Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Είχα τέτοιο και έχω και πλαγιοκανο! Αν με ρωτάς θα το έκανα 63 (25 ιντσο) με μεσαίες ρίγες,όχι τη πανω, τσοκ... 4-5! Θα σου έρθει στα 3 κιλά άνετα παίζεις τα 34! Τώρα πιο βαριά... Πόσο εννοείς? Άμα το θες για 42 ,οκ... Θα κλωτσήσει!
Το δικό μου είναι μονοσκανδαλο ,61 εκατοστα και μετά το κόψιμο τα τσοκ είναι 5 και 4 1/2 . Έχω απενεργοποίησει τους αυτόματους εξολκεις, έχω κόψει 2-3 σπείρες από τα ελατήρια των εξολκεων για ευκολότερο άνοιγμα και επίσης έχω αφαιρέσει την αυτόματη ασφάλεια για να είναι παρόμοιο με τα υπόλοιπα όπλα μου. Το βάρος με το αρχικό πέλμα της cevelati ήταν 3090..... όταν όμως χάλασε αυτό έβαλα ένα συμπαγές της Baikal που όμως πρόσθεσε κάποια επιπλέον γραμμάρια και φτάσαμε στα 3140. Το ζύγισμα όμως είναι τόσο καλό που δε φαίνεται στα πολύωρα κυνήγια . Εγώ το δουλεύω μέχρι 36 γραμμάρια, συνήθως 32-34IMG_20201226_113053.jpg
 
Αν πω ότι θα κάνω και κοντάκι θέλω αλλά 300 € σίγουρα οπότε στο 1000ρικο βρίσκω αρκετά όπλα για αγορά . Το θέμα είναι λοιπόν αν αξίζει να κάνω διασκευή το ήδη υπάρχον όπλο η αν είναι καλύτερη επιλογή να πάρω ένα καινούριο όπλο ;;;
 
Τα χρήματα που θα δώσεις για την μετασκευή και το κοντάκι αν χρειαστεί σίγουρα δε θα τα πάρεις αν το πουλήσεις.... από την άλλη πλευρά θα έχεις ένα αθάνατο ατσάλινο όπλο που δε θα το λυπάσαι αν γρατζουνιστει κτλ..... χώρια που θα είναι μοναδικό.....
 
Αν πω ότι θα κάνω και κοντάκι θέλω αλλά 300 € σίγουρα οπότε στο 1000ρικο βρίσκω αρκετά όπλα για αγορά . Το θέμα είναι λοιπόν αν αξίζει να κάνω διασκευή το ήδη υπάρχον όπλο η αν είναι καλύτερη επιλογή να πάρω ένα καινούριο όπλο ;;;
Και το καινούργιο όπλο θα χρειαστεί προσαρμογή το κοντάκι του

άλλο να ράβεις κοστούμι στα μέτρα σου κι άλλο να αγοράζεις έτοιμο

το κοστουμαρισμένο όπλο είναι άλλο πράμα...... θέλει μεράκι
Στο car έχει αρκετά όπλα,(ελάχιστα πιο βαριά) στα λεφτά που διαθέτεις.Και κάποια, που σου μένουν και ρέστα.
είχα δει Σκυθικόν κοντά στα 500 ή στα 700 Ευρώ.......
 
Η μόνη ένσταση που έχω για την μετασκευή σε σκυθικον είναι η έντονη ανάκρουση με βαριά φυσίγγια και το πορτινγκ. Για αυτόν ακριβώς το λόγο στο δικό μου δεν έβγαλα τις ρίγες και είναι στα 3140 .....αν βγουν οι πλαϊνές και η πάνω πιστεύω ότι θα πέσει κάτω από τα 3 κιλά....
Ο Ήφαιστος επεμβαίνει στους κώνους του όπλου και στους αυλούς επίσης ..... Οπότε με το κλώτσημα εξομαλυνεται η κατάσταση......
 
Ο Ήφαιστος επεμβαίνει στους κώνους του όπλου και στους αυλούς επίσης ..... Οπότε με το κλώτσημα εξομαλυνεται η κατάσταση......
Και επίσης γίνεται αχρωμιωτη η κάννη ...κάτι που σημαίνει πως υπάρχει και κίνδυνος να χαλάσει από μέσα αν δεν επιμελείται κάποιος το όπλο τακτικά
 
Και επίσης γίνεται αχρωμιωτη η κάννη ...κάτι που σημαίνει πως υπάρχει και κίνδυνος να χαλάσει από μέσα αν δεν επιμελείται κάποιος το όπλο τακτικά
Ενταξει θέλει κι αυτό το καθάρισμα του....... Άλλωστε να σου πω κάτι....... Σίδερο είναι εγώ θα πεθάνω κι αυτό ακόμη θα σκοτώνει μπεκάτσες....... Μη τρελενεσαι .......
 
Και επίσης γίνεται αχρωμιωτη η κάννη ...κάτι που σημαίνει πως υπάρχει και κίνδυνος να χαλάσει από μέσα αν δεν επιμελείται κάποιος το όπλο τακτικά
Σαφώς και αποκτά τις ιδιαιτερότητες του αχρωμίωτου! Καλό καθάρισμα και με επιμέλεια τουλάχιστον μέχρι να κάνει πατίνα μέσα,μετά τη πατίνα αποκτά μια κάποια ανοχή στην οξείδωση μεγαλύτερη. όσο για το κλώτσημα συνονόματε φίλε δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι.... Γίνονται παρεμβάσεις στο όπλο που το χαλιναγωγεί και με τη βασική προϋπόθεση του σωστού κοντακιού και της ορθολογικής χρήσης πυρομαχικών,θα το κατα ευχαριστηθείς! Όπως είπα στην αρχή είναι μια καλή επιλογή,όχι η μόνη!
 
Π
Και το καινούργιο όπλο θα χρειαστεί προσαρμογή το κοντάκι του

άλλο να ράβεις κοστούμι στα μέτρα σου κι άλλο να αγοράζεις έτοιμο

το κοστουμαρισμένο όπλο είναι άλλο πράμα...... θέλει μεράκι

είχα δει Σκυθικόν κοντά στα 500 ή στα 700 Ευρώ.......
πωλουνταν ένα στα 500 στο Βέλο Κορινθίας αν θυμάμαι.
 
Εγώ δεν το έχω κάνει σκυθικον.... μόνο κόψιμο και τα υπόλοιπα που ανέφερα... Ο μόνος λόγος που πήρα το Beretta ultralight ήταν ότι είχα σιχαθεί τα κατάλοιπα από τα φυσίγγια διασποράς με ελικοειδή διασπορεα.... και ότι ήδη στην κατοχή μου υπήρχε το briley diffusion σε mobile σπείρωμα....τη σεζόν που πέρασε κυνήγησα αποκλειστικά με το Beretta 62εκ +2 τα έσω έξω της briley....2730 το βάρος και φυσίγγια 30 γραμμάρια μισοταπο ν 10 στο διασποράς και 34 γραμμάρια ν 8 μάλλινη ή μισοταπα στα 3 άστρα.....
 
Last edited:
Κοιτάω για μεταχειρισμένο και να δώσω max 1300-1400€
Εχω ενα δισκανδαλο Rizzini Hombra του '92 με ατσαλινη βαση και με καννες 66cm με σταθερα τσοκ 3* & 5*..το βαρος του ειναι 3,150kg αν θυμαμαι καλα...το πηρα για τη φερμα
(ορτυκι,μπεκατσα, μπεκατσινη) ελα μου ομως που δεν το αποχωριζομαι ευκολα πλεον ΚΑΙ στην τσιχλα, (περπατητό κ απογευματινο καρτερι)..

Υ.Γ. Για μπεκατσα να παρεις δισκανδαλο...γνωμη μου.
 
Για μπεκατσα να παρεις δισκανδαλο...γνωμη μου.
Υπάρχουν δίκανα με μία? 😄😄😄😄 Αυτό με τις σκανδάλες είναι πολύ μεγάλο θέμα.... Εννοείται ψηφίζω 2!!! Άλλιως γιατί να αφήσω τη καραμπίνα μου? Αλλά εμένα μ αρεσουν και οι pump όποτε δε μιλάω!
 
Χαχαχαχα! Πάει αυτό! Το χαίρεται άλλος! Έχω πολλές φωτό του όμως!!!!
Είχα σκεφτεί πολλές φορές να το πάρω αλλά δε χωνεύω αυτό το αγγλε κοντάκι παρόλο που είχα και με αγγλε πόζε δε το γουστάρω σαν πιάσιμο
 
Back
Top