Τραβέρσες χωρίς προσκόπευση

Λοιπόν δε μπόρεσα να γράψω τη γνώμη μου νωρίτερα ... Ο Τάσος, θεωρώ ότι, σε γενικές γραμμές, εφαρμόζει τη μέθοδο Churchill (!!!!! ... δεν κάνω πλάκα) ... φυσικά χωρίς να το γνωρίζει, αφού δεν τον δίδαξε κανείς, και χωρίς να καταλαβαίνει τι ακριβώς κάνει. Και δεν είναι ο μόνος, πιστεύω πάρα πολλοί κυνηγοί έχουν την εντύπωση ότι τουφεκούν πάνω στο πουλί !!! (Μου το έχουν πει αρκετοί, και μάλιστα φοβεροί τσιχλοφονιάδες! ).
Απορώ που φάνηκε τόσο παράξενο ... Δεν έχει ακούσει κανείς για τη μέθοδο του Churchill ??? Του Robert Churchill, που ήταν γνωστός και για τα διάσημα 25ιντσα δίκαννα που κατασκεύαζε (με κάννες 25 ιντσών δηλ. 63,5 εκατοστών).
Βασισμένη σ'αυτήν τη μέθοδο είναι και η τεχνική που διδάσκουν στην Αμερική οι σχολές σκοποβολής Orvis Wingshooting Schools.
Βάζω δυο link που βρήκα πρόχειρα, που δίνουν μια ιδέα, γιατί δεν μπορώ να γράφω λεπτομέρειες .... Οι επικριτές του Churchill υποστήριζαν ότι η μέθοδος αυτή δουλεύει μόνο σε πολύ κοντινούς στόχους, μέχρι περίπου 25 γυάρδες. Πιστεύω (έχω διαπιστώσει προσωπικά) ότι δουλεύει μια χαρά και σε αρκετά πιο μακρινούς, ίσως όχι τόσο σε κάθετες τραβέρσες, αλλά σίγουρα σε λοξά εξερχόμενα ή εισερχόμενα.
WHAT IS THE CHURCHILL METHOD OF WINGSHOOTING?
"... In Churchill’s style, there is no question of trying to compute muzzle movement, forward allowance, or any other complicated matters. All he asks the shooter to do is look at the bird and by correct gun mounting, shoot naturally. Without constraint or effort, you are making contact with and shooting at the bird, but subconsciously over throwing (swinging on) a little and so giving compensation for flight time. In that way, you are successfully completing what in any other terms would be a complicated mathematical problem ..."
The Churchill Method can dramatically improve your shotgun results
Δουλεύει δουλεύει και σε μακρινές τουφεκιες και μιλάω εκπείρας!! Τώρα όσο αυτό που είπα για μετά τα 35μετρα που μου φεύγουν η τουφεκιές μπροστά το παθαίνω τον τελευταίο χρόνο, μετά από ένα τραυματισμό που είχα από διοφθαλμη σκόπευση πάμε στο ένα αλλά και το κυρίαρχο μάτι και πρέπει να κάνει την όλη δουλειά μόνο του!!
Εάν έχεις ακούσει κάτι σε κάποια συζήτηση? Η ξέρεις κάτι ευχαρίστως θα το άκουγα!!
 
Ο Τάσος, θεωρώ ότι, σε γενικές γραμμές, εφαρμόζει τη μέθοδο Churchill (!!!!! ... δεν κάνω πλάκα) ...
Oχι δεν κανεις πλακα..οπως ακριβως γινεται η βολη churchill στον πινακα για εξακριβωση μετρων μπηχτη κ αυθορμητη πανω στον στοχο..


. Και δεν είναι ο μόνος, πιστεύω πάρα πολλοί κυνηγοί έχουν την εντύπωση ότι τουφεκούν πάνω στο πουλί !!! (Μου το έχουν πει αρκετοί, και μάλιστα φοβεροί τσιχλοφονιάδες! )
.shake hands. .shake hands. .RESPECT..RESPECT.
Ημουν σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μονος..οταν καποιος ξεκιναει αυτοδιδακτος πιστευω ετσι θα του βγει να ριξει σε ενα θηραμα που πεταει..δεν νομιζω αμεσως κ απο μονος του να βρει τον σωστο τροπο...


Απορώ που φάνηκε τόσο παράξενο ... Δεν έχει ακούσει κανείς για τη μέθοδο του Churchill ???
Απο οτι φαινεται οχι...τωρα το εμαθαν και αυτο.................

Πιστεύω (έχω διαπιστώσει προσωπικά) ότι δουλεύει μια χαρά και σε αρκετά πιο μακρινούς
Ισχυει Στελιο...

Πραγματικα δεν γνωριζα πως υπαρχει αυτη η μεθοδος σαν σκοπευτικη τεχνικη!
 
Last edited:
Λοιπόν δε μπόρεσα να γράψω τη γνώμη μου νωρίτερα ... Ο Τάσος, θεωρώ ότι, σε γενικές γραμμές, εφαρμόζει τη μέθοδο Churchill (!!!!! ... δεν κάνω πλάκα) ... φυσικά χωρίς να το γνωρίζει, αφού δεν τον δίδαξε κανείς, και χωρίς να καταλαβαίνει τι ακριβώς κάνει. Και δεν είναι ο μόνος, πιστεύω πάρα πολλοί κυνηγοί έχουν την εντύπωση ότι τουφεκούν πάνω στο πουλί !!! (Μου το έχουν πει αρκετοί, και μάλιστα φοβεροί τσιχλοφονιάδες! ).
Απορώ που φάνηκε τόσο παράξενο ... Δεν έχει ακούσει κανείς για τη μέθοδο του Churchill ??? Του Robert Churchill, που ήταν γνωστός και για τα διάσημα 25ιντσα δίκαννα που κατασκεύαζε (με κάννες 25 ιντσών δηλ. 63,5 εκατοστών).
Βασισμένη σ'αυτήν τη μέθοδο είναι και η τεχνική που διδάσκουν στην Αμερική οι σχολές σκοποβολής Orvis Wingshooting Schools.
Βάζω δυο link που βρήκα πρόχειρα, που δίνουν μια ιδέα, γιατί δεν μπορώ να γράφω λεπτομέρειες .... Οι επικριτές του Churchill υποστήριζαν ότι η μέθοδος αυτή δουλεύει μόνο σε πολύ κοντινούς στόχους, μέχρι περίπου 25 γυάρδες. Πιστεύω (έχω διαπιστώσει προσωπικά) ότι δουλεύει μια χαρά και σε αρκετά πιο μακρινούς, ίσως όχι τόσο σε κάθετες τραβέρσες, αλλά σίγουρα σε λοξά εξερχόμενα ή εισερχόμενα.
WHAT IS THE CHURCHILL METHOD OF WINGSHOOTING?
"... In Churchill’s style, there is no question of trying to compute muzzle movement, forward allowance, or any other complicated matters. All he asks the shooter to do is look at the bird and by correct gun mounting, shoot naturally. Without constraint or effort, you are making contact with and shooting at the bird, but subconsciously over throwing (swinging on) a little and so giving compensation for flight time. In that way, you are successfully completing what in any other terms would be a complicated mathematical problem ..."
The Churchill Method can dramatically improve your shotgun results
Στέλιο η τεχνική Churchill κ με την οποία ρίχνει κ ο Digweed κ πάρα πολλοί τοπ σκοπεύτες , ειναινστην ουσία η τεχνική swing through, η σκούπα στα ελληνικά. Εστιαζω δυνατά σε σημείο του πουλιού, προσπερνάω επωμισμενος, πατάω κινούμενος, χωρίς να μετράω προσκοπευση γιατί κοιτάω τον στόχο, συνεχίσω την κίνηση, σβήνω. Ο φίλος δεν κάνει την τεχνική αυτή. Εστιάζει μεν όπως λέει τον στόχο , πηγαίνει την κάνη κάπου μπροστα κ πατάει ακίνητος σταματημενος. Αυτό λέγεται spot shooting
 
Ο φίλος δεν κάνει την τεχνική αυτή. Εστιάζει μεν όπως λέει τον στόχο , πηγαίνει την κάνη κάπου μπροστα κ πατάει ακίνητος σταματημενος.
το εχω γραψει αρκετες φορες.εστιαζω τον στοχο-επωμιζω κ παταω πανω στον στοχο.τωρα εαν η καννη φευγει μπροστα δεν το ξερω.εμενα μου δινεται η εντυπωση οτι οι καννη βρισκετε πανω στο πουλι.
Για αυτο λοιπον κ πιστευω οτι δεν βαζω προσκοπευση..
Ειδες τι ειπε ο Στελιος?
Υπαρχουν κυνηγοι που νομιζουν οτι τουφεκουν πανω στο πουλι(ενω κατι τετοιο προφανως ΔΕΝ συμβαινει..)
 
παταω πανω στον στοχο.
Γιατί επιμένετε όλοι να του λέτε ότι βάζει προσκοπευση; Ο άνθρωπος από το πρώτο μνα είναι ξεκάθαρος.
ΔΕΝ ΒΆΖΕΙ ΠΡΟΣΚΌ.
Γιατί σκέφτεστε πολύπλοκα;
Ειλικρινά το εννοώ, μην μου πείτε ότι ειρωνεύομαι.
 
Ο Τάσος όπως και όλοι μας σε ένα στόχο βάζει προσκόπευση!
Απλά εκείνη την ώρα δεν την αντιλαμβάνεται.
Πολλές φορές το παθαίνω και εγώ κυρίως σε θηράματα που τα ρίχνω ενστικτωδώς.
Όλα τα άλλα είναι απλά για να κάνουμε κουβέντα.
 
Γιατί επιμένετε όλοι να του λέτε ότι βάζει προσκοπευση; Ο άνθρωπος από το πρώτο μνα είναι ξεκάθαρος.
ΔΕΝ ΒΆΖΕΙ ΠΡΟΣΚΌ.
Γιατί σκέφτεστε πολύπλοκα;
Ειλικρινά το εννοώ, μην μου πείτε ότι ειρωνεύομαι.

Γιατί χωρίς προσκόπευση στα 30μ + (τουλάχιστον) θα έμενε συνέχεια πίσω και δεν θα σταύρωνε πουλί. Αρά κάνει κάτι άλλο.
 
χωρίς προσκόπευση ( έστω μικρή , έστω και αν δεν το καταλαβαίνεις γιατί το κάνεις ενστικτωδώς ) ούτε στα 10 μ . δεν παίρνεις πουλί.

εκτός και αν είσαι το φαινόμενο της φύσης και έχεις μηδενικές αντιδράσεις αντανακλαστικών.
 
Να τονισω κατι..
Φαινομενο δεν ειμαι..οτι κανω μπορουν να το κανουν κ οι αλλοι κ φυσικα κ πολυυ καλυτερα απο εμενα..
Σκοπος του θεματος που ανοιξα δεν ηταν για να πω πως βρηκα κατι μαγικο που ακυρωνει την προσκοπευση..ουτε οτι δεν πιστευω σε αυτην..προς θεου...
Τα ματια κοιτανε το θηραμα κ ειναι 100% σιγουρο..το θεμα λοιπον η το ερωτημα ειναι που "δειχνει" η καννη..που προφανως δεν πρεπει να βρισκετε πανω στο θηραμα..ασχετως αν αυτο αισθανομαι..προφανως βρισκεται καπου μπροστα..αλλιως δεν θα υπηρχαν επιτυχιες..
Αυτο κ τελος για να μην σας κουραζω γιατι σιγουρα θα (με) βαρεθηκατε..
Οποιος θελει κ εχει καταλαβει τον τροπο που λειτουργω ας το δοκιμασει τωρα στα τσιχλομπασιματα...αν κ ειναι δυσκολο να αλλαχτει η τεχνικη που κανει καποιος..
Θα ξαναγραψω εδω αν εχω κατι νεοτερο..καμερα κλπ..
Σκεφτειτε ομως ποσες φορες πηγατε να σιγουρεψετε ενα ευκολο θηραμα με μια ζυγισμενη φαινομενικα τουφεκια..η να ειπατε τωρα σε εκαψα κ αυτο να σας ειπε αντιο..κ αντιθετα σε μια δυσκολη κ αυθορμητη βιαστικη βολη να ειχατε επιτυχια κ μετα να απορουσατε πως εγινε...
Ισως κ οι δικες μου επιτυχιες να ωφειλονται σε αυτον τον αυθορμητισμο..δεν προσπαθω να σιγουρεψω το θηραμα..
 
Να τονισω κατι..
Φαινομενο δεν ειμαι..οτι κανω μπορουν να το κανουν κ οι αλλοι κ φυσικα κ πολυυ καλυτερα απο εμενα..
Σκοπος του θεματος που ανοιξα δεν ηταν για να πω πως βρηκα κατι μαγικο που ακυρωνει την προσκοπευση..ουτε οτι δεν πιστευω σε αυτην..προς θεου...
Τα ματια κοιτανε το θηραμα κ ειναι 100% σιγουρο..το θεμα λοιπον η το ερωτημα ειναι που "δειχνει" η καννη..που προφανως δεν πρεπει να βρισκετε πανω στο θηραμα..ασχετως αν αυτο αισθανομαι..προφανως βρισκεται καπου μπροστα..αλλιως δεν θα υπηρχαν επιτυχιες..
Αυτο κ τελος για να μην σας κουραζω γιατι σιγουρα θα (με) βαρεθηκατε..
Οποιος θελει κ εχει καταλαβει τον τροπο που λειτουργω ας το δοκιμασει τωρα στα τσιχλομπασιματα...αν κ ειναι δυσκολο να αλλαχτει η τεχνικη που κανει καποιος..
Θα ξαναγραψω εδω αν εχω κατι νεοτερο..καμερα κλπ..
Σκεφτειτε ομως ποσες φορες πηγατε να σιγουρεψετε ενα ευκολο θηραμα με μια ζυγισμενη φαινομενικα τουφεκια..η να ειπατε τωρα σε εκαψα κ αυτο να σας ειπε αντιο..κ αντιθετα σε μια δυσκολη κ αυθορμητη βιαστικη βολη να ειχατε επιτυχια κ μετα να απορουσατε πως εγινε...
Ισως κ οι δικες μου επιτυχιες να ωφειλονται σε αυτον τον αυθορμητισμο..δεν προσπαθω να σιγουρεψω το θηραμα..
Μία τελευταία ερώτηση από περιέργεια. Όταν πατάς την σκανδάλη είσαι ακίνητος;
 
Δεν με κουραζουν οι ερωτησεις..
Ναι Δημητρη ακινητος..τοσο εγω οσο κ το οπλο...
Δυστηχως εχω την ατυχια που δεν υπαρχει σκοπευτηριο εδω,καποιος θα μου ελυνε καθε απορια..ωστε να ξερω κ εγω που ακριβως βαδιζω..γιατι εχω επιτυχιες κ γιατι οταν αστοχω δεν εχω..
Παντα ειμαι ειλικρινης..δεν ειμαι μαγος,ουτε κ θεος..ενας "απλος" κ αυτοδιδακτος κυνηγος ειμαι κ τιποτα παραπανω οπως κ πολυ ομοιοι μου..
 
Δεν με κουραζουν οι ερωτησεις..
Ναι Δημητρη ακινητος..τοσο εγω οσο κ το οπλο...
Δυστηχως εχω την ατυχια που δεν υπαρχει σκοπευτηριο εδω,καποιος θα μου ελυνε καθε απορια..ωστε να ξερω κ εγω που ακριβως βαδιζω..γιατι εχω επιτυχιες κ γιατι οταν αστοχω δεν εχω..
Παντα ειμαι ειλικρινης..δεν ειμαι μαγος,ουτε κ θεος..ενας "απλος" κ αυτοδιδακτος κυνηγος ειμαι κ τιποτα παραπανω οπως κ πολυ ομοιοι μου..
Δεν κάνω ερωτήσεις για να κρίνω. Ρωτάω για να μάθω. Όταν λοιπόν ρίχνουμε ακίνητοι τελειώνουν όλες οι τεχνικές. Μένουμε πίσω. Αν το πουλί πέφτει μια η αιτία. Ρίξαμε πολύ πιο μπροστά από εκεί που είναι ειδικά σε τραβέρσες
 
Γιατί χωρίς προσκόπευση στα 30μ + (τουλάχιστον) θα έμενε συνέχεια πίσω και δεν θα σταύρωνε πουλί. Αρά κάνει κάτι άλλο.
Αν διαβάσεις την απάντησή μου πιο πίσω, θα καταλάβεις. Πάντα θα πέφτουν πουλιά. Το θέμα είναι κάθε πότε και σε τι απόσταση. Επιμένω ότι εκεί χάνετε την ουσία. Επίσης μην ξεχνάς ότι το 70% απο εμάς αν δει που πραγματικά είναι τα 40 μέτρα, θα τρομάξει....!
 
Τα 60 να δεις. Μου στέλνουν καθημερινά μνμ και με ρωτάνε, τι τσοκ να πάρω για τα 50++++.....και σκέφτομαι όταν κάναμε δοκιμές στα 60 μέτρα που στηρίχτηκα στο πεύκο γιατί ο πίνακας ήταν όσο η ακίδα της κάννης.
 
Τα 60 να δεις. Μου στέλνουν καθημερινά μνμ και με ρωτάνε, τι τσοκ να πάρω για τα 50++++.....και σκέφτομαι όταν κάναμε δοκιμές στα 60 μέτρα που στηρίχτηκα στο πεύκο γιατί ο πίνακας ήταν όσο η ακίδα της κάννης.
μηπως πίνεις πολλους καφεδες και τρεμει το χέρι σου?? .yelling.
ειναι πολλα τα ατιμα τα μετρα εμμμ....δεν ειναι ....
Βάλτον τωρα να κουνιέται κιολας να δεις ποσοι θα βαλουν σκαγια πανω στον πινακα σε αυτά τα μέτρα...πόσο μαλλον σε μεμονομένη φασα ή παπι :)
 
Δυστυχώς λίγοι έχουν την ικανότητα να προσδιορίσουν τις αποστάσεις!
Λέει ο άλλος πήρα το τάδε θήραμα στα 60 μέτρα ψηλά και είναι αυτό που λέει ο Γιώργος(Lusso) πιο πάνω με τον πίνακα.
Αν δεις που είναι τα 60 μέτρα θα σαλτάρεις!
 
ναι αλλά τα 60 δεν είναι τίποτα μπροστά στα 80 που έχουμε κάποιους καψοχέρηδες και ρίχνουν .sarcastic.

όταν προχθές μετρήσα με το αποστασιόμετρο 82 μέτρα στο Σχιστό την μηχανή στο δεξί γήπεδο που ρίχνει το εισερχόμενο ρώτησα για μέτρα

μου είπαν απο 55 εως 65 ξεγελάνε τα άτιμα τα μέτρα κάποιες φορές πολύ προς τα πάνω και κάποιες αρκετά κάτω
 
Δυστυχώς λίγοι έχουν την ικανότητα να προσδιορίσουν τις αποστάσεις!
Λέει ο άλλος πήρα το τάδε θήραμα στα 60 μέτρα ψηλά και είναι αυτό που λέει ο Γιώργος(Lusso) πιο πάνω με τον πίνακα.
Αν δεις που είναι τα 60 μέτρα θα σαλτάρεις!
αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας .sarcastic. [αυτο το λεμε πολυ καιρο τωρα γιωργο!.my man.]
 
Back
Top