Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Ήρθε η ώρα για αγορά ενός super pose που θα με συντροφεύει στο κυνήγι της βασίλισσας του δάσους . Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για το ποιο όπλο θεωρείται πιο κατάλληλο για αυτό το κυνήγι; Με αυτά που έχω διαβάσει λέω να πάω στην λογική ενός όπλου γύρω στα τρία κιλά και όχι σε ένα ελαφρύ όπλο από αλουμίνιο . Περιμένω τις απόψεις σας
Δημήτρη έχεις π.μ
 
Ήρθε η ώρα για αγορά ενός super pose που θα με συντροφεύει στο κυνήγι της βασίλισσας του δάσους . Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για το ποιο όπλο θεωρείται πιο κατάλληλο για αυτό το κυνήγι; Με αυτά που έχω διαβάσει λέω να πάω στην λογική ενός όπλου γύρω στα τρία κιλά και όχι σε ένα ελαφρύ όπλο από αλουμίνιο . Περιμένω τις απόψεις σας
Εφοσων κυνηγουσες με ημιαυτοματο πηγενε σε μονοσκανδαλο το δισκανδαλο θα σου παρει χρονο για την μυηκη μνημη
Μηκος καννης επισης κοντα στο μηκος καννης συν τις βασης απο το ημιαυτοματο που κυνηγουσες για να μην εχεις μεγαλες αλαγες στις εικονες που ειχες μαθει
Στα μετρα του κοντακιου εφοσων εχεις ενα οπλο κ σου ειναι σωστα πανω σου περνεις τις διαστασεις αυτου κ
α) βρισκει καποιο που ειναι κοντα σε αυτες
Β)Φτιαχνεις ρυθμισομενη τη ραχη σε αυτο που θα επιλεξεις για να φερει καποιες απο τις διαστασεις
κ Γ) Φτιαχνεις εξολοκληρου καινουργιο πανω στις διαστασεις που θες
απο μαρκες beretta ultralight
winchester select beccasia
Franchi feeling beccasia αλλα κ το steel βγαινει ελαφρι
Fabarm elos b2 και n2 σε αλουμινιο αλλα κ σε ατσαλι βγαινουν ελαφρια
lanber beccasier
marocchi
 
Last edited:
Παιδιά επειδή βρίσκω στο car αρκετά franchi falconet , ξέρει κανείς να μου πει ποια η διαφορά μεταξύ των μοντέλων franchi falconet , franchi falconet s και franchi falconet pro ; Επίσης αν πάρω με πέλμα TSA θα είναι πιο δύσκολο μετά αν χρειαστεί να αλλάξω πέλμα και να το φέρω στα μέτρα μου;
 
Το κακό με τον fabarm παιδιά είναι ότι επωμισα ένα όταν είχα πάει κάποια στιγμή στον Καρασαββίδη και δεν μου ερχόταν καθόλου . Πολύ μικρό ήταν το κοντάκι για μένα .
Αυτό λύνεται πολύ εύκολα με προσθήκη....αν τα υπόλοιπα μέτρα σου έρχονται καλά. Είσαι δεξιοεπωμιζων;
 
Αλήθεια;
Ναι . Και παρόλαυτα έχω πολλές επιτυχίες στο κυνήγι . Με δυοφθαλμη σκόπευση πάντα . Απλά τα όπλα μου θέλω να ψηλοτουφεκανε πολύ . Δεν ξέρω αν αυτό είναι απόρροια της παραπάνω ιδιοτροπίας μου . Την τέκνις που έχω για να την φέρω στα μέτρα μου έβαλα και τις δύο κλίσεις μαζί στο όπλο να το σηκώσω όσο πιο πολύ γίνεται . Για το έλος όταν το είχα επωμισει θυμάμαι ότι δεν μου ερχόταν καλά στο μάτι
 
Και η Verney Carron βγάζει έτοιμα μπακατσοτούφεκα ποζέ και μάλιστα πολύ κάτω απο τα 3 κιλά. Στο site του ΝΠαδάκης τα verney carron τα έχει απο 2,5-2,7 κιλά προφανώς με ergal βάση. Εγώ για ελαφρύ ποζέ αποκλειστικά για μπεκατσοτούφεκο σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα.
 
Και η Verney Carron βγάζει έτοιμα μπακατσοτούφεκα ποζέ και μάλιστα πολύ κάτω απο τα 3 κιλά. Στο site του ΝΠαδάκης τα verney carron τα έχει απο 2,5-2,7 κιλά προφανώς με ergal βάση. Εγώ για ελαφρύ ποζέ αποκλειστικά για μπεκατσοτούφεκο σε κάτι τέτοιο θα πήγαινα.
Και πολυ ελαφρυ εχει και τα μειον , ειδικα στη δευτερη ντουφεκια .Και δεν θελει και πολλα γραμαρια /Κλωτσαει σαν μουλαρι Γνωμη παντα απο εμπειρια χρονων
 
Back
Top