Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Πλάγιο το ιδανικότερο όπλο με 66 κανες .Εάν είναι πολύ πυκνά όπως κυνηγούσε γνωστός μου που έβγαζε 5 και έβλεπε μια πιο πολύ εκπαιδευτικό στα σκυλιά έκανε εκεί θέλεις το όπλο που σκότωσε τον al patsino στο σημαδεμένο.
 
Πλάγιο το ιδανικότερο όπλο με 66 κανες .Εάν είναι πολύ πυκνά όπως κυνηγούσε γνωστός μου που έβγαζε 5 και έβλεπε μια πιο πολύ εκπαιδευτικό στα σκυλιά έκανε εκεί θέλεις το όπλο που σκότωσε τον al patsino στο σημαδεμένο.
Θα προτιμούσα μια οπλοβομβίδα των 40 χιλιοστών γεμισμένη με σκάγια νούμερο 10 και ελικοειδή διασπορέα.
Say hello to my little friend!:D
 
https://en.browning.eu/products/shotguns/semi-auto/a5/A-A5CLAULTIMBEC16.html
SHOTGUNS > SEMI-AUTO > A5 > A5 CLASSIC ULTIMATE BECASSE 16

A5 CLASSIC ULTIMATE BECASSE 16
A5-CLASSIC-ULTIMATE-BECASSE-16_1.jpg

 
Zabala sporting 71 κομμένο στους 60.70αρες θαλάμες μονοσκανδαλο χωρίς πέλμα για να μην σκαλωνει στα ρούχα στις γρήγορες επωμισεις.Οι λύσεις δεν είναι πάντα ακριβές.

fysiggia-kinigetika-diam12-diasporas-dispersante-36-b.jpg
Πωπω μιλάμε θα κάνει παπάδες με αυτήν τη φυσιγγαρα
Βολή και θήραμα!!!!
 
Zabala sporting 71 κομμένο στους 60.70αρες θαλάμες μονοσκανδαλο χωρίς πέλμα για να μην σκαλωνει στα ρούχα στις γρήγορες επωμισεις.Οι λύσεις δεν είναι πάντα ακριβές.

Αλέξη να σε ρωτήσω κάτι. Οταν κόβεις τις κάννες σε ένα δίκανο χωρίς εναλλασόμενα τσοκ είναι καλό? Μήπως επηρεάζει τις συγκεντρώσεις?
 
Το κατάλληλο μπεκατσοτουφεκο είναι αυτό που ο καθένας μας αισθάνεται σίγουρος ότι όποια μπεκάτσα πετάξει μπροστά του θα μπει στο γιλέκο...... κυνηγάω σχεδόν αποκλειστικά μπεκάτσα..... έχω σκοτώσει πουλιά και με το franchi falconet 71 εκ που είχα και με τη benelli rafaelo special lusso 61 εκ και με το κομμένο Baikal 61 εκ και με το Beretta ultralight 62 εκ που κυνηγάω τώρα..... για μένα το κατάλληλο μπεκατσοτουφεκο είναι δίκανο 61 έως 66 εκ κανες με τσοκ και βάρος από 2,6 έως 3 κιλά.....
 
Αλέξη να σε ρωτήσω κάτι. Οταν κόβεις τις κάννες σε ένα δίκανο χωρίς εναλλασόμενα τσοκ είναι καλό? Μήπως επηρεάζει τις συγκεντρώσεις?
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στα χαρτόνια.Το όπλο δίνει καρπωση 90% μέχρι τα 25 μέτρα.Το 10% παίζεται στα 25.
 
Last edited:
Αλέξη να σε ρωτήσω κάτι. Οταν κόβεις τις κάννες σε ένα δίκανο χωρίς εναλλασόμενα τσοκ είναι καλό? Μήπως επηρεάζει τις συγκεντρώσεις?
Γιώργο κυνηγούσα 4 χρόνια τουλάχιστον με ένα κομμένο Baikal 61 εκατοστά....τα τσοκ μετά το κόψιμο ήταν 5 και 4 μιση άστρα..... το 80 τοις εκατό έπεφτε μονοτουφεκια με φυσίγγια του Υψηλού με ελικοειδή διασπορεα και σκάγια 7-9 ανάμεικτα 36 γραμμάρια και μετέπειτα 9 1/2 32 γραμμάρια..... μιλάμε για τουφεκιά και πουλί..... αποστάσεις από 10 έως 25-28 μέτρα.... μαύρος θάνατος....IMG_20201226_113053.jpg
 
View attachment 64746
Πωπω μιλάμε θα κάνει παπάδες με αυτήν τη φυσιγγαρα
Βολή και θήραμα!!!!
Τα παλιά ήταν θάνατος ... έχω χρόνια να κυνηγήσω μπεκάτσες, από τότε που "έφυγε" το σκυλί μας.
Σχεδόν όλες τις μπεκάτσες με αυτό το φυσίγγι τις έχω πάρει.

Εντάξει ... δεν χρειάζεται και σούπερ ντούπερ φυσίγγι αυτό το πουλί, απλά να είσαι πάνω του.
 
Back
Top