες.
Δεν διαφωνώ κάπου με όσα έγραψες και ευχαριστούμε όλοι για τις πληροφορίες που μας δίνεις.

Η σκόπευση διαρκεί 1-2 δευτερόλεπτα ίσως να λέω και πολλά αλλά αυτά περιέχουν εκατομύρια μs. Σε όσο περισότερα μs έχουμε τον απόλυτο έλεγχο του σώματος και του όπλου τόσο πιο εύστοχοι είμαστε.
 
Last edited:
Εγω αυτο που εχω παρατηρησεινκαι εφαρμοζω ειναι το εξης
Φροντιζω το οπλο να το κρατω παντα με τροπο που η κινηση για επομιση να ειναι η πιο αμεση
Και η επιδιωξη μου ειναι να βρεθω πανω του οσο πιο αμεσα γινεται και γρηγορα
Αυτο με βοηθα να μην αποσπουμε
Γιαυτο και δεν χρησιμοποιω την μεθοδο της maintain lead
Η πιο σωστα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω
Γιαυτο και εαν ειμαι για τσιχλα καρτερι δεν διαλεγω μερη με παρα πολυ μεγαλο οριζοντα
Δεν θελω να βλεπω απο πολυ μακρια τον στοχο να ερχεται
Αυτο με κανει να σκεφτομαι οσο πλησιαζει
Και αυτο μου χαλα την εστιαση
Ακομη και δε μακρινες βολες που τον στοχο τον βλεπω ´´αργά´´ εφοσον βγω πανω του θα σκουπισω πολυ περισοτερο καινθα ριξω
Οι καννες ξερω παντα που ειναι λογο κρατηματος
Εαν εχεις το οπλο στον ωμο να βλεπει πισω και πρεπει να κανεις το τοξο να ερθει μπροστα και να στνεχισεις να επομισεις και να ριξεις κλαψτα
Αυτο εφαρμοζω εγω
Στην φερμα τωρα το σκυλι δεν το βλεπω εννοοντας οτι δεν εστιαζω σε αυτο
Με την φερμα παρατηρω τον τοπο γυρω ωστε να προβλεψω πως θα φυγει τονθηραμα
Με κανει να ριχνω παλμους
Ειδικα στο λαγο
Ταυτοχρονα φερνω το οπλο και το κορμι μου αναλογα
Με το πεταγμα ειμαι πανω στον στοχο
Δεν ξερω αν μπορω να το μεταδωσω αλλα οταν ολα αυτα γινουν σωστα απο εμενα πατοντας την σκανδαλη νιωθω οτι ειναι κατω ο στοχος πριν καν ακουστει το μπαμ
Μου δινει μια αυτοπεποιθηση αυτη η αμεσοτητα
Ακκμη και στο σκοπευτηριο ριχνοντας μονος μου ετσι ριχνω
Ξερω που θα σπασω το πιατο
Στηνομαι ωστε να μπω πανω του σωστα και στο σημειο αυτο ειμαι πανω του τραβαω και παταω
Ακομη και σε μακρινες βασιλικες εισερχομενες που βλεπω απο μακρυα
Οταν εχει κοσμο πχ ειναι αγωνας δεν μπορω να ριξω
Η παρουσια αλλων με ενοχλα και με αγχωνει
Δεν ειμαι εκει
Πολυ απλα
Ο τροπος που ριχνω απαιτει να εισαι εκει 100 της εκατο
Έπιπλεον αυτος ο τροπος για καποιο λογο μου δινει την εντυπωση οτι ολα γινονται σε αργη κινηση
Ακομη και δυο μεττα να εχω διαθεσιμα μου φαινονται αρκετα!!!
Μακαρι να μπορουσα να το εξηγησω καλυτερα αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω τετοια δυνατοτητα
 
για το θέμα του "κοιτάγματος" θα πω μία προσωπική εμπειρία με τον @leo ( νομίζω ότι το έχω ξαναπεί πιό παλιά )

στις αρχές του ταξιδιού μου στον κόσμο της σκοποβολής , σε ένα από τα πρώτα μαθήματα , είναι ένα πιατάκι από δεξιά λίγο πιό ψηλά και έρχεται με ταχύτητα skeetόπιατου με καθοδική πορεία , περνάει όλο το γήπεδο σε απόσταση περίπου 15-20 μ. και σκάει στην άκρη του γηπέδου.

αφού έχω σπάσει τα τέτοια μου και δεν μπορώ να το σπάσω , λέω στον δάσκαλο .
- Λεώ είναι πολύ γρήγορο , δεν το προλαβαίνω
- δλδ ( μου λέει ) δεν έχεις χρόνο ?
- ναι ρε συ δεν έχω χρόνο.

και λέει την ατάκα της δεκαετίας
- όταν λοιπόν δεν έχεις χρόνο - φτιάξε χρόνο .
μένω λίγο παγωτό , τον κοιτάω και σκέφτομαι , τι λέει ρε ο παλαβός , πάει αυτός το έχασε.

Μην τα πολυλογώ , αφού μου έκανε μία ανάλυση τι να κάνω , και όταν τελικά το έκανα ............
ω του θαύματος..............
μου φαινόταν ότι το πιατάκι εκινείτο σε slow motion .
και το μυστικό ήταν πως να κοιτάξω το πιάτο .

Έχει πολλά έργα το θέμα σκοποβολή , τόσα που ούτε χωράει ο νους ενός άσχετου σαν και εμάς. Και εκείνο που έχω καταλάβει είναι ότι όταν υπάρχει μία πετυχημένη βολή , συνήθως από τα έργα που έχουν συντελεσθεί μεταξύ μυαλού - υποσυνειδήτου - ασυνειδήτου - ματιού - όπλου - κορμιού ελάχιστα έχουμε αντιληφθεί.
 
Οταν παω σκοπευτηριο μου αρεσει να κανω το εξης παιγνιδι
Νιωθω οτι ερχετε καη γινετει πιο κοντινο ατο κυνηγι το οποιο με ενδιαφερει
Ζητω να βγουν τα πιατα τυχαια χωρις να ξερω ποιο θα βγει
Αυτο μου δινει την δυνατοτητα να μην σκεφτομαι
Οσο και αν φαινεται παραξενο τα παω πολυ πολυ καλυτερα στα πιατακια που δυσκολευομαι να σπασω οταν ξερω οτι ηρθε η σειρα τους
 
Δεν είμαι από αυτούς που τα απλά τα κάνουν δύσκολα για να πουλήσουν λύσεις συνάδελφε... Θα μπορούσαμε απλά να συνοψίσουμε τα παραπάνω στο "το κοίταγμα του στόχου (πρέπει να) περιλαμβάνει την κάννη" αλλά η πράξη περιέχει άπειρες επιπλοκές.
Πες τα ρε LEO γιατί εδώ έχουμε γίνει όλοι υδημονες και τα ξέρουμε ολλα
 
Πες τα ρε LEO γιατί εδώ έχουμε γίνει όλοι υδημονες και τα ξέρουμε ολλα
Κανείς δεν τα ξέρει όλα, ούτε εγώ φυσικά, και είμαι βέβαιος ότι ο συνάδελφος δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Μέσα από την κουβέντα, τις προσωπικές καταθέσεις, ακόμα και τις διαφωνίες, πάντα βγαίνει κάτι θετικό.
 
Κανείς δεν τα ξέρει όλα, ούτε εγώ φυσικά, και είμαι βέβαιος ότι ο συνάδελφος δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Μέσα από την κουβέντα, τις προσωπικές καταθέσεις, ακόμα και τις διαφωνίες, πάντα βγαίνει κάτι θετικό.
Εύγε ρε φίλε‼️εύγε για το ήθος σου‼️που ,αν κ δεν σε γνωρίζω πέρα απ' εδώ κ το Άρτεμις ..το ήθος σου είναι έκδηλο ‼️
 
Κανείς δεν τα ξέρει όλα, ούτε εγώ φυσικά, και είμαι βέβαιος ότι ο συνάδελφος δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Μέσα από την κουβέντα, τις προσωπικές καταθέσεις, ακόμα και τις διαφωνίες, πάντα βγαίνει κάτι θετικό.
Φυσικά και δεν ήθελα να δημιουργήσω θέμα μιας και δεν υπάρχει.
Όλοι όμως έχουμε τις δικές μας εμπειρίες και έχουμε ακούσει κατά καιρούς διάφορα.

Ομολογώ όμως ότι δεν έχω βρεί ποτέ κάτι λάθος (κατ εμένα) σε ότι έχει πει ο Λεωνίδας.
 
Πες τα ρε LEO γιατί εδώ έχουμε γίνει όλοι υδημονες και τα ξέρουμε ολλα
Ειδήμων στην σκόπευση και σκοποβολή δεν είμαι φίλε.
Ούτε τα ξέρω όλα.
Και σε αυτά όμως που γνωρίζω είμαι έτοιμος να αναθεωρήσω αν παρουσιαστούν στοιχεία, πειράματα ή μια συγκροτημένη λογική σκέψη.
 
για το θέμα του "κοιτάγματος" θα πω μία προσωπική εμπειρία με τον @leo ( νομίζω ότι το έχω ξαναπεί πιό παλιά )

στις αρχές του ταξιδιού μου στον κόσμο της σκοποβολής , σε ένα από τα πρώτα μαθήματα , είναι ένα πιατάκι από δεξιά λίγο πιό ψηλά και έρχεται με ταχύτητα skeetόπιατου με καθοδική πορεία , περνάει όλο το γήπεδο σε απόσταση περίπου 15-20 μ. και σκάει στην άκρη του γηπέδου.

αφού έχω σπάσει τα τέτοια μου και δεν μπορώ να το σπάσω , λέω στον δάσκαλο .
- Λεώ είναι πολύ γρήγορο , δεν το προλαβαίνω
- δλδ ( μου λέει ) δεν έχεις χρόνο ?
- ναι ρε συ δεν έχω χρόνο.

και λέει την ατάκα της δεκαετίας
- όταν λοιπόν δεν έχεις χρόνο - φτιάξε χρόνο .
μένω λίγο παγωτό , τον κοιτάω και σκέφτομαι , τι λέει ρε ο παλαβός , πάει αυτός το έχασε.

Μην τα πολυλογώ , αφού μου έκανε μία ανάλυση τι να κάνω , και όταν τελικά το έκανα ............
ω του θαύματος..............
μου φαινόταν ότι το πιατάκι εκινείτο σε slow motion .
και το μυστικό ήταν πως να κοιτάξω το πιάτο .

Έχει πολλά έργα το θέμα σκοποβολή , τόσα που ούτε χωράει ο νους ενός άσχετου σαν και εμάς. Και εκείνο που έχω καταλάβει είναι ότι όταν υπάρχει μία πετυχημένη βολή , συνήθως από τα έργα που έχουν συντελεσθεί μεταξύ μυαλού - υποσυνειδήτου - ασυνειδήτου - ματιού - όπλου - κορμιού ελάχιστα έχουμε αντιληφθεί.
μυστικό
Ποιο ειναι το μυστικο στο κοιταγμα του στοχου, πουλιου, θηραματος;
 
To δύσκολο είναι να μάθουμε να περιλαμβάνουμε την κάννη στο κοίταγμα του στόχου και πιστέψτε με, το 99% τουλάχιστον των κυνηγών και σκοπευτών δεν το κατέχουν.
Θα ανοίξω μια παρενθεση κ θα πω ότι έχουν γράφτει κ θα εξακολουθουν να γράφονται πολλά αρθρα για τις σωστες τεχνικές σκοπευσης, αυτο ειναι πολυ καλο για να παρει μια γευση ο κυνηγός η σκοπευτής...
Το να προσπαθησει όμως να τα κάνει "κατά γραμμα" κ στην πραξη νομίζω πως είναι παρα πολυ δυσκολο......

Από την άλλη μεριά ομως βλέπουμε ότι αυτό δεν είναι κ ο κανόνας....

Θεωρώ πως ο οποιοδήποτε κυνηγός δεν έχει κάνει μαθηματα με κάποιο δάσκαλο σκοποβολής έχει εφαρμόσει κάποια σκοπευτικη τεχνική(..μπορεί να μην είναι καν τεχνική..)και την χρησιμοποιεί στο κυνήγι....

Πιστευω ολοι μας έχουμε δει η ακουσει για πολυ καλους κυνηγούς,που κ το μάτι τους κλείνουν κ την κίνηση του όπλου σταματανε κ εν παση περιπτωση αυτά που κάνουν δεν συνάδουν με κάποια σωστή σκοπευτικη τεχνική..
Και να μην μιλησουμε βέβαια για την σωστή επωμιση,και σε τι στάση βρίσκονται τα πόδια κατά τον πυροβολισμο......

Θέλω να πω δηλαδή ότι κάθε κυνηγος(που δεν έχει πατήσει σκοπευτήριο κλπ) σκοπευει "ακούγοντας" τον εγκέφαλο του....
Διότι η σκοπευση είναι κάτι που διαρκεί ελάχιστο.... Και οποιος προσπαθει να αυξήσει τον χρόνο για να "σιγουρέψει" ένα θήραμα το πιθανοτερο είναι να το χάσει..

Επίσης πιστευω πως είναι τρομερα δυσκολο ότι κάνει ο ένας κυνηγος-σκοπευτης να το κάνει κ αλλος..
Δλδ να έχουν δυο ίδιους εγκεφάλους "καρμπόν που θα τους βάζουν να εκτελούν τις ίδιες κινησεις........

Κλείνοντας την παρενθεση πιστευω οτι αν παρετε μερικους καλους κυνηγους που είναι αυτοδίδακτοι κ τους δείτε από κοντά πως επωμίζουν,τι κινήσεις κάνουν κλπ είμαι σίγουρος ότι θα δείτε " Πράγματα και θαυματα".. ανεξάρτητος του "κυνηγετικού" αποτελέσματος που κάλλιστα μπορεί να είναι αρκετά καλό......

Η ερώτηση μου είναι, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει όταν δεν περιλαμβάνουμε στην σκοπευση κ την κάννη του όπλου μας?
(Και ποσοστό που δώσατε είναι απίστευτα μεγάλο...)
Εγώ πχ στην περιπτωση την δική μου,
Μου εδινε ΠΑΝΤΑ την ψευδαίσθηση ότι δεν βάζω προσκοπευση κ ότι κάθε φορά η κάννη βρίσκεται πανω στο πουλι...
 
μυστικό
Ποιο ειναι το μυστικο στο κοιταγμα του στοχου, πουλιου, θηραματος;
Να εστιάσουν τα μάτια το στόχο διατηρώντας την επίγνωση της κάννης.

Αυτό σε έναν ευδιάκριτο στόχο με φόντο τον ουρανό σε μία ηλιόλουστη ημέρα είναι εύκολο να επιτευχθεί. Όταν όμως το χρώμα και το μέγεθος του στόχου ή το φόντο στο οποίο κινείται τον κάνουν πιο δυσδιάκριτο, τότε το σκληρότερο και πιο επίμονο κοίταγμα που απαιτείται για να εστιαστεί καθαρά μπορεί να στερήσει από τα μάτια την επίγνωση της κάννης με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε πού ρίχνουμε.

Η λύση, όσο κι αν φαίνεται παράδοξη, είναι όσο λιγότερο ευκρινώς φαίνεται ο στόχος, να πάμε κόντρα στο ένστικτο που προστάζει να τον κοιτάξουμε πιο έντονα και αντιθέτως να τον κοιτάξουμε πιο ήπια.
 
Να εστιάσουν τα μάτια το στόχο διατηρώντας την επίγνωση της κάννης.

Αυτό σε έναν ευδιάκριτο στόχο με φόντο τον ουρανό σε μία ηλιόλουστη ημέρα είναι εύκολο να επιτευχθεί. Όταν όμως το χρώμα και το μέγεθος του στόχου ή το φόντο στο οποίο κινείται τον κάνουν πιο δυσδιάκριτο, τότε το σκληρότερο και πιο επίμονο κοίταγμα που απαιτείται για να εστιαστεί καθαρά μπορεί να στερήσει από τα μάτια την επίγνωση της κάννης με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε πού ρίχνουμε.

Η λύση, όσο κι αν φαίνεται παράδοξη, είναι όσο λιγότερο ευκρινώς φαίνεται ο στόχος, να πάμε κόντρα στο ένστικτο που προστάζει να τον κοιτάξουμε πιο έντονα και αντιθέτως να τον κοιτάξουμε πιο ήπια.
Οκ ευχαριστώ και κατι ακομα , η στοχευση του στοχου γινεται αμεσως μολις εχουμε οπτικη επαφη ή αφήνουμε λιγο χρονο και μετα στοχεύουμε και ριχνουμε σχεδον ταυτόχρονα, αυτο που λεμε μπηχτη τουφεκια ;
Απο την εμπειρία καθαρα απο το κυνηγι πιστεύω οτι αφήνοντας λιγο χρονο νιωθω οτι η φαση εξελίσσεται πιο αργα
 
καλησπέρα Τάσο
δύσκολο είναι και γίνεται ακόμα δυσκολότερο αν μείνεις μόνο στην θεωρία και δεν πας σε σκοπευτήριο πάντα με έναν δάσκαλο και να δοκιμάσεις όλα τα παραπάνω τεχνικές-αποστάσεις το κόστος είναι μικρο και το κέρδος μεγάλο

Το σωστό και το λάθος είναι σχετικό τι εννοώ με αυτό πάντα κάποιος σκοπευτής έχει πάντα διαφορετική πχ οπτική εικόνα από έναν άλλο
δηλαδή ο ένας λέει ότι είναι πχ 1 μτ μπροστά και ο άλλος 1,5μτ και αυτό δεν Αλλάζει γιατί ο καθένας βλέπει και αντιλαμβάνεται διαφορετικά
δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι σωστός και ο άλλος λάθος όποτε μην ρωτάμε τον άλλο πόσο έβαλες μπροστά....

Τώρα σχετικά με το κλειστό μάτι η την μέτρια επωμιση δεν σημαίνει ότι δεν θα πετυχαίνει το στόχο άλλα Πότε δεν θα μπορέσει να ανεβεί από ένα σημείο και πάνω Πότε, δηλαδή πάντα μέτρια. οπότε ο καθένας μας αποφασίζει τι θέλει και πράττει αναλόγως.
Βεβαιως κ έχει μεγαλο κέρδος το σκοπευτήριο, δεν υπαρχει αμφιβολία για αυτό..
Όμως είναι κάτι που δεν υπάρχει σε κάθε περιοχη κ ουτε είναι κάτι που αρέσει σε ολους...

Από εκεί κ περα όπως λες ο καθένας κινείται και πραττει ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει..
Άλλες απαιτήσεις μπορει να έχει ένας κυνηγός, άλλες ένας "απλός" σκοπευτής που παει να σπάσει μερικά πιατα, και άλλες ένας σκοπευτής που φαίνεται να περνει "γρηγορα τα γράμματα", και θέλει να κατέβει σε αγώνες,πρωταθληματα κλπ κ έχει βάλει σκοπό να δουλέψει πολυ σκληρά για να το καταφέρει...
Εκει είναι η κ μόνη περιπτωση που η κάθε χαμένη τουφέκια μπορει να κοστίσει πολυ ακριβα..........
 
Last edited:
Οκ ευχαριστώ και κατι ακομα , η στοχευση του στοχου γινεται αμεσως μολις εχουμε οπτικη επαφη ή αφήνουμε λιγο χρονο και μετα στοχεύουμε και ριχνουμε σχεδον ταυτόχρονα, αυτο που λεμε μπηχτη τουφεκια ;
Απο την εμπειρία καθαρα απο το κυνηγι πιστεύω οτι αφήνοντας λιγο χρονο νιωθω οτι η φαση εξελίσσεται πιο αργα
Σκοπεύεις ενστικτωδώς να υποθέσω;
 
Να εστιάσουν τα μάτια το στόχο διατηρώντας την επίγνωση της κάννης.

Αυτό σε έναν ευδιάκριτο στόχο με φόντο τον ουρανό σε μία ηλιόλουστη ημέρα είναι εύκολο να επιτευχθεί. Όταν όμως το χρώμα και το μέγεθος του στόχου ή το φόντο στο οποίο κινείται τον κάνουν πιο δυσδιάκριτο, τότε το σκληρότερο και πιο επίμονο κοίταγμα που απαιτείται για να εστιαστεί καθαρά μπορεί να στερήσει από τα μάτια την επίγνωση της κάννης με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε πού ρίχνουμε.

Η λύση, όσο κι αν φαίνεται παράδοξη, είναι όσο λιγότερο ευκρινώς φαίνεται ο στόχος, να πάμε κόντρα στο ένστικτο που προστάζει να τον κοιτάξουμε πιο έντονα και αντιθέτως να τον κοιτάξουμε πιο ήπια.
Focus small λέει ο Χάνκοκ, focus small λέει ο Ντιντζγουιντ , τι σημαίνει αυτό κοουτς ;;;;;;;;;;
 
Focus small λέει ο Χάνκοκ, focus small λέει ο Ντιντζγουιντ , τι σημαίνει αυτό κοουτς ;;;;;;;;;;
Τι να πουν βρε Δημήτρη, όταν οι πιο πολλοί κοιτούν το στόχαστρο; Αν δεν δώσεις στον μαθητευόμενο κάτι πολύ συγκεκριμένο να ζουμαρει, πάλι το στόχαστρο θα κοιτάει.
 
Τι να πουν βρε Δημήτρη, όταν οι πιο πολλοί κοιτούν το στόχαστρο; Αν δεν δώσεις στον μαθητευόμενο κάτι πολύ συγκεκριμένο να ζουμαρει, πάλι το στόχαστρο θα κοιτάει.
Μάρεσει που είχα αγοράσει κ hiviz ο έρμος‼️
 
Καλά το υπέθεσα. Ο λόγος που σε εξυπηρετεί να καθυστερείς κάπως την επώμιση είναι ότι τα μάτια σου προλαβαίνουν να διαχειριστούν την θέση της κάννης καλύτερα (έστω και ακούσια) και να επωμιστεί έτσι κοντύτερα στο θήραμα το όπλο. Για τον ίδιο λόγο που όσοι επωμίζουν γρήγορα, έχουν κακές πρώτες αλλά καλύτερες δεύτερες τουφεκιές.
 
Back
Top