Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Εάν φτιάξεις ένα κοντάκι τελεια στημένο επάνω σου ,με ένα grip απόλυτα διαμορφωμένο μέσα στην παλάμη σου η ψάθες εκτός από ομορφιά έχουν άλλον λόγο ύπαρξης αραγες;
 
Εάν φτιάξεις ένα κοντάκι τελεια στημένο επάνω σου ,με ένα grip απόλυτα διαμορφωμένο μέσα στην παλάμη σου η ψάθες εκτός από ομορφιά έχουν άλλον λόγο ύπαρξης αραγες;
Αν κάνεις φινίρισμα με λινελαιο δεν είναι αναγκαίες οι ψαθες. Αν κάνεις φινίρισμα τύπου trou oil , γνώμη μου είναι ότι χρειάζονται.
Εγώ βέβαια είμαι και φίλος με την όσο πιο χοντρή ψάθα γίνεται και αυτός είναι και ο λόγος που αντιμετώπισα κάποια τεχνικά θεματάκια με την 16αρα . Για μένα οι ψαθες από 20 γραμμές στην ίντσα και πάνω, είναι μόνο για μόστρα, αφού μετά από δύο χρόνια θα έχουν λιώσει.
 
Για μένα οι ψαθες από 20 γραμμές στην ίντσα και πάνω, είναι μόνο για μόστρα, αφού μετά από δύο χρόνια θα έχουν λιώσει.
Και καινούριες μαλακία είναι. Στο perazzi μου που είναι ψιλές (22+)_είναι για πέταμα.Πιστευω ιδανικες είναι οι 18LPI.
 
Ωραίος!!!
Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!!!
Αφού καταπιάστηκες με το δυσκολότερο μέρος του κοντακιού (την ψαθα)...άντε φτιάξε και ένα από την αρχή...
Τα χέρια σου πιάνουν, τη μετροληψία την έχεις, μερακλής και υπομονετικός είσαι για να δουλέψεις με προσοχή τις εφαρμογές, φινίρισμα το έχεις φτάσει ψηλά...μια χαρά θα τα καταφέρεις...

Ααα....ρε μάστορα...τους έμαθες τα κόλπα και θα σου πάρουν τη δουλειά....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Ξέρεις ποια παροιμία μου θύμισες τώρα ε; :D
 
Εάν φτιάξεις ένα κοντάκι τελεια στημένο επάνω σου ,με ένα grip απόλυτα διαμορφωμένο μέσα στην παλάμη σου η ψάθες εκτός από ομορφιά έχουν άλλον λόγο ύπαρξης αραγες;
Απο την στιγμη που υπαρχουν ψαθες σε ολα τα ακριβα και χειροποιητα οπλα μεχρι και τα ποιο φτηνα καποιος λογος θα υπαρχει και οχι η ομορφια.....το σιγουρο παντως ειναι πως οσο ποιο ψιλες ειναι τοσο ποιο ευαλωτες γινωνται...και οταν μαλιστα βρισκωνται σε οπλα που κυνηγανε.
 
Χάζευα λίγο το site της dembart, απαράδεκτο ρε γαμώτο, πολύ ερασιτεχνικό :(. Θέλω να φτιάξω μια λίστα με ψαθολογους και δεν βγάζω άκρη με τις ονομασίες που δίνει....c-1, f-1, s-1....:eek:
Τουλάχιστον ας βάλουν μια φώτο δίπλα να βλέπουμε τι είναι το καθένα o_O
 
Το έχεις πάρει ζεστα το θέμα βλέπω.. .shake hands.
ο Ηρακλής μπορεί να σε βοηθήσει
Το καλό είναι ότι στο ebay τα εξηγούν αρκετά καλά :)
Ζεστά το εχω πάρει γιατί θέλω να νιώσω τον αιθέρα ενός καινούργιου κόφτη .
Λέω να παραγγείλω τα παρακάτω .
1) Έναν αποστάτη για δεξιοχειρες.
2) Έναν αποστάτη για αριστερόχειρες.
3) Έναν τριπλό κόφτη.
4) Έναν μονό κόφτη.
5) Έναν φαρδύ κόφτη περιβλήματος.
Τα 1,2,3 σε 16lpi.
 
Last edited:
Το καλό είναι ότι στο ebay τα εξηγούν αρκετά καλά :)
Ζεστά το εχω πάρει γιατί θέλω να νιώσω τον αιθέρα ενός καινούργιου κόφτη .
Λέω να παραγγείλω τα παρακάτω .
1) Έναν αποστάτη για δεξιοχειρες.
2) Έναν αποστάτη για αριστερόχειρες.
3) Έναν τριπλό κόφτη.
4) Έναν μονό κόφτη.
5) Έναν φαρδύ κόφτη περιβλήματος.
Τα 1,2,3 σε 16lpi.
Το καλιτερο που εχεις να κανεις ειναι να παραγγηλεις το μικρο σετ των 4αρων κομματιων για αρχη και μετα προχωρας......στο ξαναλεω ομως πως ο δρομος αυτος θα ειναι γεματος αγκαθια και εσυ θα πρεπει να κανεις υπομονη στα ''τσιμπιματα''
Αν δεν πονεσεις δεν θα μαθεις...αν δεν εχεις υπομονη μην ξεκινας....αν δεν εχεις χρονο αρκετο μην παραγγηλεις......η χαρα της δημιουργιας δεν σε αφηνει να δεις τις δυσκολιες της εργασιας αυτης...
Αν ειχαμε καποιον απο επανω μας να μας δειχνει το πως γινεται θα ηταν πολυ ποιο ευκολο...τωρα δυστιχως θα κανεις πολλα λαθη αλλα απο τα λαθη θα μαθεις ...και εδω ειναι αυτο που λενε υπομονη αλλα και επιμονη......αυτες οι δυο λεξεις ειναι το Α και το Ω στην εργασια αυτη.......
Θα πρεπει να ξερεις πως μερικες φορες παρα τους ισιες γραμμες στους οδηγους τα νερα απο τα ξυλα μπορει να σε οδηγησουν σε στραβωμα και να χασεις την ομοιομορφια των αποστασεων...εδω ειναι που πρεπει να εχεις και γνωσεις για τα ξυλα και τα νερα τους....δεν εχουν ολα τα ξυλα ιδια σκληροτητα και νερα.......δυστιχως πολλα πραγματα πρεπει να τα βρεις μπροστα σου για να τα καταλαβεις
Εγω προσωπικα χαλασα ενα σετ για να πω οτι θα τολμησω να κανω πρωτα τα δικα μου οπλα και μου εφαγε πανω απο ενα χρονο ωστε να καταφερω να κανω μια πολυ απλη και ευκολη ψαθα.....
Ξερω φιλο που σκευτηκε οπως εσυ και παρα τις προιδοποιησεις παρηγγειλε ψαθολογους ....του φανηκε ευκολο βλεπεις....το αποτελεσμα ηταν μετα απο 6-7 μηνες να καταληξουν σε μενα οι ψαθολογοι αλλα και τα οπλα του(για καινουργιες ψαθες)αφου τις χαλασε......σκεψου λοιπον πρωτου αποφασισεις γιατι δεν ειναι και φτηνες......
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Έχω κάποιες απορίες, αν έχετε χρόνο .
Ποια εργαλεία προτείνετε, gunline ή dembart ;
Γιατί η μία εταιρεία διαχωρίζει όλα τις σχεδόν τα εργαλεία σε 60 και 90 μοίρες, ενώ η άλλη δεν αναφέρεται καθόλου σε μοίρες, εκτός από ένα εργαλείο; Δεν θέλω να μου πείτε τι σημαίνουν οι μοίρες, αυτό το έχω καταλάβει, θέλω να δω γιατί η μία εταιρεία βγάζει μία ήδη τεράστια γκάμα χ2 , ενώ η άλλη όχι . Μήπως η δουλειά γίνεται τελικά και με μία γωνία;
Υπάρχει..."πρέπει" στο κόψιμο της ψαθας ή έχει να κάνει και με το τι βολεύει τον καθένα; Για παράδειγμα, βλέπω σε tutorials στο διαδίκτυο, μάστορες "ιερά τέρατα" του checkering να λένε ότι η ψάθα πρέπει να βαθαινεται με μονό κόφτη. Από την άλλη βλέπω βίντεο με εργάτες κορυφαίων χειροποίητων κατασκευαστών να βαθαίνουν με τριπλούς ή τετραπλούς κόφτες. Υπάρχει σωστό και λάθος;
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Έχω κάποιες απορίες, αν έχετε χρόνο .
Ποια εργαλεία προτείνετε, gunline ή dembart ;
Γιατί η μία εταιρεία διαχωρίζει όλα τις σχεδόν τα εργαλεία σε 60 και 90 μοίρες, ενώ η άλλη δεν αναφέρεται καθόλου σε μοίρες, εκτός από ένα εργαλείο; Δεν θέλω να μου πείτε τι σημαίνουν οι μοίρες, αυτό το έχω καταλάβει, θέλω να δω γιατί η μία εταιρεία βγάζει μία ήδη τεράστια γκάμα χ2 , ενώ η άλλη όχι . Μήπως η δουλειά γίνεται τελικά και με μία γωνία;
Υπάρχει..."πρέπει" στο κόψιμο της ψαθας ή έχει να κάνει και με το τι βολεύει τον καθένα; Για παράδειγμα, βλέπω σε tutorials στο διαδίκτυο, μάστορες "ιερά τέρατα" του checkering να λένε ότι η ψάθα πρέπει να βαθαινεται με μονό κόφτη. Από την άλλη βλέπω βίντεο με εργάτες κορυφαίων χειροποίητων κατασκευαστών να βαθαίνουν με τριπλούς ή τετραπλούς κόφτες. Υπάρχει σωστό και λάθος;

Εχω και απο την μια εταιρια και απο την αλλη..και οι δυο ειναι πολυ καλες......οι ψαθολογοι μου ειναι 18 LPI και 20 LPI ειναι τα ποιο πολυχαραγμενα νουμερα στα οπλα ειδηκα το 18αρι...
Δουλεια σιγουρα κανεις και με το απλο σετακι που σου εγραψα της gunline....μεσα εχει ενα διπλο που ειναι απαραιτητο για την χαραξη....χωρις διπλο δεν γινεται ψαθα....η διαφορα με τα κοπτικα της Dembart ειναι πως τα διπλα που εχει ειναι δυο.....ενα με οδηγο ισιο χωρις δοντακια απο αριστερα και ενα με οδηγο χωρις δοντακια απο δεξια....ενω στην gunline ο διπλος εχει δοντια και απο τις δυο πλευρες.....
Η μια γωνια θα σε βοηθησει να κανεις φρεσκαρισματα και οχι καινουργια...βολευει σε ηδη χαραγμενες γραμμες .....στο να χαραξεις το αρχικο περιγραμμα και τους οδηγους.
Σιγουρα υπαρχουν ''πρεπει'' στο κοψιμο μιας ψαθας....και εγω συμφονω απολυτα πως το βαθαιμα της ψαθας γινεται απο μονο διοτι σε διπλο μολις φτασει στο βαθος που εχουν τα δοντακια θα αρχισει να κοβει και την κεφαλη απο τα διαμαντακια που βρισκεται αναμεσα στα δυο δοντια....οποτε οσο βαθαινουμε τοσο χαλαμε και τις κορυφες..μπαινουν ποιο βαθια στο ξυλο.....δεν ξερω αν με καταλαβες.....
Οι εργατες που βλεπεις δουλευουν παραγωγη οποτε μπορει τα εργαλεια τους να εχουν αλλες προσδιαγραφες σε βαθος για να μπορουν να βγαζουν δουλεια με τριπλους και τετραπλους....και σιγουρα αλαζουν κοπτικα μετα απο καποια οπλα γιατι υπαρχει φθορα.
 
δεν ξερω αν με καταλαβες.....

Στους πολλαπλούς κόφτες δηλαδή, δεν δημιουργείται ταυτόχρονα με το βάθεμα και το διαμάντι ;
Δηλαδή ακόμα και αν βαθυνεις παραπάνω από όσο πρέπει, πάλι ακμή δεν θα έχεις στην κορυφή ;
 
Στους πολλαπλούς κόφτες δηλαδή, δεν δημιουργείται ταυτόχρονα με το βάθεμα και το διαμάντι ;
Δηλαδή ακόμα και αν βαθυνεις παραπάνω από όσο πρέπει, πάλι ακμή δεν θα έχεις στην κορυφή ;
Και βεβαια δημιουργειται το διαμντακι.....αλλα οσο βαθαινεις θα πρεπει να γινεται σε ολη την επιφανεια της ψαθας για να ειναι ιδιο.
Βασικα αυτοι οι ψαθολογοι ειναι για να βγαινει ποιο γρηγορα μια ψαθα και απο επαγγελματιες και σε σημεια που βολευει......δεν βολευει σε καμπυλες και σε τελειωματα περιμετρικα.
Το καλιτερο που εχεις να κανεις ειναι οι δοκιμες με αυτους που εχεις και αν δεις οτι τα καταφερνεις παρε ενα σετακι και ξεκινα....αυτο θα σου ''πει'' αν θα προχωρησεις η οχι.......εκει θα δεις και θα καταλαβεις τις δυσκολιες που εχει ενα απλο κοψιμο και απο εκει και περα αποφασιζεις
 
μπράβο σας κ Ηρακλή που μοιράζεστε τις γνώσεις σας και μπράβο Γιωργο για το ανήσυχο πνεύμα σου

Φιλε μου και εγω καποτε ειμουν στην θεση του και ρωτουσα......και μπορω να καταλαβω την αγωνια του αλλα και την ορεξη του για δημιουργια.....σε μενα ομως δεν ηταν ετσι και βοηθεια δεν ειχα....το εβαλα ομως πεισμα και ειπα θα τα καταφερω μονος μου και νομιζω πως κατι εκανα......δεν ειμαι τελειος αλλα καθε μερα προσπαθω να κανω οτι καλιτερο μπορω.
Αυτη η δουλεια(κοψιμο ψαθας)ειναι πολυ δυσκολη και απαιτητικη και θελει πολυ υπομονη και επιμονη...μονο τοτε θα καταφερεις να κανεις κατι καλο.........πολλοι ειπαν σιγα το δυσκολο!!! οταν ομως ξεκινησαν τα παρατησαν....ερχωνται στιγμες που ποναει το κεφαλι σου και τα ματια σου βλεπουν μονο γραμμες....ερχωνται στιγμες που θελεις να τα παρατησεις.....ερχωνται στιγμες που λαθακια σε νευριαζουν τοσο πολυ που δεν μπορεις να συνεχισεις.....και ερχωνται και στιγμες δυστιχως που εχει γινει λαθος ανεπανωρθωτο .....εκει ειναι που σκας απο τα νευρα και την στεναχωρια...οταν μαλιστα ειναι και ξενο......
 
Φιλε μου και εγω καποτε ειμουν στην θεση του και ρωτουσα......και μπορω να καταλαβω την αγωνια του αλλα και την ορεξη του για δημιουργια.....σε μενα ομως δεν ηταν ετσι και βοηθεια δεν ειχα....το εβαλα ομως πεισμα και ειπα θα τα καταφερω μονος μου και νομιζω πως κατι εκανα......δεν ειμαι τελειος αλλα καθε μερα προσπαθω να κανω οτι καλιτερο μπορω.
Αυτη η δουλεια(κοψιμο ψαθας)ειναι πολυ δυσκολη και απαιτητικη και θελει πολυ υπομονη και επιμονη...μονο τοτε θα καταφερεις να κανεις κατι καλο.........πολλοι ειπαν σιγα το δυσκολο!!! οταν ομως ξεκινησαν τα παρατησαν....ερχωνται στιγμες που ποναει το κεφαλι σου και τα ματια σου βλεπουν μονο γραμμες....ερχωνται στιγμες που θελεις να τα παρατησεις.....ερχωνται στιγμες που λαθακια σε νευριαζουν τοσο πολυ που δεν μπορεις να συνεχισεις.....και ερχωνται και στιγμες δυστιχως που εχει γινει λαθος ανεπανωρθωτο .....εκει ειναι που σκας απο τα νευρα και την στεναχωρια...οταν μαλιστα ειναι και ξενο......
Και εγω πρωσπαθησα να κανω ψαθες στα κοντακια που φτιαχνω για μενα και για καποιους φιλους και τα εκανα πουτανα στο τελος τα παρατησα και δεν κανω καθολου ψαθες ,ποιο πολυ βαση δυνω να μου καθονται οπως θελω εγω παρα στην ομορφια
 
Ψάχνοντας διάφορα ειδη ξύλων εντόπισα και κατι που αν βρεθεί σε μεγάλο κομμάτι ειναι ότι πρέπει για κοντάκι σε αντικατάσταση συνθετικού.
Πρόκειται για το black bog oak (morta).
Πρόκειται για κορμούς δέντρων ,συνήθως δρυός ,οι οποίοι έχουν θαφτεί σε εδάφη με τύρφη στο βάθος λιμνών οι ποταμών για χιλιάδες χρόνια ,έχουν γλυτώσει τη φθορά του χρόνου και ειναι σε στάδιο προ της απολίθωσης .
Απο το χρώμα προσδιορίζεται και η ηλικία του.Το μαύρο λένε οτι είναι γύρω στα 4000 χρόνια.
Παρήγγειλα κάποιες φέτες από Ουκρανία και τις πήρα στα χέρια μου προ ημερών

https://en.wikipedia.org/wiki/Bog-wood
tmCD8PN.jpg


EUMo5Lt.jpg

 
Last edited:
Ψάχνοντας διάφορα ειδη ξύλων εντόπισα και κατι που αν βρεθεί σε μεγάλο κομμάτι ειναι ότι πρέπει για κοντάκι σε αντικατάσταση συνθετικού.
Πρόκειται για το black bog oak (morta).
Πρόκειται για κορμούς δέντρων ,συνήθως δρυός ,οι οποίοι έχουν θαφτεί σε εδάφη με τύρφη στο βάθος λιμνών οι ποταμών για χιλιάδες χρόνια ,έχουν γλυτώσει τη φθορά του χρόνου και ειναι σε στάδιο προ της απολίθωσης .
Απο το χρώμα προσδιορίζεται και η ηλικία του.Το μαύρο λένε οτι είναι γύρω στα 4000 χρόνια.
Παρήγγειλα κάποιες φέτες από Ουκρανία και τις πήρα στα χέρια μου προ ημερών

https://en.wikipedia.org/wiki/Bog-wood

EUMo5Lt.jpg
Και κρατάνε και τα νερά!!!
Αυτές οι φέτες θα γίνουν λαβή σε κάτι....;.my man.
Ανήσυχο πνεύμα....:)
 
Back
Top