Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Μαλλον ετσι θα ειναι..γιατι κ εμενα μου εχει κανει ολα τα χρονια μεγαλη εντυπωση..μπορει να νομιζω οτι δεν βαζω προσκοπευση αλλα οντως το οπλο να φευγει μπροστα λογω βιασυνης ενω εγω νομιζω οτι παταω πανω στον στοχο..μια καμερα ειναι το πιο σωστο,το εχω σκεφτει..
Η αλλιως να με δει καποιος εμπειρος που παει σκοπευτηριο την ωρα που ριχνω..
Και εγώ κάτι παρόμοιο ειδικά στον βάλτο τα κιρκιρια ( τεαλ) ειναι κ γρηγορότερα( έτσι πιστεύω επειδη περνανε σαν f16 απο μπροστα μου :D) τις περνω πιο εύκολα απο τα μεγάλα παπια πρασινοκεφαλι κτλ. Μηπως κάνω παραπάνω προσκοπευση κ τα σκάγια περνανε απο μπροστά. Αυτο το θεμα μου κάνει πολύ εντυπωση
;;;
 
Στο σκητ ομως Λεο μαθαινεις την κεντρικη ιδεα της σκοπευσης σε ιπταμενο στοχο , την πληρη αγνοηση κανης ριγας κ στοχαστρου κ την πληρη εστιαση στον στοχο , το ειδα εστιασα , κουμπωσα , πατησα , εσβησα την κινηση , οσο αφορα το τριαθλο , ο νικητης ειναι σκοπευτικο φαινομενο , ο δευτερος νικητης αν θυμασαι ηταν σκηταδορος παγκοσμιου επιπεδου αλλα με μηδενικη πειρα σε σπορτιγκ
Θες να μου πεις ότι τα 123-124/125 γίνονται με αγνόηση κάννης; Ούτε καν στο τραπ φίλε...
 
Κάτι με τρώει να ξαναπιάσουμε το θέμα με την "αγνόηση κάννης". .my man.
Να το πιασουμε κ βέβαια.. Γιατί ισχυει όντως αυτό που λες....
Θα προσπαθησω να το εξηγήσω αλλιώς..

Ας πουμε οτι καθόμαστε στο καρτέρι κ περναει μια τσίχλα τραβερσατη κ μου λες να την!
Σου λέω δεν την βλέπω που ειναι?
Η κίνηση που θα κάνεις είναι να τεντωσεις γρήγορα το χέρι κ θα προσπαθήσεις να βάλεις τον "δείκτη" του χεριου σου πάνω της! Χωρίς να τις βάλεις κάποια "προσκοπευση" για να μου την δείξεις!

Το ίδιο κάνω κ εγώ οταν σηκώνω το όπλο να ρίξω σε ένα θηραμα.....

Όταν ξεκινησα να κυνηγάω(δεν μου έδειξε κανεις τίποτα) στα καθιστά πάντα έκλεινα το μάτι.. Και στο φτερό πάντοτε διοφθαλμα κ με αυτό τον τρόπο...
Έτσι μου "βγηκε" από την αρχή.........


Τώρα,Το που ακριβώς βρίσκεται η κάννη είναι κάτι που δεν το ξερω.. Κ από ότι φαίνεται προσκοπευση μπενει κ δεν το καταλαβαίνω.. Όλα γίνονται παρά πολυ γρήγορα χωρίς να το σκεφτώ.......
 
Να το πιασουμε κ βέβαια.. Γιατί ισχυει όντως αυτό που λες....
Θα προσπαθησω να το εξηγήσω αλλιώς..

Ας πουμε οτι καθόμαστε στο καρτέρι κ περναει μια τσίχλα τραβερσατη κ μου λες να την!
Σου λέω δεν την βλέπω που ειναι?
Η κίνηση που θα κάνεις είναι να τεντωσεις γρήγορα το χέρι κ θα προσπαθήσεις να βάλεις τον "δείκτη" του χεριου σου πάνω της! Χωρίς να τις βάλεις κάποια "προσκοπευση" για να μου την δείξεις!

Το ίδιο κάνω κ εγώ οταν σηκώνω το όπλο να ρίξω σε ένα θηραμα.....

Όταν ξεκινησα να κυνηγάω(δεν μου έδειξε κανεις τίποτα) στα καθιστά πάντα έκλεινα το μάτι.. Και στο φτερό πάντοτε διοφθαλμα κ με αυτό τον τρόπο...
Έτσι μου "βγηκε" από την αρχή.........


Τώρα,Το που ακριβώς βρίσκεται η κάννη είναι κάτι που δεν το ξερω.. Κ από ότι φαίνεται προσκοπευση μπενει κ δεν το καταλαβαίνω.. Όλα γίνονται παρά πολυ γρήγορα χωρίς να το σκεφτώ.......
Η κατάδειξη του στόχου με την κάννη είναι θεμελιώδες μέρος της σωστής επώμισης. Η διαφορά είναι ότι το χέρι μας είναι μέρος της ανατομίας μας και μέσω της κιναισθησίας (η αίσθηση και έλεγχος των άκρων μας χωρίς να τα κοιτάμε) μπορούμε να το κατευθύνουμε χωρίς να το βλέπουμε. Το όπλο, όσο τέλειο και να είναι πάνω μας και όση εξοικείωση και να αισθανόμαστε μαζί του, δεν αποτελεί μέρος της ανατομίας μας και πρέπει οπτικά να γνωρίζουμε την θέση του για να το κατευθύνουμε.

Θα επανέλθω με μακροσκελές ποστ (σεντόνι) μόλις έχω τον χρόνο, το οποίο θα βάλει κάποια πράγματα στην θέση τους και θα γεννήσει θέματα για συζήτηση.
 
Η κατάδειξη του στόχου με την κάννη είναι θεμελιώδες μέρος της σωστής επώμισης. Η διαφορά είναι ότι το χέρι μας είναι μέρος της ανατομίας μας και μέσω της κιναισθησίας (η αίσθηση και έλεγχος των άκρων μας χωρίς να τα κοιτάμε) μπορούμε να το κατευθύνουμε χωρίς να το βλέπουμε. Το όπλο, όσο τέλειο και να είναι πάνω μας και όση εξοικείωση και να αισθανόμαστε μαζί του, δεν αποτελεί μέρος της ανατομίας μας και πρέπει οπτικά να γνωρίζουμε την θέση του για να το κατευθύνουμε.

Θα επανέλθω με μακροσκελές ποστ (σεντόνι) μόλις έχω τον χρόνο, το οποίο θα βάλει κάποια πράγματα στην θέση τους και θα γεννήσει θέματα για συζήτηση.
Δεν ξέρω αν εγινα απολυτα κατανοητός αλλά πιστευω οτι καταλάβατε έστω κ στο περιπου τι εννοουσα....
Ουτε πιστευω να είμαι κ ο μόνος............
Σίγουρα θα έχετε δει η ακουσει το ίδιο πραγμα(εστω κ αν στην πραξη φάνηκε κάτι διαφορετικό) .....
Τσιχλα περπατητο+τσιχλα καρτέρι="μπηχτες" τουφέκιες για εμενα...
Δεν αλλάζει τίποτα........

ΥΓ Επίσης οταν άνοιξα αυτο το θέμα γνωριζα εξ αρχής το "κράξιμο" που θα φαω από καποιους που κατεχουν τα των σκοπευτικων τεχνικών, αντί να μου πουν την γνώμη τους.........
Πάντα ημουν ειλικρινής...


Εξάλλου όπως ξέρετε έχουν πέσει πολλααα θηράματα έστω κ "κατά τυχη" κ ο κυνηγός γυρισε κ είπε στους άλλους:
Μα το σκοπευσα σωστά κ για αυτό έπεσε!!!!

Περιμένω το επόμενο μακροσκελές ποστ, πιστευω να έχει κάποιο ενδιαφέρον κ για εμενα που κάνω...του κεφαλιου μου.....
 
Last edited:
Κάτι με τρώει να ξαναπιάσουμε το θέμα με την "αγνόηση κάννης". .my man.
Μην παιζεις με τις λέξεις κοουτς, το μυαλό παντα ξέρει που είναι η κανη, τα μάτια όμως έχουν λοκαρει στο στόχο, αυτό λέω τόσο καιρό κ εσυ φυσικά τα ξέρεις πολυ καλυτερα, με δυο λόγια στο περιθωριο οι κάνες σαν μαυρη σκιά, τα μάτια καρφί κέντρο στο πιατο πουλι
 
Μην παιζεις με τις λέξεις κοουτς, το μυαλό παντα ξέρει που είναι η κανη, τα μάτια όμως έχουν λοκαρει στο στόχο, αυτό λέω τόσο καιρό κ εσυ φυσικά τα ξέρεις πολυ καλυτερα, με δυο λόγια στο περιθωριο οι κάνες σαν μαυρη σκιά, τα μάτια καρφί κέντρο στο πιατο πουλι
Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ τόσο απλό φίλε... Όχι για όλους τουλάχιστον.
 
Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ τόσο απλό φίλε... Όχι για όλους τουλάχιστον.
Μου πηρε χρόνια να το τελειοποιησω, δεν ξέρω αν εγκρινεις αυτά που γράφω, εκπαιδευσα τα μάτια μου να μην κοιτάνε τις κάνες με δυο λογια
 
Μου πηρε χρόνια να το τελειοποιησω, δεν ξέρω αν εγκρινεις αυτά που γράφω, εκπαιδευσα τα μάτια μου να μην κοιτάνε τις κάνες με δυο λογια
Φυσικά και τα μάτια δεν πρέπει να κοιτάνε τις κάννες, αλλά πρέπει να τις βλέπουν ανεξαρτήτως συνθηκών.
 
Το λοιπόν, ας το πιάσουμε το θέμα από την αρχή. Το πρώτο που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι στην κυνηγετική σκόπευση, το μέγιστο της διαδικασίας που μπορούμε να ελέγξουμε είναι το 50%, το πού θα στείλουμε τα σκάγια μας δηλαδή. Το τι θα κάνει ο στόχος (το υπόλοιπο 50% δηλαδή) είναι πέρα από τον έλεγχό μας. Επομένως η (εγκεφαλική) προσοχή μας πρέπει να είναι αφοσιωμένη σε αυτά που μπορούμε να ελέγξουμε και είναι τα εξής τρία: Τι κάνει το σώμα μας, τι κάνει η κάννη μας και το τι κάνουν τα μάτια μας. Θα επανέλθω σε αυτά τα τρία στη συνέχεια.

Όσον αφορά τη μελέτη του στόχου και τα δεδομένα που προκύπτουν από αυτόν, υπάρχει μία διαφοροποίηση ανάμεσα στο κυνήγι και το σκοπευτήριο. Στο κυνήγι παρατηρούμε το στόχο και ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ χονδρικά τι θα κάνει και στο σκοπευτήριο παρατηρούμε το στόχο και ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ τι κάνει. Επομένως στο κυνήγι δικαιολογείται μία επιπλέον προσοχή στο στόχο, η οποία μας προμηθεύει με δεδομένα αληθινού χρόνου, κάτι που εν μέρει ισχύει και στο σκοπευτήριο, σε περίπτωση που ο άνεμος πχ επηρεάζει την πορεία του δίσκου. Στο σκοπευτήριο λοιπόν δεν υπάρχει δικαιολογία να θεωρείται ο δίσκος ως μεταβλητή παράμετρος, αφού πάνω κάτω γνωρίζουμε ακριβώς τι πρόκειται να κάνει, με ποια ταχύτητα, ποια πορεία και σε ποιο σημείο σκοπεύουμε να τον σπάσουμε. Στο κυνήγι, επειδή ο στόχος έχει δική του βούληση, τα προγνωστικά για την πορεία του βασίζονται σε ρευστά δεδομένα και επομένως δικαιολογούν ένα μεγαλύτερο μέρος της προσοχής μας να είναι στραμμένο στο στόχο, άρα εν μέρει ενθαρρύνουν και τη χρήση ενστικτωδών μεθόδων σκόπευσης.

Το τι κάνουμε όμως, σε σχέση με το τι θα ήταν ιδανικό να κάνουμε έχει συνήθως διαφορά και εδώ είναι η στιγμή να αναφέρω τα τρία πράγματα που μπορούμε και οφείλουμε να ελέγχουμε.

1. Το σώμα μας. Οφείλουμε να ελέγχουμε την ισορροπία μας, τον τρόπο που κινούμαστε, τα σημεία επαφής με το όπλο (χέρια, ώμος, μάγουλο), την θέση του κεφαλιού, τον προσανατολισμό του ώμου, τη μυϊκή ένταση κλπ.

2. Την κάννη μας. Το σημείο συνάντησης της κάννης με το στόχο, την τεχνική σκόπευσης, τον βαθμό επιτάχυνσης και την προσκόπευση.

3. Τα μάτια μας. Το εύρος εστίασης, το βάθος εστίασης και την έντασή της εστίασης. Τα μάτια στην κυνηγετική σκόπευση έχουν μία ουσιαστικά δουλειά, να εστιάσουν το στόχο, σε αντίθεση με το όπλο που έχει διαφορετικά πράγματα να κάνει, ανάλογα την τεχνική που επιλέγεται. Ένα από τα προβλήματα που προκύπτουν είναι η σύγχυση των ματιών να διαφοροποιήσουν το ρόλο τους σχετικά με τα καθήκοντα του όπλου (εστίαση στο στόχαστρο ή στην προσκόπευση). Το πραγματικά δύσκολο όμως είναι να διδάξουμε τα μάτια μας πώς πρέπει να κοιτάμε ώστε να εξασφαλίσουμε ότι κοιτώντας το στόχο, βλέπουμε την κάννη. Και γράφω πολύ συγκεκριμένα "βλέπουμε" και όχι "κοιτάμε", διότι συνήθως (όχι πάντα), πρέπει να κοιτάμε αποκλειστικά το στόχο. Υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις όπου απαιτείται η εστίαση στο στόχαστρο, αλλά δεν θα αγγίξω αυτό το κομμάτι διότι αφορά πολύ εξειδικευμένες καταστάσεις που αποτελούν κραυγαλέες εξαιρέσεις και δεν αξίζουν αναφοράς εδώ. Η επίτευξη λοιπόν απόλυτης επίγνωσης της κάννης χωρίς να την κοιτάμε, αποτελεί τεράστιο και εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί πλεονέκτημα, το οποίο δεν είναι καθόλου μα καθόλου απλό να καταφέρουμε και το οποίο εξαρτάται από την ορατότητα του στόχου, το φόντο στο οποίο κινείται, τις συνθήκες φωτισμού, το μέγεθος της προσκόπευσης και την ταχύτητα του όπλου.

Όταν κατανοήσουμε ότι το μόνο σημείο του οπτικού μας πεδίου που έχει ευκρίνεια είναι η κεντρική μας όραση που αποτελεί περίπου το 2% απ'οτι βλέπουμε και ότι η αντίληψη της όρασης από το ανθρώπινο μάτι είναι 16 καρέ το δευτερόλεπτο, τότε είμαστε έτοιμοι να καταλάβουμε την αξία των τεχνικών σκόπευση και να αποδεχτούμε την αναγκαιότητα τους. Αυτό είναι το "εύκολο" κομμάτι. Το δύσκολο είναι να μάθουμε να περιλαμβάνουμε την κάννη στο κοίταγμα του στόχου και πιστέψτε με, το 99% τουλάχιστον των κυνηγών και σκοπευτών δεν το κατέχουν.

Αυτά προς το παρόν και για οποιαδήποτε διευκρίνιση είμαι στην διάθεσή σας.
 
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις.
Όταν κάτι είναι μπροστά στα μάτια σου φυσικά και το βλέπεις.
Ακόμα και αν ηθελημένα προσπαθήσεις να το αγνοήσεις (εξαφανίσεις) εστιάζοντας αλλού, πάντα ξέρεις που βρίσκεται αυτό που προσπαθείς να αγνοήσεις.
 
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις.
Όταν κάτι είναι μπροστά στα μάτια σου φυσικά και το βλέπεις.
Ακόμα και αν ηθελημένα προσπαθήσεις να το αγνοήσεις (εξαφανίσεις) εστιάζοντας αλλού, πάντα ξέρεις που βρίσκεται αυτό που προσπαθείς να αγνοήσεις.
Δεν είμαι από αυτούς που τα απλά τα κάνουν δύσκολα για να πουλήσουν λύσεις συνάδελφε... Θα μπορούσαμε απλά να συνοψίσουμε τα παραπάνω στο "το κοίταγμα του στόχου (πρέπει να) περιλαμβάνει την κάννη" αλλά η πράξη περιέχει άπειρες επιπλοκές.
 
Back
Top