Το πρώτο μου όπλο

Καλημερα σε ολους τους φιλους , και χρονια μας πολλα μερες που ειναι , υγεια , πιστη και αγαπη σε ολους μας . Πραγματικα πολυ ωραιο το θεμα αυτο, μας παει σε ενα ωραιο ταξιδη στο παρελθων μας . Στα πρωτα βηματα της στοχευσεις , εκει που ο πηραματισμος ειχε γεινει σκοπος ζωης . Χρονια πολυ πιο αγνα , καθαρα ,και πιο ανθρωπινα, ξεκινησα με φυσοκαλαμο , για αρχη μονο και μετα το αναβαθμισαμε τερμα , μετα περασαμε στις σφεντονες , αλλες αναβαθμισης και εκει , μετα περασαμε στα αεροβολα η χαρα , και τελος το 1991 ερχεται η πρωτη καραμπινα μια ΦΡΑΝΚΙ AL 48 . .exciting.
 
Την εποχή που έκανα τα πρώτα βήματα μου στα 12 μου δίπλα στον πατέρα μου πάντα εκείνος είχε ένα Superpose Saint Etienne Verney Carron 71cm */*** και μια Βελγική Auto 5 μοντέλο 1974 με αγγλε κοντάκι και σαγρε ergal βάση που την είχε αγοράσει καινούρια ο ίδιος σε ταξίδι του στο Βέλγιο.
Ο πατέρας μου κυνηγούσε με το ποζε και μου έδινε την Auto 5. Μέχρι και που μαλακιωδως την πούλησε κυνηγούσα με αυτή.... Έρωτας αγιατρευτος αυτό το όπλο για μένα με πολύ καλές επιτυχίες στα.χρονια που περνούσαν. Ήταν 76 εκατοστά με φουλ τσοκ σταθερό τσοκαρισμα. Αξέχαστα κυνήγια στη Πρέβεζα σε περασματιαρικα τρυγόνια εποχές 1992-2004 τότε που είχε πολλά πουλιά. Τουφέκιες μαγικές ονειρεμενενες. Πρωτο όπλο που αγόρασα με δικά μου λεφτά το 2005 η Fusion Evolve. O έρωτας για την Αuto 5 ομως ειναι αγιατρευτος.
 
Χρόνια πολλά κ καλά παίδες!πρώτο μου όπλο...ένα μονοκανο που αγόρασε ο father για προστασία....βλέπε κύματα Αλβανών Τότες...τα 2 δίκανα του δεν τα πρόλαβα δυστυχώς!αυτό το μονοκανο με αρρωστησε....κατόπιν μια χραπα μπλόκα Μάβερικ της mossberg 7 διαφορετικά είδη εμπλοκών !!!με το που απολύθηκα απ' το στρατό browning gold hunter ως τώρα,!ευτυχωωωωωωως μου βγήκε άριστη!
 
Καλημέρα και πολύ ωραίο θέμα.. .
Το πρώτο μου όπλο ήταν το 1991 που πρωτο- έβγαλα και άδεια κυνηγιου, σε ηλικία 18 χρόνων , είχα δουλέψει σε ένα εργοστασιο;( Όταν ακόμα υπηρχαν τοτε:)) και με 145.000 δραχμές είχα πάρει ένα Simson πλαγιοκαννο( από τότε είμαι...κολλημένος με τα πλαγιοκαννα:)) από τον Μπουσουλα Αθηνα...
Το "λάθος" που εγινε τοτε, το ειχε παραγειλει ο πατερας μου( τηλεφωνικα) και δεν υπηρχε 71 cm με 1/3, υπήρχε ( ότι καλυτερο) 68 cm 2/4 , και σε76 cm 1/3, Σαν παλαιός κυνηγός ο πατέρας μου, προτιμησε φυσικα το 76αρι....
Με αποτέλεσμα, να το δώσω ( δεν είχα την επιλογη να το κρατησω σαν δευτερο οπλο, γιατι δεν ειχα ..δευτερο) μερικά χρόνια αργότερα, και να πάρω το Franchi Highlander 66cm με τσοκ , που κυνηγώ ακόμα και τώρα...πολλές φορές, Παρόλο που πήρα ένα ωραίο κατα τα γουστα μου ποιοτικο sidelock και κυνηγώ τώρα με αυτο:)
 
Last edited:
Την εποχή που έκανα τα πρώτα βήματα μου στα 12 μου δίπλα στον πατέρα μου πάντα εκείνος είχε ένα Superpose Saint Etienne Verney Carron 71cm */*** και μια Βελγική Auto 5 μοντέλο 1974 με αγγλε κοντάκι και σαγρε ergal βάση που την είχε αγοράσει καινούρια ο ίδιος σε ταξίδι του στο Βέλγιο.
Ο πατέρας μου κυνηγούσε με το ποζε και μου έδινε την Auto 5. Μέχρι και που μαλακιωδως την πούλησε κυνηγούσα με αυτή.... Έρωτας αγιατρευτος αυτό το όπλο για μένα με πολύ καλές επιτυχίες στα.χρονια που περνούσαν. Ήταν 76 εκατοστά με φουλ τσοκ σταθερό τσοκαρισμα. Αξέχαστα κυνήγια στη Πρέβεζα σε περασματιαρικα τρυγόνια εποχές 1992-2004 τότε που είχε πολλά πουλιά. Τουφέκιες μαγικές ονειρεμενενες. Πρωτο όπλο που αγόρασα με δικά μου λεφτά το 2005 η Fusion Evolve. O έρωτας για την Αuto 5 ομως ειναι αγιατρευτος.
Μπράβο Σταύρο.... τώρα έχεις στα χέρια σου μια AUTO 5 σε κατασταση βιτρίνας....και εύχομαι να την χαρείς και να σου χαρίσει τόσο όμορφες αναμνήσεις .....όπως αυτη η πρώτη....
Βέβαια οι πρώτες αγάπες , δεν ξεχνιούντε ποτέ.... ουτε καταφέρνει καμία ποτέ να την φτάσει...
 
Πρώτες βολές με 1100 -αυτο5 του πατέρα και πλάγιο σαρασκουετα του παππου .. τουφεκαροι...
Την αυτο5 την αγαπησα την δοξασα και με δοξασε
Και φυσικά υπάρχουν ακομα.

Όταν βρεθει ευκαιρία και άνεση θα πάρω ένα σαρασκουετα
 
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη καταβολή (και πρώτη απόπειρα) σε ιπτάμενο θήραμα... Εισερχόμενη κίσσα στις αχλαδιές του πατέρα μου με Franchi Prestige 71cm 3* στα 13 μου. Ύστερα σε τσίχλες με Breda Astro (δανεικά από τον μεγάλο όλα αυτά και συνοδεία του) μέχρι που αγόρασα στα 19 μου τη Raffaello 123 και της ήπια το αίμα.
 
Μπράβο Σταύρο.... τώρα έχεις στα χέρια σου μια AUTO 5 σε κατασταση βιτρίνας....και εύχομαι να την χαρείς και να σου χαρίσει τόσο όμορφες αναμνήσεις .....όπως αυτη η πρώτη....
Βέβαια οι πρώτες αγάπες , δεν ξεχνιούντε ποτέ.... ουτε καταφέρνει καμία ποτέ να την φτάσει...
Σε ευχαριστώ πολύ Φίλιππε.Ναι πλέον κάνω ότι μπορώ να μαζέψω καθαρές. Auto 5. Ήταν και θα είναι στα μάτια μου το αγαπημένο μου όπλο.
 
Το πρώτο μου σε ηλικία 6 ετών ήταν λαστιχέρα φτιαγμένη από τον μπάρμπα μου. Με αυτή βάρεσα το πρώτο μου μυγοχάφτη, όταν το έπιασα στα χέρια μου στεναχωρήθικα και έκτοτε δεν ξαναέριξα σε μη κυνηγετικό επιτρεπτόμενο θήραμα. Στα 10 ο ίδιος μπάρμπας μου χάρισε ένα Ansutz 36άρι με κηνητό ουρέο μαζί με 1 κουτί φυσίγγια χάρτινα Eley.Στα 14 μου έδωσε ο πατέρας μου ένα πλαγιόκαννο Ideal 24 άρι με αυτό πείρα όλα τα θηράματα του τόπου με χάρτινα παλιά φυσίγγια! Στα 18 αναβαθμήστικα με 12 άρι. Κακός!
 
Το πρώτο μου σε ηλικία 6 ετών ήταν λαστιχέρα φτιαγμένη από τον μπάρμπα μου. Με αυτή βάρεσα το πρώτο μου μυγοχάφτη, όταν το έπιασα στα χέρια μου στεναχωρήθικα και έκτοτε δεν ξαναέριξα σε μη κυνηγετικό επιτρεπτόμενο θήραμα. Στα 10 ο ίδιος μπάρμπας μου χάρισε ένα Ansutz 36άρι με κηνητό ουρέο μαζί με 1 κουτί φυσίγγια χάρτινα Eley.Στα 14 μου έδωσε ο πατέρας μου ένα πλαγιόκαννο Ideal 24 άρι με αυτό πείρα όλα τα θηράματα του τόπου με χάρτινα παλιά φυσίγγια! Στα 18 αναβαθμήστικα με 12 άρι. Κακός!
Υπαρχουν και χειροτερα εγω που πηρα και CAL 10
 
Αφού έκανα μία βαθειά εκσκαφή ας γράψω και εγώ για το πρώτο μου όπλο και την πρώτη τουφεκιά που δεν θα ξεχάσω ποτέ.
Όταν ήμουν πιτσιρικάς πάντα χάζευα την Benelli M1 121 του πατέρα μου μέχρι την ώρα που μου ανακοίνωσε ότι θα πάμε μαζί για κυνήγι και ότι θα εχω και όπλο μαζί μου πέρα από το να κάνω το δεύτερο σκυλί :p.
Έτσι λοιπόν όταν φτάνουμε στον τόπο μου εμφανίζει ένα πλαγιοκανο με κοκόρια, το όπλο του παππού μου.
Ένα πανέμορφο μονομπλοκ Beretta Vittoria (χρονολογείται περιπου το 30') με σταθερό τρακάρισμα, τι άλλο, 1/3 και ωραία σκαλίσματα.
Η πρώτη τουφεκιά ήταν δοκιμαστική σε ένα κλαρί που ξεχώριζε από το υπόλοιπο δέντρο και από τότε ξεκίνησε αυτό το όμορφο ταξίδι.
Το κυνηγούσα μέχρι που ξεκίνησαν να "κουνάνε" τα κλειδιά και τοτε αγόρασα την Beccaccia.
Για εμένα θα είναι πάντα το καλύτερο και το πιο όμορφο όπλο ότι και αν πιάσω στα χέρια μου.72627263726472657266
 
Boito Reuna cal 28 εξωσφυρο!
Το πρωτο μου οπλο εν ετη 1993 και ετων 15.
Δημοφιλεστατο μικρο διαμετρημα στην Χιο μαζι με τα 32ρια για να ξεκινησει καποιος την μαγικη ενασχοληση με το κυνηγι!
Ακομα θυμαμαι τις απιστευτες τουφεκιες του και την ευκολια του να κατεβαζει απο ψηλα τα πουλια.
Βοηθος και φουλ καννη του.

Boito-Reuna.jpg
 
Boito Reuna cal 28 εξωσφυρο!
Το πρωτο μου οπλο εν ετη 1993 και ετων 15.
Δημοφιλεστατο μικρο διαμετρημα στην Χιο μαζι με τα 32ρια για να ξεκινησει καποιος την μαγικη ενασχοληση με το κυνηγι!
Ακομα θυμαμαι τις απιστευτες τουφεκιες του και την ευκολια του να κατεβαζει απο ψηλα τα πουλια.
Βοηθος και φουλ καννη του.

Boito-Reuna.jpg
Το ίδιο ακριβώς σε 32αρι είχα εγώ...
 
Πρώτα μου κυνηγια κάτω από τις συκιές με αεροβόλο Walther, μετά το γυρίσαμε σε φλομπερ γαλλικό, μετά επερνα κρυφά το 32αρι investarm του πατέρα μου και στα 16 αγόρασε ο αδερφός μου στο όνομα του μονοκαννο baikal για να κυνηγάω μιας και δεν μπορούσα εγώ λόγω ηλικίας, μόλις γύρισα από φαντάρος αγόρασα benelli super 90, με αυτή κυνηγάω ακόμη
 
Το ίδιο ακριβώς σε 32αρι είχα εγώ...
Χεχεχε και εμας το 32αρι ηταν η πρωτη επιλογη αλλα εγω ηθελα δυναμη πυρος και πηγα σε 28αρακι!

Θα κανονισω να παμε ενα σκοπευτηριο ρε φιλε με αυτα να δουμε τι ψαρια πιανουμε!
 
Boito Reuna cal 28 εξωσφυρο!
Το πρωτο μου οπλο εν ετη 1993 και ετων 15.
Δημοφιλεστατο μικρο διαμετρημα στην Χιο μαζι με τα 32ρια για να ξεκινησει καποιος την μαγικη ενασχοληση με το κυνηγι!
Ακομα θυμαμαι τις απιστευτες τουφεκιες του και την ευκολια του να κατεβαζει απο ψηλα τα πουλια.
Βοηθος και φουλ καννη του.

Boito-Reuna.jpg

Κυριάκο το 1998 στη Χίο ο πατέρας μου αγόρασε το πρώτο μου μονόκαννο Investarm cal32, αμέσως μετά αγόρασε και ένα 20αρακι ίδιο. Σιγά σιγά απ' τα 9 μου πρωτοτουφέκισα με το 32αρακι σε στόχους, το καλοκαίρι για να πάω 6η δημοτικού πέτυχα το πρώτο μου μικρόπουλο. Ακολουθώ τον πατέρα μου στο κυνήγι περίπου απ' τα 4 μου, μέχρι να μεγαλώσω και να ρίξω μου είχε φανεί αιωνιότητα! Πρώτη γυμνασίου με το 20αρακι πέτυχα τον πρώτο μου κότσυφα και αμέσως ακολούθησαν τα πρώτα τσιχλοκότσυφα και με τα δύο αυτά οπλάκια. Από τα Χριστούγεννα της δευτέρας γυμνασίου σε κάθε έξοδο είχα και εγώ ένα απ' τα δυο μονόκαννα, ακόμα θυμάμαι εκείνο το πρώτο μας κυνήγι με δικό του όπλο ο καθένας, ένα καρτεράκι απογευματινό ήταν του Αγιαννιού σ ένα χωράφι μας και είχα πάρει και τα πρώτα θηράματα στο φτερό. Πρώτο τρυγόνι πήρα με την καραμπίνα βέβαια στα 15 μου (Άριστον 7αρι Τάσο), αλλά ακολούθησαν κάμποσα μετέπειτα με το εικοσαρακι.
Φοβερές τουφεκιές αυτά τα οπλάκια, φουλ τσοκ και τα δύο εννοείται. Παλιότερα έχω βάλει και φωτογραφίες με αυτά, οι παλαιότεροι θα θυμούνται. Το 32αρακι έχω να το ρίξω γύρω στα 7-8 χρόνια. Το 20αρακι το είχα αφήσει τελείως κι αυτό 4-5 χρόνια, το πήρα 2-3 φορές φέτος το Σεπτέμβρη και θυμήθηκα τα παλιά ;) ;) ;)
 
Back
Top