Το πρώτο μου όπλο

To πρωτο μου οπλο ηταν εμπροστογεμες Cal. 32 δικαννο του παππου μου. Το πρωτοκυνηγησα στα 12 παντα με συνοδεια του πατερα μου κυνηγωντας μικροπουλια. Το πρωτο αξιολογο θηραμα που πηρα ηταν κοτσυφι. Θυμαμαι γεμιζα με ακαπνη πυριτιδα, εφημεριδα για ταπα, και σκαγια νουμερο 10 μαλακα. Μετα απο 2 περιπου χρονια κυνηγουσα με το δικαννο του πατερα μου, ενα Verney Carron Pioneer μονος για μικρο χρονικο διαστημα κοντα στο σπιτι μου η στο κτημα μου για το φοβο των Ιουδαιων. Επειδη μεγαλωσα κοντα σε λιμνοθαλασσα ειχα απο μικρος μεγαλη αγαπη στα υδροβια και τα παρυδατια. Στα μπεκατσινια εξασκηθηκα στο φτερο και αυτα ηταν σε εκεινη την ηλικια τα πιο αγαπημενα μου θηραματα αν και ακομα και τωρα θεωρω οτι η τουφεκια τους ειναι αλλο πραμα. Το πρωτο δικο μου οπλο μολις εβγαλα την αδεια μια Remington 1100 που ακομα εχω και κυνηγαω περιστασιακα.
 
ενα Verney Carron Pioneer
Παυλο ειχες θεμα με το λάκτισμα?
Ένας φίλος μου αντάλλαξε μια 16αρα auto -5 και πήρε αυτό το δίκαννο με ανοιγμένα τσοκ 5-4 από 1-3 στον Ήφαιστο..
Εγώ που έριξα 4-5 τουφεκιες με 32γρ και να με πληρώνουν δεν ξαναριχνω..
Είναι και πολύ ελαφρύ όμως..
 
Εχω αλλαξει τρια οπλα μεχρι τωρα. Ενα ομως εχω να πω ...καθα φορα που επαιρνα ενα καινουργιο η αισθηση και η λαχταρα ηταν η ιδια με την πρωτη φορα....ε !!!.micle.
συγνώμη ρε Αργύρη
εγώ είχα τρέλα μέχρι να πάρω το καινούργιο και όταν το έπαιρνα μέχρι να το πάω σπίτι το είχα μετανιώσει και κοιτούσα το επόμενο .sarcastic.
ένα όπλο αγάπησα και το έχω ακόμα browning b425 με απλές θαλάμες και τσοκ το οποίο μεταβίβασα στον μικρό μου γιό
:)
 
συγνώμη ρε Αργύρη
εγώ είχα τρέλα μέχρι να πάρω το καινούργιο και όταν το έπαιρνα μέχρι να το πάω σπίτι το είχα μετανιώσει και κοιτούσα το επόμενο .sarcastic.
ένα όπλο αγάπησα και το έχω ακόμα browning b425 με απλές θαλάμες και τσοκ το οποίο μεταβίβασα στον μικρό μου γιό
:)
Η περιπτωση σου χρειαζεται ειδικο......hair..hit..sarcastic.
 
Παυλο ειχες θεμα με το λάκτισμα?
Ένας φίλος μου αντάλλαξε μια 16αρα auto -5 και πήρε αυτό το δίκαννο με ανοιγμένα τσοκ 5-4 από 1-3 στον Ήφαιστο..
Εγώ που έριξα 4-5 τουφεκιες με 32γρ και να με πληρώνουν δεν ξαναριχνω..
Είναι και πολύ ελαφρύ όμως..

Ναι Τασο, κλωτσουσε αρκετα, ηταν ομως τετοιο το παθος μου τοτε που δεν καταλαβαινα Χριστο.
Υπηρχαν βεβαια και οι κακιες συνηθειες της τοτε εποχης, πελμα δεν υπηρχε παρα μονο ενα μικρο κομματακι βακελιτης και για τσιχλες
συστηματικα δεν κατεβαινες ποτε τα 32 γρ με κυρια εκφραση τα 33 με 34 και λιγες φορες 35 με 36 γρ. Τα αγαπημενα του πατερα μου εκεινες τις εποχες τα ελληνικα Rottweil της Δορκας στα 34 γρ, τα GEVELOT διαφανη στα 33 γρ και τα ΑΡΤΕΜΙΣ στα 34 γρ. Ειδικα στο τελευταιο παροτι σκορπιζε παντου τον θανατο, κοντευε να σου φυγει το οπλο απο τα χερια.
Το κυνηγαω καθε χρονο μια με δυο φορες, δεν βαζω πλεον πανω απο 31 γρ και απο ανακρουση μια χαρα μου φαινεται.
 
Το δικό μου πρώτο όπλο ήταν ένα αεροβολο ελατηριου μάρκας LG αγορασμένο για τις διακοπές των ξαδερφιων μου στην Ελλάδα την δεκαετία του 70.επειτα αγόρασα αλλά δύο αεροβολο. Τρία χρόνια ια που Κυνήγω, το κάνω με ένα izh 27 . το πρώτο μου καθαρόαιμο κυνήγετικο. Ακόμα θυμάμαι την αγριπνυα προκειμενου να το παραλάβω από το μαγαζί το επόμενο πρωινό. Κοιμομουν μια βδομάδα με το οπλο λυμενο στο κουτί του και κάτω από το κρεβάτι. Μπορώ να πω πως ήταν η γκομενα μου εκείνο το διάστημα. Χαχαχ
 
κι ένα αστείο πραγματικό γεγονός:
φίλος πριν 20+ χρόνια έχει αγοράσει με αιματηρές οικονομίες ένα beretta 687 με 2-4 κάννες,το πάει σπίτι και περιμένοντας να περάσει η ώρα να πάει απογευματινό έχει ξαπλώσει στο κρεβάτι του και το χαζεύει
τον παίρνει ο ύπνος και το όπλο του σκάει με την ρίγα δεξιά στο κούτελο κάνοντας του ένα μεγάλο καρούμπαλο
το βάζει στο κουτί και φούλ στην Αθήνα στον Αλεξανδράκη που το είχε πάρει και το άλλαξε με μια 303 συν φυσίγγια .very funny.
 
κι ένα αστείο πραγματικό γεγονός:
φίλος πριν 20+ χρόνια έχει αγοράσει με αιματηρές οικονομίες ένα beretta 687 με 2-4 κάννες,το πάει σπίτι και περιμένοντας να περάσει η ώρα να πάει απογευματινό έχει ξαπλώσει στο κρεβάτι του και το χαζεύει
τον παίρνει ο ύπνος και το όπλο του σκάει με την ρίγα δεξιά στο κούτελο κάνοντας του ένα μεγάλο καρούμπαλο
το βάζει στο κουτί και φούλ στην Αθήνα στον Αλεξανδράκη που το είχε πάρει και το άλλαξε με μια 303 συν φυσίγγια .very funny.
.sarcastic..sarcastic..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
κι ένα αστείο πραγματικό γεγονός:
φίλος πριν 20+ χρόνια έχει αγοράσει με αιματηρές οικονομίες ένα beretta 687 με 2-4 κάννες,το πάει σπίτι και περιμένοντας να περάσει η ώρα να πάει απογευματινό έχει ξαπλώσει στο κρεβάτι του και το χαζεύει
τον παίρνει ο ύπνος και το όπλο του σκάει με την ρίγα δεξιά στο κούτελο κάνοντας του ένα μεγάλο καρούμπαλο
το βάζει στο κουτί και φούλ στην Αθήνα στον Αλεξανδράκη που το είχε πάρει και το άλλαξε με μια 303 συν φυσίγγια .very funny.
.yelling..sarcastic..sarcastic.
 
το βάζει στο κουτί και φούλ στην Αθήνα στον Αλεξανδράκη που το είχε πάρει και το άλλαξε με μια 303 συν φυσίγγια .very funny.
Έτσι, έτσι, βεντούζα, βεντούζα ... καλά του έκανε, πρέπει να πήρε φυσίγγια για μια πενταετία .sarcastic.
 
Το πρωτο μου οπλο ηταν ενα baikal sp που ηταν και το πρωτο οπλο του πατερα μου μοντελο 1965! Δε θα ξεχασω ποτε ενα μπασιμο στα Καλυβια που τοτε μαθαινα που ο πατερας μου κι ο παππους μου ειχαν κανει ας μην πω ποσα τσιχλοκοτσυφα κι εγω μονο μια τσιχλα (μαλλον κατα τυχη). Επειτα απο μολις μια σεζον ειχα για αρκετα χρονια την 303.
 
Last edited:
Το 1ο κυνηγετικό μου όπλο ήταν μια σφεντόνα, που μου έφτιαξε ο πατέρας μου όταν ήμουν 5-6 χρονών και για 3,4 χρόνια μ' αυτην έτρεχα τα καλοκαίρια, κυρίως, και κυνηγούσα μικρόπουλα.
Μετά πέρασα 2,3 χρόνια, μεχρι τα 13-14 χρονια μου, κυνηγώντας μ' ενα 24άρι αεροβόλο DIANA, είχα πάρει θυμάμαι εκτός από τα αμέτρητα μικροπούλια του καλοκαιριού και κάμποσους φλερώνους (συκοφάγους) και μπόλικα κιχλοκότσυφα το χειμώνα.
Στα 13-14 μου... αρχισα δίπλα στον πατέρα μου, με το robust του, 70εκ. κάννη και 3*& 2* τσοκ, αγορασμένο το 1976 (εχει την ίδια ηλικία με μένα), να ρίχνω μισοριξιές (20 γρ. σκάγια) που μου γέμιζε, γιατί τα κανονικά φυσίγγια θα μου βγαζαν κάνα ώμο (ήμουν και σαν τσιλιμπίθρα μικρός, πετσί και κόκκαλο.sarcastic.).
Απο τα 16 και μετά βέβαια, κυνηγούσα κανονικά, γύρω απο το χωριό, με το robust και με σκυλί αποκλειστικά δικό μου.
 
ca82tAt.jpg

Το πρώτο μου όπλο, μετά πηρα το αεροβολο και αναβάθμιστηκα..
 
Beretta 686 special 2-4 στανταρ τσοκ,αγορασμενο καινουριο το 1996 που εβγαλα πρωτη φορα αδεια..κυνηγησα μαζι του 10 γεματα χρονια,και εριξα περιπου 40000 φυσιγγια ολα στο κυνηγι καθως τοτε δεν ειχα ανακαλυψει το σκοπευτηριο..εζησα αξεχαστες κυνηγετικες εμπειριες μαζι του! Το εχω ακομα εννοειται.
 
Back
Top