Το κατάλληλο μπεκατσοντουφεκο

Στρουθερμαν…χαχα
Ανακαλώ τα μηνύματα μου και ζητάω συγνωμη από το Pointerman.
Υπερβάλλων ζήλος για καλαμπούρι βγάζει ασυναίσθητα σχόλια τα οποία τώρα που τα βλέπω δεν είναι σωστά προς το πρόσωπο του.

Pointerman ελπιζω να μην σε πρόσβαλα και σου ζητάω συγνώμη.
 
Γραφει, "διασπορεας με ραβδωσεις".
Ειναι επιτρεπομενο αυτο το τσοκ?
Κανει δουλεια στα μονοβολα, τυπου Remington Premier Copper-Solid Sabot Slug?
Φυσικά και είναι επιτρεπόμενο! Γιατί να μην είναι;
Μονόβολα δεν ρίχνεις με τέτοια τσοκ!
 
Γραφει, "διασπορεας με ραβδωσεις".
Ειναι επιτρεπομενο αυτο το τσοκ?
Κανει δουλεια στα μονοβολα, τυπου Remington Premier Copper-Solid Sabot Slug?
Θεωρητικά δουλεύει με όλα τα μονοβολα τύπου sabot, καλύτερα απ' ότι τα μαλακά μολύβδινα.Εξω βέβαια που επιτρέπεται η full "raye" κάνη δεν προτιμούν τα τσοκ... Τα έχω δοκιμάσει με 8 εκατοστά καθαρής "ραβδωσης" σε remington, προτιμώ τα μαλακά μονοβολα... Όσο για το νομοθετικό... Είναι από τα ευτράπελα του νόμου,δεν τα εξαιρεί από τα ραβδωτά, όποτε ναι, ακραία βέβαια, δύναται να σε στείλει κατηγορούμενο και να εύχεσαι να καταλάβει τη διαφορά το δικαστήριο! Το ξανά λέω... Ακραίο! Αλλά γίνεται!
 
Φυσικά και είναι επιτρεπόμενο! Γιατί να μην είναι;
Μονόβολα δεν ρίχνεις με τέτοια τσοκ!
Ο νόμος δεν ξεχωρίζει τη χάραξη από τη ράβδωση!!! Νομικό κενό! Είναι στην ευχέρεια εκείνου που θα σε κρίνει τι θα αποφασίσει....
 
Και μη σε αγχώνει το ergal..... δεν παθαίνει τίποτα.... είναι πολύ λίγα τα φυσίγγια που ρίχνονται στη μπεκάτσα και μέχρι 34-36 γραμμάρια.... οπότε θα σου κάνει την δουλειά
Και πολλά να ρίξεις πάλι δεν παθαίνει τίποτα.
 
Ο νόμος δεν ξεχωρίζει τη χάραξη από τη ράβδωση!!! Νομικό κενό! Είναι στην ευχέρεια εκείνου που θα σε κρίνει τι θα αποφασίσει....
Φίλε μου δεν μιλάμε για ραβδωτή κάννη αλλά για τσοκ!
Κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα!
Και εν πάση περιπτώσει κανένας δεν θα ελέγξει τι έχεις στο τελείωμα της κάννης!
Τώρα για τα μονόβολα κάποιος μου είχε πει ότι δεν κάνει να ριχτούν από τέτοια τσοκ αλλά δεν το ξέρω 100% οπότε δεν επιμένω.
 
Εγώ έχω ενα franchi falconet στα 66 εκ απο το 2004 2950 kg. Είμαι πολύ ευχαριστημένος στα τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα εκτός από μια φορά που μου εκανε διπλοτουφεκια.. Αλλά εάν ξαναεπαιρνα τώρα ποζε για μπεκατσα θα ηταν ατσάλινο και παλι 66 εκ και ας ειναι 3100-3200 το θέμα είναι ότι θα ειναι ζυγισμένο καμία σχέση με την καραμπίνα που κυνηγάς τωρα. Σού δίνει καλύτερο ανέβασμα στον ώμο και δεν θα "ανεμιζει"...+ καλύτερη δευτερη τουφεκια. Και κατα την άποψη μην πέσεις απο τα 66 εκ σε ποζε, εκτος αν κυνηγας σε πουρνανι και τουφεκας στα δεκα μέτρα. Εγω θα σου πρότεινα να βρεις καποιο 686 ενδεχομένως. Χαμηλό προφίλ να μπουκαρεις γρήγορα και οπλο αθάνατο.
 
Φίλε μου δεν μιλάμε για ραβδωτή κάννη αλλά για τσοκ!
Κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα!
Και εν πάση περιπτώσει κανένας δεν θα ελέγξει τι έχεις στο τελείωμα της κάννης!
Τώρα για τα μονόβολα κάποιος μου είχε πει ότι δεν κάνει να ριχτούν από τέτοια τσοκ αλλά δεν το ξέρω 100% οπότε δεν επιμένω.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Το θέμα είναι ΤΙ βλέπει ο νόμος.Τα τσοκάκια περνάνε και πωλούνται στη ζούλα! Ίδια τεχνολογία είναι και οι paradox,raye, χαραγμένες ελληνικά,κάννες που κανένας αντιπρόσωπος δε εισάγει λόγω αυτού του κενού που αναφέρω. Τίποτα από αυτά δεν εχει ράβδωση,έχουν χάραξη! Εντελώς άλλο πράγμα... Κατά τ άλλα ρίχνουν κανονικά, σε σύσταση της remington σε sabot βλήμα αναφέρει ότι καλύτερη απόδοση έχει με τέτοια τσοκ ή full rifled barrel(εννοεί raye).
 
Κοιτάω για μεταχειρισμένο και να δώσω max 1300-1400€
Δες τη περίπτωση των μεταποιημένων Baikal.... Θα σου έρθει αρκετά πιο οικονομικά ,με στάνταρ τσοκ ή τα δικά του. Δε σπάει δε χαλάει, επίπεδο χειροποίητου πολύ πιο ακριβού,στο βάρος που θες και το περνάς μέσα από τα πουρνάρια και τις βατσινιες χωρίς να σε πιάνει η καρδιά σου.....
Εγώ θα σου πρότεινα πέρα από το Browning που ανέφεραν ποιο πάνω.... Beretta ultralight, fabarm elos Tula,franchi falconet..... Εφόσον θέλεις ελαφρύ όπλο.... νομίζω ότι το ergal είναι μονόδρομος.....αν θέλεις ατσάλινο.... μπορείς να πάρεις ένα Baikal 66 με τσοκ και να του φτιάξεις ένα κοντάκι.....να βγάλεις και όλες τις ρίγες και να γίνει ένα εργαλείο.... εγώ έχω ένα κομμένο 61 εκατοστά 3140 gr που το θεωρώ εργαλείο... όπως επίσης είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ultralight 2730 με δύο τσοκ briley diffusion και 3αστρα... αλλά και από το franchi falconet που είχα..... συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.... για μπεκάτσα μόνο δίκανο View attachment 56110View attachment 56111
την καλύτερη περίπτωση στην είπανε οι φίλοι
Μπαικαλ Izh27 μετασκευασμένο σε ΣΚΥΘΙΚΟΝ από τον Ηφαιστο
δισκάνδαλο απλοι εξολκεις 69 εκ κάννη τσοκ 0/10 και 4/10
και είσαι κομπλέ

υ.γ. μακρυά από τα χαιβαν ντουφέκ
 
την καλύτερη περίπτωση στην είπανε οι φίλοι
Μπαικαλ Izh27 μετασκευασμένο σε ΣΚΥΘΙΚΟΝ από τον Ηφαιστο
δισκάνδαλο απλοι εξολκεις 69 εκ κάννη τσοκ 0/10 και 4/10
και είσαι κομπλέ

υ.γ. μακρυά από τα χαιβαν ντουφέκ
Η μόνη ένσταση που έχω για την μετασκευή σε σκυθικον είναι η έντονη ανάκρουση με βαριά φυσίγγια και το πορτινγκ. Για αυτόν ακριβώς το λόγο στο δικό μου δεν έβγαλα τις ρίγες και είναι στα 3140 .....αν βγουν οι πλαϊνές και η πάνω πιστεύω ότι θα πέσει κάτω από τα 3 κιλά....
 
Η μόνη ένσταση που έχω για την μετασκευή σε σκυθικον είναι η έντονη ανάκρουση με βαριά φυσίγγια και το πορτινγκ. Για αυτόν ακριβώς το λόγο στο δικό μου δεν έβγαλα τις ρίγες και είναι στα 3140 .....αν βγουν οι πλαϊνές και η πάνω πιστεύω ότι θα πέσει κάτω από τα 3 κιλά....
εγώ έβγαλα μόνο την πάνω ρίγα και ΔΕΝ έκανα πορτινγκ :cool:
 
Η μόνη ένσταση που έχω για την μετασκευή σε σκυθικον είναι η έντονη ανάκρουση με βαριά φυσίγγια και το πορτινγκ. Για αυτόν ακριβώς το λόγο στο δικό μου δεν έβγαλα τις ρίγες και είναι στα 3140 .....αν βγουν οι πλαϊνές και η πάνω πιστεύω ότι θα πέσει κάτω από τα 3 κιλά....
Είχα τέτοιο και έχω και πλαγιοκανο! Αν με ρωτάς θα το έκανα 63 (25 ιντσο) με μεσαίες ρίγες,όχι τη πανω, τσοκ... 4-5! Θα σου έρθει στα 3 κιλά άνετα παίζεις τα 34! Τώρα πιο βαριά... Πόσο εννοείς? Άμα το θες για 42 ,οκ... Θα κλωτσήσει!
 
Το θέμα είναι ότι έχω ένα Baikal s/p made in USSR και επειδή μικρός κυνηγούσα με αυτό το όπλο όταν έριχνα την πίσω σκανδάλη η μπροστινή μου χτυπούσε το δάχτυλο και μου το μάτωνε . Και έχω ένα δισταγμό για αυτό το λόγο . Συν του ότι θα δώσω κοντά στα 700 € για την μετατροπή και αν το μετανιώσω και δεν μου κάνει το όπλο δεν πρόκειται να πάρω πίσω αυτά τα λεφτά . Και αυτά τα δύο με κάνουν και είμαι διστακτικός σε αυτή την επιλογή
 
Last edited:
Είχα τέτοιο και έχω και πλαγιοκανο! Αν με ρωτάς θα το έκανα 63 (25 ιντσο) με μεσαίες ρίγες,όχι τη πανω, τσοκ... 4-5! Θα σου έρθει στα 3 κιλά άνετα παίζεις τα 34! Τώρα πιο βαριά... Πόσο εννοείς? Άμα το θες για 42 ,οκ... Θα κλωτσήσει!
δεν γίνεται κάτω από 69 χαλάει η σύγκλιση των καννών
 
Το θέμα είναι ότι έχω ένα Baikal s/p made in USSR κ;ο επειδή μικρός κυνηγούσα με αυτό το όπλο όταν έριχνα την πίσω σκανδάλη η μπροστινή μου χτυπούσε το δάχτυλο και μου το μάτωνε . Και έχω ένα δισταγμό για αυτό το λόγο . Συν του ότι θα δώσω κοντά στα 700 € για την μετατροπή και αν το μετανιώσω και δεν μου κάνει το όπλο δεν πρόκειται να πάρω πίσω αυτά τα λεφτά . Και αυτά τα δύο με κάνουν και είμαι διστακτικός σε αυτή την επιλογή
δεν φταίει το οπλο αλλά το κοντάκι
ίσως και η επώμιση
αν το κάνεις αγγλέ και το μακρύνεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
το ίδιο πάθαινα κι εγώ με πλαγιόκαννο

αφού έχεις ήδη το όπλο ευκαιρία είναι
αλλά πρωτα λύσε το θέμα με το κοντάκι
αν είμασταν κοντά θα σου έλεγα την γνώμη μου
 
Back
Top