Το πρώτο μου όπλο

1988 το πρωτο οπλο μου το δικανακι AYA ισπανιας 71cm κανες , αυλοι 18,5 , τσοκ *- *** αδουλευτο γιατι η μετεπειτα παρεα που γνωρισα με φαγανε να παρω καραμπινα . Και τον επομενο χρονο εγω περα την franchi ( black magic ) ...κλπ !!!!!
a6fnytM.jpg
 
1460 gmos είναι το βάρος των καννων.
1200 kp/Cm ειναι οι πιεσεις δοκιμης και μπορεις να ριχνεις μεχρι σεμι μαγκνουμ.
Το τετραγωνακι με τα δυο σπαθια χιαστι που γράφει СН σημαινει δοκιμή μαγκνουμ σε κάννη και βάση.
Εννοειται τα φυσιγγια πάντα 70mm..
 
1988 το πρωτο οπλο μου το δικανακι AYA ισπανιας 71cm κανες , αυλοι 18,5 , τσοκ *- *** αδουλευτο γιατι η μετεπειτα παρεα που γνωρισα με φαγανε να παρω καραμπινα . Και τον επομενο χρονο εγω περα την franchi ( black magic ) ...κλπ !!!!!
a6fnytM.jpg
Για πρώτο όπλο πάντως είχες πολύ όπλαρα, τα τσοκ να υποθέσω είναι ντεμι και φουλ.
 
To proto μου οπλο ηταν ενα Ελλ. μαρκας ZIGLINARM CAL16 moνοκανο, απο τον παπουμου. Το επερνα κριφα και μεττεπιτα φανερα. Το εβλεπα μεχρι και στον υπνο μου. καθε Σαββατο που πηγενα στο χωριο με περιμενε ενα κουτι rottweill no7 xorigia απο τον παπου, και δεν γηριζα σπιτι ουτε για φαγητο.Του αφηερ. αρκετα κυν. μεσα στην κην. σεζον.Το οπλο ειναι φτηαγ.απο ατσαλι VICERS. Και ειναι φαρμακι..hunter.
 
Το πρωτο μου όπλο ηταν μια Beretta 1200f με συνθετικά μέρη αδράνειας με περιστροφικό κλείστρο με κάνη φουλ που αργότερα κόπηκε και τοποθετήθηκαν εξωτ.τσοκ breda με αυλό 18,3 αγορασμενη την δεκαετία του 80 90000 δρχ.απο τον πατερα μου.μετα ακολούθησαν πολλές Beretta 391μεχρι που ανακάλυψα την Remington κι εκεί τελείωσαν όλα.
 
Το πρωτο μου οπλου ειναι μια beretta 302 71cm.de lux.με τσοκ.τωρα ειναι κομενη 66cm.με hyperchokes απο τον ηφεστο που την εκαναν κανονι Φετοσ θα παει για βαψημο βασησ και κανησ.με κεραμικη βαφη.και απο την καινουργια χρονια θα κυνηγαω μονο με αυτην.shake.
 
To πρωτο μου οπλο ηταν ενα ταπεινο 36αρι μονοκανο Investarm . Μικροπουλα, συκοφαγοι, τσιχλες και μερικα τρυγονια, καθε κυνηγι ηταν πολυ απολαυστικο, ειδικα οταν ανακαλυψα και το πως γεμιζονται τα φυσιγγια του
 
Το πρώτο μου όπλο ήταν μαικαλ μονοκανο σε διαμέτρημα 16 με κανη 71 εκ. Μου το πήρε ο πατέρας μου σε ηλικία 15 χρονών. Τα πρώτα χρόνια κυνηγούσα μόνο στο ανέβασμα κοντά με τους μεγάλους. Σιγά σιγά ξεψαρωσα και μετά από δύο χρόνια έβγαινα και παρά έξω. Φαρμάκι οι τουφεκιες του. Κιχλες, κοτσύφια,τρυγόνια, φλερωνοι δεν έκανε διακρίσεις. Το τελευταίο χρόνο λίγο πριν βγάλω την άδεια κατεβαινα και στον κάμπο όπου πήρα και την πρώτη μου βασίλισσα σε περπατητό για κιχλοκότσυφα, ακόμα θυμάμαι της φωνές από τη χαρά μου. Αρκετές φορές τώρα πια το σκέφτομαι να του αφιερωσω καποιες εξόδους τιμής ένεκεν. Μόλις εβγαλα την άδεια πέρασα στο πλαγιοκανο του πατέρα μου με το οποίο κυνηγαω μέχρι και τώρα.
 
Εμένα το πρώτο μου όπλο ήταν το manufrqance robust 222L ευγενική χορηγεία του πατέρα μου 76αρες κάννες και 1-3 σταθερό Οι κάννες του βέβαια είναι οργωμένες και έχει πολύ στενό αυλό αλλά το χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα. Και το πρώτο όπλο αγορασμένο με δικά μου λεφτά ήταν ένα πλαγιόκανο fausti 71εκ με 2-3 σταθερό και αυτόματους εξολκείς, το οποίο αγοράστηκε γιατί το είχα βρει 300€ και μου είχε φανεί ευκαιρία
 
Μονοκανο Boito cal.32, με αυτο πηρα τα πρωτα μου θηραματα, με αυτο εμαθα να τουφεκαω κ ισως αυτο συνετλεσε κ στο γεγονος να τουφεκαω απο τοτε αρκετα γρηγορα... Ωραια χρονια, κ ωραιοι κυνηγοτοποι διπλα στο σπιτι μας με πλουσια θηαρματα...
 
Το πρώτο μου όπλο ήταν μαικαλ μονοκανο σε διαμέτρημα 16 με κανη 71 εκ. Μου το πήρε ο πατέρας μου σε ηλικία 15 χρονών. Τα πρώτα χρόνια κυνηγούσα μόνο στο ανέβασμα κοντά με τους μεγάλους. Σιγά σιγά ξεψαρωσα και μετά από δύο χρόνια έβγαινα και παρά έξω. Φαρμάκι οι τουφεκιες του. Κιχλες, κοτσύφια,τρυγόνια, φλερωνοι δεν έκανε διακρίσεις. Το τελευταίο χρόνο λίγο πριν βγάλω την άδεια κατεβαινα και στον κάμπο όπου πήρα και την πρώτη μου βασίλισσα σε περπατητό για κιχλοκότσυφα, ακόμα θυμάμαι της φωνές από τη χαρά μου. Αρκετές φορές τώρα πια το σκέφτομαι να του αφιερωσω καποιες εξόδους τιμής ένεκεν. Μόλις εβγαλα την άδεια πέρασα στο πλαγιοκανο του πατέρα μου με το οποίο κυνηγαω μέχρι και τώρα.

Γιαννη μονο να εξηγησεις τι πουλι ειναι ο φλερωνας για τους μη κερκυραιους
 
Το πρώτο μου όπλο ήταν ένα 36άρι πλαγιόκαννο Falco το οποίο έχω ακόμα.
Κυνηγούσα πιτσιρικάς δίπλα στον πατέρα μου στα πρώτα μου κυνήγια.
Περιττό να σας πω τι έγινε την ημέρα που μου το πήρε...:D
 
To πρωτο μου οπλο ηταν ενα αεροβόλο μπαικαλ με κόστος 15.000 δρχ και ήμουν περίπου 10ετων..Το πρωτο μου "θήραμα" το πήρα με αυτο και ηταν ενα μαυρομυγακο..Όμως δυστυχώς τα έφτυσε γρήγορα..Μετά πήγα σε Φλομπερ, 36αρι κλπ..
Υγ Από ψήφους(σφαιρίδια)έριχνα τους ντιανα σε χαρτινο μωβ κουτάκι και τους bullbog σε μεταλλικό Κουτί με το κεφάλι του σκύλου απέξω..
 
Back
Top