Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Τα περισσοερα με την ονομασια beccasia κ ολα αυτα ειναι αθλια σε ζηγησμα ολο μπροστοβαρα για να ειναι ελαφρια εχουν χασει ενα απο τα σημαντικα στοιχεια που πρεπει να εχει ενα οπλο
Οποτε αν δαπανησετε καποια χρηματα για ενα τετειο οπλο δαπηστε κ λιγο παραπανω προσοχη οστε να φερεται το σωστο ζηγησμα αναμεσα στα χερια σας
 
Last edited:
Δημήτρη στα πολλή ελαφριά δικανα ( κάτω απο 2700) πρεπει να γνωρίζεις οτι οσο ωραία ανεβαίνουν τόσο ωραία "φεύγουν " κιόλας. Αυτα τα υπερ-ελαφριά οπλα θέλουν γλυκιά και ήρεμη επωμιση γιατί αλλο το γρήγορη και αλλο το βιαστική επωμιση. Είσαι 2 μέτρα παλικάρι , γερός δυνατός , ενα δικανο μέχρι 3 κιλά και θα είσαι αστέρι.
 
Δημήτρη στα πολλή ελαφριά δικανα ( κάτω απο 2700) πρεπει να γνωρίζεις οτι οσο ωραία ανεβαίνουν τόσο ωραία "φεύγουν " κιόλας. Αυτα τα υπερ-ελαφριά οπλα θέλουν γλυκιά και ήρεμη επωμιση γιατί αλλο το γρήγορη και αλλο το βιαστική επωμιση. Είσαι 2 μέτρα παλικάρι , γερός δυνατός , ενα δικανο μέχρι 3 κιλά και θα είσαι αστέρι.
Ετσι ακριβως .Τις περισοτερες φορες στη μπεκατσα ειναι γρηγορες και μπηχτες ντουφεκιες .
 
Να σου γράψω και εγώ τις εμπειρίες μου από τα μπεκατσοτούφεκα που είχα μιας και κλείνω φέτος σχεδον 30χρονια στο κυνήγι της.
Πρώτο τουφέκι είχα ένα rizzini artemis 4&2 67εκ. 3200 βάρος, μονοσκάνδαλο. Ένα ψυχρό τουφέκι που δεν σου άφηνε κάποια ωραία αίσθηση στα χέρια ή είχε καποιο πλεονέκτημα ως μπεκατσοτούφεκο.
2. τουφέκι ενα verney carron grand beccasier με 2 ζεύγη καννών 61εκ ραγέ η κάτω και τσοκακια η πάνω και 67 εκ σταθερά 4&2 βάρος 2500 και με τις 2 κάννες και δυσκάνδαλο. Ένα τουφέκι όνειρο για να το κουβαλάς, δεν είχε αισθητό λάκτισμα ακομα και με δυνατά 36γρ αλλά ακομα και με ελαφριά φυσίγγια εϊχε μεγάλη αναπίδηση στομίου και έφευγες έντονα από τον στόχο. Η πρώτη βολή με την ραγέ καννη, θάνατος μέχρι τα 20μ περίπου. Όσες μπεκάτσες μου έδωσε η πρώτη τουφεκιά, πανω από τις διπλές έχασα με την δευτερη.
3. Τουφέκι, το θρυλικό vostok mu8 68εκ τούλα τούλα 3500 βάρος μονοσκάνδαλο. Ίσως το ωραιότερο μπεκατσοτούφεκο που είχα. Μετά απκ τα 2.5 κιλά τα 3.5 που τα θεωρούσα υπερβολή, ουτε που τα καταλαβα ποτέ! Η καλυτερη τουφεκιά από 15 έως και 35 μέτρα και μηδενική αναπήδηση στομίου και κλωτσίματος. Το πουλησα με μισή καρδυά γιατί ενώ είναι ένα εξαιρετικότατο τουφέκι, δεν εκανε για να βρέχεται και να καθαρίζεται συναϊχεια.
4. Τουφέκι ενα Β25 71εκ 5&3 δισκάνδαλο, 3250. Εξαιρετικότατο οπως και το vostok, αλλά με τα ιδια προβλήματα καθαριότητας μετά από βροχή.
5 Τουφέκι, ένα πλάγιο robust 234, 71εκ, 5&3, 3200 βάρος. Έντονα μπροστόβαρο, ωραιο στην τουφεκιά του, ομως το λάκτισμα ήταν λάκτισμα!
6. Τουφέκι ενα MX8 70εκ, με τουλα τσοκ, δισκανδαλο, 3350 βάρος. Δεν το αλλάζω με τίποτα! Μόνο όταν κυνηγάω με το 20άρι μου.
Ενα μεγαλο συμπέρασμα που έβγαλα από ολα αυτά αλλά και από αλλους φιλους παρατιρώντας τους, βρες ένα καλοζυγισμένο τουφέκι πάνω από 3 κιλά και αν ειναι δυνατον οχι κοντίτερο από 67εκ οι κάννες. Αν ειναι μονοσκάνδαλο ή δισκάνδαλο, ότι σε βολευει. Και προπάντων να σου αρέσει!
 
Να σου γράψω και εγώ τις εμπειρίες μου από τα μπεκατσοτούφεκα που είχα μιας και κλείνω φέτος σχεδον 30χρονια στο κυνήγι της.
Πρώτο τουφέκι είχα ένα rizzini artemis 4&2 67εκ. 3200 βάρος, μονοσκάνδαλο. Ένα ψυχρό τουφέκι που δεν σου άφηνε κάποια ωραία αίσθηση στα χέρια ή είχε καποιο πλεονέκτημα ως μπεκατσοτούφεκο.
2. τουφέκι ενα verney carron grand beccasier με 2 ζεύγη καννών 61εκ ραγέ η κάτω και τσοκακια η πάνω και 67 εκ σταθερά 4&2 βάρος 2500 και με τις 2 κάννες και δυσκάνδαλο. Ένα τουφέκι όνειρο για να το κουβαλάς, δεν είχε αισθητό λάκτισμα ακομα και με δυνατά 36γρ αλλά ακομα και με ελαφριά φυσίγγια εϊχε μεγάλη αναπίδηση στομίου και έφευγες έντονα από τον στόχο. Η πρώτη βολή με την ραγέ καννη, θάνατος μέχρι τα 20μ περίπου. Όσες μπεκάτσες μου έδωσε η πρώτη τουφεκιά, πανω από τις διπλές έχασα με την δευτερη.
3. Τουφέκι, το θρυλικό vostok mu8 68εκ τούλα τούλα 3500 βάρος μονοσκάνδαλο. Ίσως το ωραιότερο μπεκατσοτούφεκο που είχα. Μετά απκ τα 2.5 κιλά τα 3.5 που τα θεωρούσα υπερβολή, ουτε που τα καταλαβα ποτέ! Η καλυτερη τουφεκιά από 15 έως και 35 μέτρα και μηδενική αναπήδηση στομίου και κλωτσίματος. Το πουλησα με μισή καρδυά γιατί ενώ είναι ένα εξαιρετικότατο τουφέκι, δεν εκανε για να βρέχεται και να καθαρίζεται συναϊχεια.
4. Τουφέκι ενα Β25 71εκ 5&3 δισκάνδαλο, 3250. Εξαιρετικότατο οπως και το vostok, αλλά με τα ιδια προβλήματα καθαριότητας μετά από βροχή.
5 Τουφέκι, ένα πλάγιο robust 234, 71εκ, 5&3, 3200 βάρος. Έντονα μπροστόβαρο, ωραιο στην τουφεκιά του, ομως το λάκτισμα ήταν λάκτισμα!
6. Τουφέκι ενα MX8 70εκ, με τουλα τσοκ, δισκανδαλο, 3350 βάρος. Δεν το αλλάζω με τίποτα! Μόνο όταν κυνηγάω με το 20άρι μου.
Ενα μεγαλο συμπέρασμα που έβγαλα από ολα αυτά αλλά και από αλλους φιλους παρατιρώντας τους, βρες ένα καλοζυγισμένο τουφέκι πάνω από 3 κιλά και αν ειναι δυνατον οχι κοντίτερο από 67εκ οι κάννες. Αν ειναι μονοσκάνδαλο ή δισκάνδαλο, ότι σε βολευει. Και προπάντων να σου αρέσει!
Ίσως αυτή να είναι η επιλογή που θέλω πραγματικά να κάνω. Ένα όπλο στα 66-7 εκατοστά κάννη κ;ι λίγο πανω από τρία κιλά . Απλά φοβάμαι το πολύ πιο πάνω από τα 3 κιλά και θα πάω σε ένα όπλο όχι τόσο μεγάλης χρηματικής αξίας αλλά μεσαίας χρηματικής αξίας και εκεί δεν ξέρω αν βρω το ζύγισμα που λες
 
Να σου γράψω και εγώ τις εμπειρίες μου από τα μπεκατσοτούφεκα που είχα μιας και κλείνω φέτος σχεδον 30χρονια στο κυνήγι της.
Πρώτο τουφέκι είχα ένα rizzini artemis 4&2 67εκ. 3200 βάρος, μονοσκάνδαλο. Ένα ψυχρό τουφέκι που δεν σου άφηνε κάποια ωραία αίσθηση στα χέρια ή είχε καποιο πλεονέκτημα ως μπεκατσοτούφεκο.
2. τουφέκι ενα verney carron grand beccasier με 2 ζεύγη καννών 61εκ ραγέ η κάτω και τσοκακια η πάνω και 67 εκ σταθερά 4&2 βάρος 2500 και με τις 2 κάννες και δυσκάνδαλο. Ένα τουφέκι όνειρο για να το κουβαλάς, δεν είχε αισθητό λάκτισμα ακομα και με δυνατά 36γρ αλλά ακομα και με ελαφριά φυσίγγια εϊχε μεγάλη αναπίδηση στομίου και έφευγες έντονα από τον στόχο. Η πρώτη βολή με την ραγέ καννη, θάνατος μέχρι τα 20μ περίπου. Όσες μπεκάτσες μου έδωσε η πρώτη τουφεκιά, πανω από τις διπλές έχασα με την δευτερη.
3. Τουφέκι, το θρυλικό vostok mu8 68εκ τούλα τούλα 3500 βάρος μονοσκάνδαλο. Ίσως το ωραιότερο μπεκατσοτούφεκο που είχα. Μετά απκ τα 2.5 κιλά τα 3.5 που τα θεωρούσα υπερβολή, ουτε που τα καταλαβα ποτέ! Η καλυτερη τουφεκιά από 15 έως και 35 μέτρα και μηδενική αναπήδηση στομίου και κλωτσίματος. Το πουλησα με μισή καρδυά γιατί ενώ είναι ένα εξαιρετικότατο τουφέκι, δεν εκανε για να βρέχεται και να καθαρίζεται συναϊχεια.
4. Τουφέκι ενα Β25 71εκ 5&3 δισκάνδαλο, 3250. Εξαιρετικότατο οπως και το vostok, αλλά με τα ιδια προβλήματα καθαριότητας μετά από βροχή.
5 Τουφέκι, ένα πλάγιο robust 234, 71εκ, 5&3, 3200 βάρος. Έντονα μπροστόβαρο, ωραιο στην τουφεκιά του, ομως το λάκτισμα ήταν λάκτισμα!
6. Τουφέκι ενα MX8 70εκ, με τουλα τσοκ, δισκανδαλο, 3350 βάρος. Δεν το αλλάζω με τίποτα! Μόνο όταν κυνηγάω με το 20άρι μου.
Ενα μεγαλο συμπέρασμα που έβγαλα από ολα αυτά αλλά και από αλλους φιλους παρατιρώντας τους, βρες ένα καλοζυγισμένο τουφέκι πάνω από 3 κιλά και αν ειναι δυνατον οχι κοντίτερο από 67εκ οι κάννες. Αν ειναι μονοσκάνδαλο ή δισκάνδαλο, ότι σε βολευει. Και προπάντων να σου αρέσει!
Μπορείς να γράψεις τι πέλματα είχαν τα όπλα ;
 
Δημήτρη στα πολλή ελαφριά δικανα ( κάτω απο 2700) πρεπει να γνωρίζεις οτι οσο ωραία ανεβαίνουν τόσο ωραία "φεύγουν " κιόλας. Αυτα τα υπερ-ελαφριά οπλα θέλουν γλυκιά και ήρεμη επωμιση γιατί αλλο το γρήγορη και αλλο το βιαστική επωμιση. Είσαι 2 μέτρα παλικάρι , γερός δυνατός , ενα δικανο μέχρι 3 κιλά και θα είσαι αστέρι.
Σωστη παρατηρηση.
 
Ίσως αυτή να είναι η επιλογή που θέλω πραγματικά να κάνω. Ένα όπλο στα 66-7 εκατοστά κάννη κ;ι λίγο πανω από τρία κιλά . Απλά φοβάμαι το πολύ πιο πάνω από τα 3 κιλά και θα πάω σε ένα όπλο όχι τόσο μεγάλης χρηματικής αξίας αλλά μεσαίας χρηματικής αξίας και εκεί δεν ξέρω αν βρω το ζύγισμα που λες
Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις τουφέκι εξαιρετικό και ζύγισμα τέλειο.
Για εμένα η πιο καλή επιλογή όπως σου έγραψε και καποιος συνάδελφος σε πρωηγούμενο ποστ, ειναι να βρεις ένα beretta s55 56 57 σε καλή κατάσταση. Όπλα που δεν ξεπερνάνε τα 800 ευρώ και είναι ή γινονται ιδανικά μπεκατσοτούφεκα. Με βάρος γύρω στα 3200, γρηγορα στην επωμιση και πολυ καλά βλητικά και τα 67 ποντα με ιδανικό ζύγισμα. Μονο ανοιγμα τα τσοκ θα θέλουν.
 
δεν γίνεται κάτω από 69 χαλάει η σύγκλιση των καννών

Γίνεται... Τα δικά μου ήταν 67 το πόζε και 63 το πλάγιο.
Άστο…οι κάνες κονταίνουν…η σύγκλιση/κατεύθυνση των κανών παραμένει η ίδια…😝

http://www.hephestus.gr/βελτιώσεις-baikal-c-90.html

πάρτε ένα τηλ στον Ήφαιστο και ρωτήστε
θα σας πει αν γίνεται ή αν δεν γίνεται και γιατί!

*ου μαστρου-γιαννς του φτιαν' κι 50 πόντους
Και τα δύο ο Παπατσαρούχας μου τα έφτιαξε...
εμ!!!
γιατί δεν στο κανε 63 και το ποζε; ΟΕΟ;

*μέχρι 67 εκ παραδρομής έγραψα 69
Έχει όριο τα 67 εκατοστά και πάνω, για το πορτινκ! Όχι για τη σύγκλιση! Στο πλαγιοκανο που δεν κάνει πορτινκ το κατεβάζει όσο θες.
επειδή είχαμε αυτή την συζήτηση
για να μας λυθούν οι απορίες:
 
Μαλιστα!!
Δλδ, σε δικανα με κοντυτερες κανες δεν υπαρχει συγκλιση κανων???
ΣΕ ΌΛΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΕΚΤΌς ΑΠΌ ΕΙΔΙΚΆ ΔΙΚΑΝΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΚΑΝΝΕΣ
Τα παντα γινονται, μονο του σπανου τα γενια δε γινονται....
Αρκει να θες, και να μπορεις.
τώρα για να σου απαντήσω θα πρέπει να γράφω καβετά και ίσως να μην καταλάβεις πάλι, οπότε..... άστο .tired.


* αν θέλεις να μάθεις 2-3 πράγματα οπλουργικής και για ΟΠΛΟΥΡΓΟΥΣ και "οπλουργούς" , διάβαζε σχετικά άρθρα ffff

** μπορείς να εκκίνησης από εδώ:
http://oplognosia.com/?p=10506
Προ αρκετών ετών αγόρασα ένα 687 με κάνες 71cm. Ο κ. Παπατσαρούχας αρνήθηκε ευγενικά να μου αφαιρέσει τις πλαϊνές ρίγες, παρά μόνο εάν ήθελα να αφαιρέσει την επάνω ρίγα κι εκείνο θα το έκανε με τη λίμα.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ .cofee.
 
Last edited:
Ε
ΣΕ ΌΛΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΕΚΤΌς ΑΠΌ ΕΙΔΙΚΆ ΔΙΚΑΝΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΚΑΝΝΕΣ

τώρα για να σου απαντήσω θα πρέπει να γράφω καβετά και ίσως να μην καταλάβεις πάλι, οπότε..... άστο .tired.


* αν θέλεις να μάθεις 2-3 πράγματα οπλουργικής και για ΟΠΛΟΥΡΓΟΥΣ και "οπλουργούς" , διάβαζε σχετικά άρθρα ffff

** μπορείς να εκκίνησης από εδώ:
http://oplognosia.com/?p=10506
Προ αρκετών ετών αγόρασα ένα 687 με κάνες 71cm. Ο κ. Παπατσαρούχας αρνήθηκε ευγενικά να μου αφαιρέσει τις πλαϊνές ρίγες, παρά μόνο εάν ήθελα να αφαιρέσει την επάνω ρίγα κι εκείνο θα το έκανε με τη λίμα.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ .cofee.
Εχω γραψει 2 φορες στην οπλογνοσια....
Τη πρωτη μου ειπε οτι το κοντακι Δε φτιαχνεται, ειδε το κοντακι απο 2 φωτογραφιες και απεφανθει οτι πρεπει να φτιαχτει καινουργιο. Το κοντακι επισκευαστικε και ειναι αρτιο και ακλωνητω σχεδον 5 χρονια τωρα με ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΡΙΓΜΕΝΑ.
Τη δευτερη φορα σε ερωτηση για το ugartechea 75 και τοχαμηλο κοστος του, μου απαντησε οτι κρατητουν το κοστος χαμηλα διοτι οι κανες ειναι συνδεδεμενες με χελιδονοουρα. Στο ψαχτηρι της σελιδας ομως, σε παρομοια ερωτηση για το ΙΔΙΟ δικανο, απαντησε στον συναδελφο οτι το ιδιο δικανο εχει κανες τιμιες συνδεδεμενες με demiblock.
Απο ο,τι καταλαβαινεις, εγω προσωπικα δε μπορω να δωσω βαση στα γραφομενα της οπλογνοσιας.
 

Attachments

  • Screenshot_20221012-112638_Chrome.jpg
    Screenshot_20221012-112638_Chrome.jpg
    386,2 KB · Προβολές: 16
  • Screenshot_20221012-112450_Chrome.jpg
    Screenshot_20221012-112450_Chrome.jpg
    365,6 KB · Προβολές: 16
ΑΝ απο αυτά βγάζεις αφερέγγυα την οπλογνωσία, από το κοντάκι και την χελιδονουρα τι να σΕ πω;

εγώ όμως δεν παράθεσα απόψεις του Δάσκαλου Νικήτα αλλά ΒΙΩΜΑ ενός κυνηγού... που εμπιστεύτηκε κάποιον που δεν έπρεπε και δεν άκουσε την συμβουλή που έπρεπε να ακούσει

* κυνηγάς με ugartechea; .hunter..shake hands.
 
ΑΝ απο αυτά βγάζεις αφερέγγυα την οπλογνωσία, από το κοντάκι και την χελιδονουρα τι να σΕ πω;

εγώ όμως δεν παράθεσα απόψεις του Δάσκαλου Νικήτα αλλά ΒΙΩΜΑ ενός κυνηγού... που εμπιστεύτηκε κάποιον που δεν έπρεπε και δεν άκουσε την συμβουλή που έπρεπε να ακούσει

* κυνηγάς με ugartechea; .hunter..shake hands.
Οχι, αλλα σκεφτομαι σοβαρα την αγορα ενος 75.
 
Τελικά 61cm κάννες σε ενα s.pose είναι υπερβολή ?
είναι θέμα marketing?
είναι πρακτικό γιατί βολεύει στο συγκεκριμένο κυνήγι?
.think.
Είναι το τέλειο, μπαίνεις μέσα στο πυκνό στην φερμα δεν θες το όπλο να κοπανάει στα κλαδιά.
 
Back
Top