Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

αυτά είναι τα ξύλα από το δίκαννο μου
έχουν πάρει αρκετό λάδι συντήρησης μιας και είναι 30 ετών άσχετα ένα δεν έβγαινε και πολύ στο βουνό
Θέλω να τα διώξω τα λάδια το παλιό χρώμα να επαναφέρω όσο γίνετε τα λίγα βαθουλώματα να γεμίσω μια τρύπα μικρή
θα ήθελα μετά την προετοιμασία να κάνω κάτι το οποίο μα τονίσει τα όποια νερά του και να πάρει χρώμα κόκκινο τριανταφυλλιάς που μαρέσει πολύ.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω, και να μου πει τι ξύλο ειναι?

20200619_063730.jpg20200619_063746.jpg20200619_063756.jpg20200619_063949.jpg20200619_064117.jpg
 
Last edited:
Ξυσιμο με γιαλοχαρτα.βουτιμα σε νευτη να φηγουν τα λαδια 3.5 ωρες μεσα στο νευτη.πλησιμο με ξεστο νερο μετα πολη καλα με πρασινο σαπουνι.στεγνομα με πιστολακι.μετα σηδερομα με πετσετα βρεγμενη και ατμο να σηκουθουν η υνες του ξυλου.τρηψιμο με ατσαλιμαλο να ξυρισης της υνες.επαναλαμβανης οσες φορες χριαστη μεχρει να φηγουν ολα τα βαθουλοματα.μετα περνας οτη χρωμα θες η λινελεο
 
αυτά είναι τα ξύλα από το δίκαννο μου
έχουν πάρει αρκετό λάδι συντήρησης μιας και είναι 30 ετών άσχετα ένα δεν έβγαινε και πολύ στο βουνό
Θέλω να τα διώξω τα λάδια το παλιό χρώμα να επαναφέρω όσο γίνετε τα λίγα βαθουλώματα να γεμίσω μια τρύπα μικρή
θα ήθελα μετά την προετοιμασία να κάνω κάτι το οποίο μα τονίσει τα όποια νερά του και να πάρει χρώμα κόκκινο τριανταφυλλιάς που μαρέσει πολύ.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι να κάνω, και να μου πει τι ξύλο ειναι?

View attachment 13984View attachment 13985View attachment 13986View attachment 13988View attachment 13989
Θα ηθελα πρωτα απ'ολα να τονισω πως αυτη η εργασια δεν ειναι για ερασιτεχνες ουτε για πειραματα και εργασιες απο συμβουλες ''καφενειων''
Ειναι μια εργασια που χρειαζεται καποιες γνωσεις και τα απαραιτητα εργαλεια για να γινει.
Και το κυριοτερο πρεπει πρωτα να δουμε τα σημεια που ενωνουν τα ξυλα με τα μεταλα και τι περιθωριο εχουμε διοτι με την επεμβαση αυτη θα αφαιρεθει ξυλο........αν δεν εχουμε περθωριο τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα .
Επισεις θα πρεπει κατοπιν να ξανακοπουν οι ψαθες απο την αρχη......οποτε καταλαβαινεις πως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Με σιγουρια δεν μπορω να σου πω τι ξυλο ειναι γιατι δεν βοηθανε οι φωτο αλλα μαλον προκειται για απλη καρυδια χωρις ιδιαιτερα νερα....
Απο τι οπλο ειναι(μαρκα)?
 
καλημερα
Το όπλο ειναι Ουγγρικό FEG montecarlo αγορασμένο στα τέλη του 70, χαμηλης χρηματικής αξίας από οτι μου εχουν πει.
Αυτά που λέτε τα κατάλαβα όλα αυτά χθες βραδυ που εκανα την πρώτη απόπειρα και δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξω ψάθες και σημεία εφαρμογής με άλλα μέρη, σιγουρα χρειάζεται να καθαριστεί από τα λάδια συντήρησης. Γενικά όταν καταπιάνομαι με κάτι συνήθως αναγνωρίζω τι δεν πρέπει να κανω ή αν αυτό που κάνω δεν θα έχει επαναφορά στην προηγούμενη κατάσταση. Κατα πάσα πιθανότητα στο τέλος θα καταλήξει σε χερια κάποιου που ξερει τι κανει και γιατί.
 
αυτή ειναι η πάπια μετα από 8ωρη παραμονή σε ακετόνη δίχως άλλη κατεργασία
δεν έχει στεγνωσει ακόμα καλά από το ξέπλυμα αλλά μαρέσει πάρα πολύ η απόχρωση που εχει πάρει.
Εάν μείνει έτσι και το κοντάκι βγει με ανάλογη εμφάνιση σκέφτομαι σοβαρά να μην βάλω κατι που θα του αλλάξει το χρώμα
Υπάρχει κάτι προστατευτικό άχρωμο?
20200622_134803.jpg
 
αυτή ειναι η πάπια μετα από 8ωρη παραμονή σε ακετόνη δίχως άλλη κατεργασία
δεν έχει στεγνωσει ακόμα καλά από το ξέπλυμα αλλά μαρέσει πάρα πολύ η απόχρωση που εχει πάρει.
Εάν μείνει έτσι και το κοντάκι βγει με ανάλογη εμφάνιση σκέφτομαι σοβαρά να μην βάλω κατι που θα του αλλάξει το χρώμα
Υπάρχει κάτι προστατευτικό άχρωμο?
View attachment 14055
Λινελαιο
 
Μετατροπή λαβης σε ντεμι πιστολ τοποθέτηση χειροποίητου πέλματος στο verney carron Μου άλλη μια εξαιρετική δουλειά του μαστρογιαννη!









Τα ειπαμε πολλες φορες....δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα αλλο....εύγε....
 
αυτή ειναι η πάπια μετα από 8ωρη παραμονή σε ακετόνη δίχως άλλη κατεργασία
δεν έχει στεγνωσει ακόμα καλά από το ξέπλυμα αλλά μαρέσει πάρα πολύ η απόχρωση που εχει πάρει.
Εάν μείνει έτσι και το κοντάκι βγει με ανάλογη εμφάνιση σκέφτομαι σοβαρά να μην βάλω κατι που θα του αλλάξει το χρώμα
Υπάρχει κάτι προστατευτικό άχρωμο?
View attachment 14055
Η ακετόνη που λες είναι το καθαρό ασετον? Η κάτι άλλο?
 
Η ακετόνη που λες είναι το καθαρό ασετον? Η κάτι άλλο?
ναι, ακετονη λεγεται στην βιομηχανία με 98% καθαροτητα. Ασετόν συνηθως λενε αυτα που εχουν διαφορες προσμίξεις, η καθε εταιρεια κανει τα δικά της.
Λινελαιο
θα σκουρύνει λίγο, γιαυτο ρωτάω, μηπως και βρω κατι που δεν θα το πειραξει καθολου,
αυτη την στιγμή εχουν ενα χρωμα σα τα ξυλινα επιπλα που εχουν μεινει εκτεθειμένα στην υπαιθρο για πολλά χρονια, παλαιωμενα, διχως βεβαια να ειναι ετοιμα να διαλύσουν. :)
 
αυτή ειναι η πάπια μετα από 8ωρη παραμονή σε ακετόνη δίχως άλλη κατεργασία
δεν έχει στεγνωσει ακόμα καλά από το ξέπλυμα αλλά μαρέσει πάρα πολύ η απόχρωση που εχει πάρει.
Εάν μείνει έτσι και το κοντάκι βγει με ανάλογη εμφάνιση σκέφτομαι σοβαρά να μην βάλω κατι που θα του αλλάξει το χρώμα
Υπάρχει κάτι προστατευτικό άχρωμο?
View attachment 14055
Αν το ξαναβαλεις παλι σε ασετον θα βγει ακομα ποιο καθαρο.....τωρα μπορει να βγηκαν απο μεσα τα πολλα αλλα παλι τραβηξαν επιφανειακα........και μια λεπτομερεια.........η παπια θα πρεπει να ειναι σε ορθια σταση με την μερια που τραβηξε τα λαδια απο κατω......το ιδιο και με το κοντακι....σε ορθια σταση με το σημειο επαφης της βασης προς τα κατω.......
 
Αν το ξαναβαλεις παλι σε ασετον θα βγει ακομα ποιο καθαρο.....τωρα μπορει να βγηκαν απο μεσα τα πολλα αλλα παλι τραβηξαν επιφανειακα........και μια λεπτομερεια.........η παπια θα πρεπει να ειναι σε ορθια σταση με την μερια που τραβηξε τα λαδια απο κατω......το ιδιο και με το κοντακι....σε ορθια σταση με το σημειο επαφης της βασης προς τα κατω.......
έβαλατην πάπια με νεα ακετόνη και μαλιστα σε διάφανο δοχείο αλλά δεν παρατήρησα καποια διαφορά. Η ακετόνη άλλαξε λιγο χρώμα, καμια σχεση με την πρώτη φορά. Συνολικά ξεπέρασε τις 30 ωρες σε ακετόνη, δεν νομίζω οτι έχει να δώσει κατι αλλο αυτή η μέθοδο, δεν ξερω αν της ανεβάσω θερμοκρασία.
 
έβαλατην πάπια με νεα ακετόνη και μαλιστα σε διάφανο δοχείο αλλά δεν παρατήρησα καποια διαφορά. Η ακετόνη άλλαξε λιγο χρώμα, καμια σχεση με την πρώτη φορά. Συνολικά ξεπέρασε τις 30 ωρες σε ακετόνη, δεν νομίζω οτι έχει να δώσει κατι αλλο αυτή η μέθοδο, δεν ξερω αν της ανεβάσω θερμοκρασία.
Οχι δεν θα ανεβασεις θερμοκρασια.....απλα πρεπει να ειναι καλυμενα με το ασετον στην ολη διαδικασια....αφου δεν σου σκουραινει αλλο μαλον δεν εχουν αλλο να βγαλουν....
.
 
Μετά από πολύ καιρό σήμερα αξιώθηκα να βαψω τα ξύλα αφού βαρέθηκα να τα βλέπω κάθε μέρα μπροστά μου. πήραν το κόκκινο χρωμα που από πάντα ήθελα και από αύριο το πρωί θα αρχίσω το tru oil.
φυσικά πριν κάνω οτιδήποτε πάντα συμβουλεύωμαι ένα έμπειρο μέλος.

Με τον ρυθμό που πάω υπολογίζω ότι αρχές Σεπτέμβρη θα δέσω το όπλο.
20200726_090130.jpg20200726_191721.jpg20200726_191607.jpg
 
Last edited:
Back
Top