Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Και η βάση του Φάνη ,σπουδαία βοήθεια .love.
Αν κατάλαβα καλά το κοντάκι περνιέται στην ντίζα από την τρύπα της τζαβετας και σφίγκεται με τις πεταλούδες; Και αν είναι έτσι τι γινεται με τα κοντάκια που δεν έχουν τρύπα από τζαβετα; Το ρωτάω επειδή η σταθεροποίηση του κοντακιού σε διάφορες θέσεις είναι πολύ σημαντική για τις ψάθες. Δεν φτάνει μια μόρσα μόνο αν είναι σταθερή (που θα είναι). Πρέπει να μπορεί να περιστρέφεται και να σταθεροποιείται όχι μόνο οριζόντια αλλά και πάνω κάτω. Ο Ηρακλής που έχει τόση εμπειρία θα μπορούσε να μας πει. Πάντως εγώ που έχω μια μέγγενη σταθερή στον πάγκο ταλαιπωρούμαι πολύ . Κάτι σαν αυτές που έχει το Lidle που στηρίζονται από κάτω σε σφαιρική άρθρωση, αλλά σε πιο μεγάλη και σταθερή έκδοση. Αυτές οι μικρές που έχει είναι ασταθείς.
 
Last edited:
Είναι πολύ ενδιαφέρον, δεν είναι κακό να πειραματίζεται κάνεις. Μπορεί όντως αυτός ο τρόπος που κρατάει κανείς το όπλο :cool: να είναι καλύτερος στο να το επομίζεις.hunter. σωστά (να σου βγαίνει φυσικά η κίνηση) . Είναι δική του πατέντα και από ότι είδα στο site του http://gripplus.com/ έχει διάφορα είναι και ακριβά.
Άποψη μου πάντα, είναι κάτι το διαφορετικό πάντως.
 
Είναι πολύ ενδιαφέρον, δεν είναι κακό να πειραματίζεται κάνεις. Μπορεί όντως αυτός ο τρόπος που κρατάει κανείς το όπλο :cool: να είναι καλύτερος στο να το επομίζεις.hunter. σωστά (να σου βγαίνει φυσικά η κίνηση) . Είναι δική του πατέντα και από ότι είδα στο site του http://gripplus.com/ έχει διάφορα είναι και ακριβά.
Άποψη μου πάντα, είναι κάτι το διαφορετικό πάντως.
Οσο και βολικό και ΑΝ είναι..είναι πολυ αντιαισθητικο.(σαν ξυλο στην ακτη που εχει θαλλασσοδαρθει χρόνια).
 
61975648_1405344542937821_78117625388859392_o.jpg


61896743_1405344559604486_408001212852469760_o.jpg

Δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει η βαση του Φανη αλλα σιγουρα δεν κανει για κοντακια χωρις τρυπα τζαβετας....η δικια μου κατασκευη ειναι αυτη και κανει τα παντα...ακομα και κοντακια για αεροβολα που ειναι μεγαλα σε μηκος.
 
Όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα :).
Ηρακλή, στον κάθετο άξονα πώς κόβεις με την βάση ξάπλα;
Αλαζει πολλες θεσεις και γωνιες Γιωργο....δεν δουλευω σε αυτην την θεση σχεδον καθολου....για να βγαλω την φωτο το εβαλα ετσι..........και σιγουρα ολα κρινωνται δια του αποτελεσματος αλλα αποτελεσμα σε κοντακι χωρις τρυπα δεν μπορεις να εχεις με την βαση που ποσταρισες.....αλλο μια ερασιτεχνικη κατασκευη για καποια κοντακια και αλλο μια επαγγελματικη για ολους τους τυπους κοντακιων.
 
Για μολις τρίτη προσπάθεια νομίζω κάτι γίνεται...έχει λίγη δουλίτσα ακόμα :)
Θα ακολουθήσει παρουσίαση γιατο πριν και το μετά . Το πριν ήταν σοκαριστικό :D
Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο , συνέχισε την προσπάθεια την έδρα της ψαθολογιας την έχεις στο τσεπακι ...fff. .shake hands..shake hands..sarcastic..!!!!
Μπράβο Γιώργο !!
 
Για μολις τρίτη προσπάθεια νομίζω κάτι γίνεται...έχει λίγη δουλίτσα ακόμα :)
Θα ακολουθήσει παρουσίαση γιατο πριν και το μετά . Το πριν ήταν σοκαριστικό :D
Γιώργο είσαι όντως σε καλό δρόμο. Μία από τις κύριες δυσκολίες είναι να μπορείς να σταματάς την γραμμή που κάνεις χωρίς να ξεφεύγεις από την οριακή γραμμή και παραπάνω βλέπω οτι αυτό δεν το ελέγχεις καλά , ενώ στην πάπια που ανέβασες παλαιότερα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα. Επίσης, όπως λέει και ο Ηρακλής, τα νερά του ξύλου, η πυκνότητά του - που δεν είναι η ίδια σε όλη την μάζα του - και μερικές φορές η επιφάνεια χάραξης που δεν είναι πάντα επίπεδη αλλά παρουσιάζει και καμπύλες ( πχ ψάθα σε λαβή με palm ) μπορεί να σε οδηγήσουν σε στραβή χάραξη και εκεί θέλει πείρα. Ε που θα πάει θα την αποκτήσεις .sarcastic..

(Πάντως εγώ που το παλεύω αρκετό καιρό τώρα, δεν μπορώ να πω οτι όταν κάνω μία γραμμή είμαι σίγουρος οτι δεν θα παραβιάσω το περίγραμμα αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Μπορεί εσύ να τα παίρνεις πιο γρήγορα τα γράμματα :)).
 
Δεν υπάρχει περίγραμμα στην φωτογραφία. Το σχέδιο δεν είναι περίγραμμα. Το περίγραμμα γίνεται στο τέλος με ειδικό ψαθολόγο περιγραμματος....:)
Η πάπια ήταν τελειωμένη.
Γι'αυτό είπα ότι θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι ασχολείσαι και δεν το είδες :D
Αν έχεις palm σε λαβή, ξεκίνα την Master line στο κέντρο του palm και κόψε δεξιά αριστερά :).
 
Δεν υπάρχει περίγραμμα στην φωτογραφία. Το σχέδιο δεν είναι περίγραμμα. Το περίγραμμα γίνεται στο τέλος με ειδικό ψαθολόγο περιγραμματος....:)
Η πάπια ήταν τελειωμένη.
Γι'αυτό είπα ότι θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι ασχολείσαι και δεν το είδες :D
Αν έχεις palm σε λαβή, ξεκίνα την Master line στο κέντρο του palm και κόψε δεξιά αριστερά :).
Ε εγώ κάνω το περίγραμμα και μετά το γεμίζω ξεκινώντας από τις master lines . Και έτσι είδα οτι κάνουν και διάφοροι ψαθοκαλλιτέχνες σε κάποια βιντεάκια πχ.
ή το παραπάνω που ανέβασε ο konstantinos γι αυτό και ξεκίνησα έτσι. Και το θεωρώ λογικό γιατί με το περίγραμμα καθορίζεται και το τελικό σχήμα της ψάθας. Διαφορετικά το τελικό σχήμα καθορίζεται από τις χαράξεις που μας ξεφεύγουν.
Το είδα ρε φίλε ότι η πάπια στην φωτογραφία που ανέβασες είναι τελειωμένη.my man.. Απλά μου έκανε εντύπωση που ακόμα και από την πρώτη γραμμή του περιγράμματος δεν σου έχουν ξεφύγει παρά ελάχιστες γραμμές και για πολύ λίγο πχ κάποιες που φαίνονται στην πρώτη εγκάρσια γραμμή. Αυτό το έχω δει και σε άλλες ψάθες και σκεπτόμουν ότι για τον λόγο αυτό μπαίνει η δεύτερη γραμμή στο περίγραμμα. Για να μην φαίνονται οι ατέλειες της πρώτης.

Πάντως δεν είναι άσχημη δουλειά. Και για τρίτη προσπάθεια την θεωρώ πολύ καλή. Από τις χειροποίητες ψάθες ενός Τοζ που είχα και ενός CZ τούρκικου είναι καλύτερες.:) Αλλά όπως και να το κάνουμε θέλεις δουλίτσα για να γίνεις Ηρακλής :D

Περα από την πλάκα θέλω να υπογραμμίσω αυτό που έγραψα παραπάνω κάποια στιγμή. Καθόμαστε ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα, βγάζουμε τα μάτια μας (παρεμπιπτόντως εγώ χρησιμοποιώ έναν μεγενθυτήρα που προσαρμόζεται στο κεφάλι και με βοηθάει πολύ) στο τέλος μαθαίνουμε και κάνουμε αξιόλογη δουλειά και... βλέπεις στα καινούρια τα όπλα μιά ψάθα από laser και λες "τι έκαμνα ρε γμτ τόσο καιρό και έβγαζα τα ματάκια μου" .Θα μου πεις άλλο το χειροποίητο αλλά και οι ατέλειες -όλο και κάποια θα γίνει-θα είναι για να μην μας ματιάζουν.
Αυτό που έμαθα τελικά, μιλώντας για τον εαυτό μου, το χρησιμοποιώ μόνο για καμιά μικροεπέμβαση όταν πειράζω τα κοντάκια και χαλάω τις ψάθες. Βασικά αυτός ήταν και ο στόχος από την αρχή , δεν ήθελα να γίνω "κοντακάς" , αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός, μάθε τέχνη κι άστη νε κι αν πεινάσεις πιάστη νε. ( σιγά μην χορτάσουμε από τις ψάθες αλλά λέμε τώρα) think.
 
Δεν είχα δει αυτή τη κατηγορία, καλά που το μετέφερε ο διαχειριστής το πακέτο εδώ. Ας βάλω και κάτι ακόμα :) . ΔΕΝ είμαι οπλουργός, ΔΕΝ κόβω ψάθες, απλά κάνω το κέφι μου στα δικά μου όπλα και σε όπλα φίλων, που θέλουν μια ανανέωση είτε κάποιο κόλλημα στα ξύλα. Εκτιμώ πως δίνω μια αίσθηση χειροποίητης εργασίας, διότι τα εργαλεία που χρησιμοποιώ είναι κυρίως τα χέρια μου και η υπομονή μου. Για όσους έχουν χρόνο, μεράκι και υπομονή, η συντήρηση ενός όπλου είναι μια αγχολυτική απασχόληση. ΔΕΝ θα την έκανα όμως επάγγελμα ...















 
Last edited by a moderator:
Το TRU-OIL GUN STOCK FINISH μπορεί να εφαρμοστεί απ' ευθείας πάνω σε κοντάκι ήδη περαμένο με λάδι (όχι λούστρο) χωρίς πρώτα να τριφτεί; Το κοντάκι είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς χτυπήματα. Απλά για να "ζωντανέψει".
Το TRU-OIL GUN STOCK FINISH έντονη γυαλάδα σαν λούστρο; Δηλαδή αν δεν θέλουμε να είναι τόσο γυαλιστερό, μετά είναι απαραίτητη η εφαρμογή με STOCK SHEEN & CONDITIONER ή θα το κάνει πιο γυαλιστερό;
 
Το TRU-OIL GUN STOCK FINISH μπορεί να εφαρμοστεί απ' ευθείας πάνω σε κοντάκι ήδη περαμένο με λάδι (όχι λούστρο) χωρίς πρώτα να τριφτεί; Το κοντάκι είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς χτυπήματα. Απλά για να "ζωντανέψει".
Το TRU-OIL GUN STOCK FINISH έντονη γυαλάδα σαν λούστρο; Δηλαδή αν δεν θέλουμε να είναι τόσο γυαλιστερό, μετά είναι απαραίτητη η εφαρμογή με STOCK SHEEN & CONDITIONER ή θα το κάνει πιο γυαλιστερό;
Μπορεί να περαστεί αλλά όχι χωρίς να τριφτεί. Το tru oil όπως όλα τα βερνικόλαδα καλό είναι να περνιούνται σε τριμμένη και όχι γυαλισμένη επιφάνεια για να επιτυγχάνεται καλύτερη προσαρμογή και να αποφύγουμε ξεφλουδισματα στο μέλλον. Το tru θα "δέσει" καλύτερα πάνω στις μικροσκοπικές χαρακιές που δημιουργεί ένα γυαλόχαρτο.
Αν το tru περαστεί σε λαδερή επιφάνεια το πιο σύνηθες σύμπτωμα είναι να δυσκολεύεται να στεγνώσει. Ο χρήστης θα πρέπει να αδιαφορήσει για την κολλώδη υφή που θα βλέπει στα πρώτα ένα δύο χέρια και θα πρέπει να συνεχίζει να περνάει εφαρμογές μέχρι να στεγνώσει τελείως. Θα στεγνώσει!
Κατά την γνώμη μου είναι κρίμα να περαστεί ένα λαδερο ξύλο με tru. Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κάποιον, θα πρέπει να ξέρει ότι το tru δεν είναι εύκολο υλικό. Για ένα ωραίο αποτέλεσμα θέλει μεταχείριση από κάποιον που ξέρει πως γυαλιζουμε βερνίκια και πως τα εξομαλύνουμε.
Η καλύτερη λύση για ένα λαδερο κοντάκι αν δεν έχει χτυπήματα είναι να γυαλιστεί με υφασμάτινο τροχό και super fine ροσετο γυαλίσματος, να περαστεί μερικά χέρια λινελαιο και τέλος να γυαλιστεί με γούνα και κερί!
Το sheener είναι ακριβώς ότι είναι και το overlay, πρόκειται για ένα γαλάκτωμα καθαρισμού και συντήρησης. Ο κατασκευαστής λέει ότι μπορεί με τρίψιμο να σπάσει την γυαλάδα. Αυτό με το χέρι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Θέλει αλοιφαδορο και πάλι παίζεται. Πιο γυαλιστερό πάντως δεν το κάνει.
 
Last edited:
Μπορεί να περαστεί αλλά όχι χωρίς να τριφτεί. Το tru oil όπως όλα τα βερνικόλαδα καλό είναι να περνιούνται σε τριμμένη και όχι γυαλισμένη επιφάνεια για να επιτυγχάνεται καλύτερη προσαρμογή και να αποφύγουμε ξεφλουδισματα στο μέλλον. Το tru θα "δέσει" καλύτερα πάνω στις μικροσκοπικές χαρακιές που δημιουργεί ένα γυαλόχαρτο.
Αν το tru περαστεί σε λαδερή επιφάνεια το πιο σύνηθες σύμπτωμα είναι να δυσκολεύεται να στεγνώσει. Ο χρήστης θα πρέπει να αδιαφορήσει για την κολλώδη υφή που θα βλέπει στα πρώτα ένα δύο χέρια και θα πρέπει να συνεχίζει να περνάει εφαρμογές μέχρι να στεγνώσει τελείως. Θα στεγνώσει!
Κατά την γνώμη μου είναι κρίμα να περαστεί ένα λαδερο ξύλο με tru. Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κάποιον, θα πρέπει να ξέρει ότι το tru δεν είναι εύκολο υλικό. Για ένα ωραίο αποτέλεσμα θέλει μεταχείριση από κάποιον που ξέρει πως γυαλιζουμε βερνίκια και πως τα εξομαλύνουμε.
Η καλύτερη λύση για ένα λαδερο κοντάκι αν δεν έχει χτυπήματα είναι να γυαλιστεί με υφασμάτινο τροχό και super fine ροσετο γυαλίσματος, να περαστεί μερικά χέρια λινελαιο και τέλος να γυαλιστεί με γούνα και κερί!
Το sheener είναι ακριβώς ότι είναι και το overlay, πρόκειται για ένα γαλάκτωμα καθαρισμού και συντήρησης. Ο κατασκευαστής λέει ότι μπορεί με τρίψιμο να σπάσει την γυαλάδα. Αυτό με το χέρι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Θέλει αλοιφαδορο και πάλι παίζεται. Πιο γυαλιστερό πάντως δεν το κάνει.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Θα ηταν πιο συνετο να εφαρμοστει απ´ ευθείας στο λαδερο κοντακι το STOCK SHEEN & CONDITIONER αντι του TRU-OIL GUN STOCK FINISH;
 
Back
Top