Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Έψαξα στα αποθέματά μου και είδα ότι έχω τα 25, 30, 83, 84. Απ' αυτά χρησιμοποιώ το 25 και θυμάμαι ότι το 83 ήταν αυτό που δεν στέγνωνε με τίποτα. Το κράτησα για να το θυμάμαι και να το αποφεύγω. Συνέχισε με το 27 σιγά τις διαφορές. Στην ανάγκη αραίωσέ το λίγο.
Να σημειώσω κάτι που ήδη κατάλαβες. Οι 1-2 σταγόνες που λέει ο Νικήτας και άλλοι έμπειροι κοντακάδες σαφώς και δεν φτάνουν για ολόκληρο το κοντάκι. Το λένε για να υπογραμμίσουν το πόσο τσιγκούνης πρέπει να είσαι με το λινέλαιο. Το ότι τραβάει το ξύλο λάδι δεν είναι κακό. Όταν θα αρχίσει να μην το ρουφάει θα πρέπει να σταματήσεις. Το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα. Όταν δεις ότι το ξερνάει σκουπισέ το με χαρτί κουζίνας ,άστο να στεγνώσει μία δύο μέρες και όταν στεγνώσει προχωρά στα υπόλοιπα , καλό τρίψιμο με μαλακό πανί, κεριά, πάλι τρίψιμο, τρίψιμο, και τρίψιμο .

Με τι να το αραιώσω και τι θα εξυπηρετήσει αυτό?
Όταν λες ότι το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα τι εννοείς? το 027 πάντως που το άφησα 10 ημέρες πάνω σε τζάμι δεν στέγνωσε καθόλου.

Έκανα ένα πείραμα. Σε ένα σφυρί έτριψα το ξύλο και το πέρασα 3-4 χέρια λινέλαιο 027. Από την μια πλευρά του μόνο , συνέχισα να βάζω
λινέλαιο ξεχειλίζοντας το κάθε φορά τρεις φορές την ημέρα επί μια βδομάδα.

IMG_20200407_201105.jpg

Αυτό που παρατήρησα είναι:
α) ότι ενώ πραγματικά το λούζω στο λινέλαιο σε σημείο να στάζει , αυτό τραβάει τόσο γρήγορα
που μετά από 3-4 ώρες έχει στεγνώσει στην αφή και ξαναβάζω.
β) Από την μεριά αυτή το ξύλο έχει σκουρύνει πολύ.
Εξακολουθώ να βάζω να δω πότε θα σταματήσει να τραβάει...

Αν τραβάει έτσι και το ξύλο καρυδιάς του 525 , βάζοντας ελάχιστη ποσότητα , δεν έχω κλείσει και τους πόρους με
βλέπω να βάζω καμιά 10ετία.....sarcastic.
 
Με τι να το αραιώσω και τι θα εξυπηρετήσει αυτό?
Όταν λες ότι το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα τι εννοείς? το 027 πάντως που το άφησα 10 ημέρες πάνω σε τζάμι δεν στέγνωσε καθόλου.

Έκανα ένα πείραμα. Σε ένα σφυρί έτριψα το ξύλο και το πέρασα 3-4 χέρια λινέλαιο 027. Από την μια πλευρά του μόνο , συνέχισα να βάζω
λινέλαιο ξεχειλίζοντας το κάθε φορά τρεις φορές την ημέρα επί μια βδομάδα.

View attachment 11988

Αυτό που παρατήρησα είναι:
α) ότι ενώ πραγματικά το λούζω στο λινέλαιο σε σημείο να στάζει , αυτό τραβάει τόσο γρήγορα
που μετά από 3-4 ώρες έχει στεγνώσει στην αφή και ξαναβάζω.
β) Από την μεριά αυτή το ξύλο έχει σκουρύνει πολύ.
Εξακολουθώ να βάζω να δω πότε θα σταματήσει να τραβάει...

Αν τραβάει έτσι και το ξύλο καρυδιάς του 525 , βάζοντας ελάχιστη ποσότητα , δεν έχω κλείσει και τους πόρους με
βλέπω να βάζω καμιά 10ετία.....sarcastic.
Γιάννη κατάλαβα λάθος από την αρχή. Είχα την εντύπωση ότι ανησυχείς επειδή δεν στεγνώνει το λινέλαιο, ενώ τώρα κατάλαβα ότι το πρόβλημά σου είναι ότι το ξύλο του κοντακιού σου ρουφάει ασταμάτητα. Η προτροπή μου να το αραιώσεις - με νέφτι ή white spirit όπως λένε οι οδηγίες - είχε τό σκεπτικό ότι τα διαλυτικά διευκολύνουν και το στέγνωμα .
Κάποια στιγμή θα κορεστεί το ξύλο και δεν θα σηκώνει άλλο λινέλαιο αλλά , άποψή μου είναι, άμα έφτασες σε ικανοποιητικό σημείο από αισθητικής άποψης (τονισμένα νερά, ζωηρά χρώματα κλπ), σταμάτα το λινέλαιο και περνά το με κερί και μετά γυάλισμα. Μετά από τόσα χέρια λινέλαιο που έκανες, η προστασία που προσφέρει είναι δεδομένη.
Μην παρασύρεσαι από την συμπεριφορά του ξύλου του σφυριού. Δεν είναι όλα τα ξύλα ίδια και το στυλιάρι του σφυριού σίγουρα δεν είναι καρυδιά.
Όταν λέμε ότι το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα εννοούμε ότι άμα το έχεις σε ένα κλειστό δωμάτιο δεν στεγνώνει τόσο εύκολα όσο αν το έχεις στο μπαλκόνι με λίγο αεράκι όπου ανανεώνεται συνεχώς το οξυγόνο. Ίσως άμα την σταγόνα με το τζάμι την έβγαζες έξω να στέγνωνε πιο εύκολα.
Όσον αφορά το κερί εγώ χρησιμοποιώ τo Birchwood wax αλλά έχει κι άλλα μην κάνουμε και διαφήμιση. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Γιάννη κατάλαβα λάθος από την αρχή. Είχα την εντύπωση ότι ανησυχείς επειδή δεν στεγνώνει το λινέλαιο, ενώ τώρα κατάλαβα ότι το πρόβλημά σου είναι ότι το ξύλο του κοντακιού σου ρουφάει ασταμάτητα. Η προτροπή μου να το αραιώσεις - με νέφτι ή white spirit όπως λένε οι οδηγίες - είχε τό σκεπτικό ότι τα διαλυτικά διευκολύνουν και το στέγνωμα .
Κάποια στιγμή θα κορεστεί το ξύλο και δεν θα σηκώνει άλλο λινέλαιο αλλά , άποψή μου είναι, άμα έφτασες σε ικανοποιητικό σημείο από αισθητικής άποψης (τονισμένα νερά, ζωηρά χρώματα κλπ), σταμάτα το λινέλαιο και περνά το με κερί και μετά γυάλισμα. Μετά από τόσα χέρια λινέλαιο που έκανες, η προστασία που προσφέρει είναι δεδομένη.
Μην παρασύρεσαι από την συμπεριφορά του ξύλου του σφυριού. Δεν είναι όλα τα ξύλα ίδια και το στυλιάρι του σφυριού σίγουρα δεν είναι καρυδιά.
Όταν λέμε ότι το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα εννοούμε ότι άμα το έχεις σε ένα κλειστό δωμάτιο δεν στεγνώνει τόσο εύκολα όσο αν το έχεις στο μπαλκόνι με λίγο αεράκι όπου ανανεώνεται συνεχώς το οξυγόνο. Ίσως άμα την σταγόνα με το τζάμι την έβγαζες έξω να στέγνωνε πιο εύκολα.
Όσον αφορά το κερί εγώ χρησιμοποιώ τo Birchwood wax αλλά έχει κι άλλα μην κάνουμε και διαφήμιση. Ελπίζω να βοήθησα.
Γιάννη κατάλαβα λάθος από την αρχή. Είχα την εντύπωση ότι ανησυχείς επειδή δεν στεγνώνει το λινέλαιο, ενώ τώρα κατάλαβα ότι το πρόβλημά σου είναι ότι το ξύλο του κοντακιού σου ρουφάει ασταμάτητα. Η προτροπή μου να το αραιώσεις - με νέφτι ή white spirit όπως λένε οι οδηγίες - είχε τό σκεπτικό ότι τα διαλυτικά διευκολύνουν και το στέγνωμα .
Κάποια στιγμή θα κορεστεί το ξύλο και δεν θα σηκώνει άλλο λινέλαιο αλλά , άποψή μου είναι, άμα έφτασες σε ικανοποιητικό σημείο από αισθητικής άποψης (τονισμένα νερά, ζωηρά χρώματα κλπ), σταμάτα το λινέλαιο και περνά το με κερί και μετά γυάλισμα. Μετά από τόσα χέρια λινέλαιο που έκανες, η προστασία που προσφέρει είναι δεδομένη.
Μην παρασύρεσαι από την συμπεριφορά του ξύλου του σφυριού. Δεν είναι όλα τα ξύλα ίδια και το στυλιάρι του σφυριού σίγουρα δεν είναι καρυδιά.
Όταν λέμε ότι το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα εννοούμε ότι άμα το έχεις σε ένα κλειστό δωμάτιο δεν στεγνώνει τόσο εύκολα όσο αν το έχεις στο μπαλκόνι με λίγο αεράκι όπου ανανεώνεται συνεχώς το οξυγόνο. Ίσως άμα την σταγόνα με το τζάμι την έβγαζες έξω να στέγνωνε πιο εύκολα.
Όσον αφορά το κερί εγώ χρησιμοποιώ τo Birchwood wax αλλά έχει κι άλλα μην κάνουμε και διαφήμιση. Ελπίζω να βοήθησα.

Μίτσο sorry μάλλον εγώ σε μπέρδεψα.
Ναι έτσι είναι μου δίνει την εντύπωση επειδή τραβάει γρήγορα το λινέλαιο ότι σε μια μέρα θα μπορούσα να περάσω
και άλλο χέρι , αλλά δεν το κάνω.
Έχω ένα αντίστοιχο κερί μ' αυτό που έχεις και εσύ το Κερί Ξύλων και Μετάλλων Renaissance wax.Αλλά επειδή δεν μυρίζει πολύ ωραία
λέω να φτιάξω μείγμα με φυσικό κερί.
Με βοήθησες πάρα πολύ να καταλάβω κάποια πράγματα , σ' ευχαριστώ!
 
Σύμφωνα με το δικό μου γούστο ...το τρίτο είχα πει ότι κρύβει ομορφιά...και απ'ότι είδα συμφώνησαν αρκετοί με την επιλογή
αυτή από το forum.

View attachment 11647


Γιώργο ευχαριστώ για όλα. Καλορίζικο μου .shake hands..
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και το πρώτο ,θεωρώ πως ως προς την κατεύθυνση στα νερά που εχουν τα κοντάκια το πρώτο έχει τα ποιο οριζόντια νερά και αυτό παίζει τον ρόλο του ,το τρίτο ναι έχει ποιο εντυπωσιακά νερά στο μάτι και είναι πολύ όμορφο .Βέβαια είναι και θέμα γούστου .Άντε με το καλό να μας στείλεις να δούμε το κουστούμι τελειωμένο .
 
Ασχολουμε για ναχω κατι νασχολουμε!το baikalειναι κοκκινο.ετριψα ενα μερος σήμερα απτη παπια και τριφτηκε ευκολα.στα 'ταπεινα' τωρα!περιμενω τα υλικά.αν τριψω τωρα το φλομπερ να καθαρισω το εξωτερικο του ξυλου, μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία βαφης νερου ,σηλερ κλπ?η θα αντιδράσει το λινελαιο του πλαισίου με τα νεα υλικα?
Δεν ξερω αν ξεκινησες τις εργασιες σου....παντως οπως ειπαν τα παιδια με ασετον ή νεφτι θα φυγει το λινελαιο....το ποσο θα χρειαστει θα το καταλαβεις απο την οψη και την αφη....πειραματισου....βαλε κ καμια φωτο να βλεπουμε .big smile. !!! Παντα η αρχη ειναι λιγο δυσκολη.....τα υλικα της birchwood ειναι πολυ καλα και στο site της θα βρεις και αναλυτικες οδηγιες...
 
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και το πρώτο ,θεωρώ πως ως προς την κατεύθυνση στα νερά που εχουν τα κοντάκια το πρώτο έχει τα ποιο οριζόντια νερά και αυτό παίζει τον ρόλο του ,το τρίτο ναι έχει ποιο εντυπωσιακά νερά στο μάτι και είναι πολύ όμορφο .Βέβαια είναι και θέμα γούστου .Άντε με το καλό να μας στείλεις να δούμε το κουστούμι τελειωμένο .

Ευχαριστώ Λευτέρη να είσαι καλά. Ναι όπως λες και εσύ είναι θέμα γούστου...οι ίσιες γραμμές εμένα δεν μου πολυαρέσουν αν και καταλαβαίνω τί λες... είμαι σίγουρος οτι εσένα θα σου άρεσαν το 2 και το 3 ενώ εμένα το 1 και το 4 ;)

11.jpg

ή ξύλα όπως αυτό.....

PHOTO-2019-12-19-16-48-59.jpg
 
Σωστός αυτά που λες θα διάλεγα ,εάν βέβαια μπορούσα να πάω σε τόσο υψηλή κατηγορία ξύλου που το βλέπω πολύ χλωμό,πέραν από αυτό τα οριζόντια νερά δεν είναι μονο θέμα ομορφιάς αλλά και λειτουργιας του κοντακιου μιας και τα οριζόντια νερά λέγεται ότι αποσβενουν την ανάκρουση του όπλου ,όσο πιο παράλληλα είναι τα νερά με την ράχη του όπλου τόσο πιο σωστή κατάταξη θεωρείται ότι έχουν ,σε γενικές γραμμές καλό είναι να αποφεύγονται νερά κάθετα και ειδικά όσο πάμε προς την λαβή του όπλου .Δεν ξέρω κατά πόσο όλα τα παραπάνω είναι τεκμηριωμένα ,πάντως έχουν πολύ λογική .
 
Σωστός αυτά που λες θα διάλεγα ,εάν βέβαια μπορούσα να πάω σε τόσο υψηλή κατηγορία ξύλου που το βλέπω πολύ χλωμό,πέραν από αυτό τα οριζόντια νερά δεν είναι μονο θέμα ομορφιάς αλλά και λειτουργιας του κοντακιου μιας και τα οριζόντια νερά λέγεται ότι αποσβενουν την ανάκρουση του όπλου ,όσο πιο παράλληλα είναι τα νερά με την ράχη του όπλου τόσο πιο σωστή κατάταξη θεωρείται ότι έχουν ,σε γενικές γραμμές καλό είναι να αποφεύγονται νερά κάθετα και ειδικά όσο πάμε προς την λαβή του όπλου .Δεν ξέρω κατά πόσο όλα τα παραπάνω είναι τεκμηριωμένα ,πάντως έχουν πολύ λογική .

Το έχω ακούσει και εγώ γι'αυτό σου έγραψα οτι καταλαβαίνω τί λες στο παραπάνω μήνυμα μου. Τώρα προσωπικά, ποτέ δεν είχα κανένα θέμα ως προς την ανάκρουση ενός όπλου με ότι νερά και εάν είχε. Πάντως όπως και με τους περισσότερους άλλους φίλους χαίρεσαι να χαζεύεις ένα όπλο που έχει πάνω του... ζωγραφική από την...φύση.
 
Εγώ τουλάχιστον ...κακώς βέβαια....δεν το ήξερα διότι εκτιμώ τις γνώσεις του αφάνταστα .... στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει το <<βιβλίο>> του κ. Κυπρίδημου γύρω από την διαδικασία φινιρίσματος με λινέλαιο ενός όπλου....

http://www.linseedoilfinish.com/contents.html
 
Δεν ξερω αν ξεκινησες τις εργασιες σου....παντως οπως ειπαν τα παιδια με ασετον ή νεφτι θα φυγει το λινελαιο....το ποσο θα χρειαστει θα το καταλαβεις απο την οψη και την αφη....πειραματισου....βαλε κ καμια φωτο να βλεπουμε .big smile. !!! Παντα η αρχη ειναι λιγο δυσκολη.....τα υλικα της birchwood ειναι πολυ καλα και στο site της θα βρεις και αναλυτικες οδηγιες...
Λοιπον,σημερα τελειωσα,το καθενα με διαφορετικό τελειωμα κ διαδικασια.το αεροβολο εγινε με balistol balsin ανοιχτο κοκκινο
και ειναι απαλο και μεταξενιο στην αφη!15873824021627413150708270426142.jpg
Το φλομπερ με βαφη birchwood rusty wallnut stain και true oil.15873825459292651600667753877628.jpg
Στο sp δε,ακολουθησα τις οδηγιες του altair lusso,χωρις εμποτισμο,με το genuine oil ομως, που στην ουσια ειναι tug oil με διαφορα στεγνωτικα ισως,το οποιο ελεγαι satin finish.μονο σατινε δε βγηκε!ισως γιατι το τελευταίο 5 χερι μπηκε παχυ...πως θα του παρω τη γυαλαδα?με 0000 ατσαλομαλλο ίσως?
15873827657795468796058847124348.jpg


IMG_20200420_144756.jpg
Για πρωτη φορα,προσωπικα εμεινα ικανοποιημενος,αν κ εκανα αρκετά λαθη στη πορεια κ τσαπατσουλιες!ξαι ξανα απτην αρχη τριψιματα κλπ!
 

Attachments

  • 1587382737886147901744705557454.jpg
    1587382737886147901744705557454.jpg
    319,2 KB · Προβολές: 21
Λοιπον,σημερα τελειωσα,το καθενα με διαφορετικό τελειωμα κ διαδικασια.το αεροβολο εγινε με balistol balsin ανοιχτο κοκκινο
και ειναι απαλο και μεταξενιο στην αφη!View attachment 12223
Το φλομπερ με βαφη birchwood rusty wallnut stain και true oil.View attachment 12224
Στο sp δε,ακολουθησα τις οδηγιες του altair lusso,χωρις εμποτισμο,με το genuine oil ομως, που στην ουσια ειναι tug oil με διαφορα στεγνωτικα ισως,το οποιο ελεγαι satin finish.μονο σατινε δε βγηκε!ισως γιατι το τελευταίο 5 χερι μπηκε παχυ...πως θα του παρω τη γυαλαδα?με 0000 ατσαλομαλλο ίσως?
View attachment 12226


View attachment 12227
Για πρωτη φορα,προσωπικα εμεινα ικανοποιημενος,αν κ εκανα αρκετά λαθη στη πορεια κ τσαπατσουλιες!ξαι ξανα απτην αρχη τριψιματα κλπ!
Μπραβο ρε φιλε! Πολυ ωραιο αποτελεσμα! Ποσα χερια τα περασες?
 
Μπραβο ρε φιλε! Πολυ ωραιο αποτελεσμα! Ποσα χερια τα περασες?
Το balsin το περναγα εως ωτου να μην στεγνωνει πια γρήγορα,πηρε 2,3 μερες,αλλα στεγνωνε στο 3ωρο,πολλα χερια.σε καποια φαση το αφησα εξω στον ηλιο νανδω αν θα ξερναει,εμενε στεγνό,αλλα το αφησα δεν το περάσα αλλο.τα αλλα συμφωνα με τις οδηγιες,ενα χερι τη μερα,5,6 χερια.το true oil με ελαφρύ τριψιμο με ατσαλομαλο αναμεσα στα χερια.το genuine oil,ηταν οντως σατινε στα προηγούμενα χερια,αλλα το τελευταίο παχυ, έβγαλε γυαλιστερό αποτελεσμα
 
Last edited:
Καλησπέρα στην παρέα .

Ποιά είναι η καλύτερη ξυλόκολλα για συγκόλληση κομματιών που δεν εφάπτονται πλήρως ???

Είναι μία σκλήθρα περίπου 2χ2cm που στο μισό της τμήμα εφάπτεται ενώ στο άλλο μισό υπάρχει 1mm κενό .

Θα δουλέψει σφυκτήρας για σωστή εφαρμογή !

Αν έχετε να προτείνετε κάποια κόλλα...
 
Καλησπέρα στην παρέα .

Ποιά είναι η καλύτερη ξυλόκολλα για συγκόλληση κομματιών που δεν εφάπτονται πλήρως ???

Είναι μία σκλήθρα περίπου 2χ2cm που στο μισό της τμήμα εφάπτεται ενώ στο άλλο μισό υπάρχει 1mm κενό .

Θα δουλέψει σφυκτήρας για σωστή εφαρμογή !

Αν έχετε να προτείνετε κάποια κόλλα...

Ασε την ξυλόκολλα και βάλε εποξική 2 συστατικών.
 
Καλησπέρα στην παρέα .

Ποιά είναι η καλύτερη ξυλόκολλα για συγκόλληση κομματιών που δεν εφάπτονται πλήρως ???

Είναι μία σκλήθρα περίπου 2χ2cm που στο μισό της τμήμα εφάπτεται ενώ στο άλλο μισό υπάρχει 1mm κενό .

Θα δουλέψει σφυκτήρας για σωστή εφαρμογή !

Αν έχετε να προτείνετε κάποια κόλλα...
Πρωτα πρεπει να δεις αν ειναι καθαρες οι επιφανειες που θα μπει η κολλα...αν ειναι καθαρες τοτε και η ΑΤΛΑΚΟΛ ΚΡΥΣΤΑΛΙΖΕ θα κανει δουλεια ...υπαρχουν βεβαια και οι δυο συστατικων......το κυριαρχο σε αυτες τις κωλησεις ειναι να μην υπαρχουν ξενα υλικα στο σημειο αυτο και κυριως λαδια.
 
Δεν υπάρχουν ούτε ξένα υλικά ούτε λάδια .
Το σημείο έχει εμποτιστεί - καθαριστεί με Ασετόν αρκετές ώρες , έχει τριφτεί με βουρτσάκι .

Απλά δεν γίνεται τέλεια εφαρμογή "Πάτημα" σε όλη την επιφάνεια .

Κάποιοι μου προτείνουν Atlacol κάποιοι πολυουρεθάνης & δεν ξέρω ποια να επιλέξω...
 
Last edited:
Δεν υπάρχουν ούτε ξένα υλικά ούτε λάδια .
Το σημείο έχει εμποτιστεί - καθαριστεί με Ασετόν αρκετές ώρες , έχει τριφτεί με βουρτσάκι .

Απλά δεν γίνεται τέλεια εφαρμογή "Πάτημα" σε όλη την επιφάνεια .

Κάποιοι μου προτείνουν Atlacol κάποιοι πολυουρεθάνης & δεν ξέρω ποια να επιλέξω...
Όλες οι ξυλόκολλες απαιτούν πλήρη επαφή, αν έχεις ακόμα και μετά το σφίξιμο κενά, άκου τον Δημήτρη και πήγαινε σε 2 συστατικών
 
Δεν υπάρχουν ούτε ξένα υλικά ούτε λάδια .
Το σημείο έχει εμποτιστεί - καθαριστεί με Ασετόν αρκετές ώρες , έχει τριφτεί με βουρτσάκι .

Απλά δεν γίνεται τέλεια εφαρμογή "Πάτημα" σε όλη την επιφάνεια .

Κάποιοι μου προτείνουν Atlacol κάποιοι πολυουρεθάνης & δεν ξέρω ποια να επιλέξω...
Αν εχεις κενα τοτε δυο συστατικων...οταν στεγνωσει δινει ποιο σκληρη επιφανεια απο την Ατλακολ.
 
Back
Top