Το πρώτο μου όπλο

Κυριάκο το 1998 στη Χίο ο πατέρας μου αγόρασε το πρώτο μου μονόκαννο Investarm cal32, αμέσως μετά αγόρασε και ένα 20αρακι ίδιο. Σιγά σιγά απ' τα 9 μου πρωτοτουφέκισα με το 32αρακι σε στόχους, το καλοκαίρι για να πάω 6η δημοτικού πέτυχα το πρώτο μου μικρόπουλο. Το 32αρακι έχω να το ρίξω γύρω στα 7-8 χρόνια. Το 20αρακι το είχα αφήσει τελείως κι αυτό 4-5 χρόνια, το πήρα 2-3 φορές φέτος το Σεπτέμβρη και θυμήθηκα τα παλιά ;) ;) ;)
Γεια σου ρε Βασιλη!
Ωραιες εποχες τα παιδικα μας χρονια!!!
Σας λεω να κανονίσουμε καμια πουλα με τα μικρα διαμετρηματα!!!
 
Boito Reuna cal 28 εξωσφυρο!
Το πρωτο μου οπλο εν ετη 1993 και ετων 15.
Δημοφιλεστατο μικρο διαμετρημα στην Χιο μαζι με τα 32ρια για να ξεκινησει καποιος την μαγικη ενασχοληση με το κυνηγι!
Ακομα θυμαμαι τις απιστευτες τουφεκιες του και την ευκολια του να κατεβαζει απο ψηλα τα πουλια.
Βοηθος και φουλ καννη του.

Boito-Reuna.jpg
Εχω και εγω ενα ιδιο 32αρι
 
Ας γράψω και εγώ για το πρώτο όπλο, πρώτες τουφεκιές έριξα με το πλάγιο του παππού μου σε ηλικία περίπου 10-12 χρονών, ένα Luciano rota Με κάννες 76,5 και απλές θαλαμες, αλλά επειδή ήμουν τότε κοκαλιαρικο παιδάκι και μου κλώτσησε το είχα πάρει από φόβο, και έτσι τον ίδιο χρόνο, κοντά στα χριστούγεννα που είναι και τα γενέθλια μου μου μου εμφανίζει ένα μονοκανο boito cal 36 (το οποίο το έχω ακόμα και λειτουργεί τέλεια), και ένα κιβώτιο φυσίγγια Club, δεν θα ξεχάσω την χαρά που είχα πάρει εκείνη την μέρα, με το που έγινα 18 αγόρασα με δικά μου λεφτά ένα πλαγιοκανο 12αρι κοκορατο ιταλικό με κάννες 76cm και και σταθερά τσοκ φουλ και χχχφουλ (που ήταν και το επίσημο όπλο μου για 10 χρόνια)
 
Το πρώτο μου όπλο με το οποίο ξεκίνησα ήταν μια baikal mp153 ξύλινη θεόβαρια η οποία μου έκοβε τα χέρια μετά από 10 λεπτά κουβάλημα... Μετά ένα s.p Fausti Stefano 1* 3* σταθερό δισκάνδαλο μετά μια Franchi 612 VSL και όταν την έβγαλα off μετά μια 391 Teknys Optima που μετά από ελάχιστο χρόνο συμβίωσης κατέληξα στην Raffaello Special... Έπειτα ακολούθησε μια Franchi Affinity η οποία μετά 1,5 χρόνο έφυγε και την θέση της πήρε μια Μ2 την οποία βλέπω να γερνάμε μαζί!
 
Το πρωτο οπλο που επιασα στα χερια μου, ηταν του συγχωρεμενου του πατερα μου, μια REMINGTON 870 χωρις ριγα, 67 cm κανη, βελτιωμενος κυλινδρος. Ημουν στο δημοτικο θυμαμαι. Με αυτο ανδρωθηκα, με αυτο εμαθα να κυνηγω και το διατηρω σε αριστη κατασταση 50 και πλεον χρονια.
 
Πρώτο όπλο που έπιασα στα χέρια μου σαν....κυνηγός...ήταν ένα flobert του θείου μου που το έφερνε μαζί να το δώσει στον ..τότε μικρό, καθώς εκείνος κυνηγούσε παρέα με τον πατέρα μου...μετά που μεγάλωσα στην εφηβεία έπαιρνα την Α302 του πατέρα μου....και το πρώτο που αγόρασα και άρχισα να κυνηγάω με το δικό μου όπλο...η Α304...ακόμα θυμάμαι την στιγμή που την αγόρασα από τον Καλκαντζάκο στα ΚΤΕΛ, και την χαρά μου.......
 
Το πρώτο μου όπλο με το οποίο ξεκίνησα ήταν μια baikal mp153 ξύλινη θεόβαρια η οποία μου έκοβε τα χέρια μετά από 10 λεπτά κουβάλημα... Μετά ένα s.p Fausti Stefano 1* 3* σταθερό δισκάνδαλο μετά μια Franchi 612 VSL και όταν την έβγαλα off μετά μια 391 Teknys Optima που μετά από ελάχιστο χρόνο συμβίωσης κατέληξα στην Raffaello Special... Έπειτα ακολούθησε μια Franchi Affinity η οποία μετά 1,5 χρόνο έφυγε και την θέση της πήρε μια Μ2 την οποία βλέπω να γερνάμε μαζί!
Στο τελος το σκορ εγραψε benelli να τη χαιρεσε φιλε
 
Το πρωτο οπλο που επιασα στα χερια μου, ηταν του συγχωρεμενου του πατερα μου, μια REMINGTON 870 χωρις ριγα, 67 cm κανη, βελτιωμενος κυλινδρος. Ημουν στο δημοτικο θυμαμαι. Με αυτο ανδρωθηκα, με αυτο εμαθα να κυνηγω και το διατηρω σε αριστη κατασταση 50 και πλεον χρονια.
Αυτα ειναι φιλε να το εχρεις για παντα
 
Το πρωτο μου όπλο ήταν ένα ποζε Antonio Zoli το οποίο αγόρασα από τον αδελφό ενός φίλου.
Απ όλα τα όπλα που είχα κάποτε είναι το μόνο που θα ήθελα να είχα και τώρα.
Μεγα λάθος που το έδωσα.
 
Το πρώτο μου όπλο με το οποίο ξεκίνησα ήταν μια baikal mp153 ξύλινη θεόβαρια η οποία μου έκοβε τα χέρια μετά από 10 λεπτά κουβάλημα... Μετά ένα s.p Fausti Stefano 1* 3* σταθερό δισκάνδαλο μετά μια Franchi 612 VSL και όταν την έβγαλα off μετά μια 391 Teknys Optima που μετά από ελάχιστο χρόνο συμβίωσης κατέληξα στην Raffaello Special... Έπειτα ακολούθησε μια Franchi Affinity η οποία μετά 1,5 χρόνο έφυγε και την θέση της πήρε μια Μ2 την οποία βλέπω να γερνάμε μαζί!
Βρε έδωσες την Ραφαέλα την σπέσιαλ την μουναρα και τώρα έχεις την μ2 την χοντρή της αδερφή? .yelling.
 
Εγω ξεκινησα με ενα αεροβολο Cometa για "σκοποβολη", μετα ενα flobert, μετα με το investarm του πατερα μου, μετα πηγα στην Auto-5 Magnum με σταθερο full, μετα αγορασα την montefeltro xl με την οποια κυνηγησα σχεδον 8 χρονια και τα τελευταια 6 χρονια εχω καταληξει στην Beretta A300 ('75)!!! Και ονειρο ειναι να τα αυξησω σιγα σιγα......
 
Εγω ξεκινησα με ενα αεροβολο Cometa για "σκοποβολη", μετα ενα flobert, μετα με το investarm του πατερα μου, μετα πηγα στην Auto-5 Magnum με σταθερο full, μετα αγορασα την montefeltro xl με την οποια κυνηγησα σχεδον 8 χρονια και τα τελευταια 6 χρονια εχω καταληξει στην Beretta A300 ('75)!!! Και ονειρο ειναι να τα αυξησω σιγα σιγα......
Σου ευχωμε και μια δικαννα με ολοκληρες φωτιες και αγγλε κοντακι
 
Το πρώτο όπλο που τουφέκια ήταν η beretta 302 με σταθερό full choke, του πεθερού μου, με αυτό γλυκάθηκα και μπήκα στο κυνήγι (2-3 ντουφεκιές έριξα). Το πρώτο δικό μου όπλο είναι η fabarm mode italia με 3 εξωτερικά τσοκ. Το έχω ακόμα ακόμα και μάλιστα σε άριστη κατάσταση σχεδόν 25 χρόνια!!! Και πάλι το 2019 fabarm l4s πήρα.
 
Το πρώτο όπλο που τουφέκια ήταν η beretta 302 με σταθερό full choke, του πεθερού μου, με αυτό γλυκάθηκα και μπήκα στο κυνήγι (2-3 ντουφεκιές έριξα). Το πρώτο δικό μου όπλο είναι η fabarm mode italia με 3 εξωτερικά τσοκ. Το έχω ακόμα ακόμα και μάλιστα σε άριστη κατάσταση σχεδόν 25 χρόνια!!! Και πάλι το 2019 fabarm l4s πήρα.
Εντυπωσεις απο την l4s?
Την "ζαχαρωνω" καιρο τωρα.
 
Back
Top