Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Έχω μια απορία εδώ κ καιρό!!

Τα ξύλα καρυδιάς που επιλέγονται για κοντάκι κ πάπια είναι από κάποιο συγκεκριμένο μέρος της καρυδιάς (κορμό ή μπράτσα) ή από οποιοδήποτε μέρος της.
Κ τη διαστάσεις χρειάζεται να έχει ο τάκος;;;
Απο διαφορα σημεια ειναι αλλα αυτα που θα βγαλουν ωραια νερα ειναι απο τα σημεια που εχουν διακλαδωσεις(ξεκινουν κλαδια)τα ποιο ωραια ομως ειναι απο την λεγωμενη ριζα.........και ριζα ενωουμε το κομματι της καρυδιας ενα μετρο πανω απο το χωμα και ενα μετρο μεσα στο χωμα....ολα αυτα με την προυποθεση να ειναι πολλων χρονων το δεντρο...
 
Σύμφωνα με το δικό μου γούστο ...το τρίτο είχα πει ότι κρύβει ομορφιά...και απ'ότι είδα συμφώνησαν αρκετοί με την επιλογή
αυτή από το forum.

View attachment 11647


Γιώργο ευχαριστώ για όλα. Καλορίζικο μου .shake hands..
Να την βγαλεις την λαβη με οσο πιο κλειστο πιστολ μπορεις , ισως αναποδα ο τακος βγαινει πιο χαμηλη
 
Να την βγαλεις την λαβη με οσο πιο κλειστο πιστολ μπορεις , ισως αναποδα ο τακος βγαινει πιο χαμηλη

Το σχήμα είναι από τον προμηθευτή...τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει ....κοντακάς έμπειρος και όχι εγώ .sarcastic. .sarcastic.
Θα δείξει, εάν θα πάει για το πλαγιόκαννο ή για άλλο project.
 
Last edited:
Καλημερα παιδια!
Εν μεσω της τρελας του κορωναιου ειχα την χαρα να παραλαβω προχθες τα ξύλα της mp155, απο τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ.
Η baikal αν και τιμιο οπλο με τιμια ξυλα θεωρω, ειχε προφανως μια αστεια εργοστασιακη κατεργασια με λινελαιο. Καθε φορα λοιπον που εβρεχε στο βουνο, τα σημεια που "αγγίζουν" τα χερια σε παπια και κοντακι ξεθωριαζαν σε επιπεδο που εβλεπες μια επιφανεια σχεδον φυσικου ξυλου....
Συχνα πυκνά το περνούσα μια στρωση λινελαιο αλλα το αποτελεσμα ηταν εκτος απο πρόχειρο (καθως στην επόμενη βροχη πάλι τα ίδια ειχες) και τραγικο..με θαμπαδες κτλ..
Ετσι μετα απο συζητηση, ψαξιμο και προτροπη του Γιαννη κατεληξα να του τα παραδωσω για tru oil (διαδικασια απο το μηδεν)...
Το αποτελεσμα φαινεται στις παρακατω φωτογραφιες, και προσωπικα το θεωρώ αψογο..Με την πάπια συγκεκριμένα κατα ενθουσιάστηκα!
Ευχαριστώ και παλι τον Γιαννη για την υπεροχη δουλεια, και τον προειδοποιω οτι συντομα θα περασουμε και στην ταλαιπωρημενη απο τα χρονια franchi 48al που μου αφησε ο πατερας μου!!!
View attachment 11608View attachment 11609View attachment 11610View attachment 11611
το χουν τα μαστόρια .
ΓΙΑΝΝΗΣ. = Εγγύηση και αξιοπιστία και κυρίως ειναι αυτό που λέμε... ξέρει δουλειά
Επίσης εξαιρετική δουλειά στην αναγέννηση των ξυλινων μερών κάνει κ ο Γιώργος.

Καλοριζικα τα ξυλα σου φίλε. Ξερω οτι σου φτιαχνει την ψυχολογία ενα όπλο που είναι όμορφο και το γουσταρεις
 
Last edited by a moderator:
Καλημερα παιδια!
Εν μεσω της τρελας του κορωναιου ειχα την χαρα να παραλαβω προχθες τα ξύλα της mp155, απο τον φιλο ΓΙΑΝΝΗ.
Η baikal αν και τιμιο οπλο με τιμια ξυλα θεωρω, ειχε προφανως μια αστεια εργοστασιακη κατεργασια με λινελαιο. Καθε φορα λοιπον που εβρεχε στο βουνο, τα σημεια που "αγγίζουν" τα χερια σε παπια και κοντακι ξεθωριαζαν σε επιπεδο που εβλεπες μια επιφανεια σχεδον φυσικου ξυλου....
Συχνα πυκνά το περνούσα μια στρωση λινελαιο αλλα το αποτελεσμα ηταν εκτος απο πρόχειρο (καθως στην επόμενη βροχη πάλι τα ίδια ειχες) και τραγικο..με θαμπαδες κτλ..
Ετσι μετα απο συζητηση, ψαξιμο και προτροπη του Γιαννη κατεληξα να του τα παραδωσω για tru oil (διαδικασια απο το μηδεν)...
Το αποτελεσμα φαινεται στις παρακατω φωτογραφιες, και προσωπικα το θεωρώ αψογο..Με την πάπια συγκεκριμένα κατα ενθουσιάστηκα!
Ευχαριστώ και παλι τον Γιαννη για την υπεροχη δουλεια, και τον προειδοποιω οτι συντομα θα περασουμε και στην ταλαιπωρημενη απο τα χρονια franchi 48al που μου αφησε ο πατερας μου!!!
View attachment 11608View attachment 11609View attachment 11610View attachment 11611
Παρά πολύ ωραία δουλειά. Ομορφυνε πολύ το όπλο.
 
Γεια σας παιδιά ,
επειδή το browning B 525 που έχω αγοράσει είχε αρκετές γρατζουνιές στα ξύλα , μόλις
τελείωσε το κυνήγι μπήκα στην διαδικασία να το ανακαινίσω. Να μερικές φωτο πως ήταν:


IMG_20200315_113142.jpg
IMG_20200315_113051.jpg

Διαβάζοντας λοιπόν πώς θα το κάνω , έχασα την μπάλα από τις πολλές και διαφορετικές πληροφορίες που διάβαζα.
Ξεκίνησα λοιπόν τρίβοντας το ξύλο με γυαλόχαρτα μιας και είχε φινίρισμα λινέλαιου.
Στο τέλος το έτριψα με ατσαλόμαλλο 0000 και έγινε έτσι:

IMG_20200316_113049.jpg

Τα ξύλα έχουν πολλούς πόρους σκεφτόμουν να τους κλείσω , αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα το έκανα σωστά , και αν
θα μου άρεσε το αποτέλεσμα στο τέλος. Οπότε αποφάσισα να ξεκινήσω κατευθείαν με λινέλαιο.
Πήγα λοιπόν σε ένα βιβλιοπωλείο και πήρα καλλιτεχνικό λινέλαιο αυτό:

IMG_20200315_235438.jpg

Ξεκίνησα να βάζω ελάχιστο 1-2 σταγόνες οι οποίες δεν έφταναν ούτε για το 1/3 του κοντακιού.
Με το που το έβαζα , (λόγο των ανοιχτών πόρων μάλλον) το τράβαγε κατευθείαν. Άρα για να το κάνω
όλο το κοντάκι χρειαζόμουν τουλάχιστον 10+ σταγόνες. Βάζω περίπου 17 ημέρες και τραβάει συνέχεια.
Εντωμεταξύ κάπου διάβαζα ότι για να δούμε σε πόσο χρόνο στεγνώνει το λινέλαιο , το αφήνουμε πάνω σε τζάμι.
10 ημέρες άφησα μια σταγόνα και δεν στέγνωσε.
Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το συγκεκριμένο , αν είναι απο τα λινέλαια που κάνουν για
τα ξύλα του όπλου.
Να συνεχίσω μ΄αυτό ή θα μπορούσα να συνεχίσω με κάποιο άλλο π.χ. boiled linseed oil ή ccl gunstock conditioning oil?
 
Γεια σας παιδιά ,
επειδή το browning B 525 που έχω αγοράσει είχε αρκετές γρατζουνιές στα ξύλα , μόλις
τελείωσε το κυνήγι μπήκα στην διαδικασία να το ανακαινίσω. Να μερικές φωτο πως ήταν:


View attachment 11868
View attachment 11869

Διαβάζοντας λοιπόν πώς θα το κάνω , έχασα την μπάλα από τις πολλές και διαφορετικές πληροφορίες που διάβαζα.
Ξεκίνησα λοιπόν τρίβοντας το ξύλο με γυαλόχαρτα μιας και είχε φινίρισμα λινέλαιου.
Στο τέλος το έτριψα με ατσαλόμαλλο 0000 και έγινε έτσι:

View attachment 11870

Τα ξύλα έχουν πολλούς πόρους σκεφτόμουν να τους κλείσω , αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα το έκανα σωστά , και αν
θα μου άρεσε το αποτέλεσμα στο τέλος. Οπότε αποφάσισα να ξεκινήσω κατευθείαν με λινέλαιο.
Πήγα λοιπόν σε ένα βιβλιοπωλείο και πήρα καλλιτεχνικό λινέλαιο αυτό:

View attachment 11872

Ξεκίνησα να βάζω ελάχιστο 1-2 σταγόνες οι οποίες δεν έφταναν ούτε για το 1/3 του κοντακιού.
Με το που το έβαζα , (λόγο των ανοιχτών πόρων μάλλον) το τράβαγε κατευθείαν. Άρα για να το κάνω
όλο το κοντάκι χρειαζόμουν τουλάχιστον 10+ σταγόνες. Βάζω περίπου 17 ημέρες και τραβάει συνέχεια.
Εντωμεταξύ κάπου διάβαζα ότι για να δούμε σε πόσο χρόνο στεγνώνει το λινέλαιο , το αφήνουμε πάνω σε τζάμι.
10 ημέρες άφησα μια σταγόνα και δεν στέγνωσε.
Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το συγκεκριμένο , αν είναι απο τα λινέλαια που κάνουν για
τα ξύλα του όπλου.
Να συνεχίσω μ΄αυτό ή θα μπορούσα να συνεχίσω με κάποιο άλλο π.χ. boiled linseed oil ή ccl gunstock conditioning oil?
Είχα πάθει το ίδιο χρησιμοποιώντας λινέλαιο της Talents που μου έδωσε η πωλήτρια ενός καταστήματος με είδη ζωγραφικής. Είναι κορυφαία εταιρεία σε υλικά καλλιτεχνών για αυτό και έχει πολλά προϊόντα με πολλούς κωδικούς. Ο σωστός είναι ο 25 και το μπουκαλάκι απ' έξω γράφει :

LINSEED OIL Bleached 025

Ο κωδικός 027 ενδεχομένως να έχει κάποια πρόσμιξη που να καθυστερεί το στέγνωμα πράγμα που για τους ζωγράφους μερικές φορές είναι επιθυμητό αλλά όχι για την δουλειά που το θέλεις εσύ.

ΥΓ: το 025 το τσεκάρισα και με τον Νικήτα Κυπρίδημο . Όταν κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με σένα τον είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι κι αυτός το 25 χρησιμοποιεί.
 
Σύμφωνα με το δικό μου γούστο ...το τρίτο είχα πει ότι κρύβει ομορφιά...και απ'ότι είδα συμφώνησαν αρκετοί με την επιλογή
αυτή από το forum.

View attachment 11647


Γιώργο ευχαριστώ για όλα. Καλορίζικο μου .shake hands..

Παιδιά, εάν θέλετε βάλτε to site που το πήρατε, και πόσο στοίχισαν τα μεταφορικά. Ευχαριστώ :)
 
Για να μη χαλασω τις ψαθες προσπαθωντας να ομορφυνω ενα κοντακι με true oil τι πρεπει να κανω;; να το περασω λιγοτερα χερια; τελος το beretta true oil με το birchwood true oil τι διαφορες εχουν;
 
Είχα πάθει το ίδιο χρησιμοποιώντας λινέλαιο της Talents που μου έδωσε η πωλήτρια ενός καταστήματος με είδη ζωγραφικής. Είναι κορυφαία εταιρεία σε υλικά καλλιτεχνών για αυτό και έχει πολλά προϊόντα με πολλούς κωδικούς. Ο σωστός είναι ο 25 και το μπουκαλάκι απ' έξω γράφει :

LINSEED OIL Bleached 025

Ο κωδικός 027 ενδεχομένως να έχει κάποια πρόσμιξη που να καθυστερεί το στέγνωμα πράγμα που για τους ζωγράφους μερικές φορές είναι επιθυμητό αλλά όχι για την δουλειά που το θέλεις εσύ.

ΥΓ: το 025 το τσεκάρισα και με τον Νικήτα Κυπρίδημο . Όταν κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με σένα τον είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι κι αυτός το 25 χρησιμοποιεί.

Φίλε Μίτσο κοιτώντας από περιέργεια τα χαρακτηριστικά από τα λινέλαια talens Bleached linseed oil (025) , boiled linseed oil (026) και Purified Linseed Oil (027) γράφουν τα εξής:

1. Bleached linseed oil (025)
Χαρακτηριστικά:
Αυξάνει τη γυαλάδα και το χρόνο στεγνώματος του χρώματος
• Αυξάνει τον κίνδυνο για «κρακελάρισμα» του χρώματος
• Δείχνει λιγότερο κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες από το προϊόν Purified Linseed Oil (027), το κιτρίνισμα εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στο φως της ημέρας
• Μπορεί να αραιωθεί με white spirit ή νέφτι.

2. boiled linseed oil (026)
Χαρακτηριστικά:
• Αυξάνει την γυαλάδα και μειώνει τον χρόνο στεγνώματος
• Αυξάνει τον κίνδυνο για «κρακελάρισμα» στο χρώμα
• Εμφανίζει ισχυρό κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες, που εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στο φως της ημέρας
• Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως medium για χαμηλότερα στρώματα
• Μπορεί να αραιωθεί με white spirit ή νέφτι
• Είναι πιο σκουρόχρωμο από τα άλλα λινέλαια

3. Purified Linseed Oil (027)
Χαρακτηριστικά:
• Αυξάνει τη γυαλάδα και το χρόνο στεγνώματος του χρώματος
• Αυξάνει τον κίνδυνο «κρακελαρίσματος» του χρώματος
• Εμφανίζει ισχυρό κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες, που εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στο φως της ημέρας
• Μπορεί να αραιωθεί με white spirit ή νέφτι

Ουσιαστικά το Bleached linseed oil (025) με το Purified Linseed Oil (027) είναι ίδια , και τα δύο αυξάνουν την γυαλάδα και
τον χρόνο στεγνώματος του χρώματος , με μόνη διαφορά ότι το δεύτερο εμφανίζει κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες.
Το boiled linseed oil (026) λέει ότι μειώνει τον χρόνο στεγνώματος , αλλά είναι πιο σκουρόχρωμο από τα άλλα λινέλαια.

Οπότε μάλλον συνεχίζω με το Purified Linseed Oil που έχω.
Το boiled linseed oil ίσως να είναι το ιδανικότερο , αλλά λογικά θα σκουραίνει τα ξύλα.
 
Για να μη χαλασω τις ψαθες προσπαθωντας να ομορφυνω ενα κοντακι με true oil τι πρεπει να κανω;; να το περασω λιγοτερα χερια; τελος το beretta true oil με το birchwood true oil τι διαφορες εχουν;
Εγώ τις ψάθες τις περναω με μια μεταλλική μαλακή βούρτσα και αφού ζωντανέψουν, τις βάζω μεν true oil αλλά πολύ λιγότερο από το υπόλοιπο κοντάκι. Ένα δύο το πολύ 3 χέρια με πολύ τσιγκουνιά. Αυτό το εκτιμάς κατά την εφαρμογή, το θέμα είναι να μη τις "μπουκώσεις".
Οσο για το true oil έψαξα το δικό μου μπουκαλάκι που είναι Beretta και είναι κι αυτό ... Birchwood βλπ φωτογραφία.IMG_20200411_072512.jpg
 
Φίλε Μίτσο κοιτώντας από περιέργεια τα χαρακτηριστικά από τα λινέλαια talens Bleached linseed oil (025) , boiled linseed oil (026) και Purified Linseed Oil (027) γράφουν τα εξής:

1. Bleached linseed oil (025)
Χαρακτηριστικά:
Αυξάνει τη γυαλάδα και το χρόνο στεγνώματος του χρώματος
• Αυξάνει τον κίνδυνο για «κρακελάρισμα» του χρώματος
• Δείχνει λιγότερο κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες από το προϊόν Purified Linseed Oil (027), το κιτρίνισμα εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στο φως της ημέρας
• Μπορεί να αραιωθεί με white spirit ή νέφτι.

2. boiled linseed oil (026)
Χαρακτηριστικά:
• Αυξάνει την γυαλάδα και μειώνει τον χρόνο στεγνώματος
• Αυξάνει τον κίνδυνο για «κρακελάρισμα» στο χρώμα
• Εμφανίζει ισχυρό κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες, που εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στο φως της ημέρας
• Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως medium για χαμηλότερα στρώματα
• Μπορεί να αραιωθεί με white spirit ή νέφτι
• Είναι πιο σκουρόχρωμο από τα άλλα λινέλαια

3. Purified Linseed Oil (027)
Χαρακτηριστικά:
• Αυξάνει τη γυαλάδα και το χρόνο στεγνώματος του χρώματος
• Αυξάνει τον κίνδυνο «κρακελαρίσματος» του χρώματος
• Εμφανίζει ισχυρό κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες, που εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στο φως της ημέρας
• Μπορεί να αραιωθεί με white spirit ή νέφτι

Ουσιαστικά το Bleached linseed oil (025) με το Purified Linseed Oil (027) είναι ίδια , και τα δύο αυξάνουν την γυαλάδα και
τον χρόνο στεγνώματος του χρώματος , με μόνη διαφορά ότι το δεύτερο εμφανίζει κιτρίνισμα σε σκοτεινές συνθήκες.
Το boiled linseed oil (026) λέει ότι μειώνει τον χρόνο στεγνώματος , αλλά είναι πιο σκουρόχρωμο από τα άλλα λινέλαια.

Οπότε μάλλον συνεχίζω με το Purified Linseed Oil που έχω.
Το boiled linseed oil ίσως να είναι το ιδανικότερο , αλλά λογικά θα σκουραίνει τα ξύλα.
Έψαξα στα αποθέματά μου και είδα ότι έχω τα 25, 30, 83, 84. Απ' αυτά χρησιμοποιώ το 25 και θυμάμαι ότι το 83 ήταν αυτό που δεν στέγνωνε με τίποτα. Το κράτησα για να το θυμάμαι και να το αποφεύγω. Συνέχισε με το 27 σιγά τις διαφορές. Στην ανάγκη αραίωσέ το λίγο.
Να σημειώσω κάτι που ήδη κατάλαβες. Οι 1-2 σταγόνες που λέει ο Νικήτας και άλλοι έμπειροι κοντακάδες σαφώς και δεν φτάνουν για ολόκληρο το κοντάκι. Το λένε για να υπογραμμίσουν το πόσο τσιγκούνης πρέπει να είσαι με το λινέλαιο. Το ότι τραβάει το ξύλο λάδι δεν είναι κακό. Όταν θα αρχίσει να μην το ρουφάει θα πρέπει να σταματήσεις. Το λινέλαιο στεγνώνει με τον αέρα. Όταν δεις ότι το ξερνάει σκουπισέ το με χαρτί κουζίνας ,άστο να στεγνώσει μία δύο μέρες και όταν στεγνώσει προχωρά στα υπόλοιπα , καλό τρίψιμο με μαλακό πανί, κεριά, πάλι τρίψιμο, τρίψιμο, και τρίψιμο .
 
Εγώ τις ψάθες τις περναω με μια μεταλλική μαλακή βούρτσα και αφού ζωντανέψουν, τις βάζω μεν true oil αλλά πολύ λιγότερο από το υπόλοιπο κοντάκι. Ένα δύο το πολύ 3 χέρια με πολύ τσιγκουνιά. Αυτό το εκτιμάς κατά την εφαρμογή, το θέμα είναι να μη τις "μπουκώσεις".
Οσο για το true oil έψαξα το δικό μου μπουκαλάκι που είναι Beretta και είναι κι αυτό ... Birchwood βλπ φωτογραφία.View attachment 11914
Ευχαριστω πολυ!!!!
 
Παραθέτω το κάτωθι link με βίντεο σχετικά με την διαδικασία φινιρίσματος των ξύλινων μερών του όπλου, από εταιρία που πουλά σχετικά προϊόντα.

http://dcgunstockproducts.com/index.php/en/2013-08-19-20-55-30

Πολύ ωραία τα βίντεο μπελαλίδικη διαδικασία αλλά αξίζει τον κόπο.Σ΄ευχαριστούμε για το ανέβασμα.
 
Back
Top