Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Εδω και πολύ καιρό εχω ξυσει το κοντακι και την πάπια ενός παλιού μονόκανου τα οποία είναι απο οξιά . Καπου εχω ανιλίνη (κάσια )αλλά δεν την βρίσκω.Τι υδρόχρωμα προτείνετε να χρησιμοποιήσω για να το σκουρίνω ;
Υπάρχουν οι φτηνές λύσεις και σε ποσότητα ,όπως π.χ . https://www.e-diy.gr/χρώματα-βερνίκια-καθαριστικά/βαφή-νερού-vernilac-303-καρυδί
και τα πιο εξειδικευμένα ,ας πούμε και ακριβότερα ,όπως https://www.must-dive.gr/κυνηγι/αξεσουαρ-οπλων/καθαρισμοσ-and-συντηρηση/must-hunt-walnut-stain-90ml/
ή όποιο άλλο προτείνετε .
 
Last edited:
Αν εχεις κανένα γνωστό επιπλοποιό ζητά του να σου δώσει λίγη γομαλακα να το περάσεις.
Θέλω απλά να το σκουρίνω με το νερόχρωμα και μετα να το περάσω λινέλαιο,οπότε δεν μου κάνει η γομαλάκα,απο την οποία έχω από παλιά.
 
Είμαι καινούριος στην παρέα!μου αρέσει πάρα πολύ το θέμα συζήτησης! Αν αφαιρέσω τις ψαθες από το κοντακι! Θα μου κλείσει τους πόρους του ξύλου,επαρκώς το λινελαιο;θέλω να μετατρέψω από πιστολε σε αγγλέ το κοντακι της berreta μου....
 
Είμαι καινούριος στην παρέα!μου αρέσει πάρα πολύ το θέμα συζήτησης! Αν αφαιρέσω τις ψαθες από το κοντακι! Θα μου κλείσει τους πόρους του ξύλου,επαρκώς το λινελαιο;θέλω να μετατρέψω από πιστολε σε αγγλέ το κοντακι της berreta μου....
Καλως τον!:)
Θα αφαιρεσεις ολο το παλιο φινιρισμα?
Θα σβησεις τις ψαθες και θα τις ξανασχηματισεις?
Σ'αυτη την περιπτωση,θα αδυνατισεις το ξυλο, στην επιφανεια των παλιων ψαθων, κατα 2mm(1 απο τη μια +1 απο την αλλη).
Πρεπει να πας και πιο μακρυα το "κατεβασμα"για να μην γουβιασει το ξυλο.
Το λινελαιο,για να σου κλεισει πορους,πρεπει να κανεις παρα πολλες εφαρμογες με ενδιαμεσα τριψιματα.
Εκτος κι αν κανεις πληρωση με γεμιστικο ή "λασπη"ξυλου και λαδιου.
Αν θελεις ομοιομορφια,πρεπει να κανεις την ιδια δουλειά και στην παπια!
Αυτο,με τον κινδυνο ν'αποκαλυψεις διχρωμια που ενδεχομενως υπάρχει κι εχει καλυφθει απο το εργοστασιακο φινιρισμα...
Και το βασικότερο ....
Το αγκλε,σε βολευει???
Η παρέμβαση που θελεις να κάνεις εχει μη αναστρεψιμο αποτελεσμα.:)
 
Κατατοπιστικότατος!την καραμπινα μου την εχει κάνει δωρο ο πατερας μου στα 17! Μου αρεσει τρελά το αγγλε κοντακι και θελω να το μετατρέψω...πάω μόνο σε λαγο και οι τουφεκιές μου είναι ελάχιστες! Το όπλο δεν το αποχωρίζομε με τιποτα
 
Όσο για τις ψαθες θεωρώ πως τα Κοντάκια που βγαίνουν από μαζική παραγωγή οι ψαθες τους δεν χρησιμεύουν σε τίποτα τα ακριβά κοντακια με τις χειροποίητες ψαθες αυτές κάνουν δουλειά και με το παραπανω
 
Όσο για τις ψαθες θεωρώ πως τα Κοντάκια που βγαίνουν από μαζική παραγωγή οι ψαθες τους δεν χρησιμεύουν σε τίποτα τα ακριβά κοντακια με τις χειροποίητες ψαθες αυτές κάνουν δουλειά και με το παραπανω
Η ψάθα δεν είναι λειτουργική ανάλογα με το κόστος του ξύλου ή του όπλου.
Αντίθετα σε όσο πιο ακριβά μοντέλα πάμε, τόσο πιο ψιλοκομέννη ψάθα θα βρούμε η οποία δεν προσφέρει τίποτα, άσε που λιώνει πολύ εύκολα.
Εμένα μου αρέσουν οι χοντροκομένες ψάθες, αν είναι δυνατόν οι λεγόμενες 16άρες, που έχουν 16 γραμμές στην ίντζα...νομίζω :D
 
Κατατοπιστικότατος!την καραμπινα μου την εχει κάνει δωρο ο πατερας μου στα 17! Μου αρεσει τρελά το αγγλε κοντακι και θελω να το μετατρέψω...πάω μόνο σε λαγο και οι τουφεκιές μου είναι ελάχιστες! Το όπλο δεν το αποχωρίζομε με τιποτα
Αγγελε,αφου θελεις να κανεις τη μετατροπη,ξεκινα κάνοντάς τη σεμι πιστολε με στρογγυλο τελειωμα.
Αν δεν σε βολεψει,το μετατρεπεις σε αγκλε.
Δεν ειναι μονο θεμα αισθητικο!
Μπορει να σου αρεσει σαν εικονα,πλην ομως να μην σου ταιριάζει λειτουργικα.
Το αγκλε,ειναι πολυ ιδιαιτερο και δεν δινει επιφανεια που να την αγκαλιαζουν ΠΑΝΤΟΥ τα δαχτυλα.
Παιζει ρολο η επαφη στο drop,εκει που τερματιζει το χτενι και κατεβαινει για να μπει ο αντιχειρας.
Σ'αυτο το σημειο η επαφη πρεπει να ειναι σωστη και ξεκουραστη!
Σε οτι αφορα τις ψαθες,απάντησε ο Γιώργος.
 
Κατατοπιστικότατος!την καραμπινα μου την εχει κάνει δωρο ο πατερας μου στα 17! Μου αρεσει τρελά το αγγλε κοντακι και θελω να το μετατρέψω...πάω μόνο σε λαγο και οι τουφεκιές μου είναι ελάχιστες! Το όπλο δεν το αποχωρίζομε με τιποτα
Αγγελε μπορεί αισθητικά το αγγλέ να είναι πολύ όμορφο αλλά απευθύνεται κυρίως σε δισκάνδαλα όπλα. Η όλη λειτουργικότητα βασίζεται στην ευκολία που το χέρι , μετά την πρώτη τουφεκιά, χωρίς να εμποδίζεται από την "ουρά" της λαβής , γλιστράει προς τα πίσω και ο δείκτης βρίσκεται εύκολα στην δεύτερη σκανδάλη. Με δεδομένο οτι μιλάς για καραμπίνα μάλλον μιλάμε για μονοσκάνδαλο όπλο, οπότε το αγγλέ παίζει αισθητικό και όχι λειτουργικό ρόλο. Φυσικά , περί ορέξεως ...
Πάντως εγώ έκανα σε δύο όπλα μου το κοντάκι αγγλέ και τελικά δεν με βόλεψε παρά το όμορφο τελικό αποτέλεσμα αν και ήταν δισκάνδαλα. Επίσης η σκόπευση με αγγλέ κοντάκι , φέρνει τον δεξί αγκώνα σε μία κάπως οριζόντια θέση που κάποιους δεν τους βολεύει.Φυσικά το θέμα είναι προσωπικό και τον καθένα τον βολεύει κάτι που μπορεί να μην βολεύει τον άλλο.
Η άποψή μου συμπίπτει με αυτήν του Γιάννη, δηλαδή, κάνε πρώτα την λαβή ντεμί πιστολέ δοκίμασέ την και μετά προχωράς σε αγγλέ.
 
Αγγελε μπορεί αισθητικά το αγγλέ να είναι πολύ όμορφο αλλά απευθύνεται κυρίως σε δισκάνδαλα όπλα. Η όλη λειτουργικότητα βασίζεται στην ευκολία που το χέρι , μετά την πρώτη τουφεκιά, χωρίς να εμποδίζεται από την "ουρά" της λαβής , γλιστράει προς τα πίσω και ο δείκτης βρίσκεται εύκολα στην δεύτερη σκανδάλη. Με δεδομένο οτι μιλάς για καραμπίνα μάλλον μιλάμε για μονοσκάνδαλο όπλο, οπότε το αγγλέ παίζει αισθητικό και όχι λειτουργικό ρόλο. Φυσικά , περί ορέξεως ...
Πάντως εγώ έκανα σε δύο όπλα μου το κοντάκι αγγλέ και τελικά δεν με βόλεψε παρά το όμορφο τελικό αποτέλεσμα αν και ήταν δισκάνδαλα. Επίσης η σκόπευση με αγγλέ κοντάκι , φέρνει τον δεξί αγκώνα σε μία κάπως οριζόντια θέση που κάποιους δεν τους βολεύει.Φυσικά το θέμα είναι προσωπικό και τον καθένα τον βολεύει κάτι που μπορεί να μην βολεύει τον άλλο.
Η άποψή μου συμπίπτει με αυτήν του Γιάννη, δηλαδή, κάνε πρώτα την λαβή ντεμί πιστολέ δοκίμασέ την και μετά προχωράς σε αγγλέ.

.shake hands.
..............................................................................................
Να συμπληρώσω επίσης και μια δική μου παρατήρηση ότι, εξαιτίας του σχήματος, κι επειδή σε "αναγκάζει" να σηκώσεις πιο ψηλά τον αγκώνα - μπράτσο, έρχεται και η παλάμη πιο ψηλά, σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τα μάτια και με το άλλο χέρι (που κρατά την πάπια), δηλ. και τα δυο χέρια πολύ κοντά και σε παράλληλη γραμμή με τη σκοπευτική γραμμή του όπλου, και αυτό βοηθά να "δείξεις" το στόχο πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και με μεγαλύτερη ακρίβεια. Επομένως είναι επίσης ιδανικό και για τις γρήγορες κοντινές ενστικτώδεις "μπηχτές" τουφεκιές ... Οπότε ναι, είναι κατά τη γνώμη μου το ιδανικό κοντάκι του μπεκατσοτούφεκου !!!
Για αυτούς τους λόγους μεγάλες εταιρείες, παλαιότερα τουλάχιστον απ' όσο ξέρω, REMINGTON, ITHACA κλπ. έβγαζαν κάποια μοντέλα ακόμη και των αυτογεμών ή των επαναληπτικών όπλων τους, με τέτοια κοντάκια, και που τους έδιναν ονομασίες όπως upland special, upland express κλπ. συνήθως με κοντές κάννες, προοριζόμενα δηλαδή για κυνήγια στα πυκνά (μπεκάτσα - ή, κυρίως ruffed grouse στην αμερική...)
Το άλλο προβαλλόμενο ως πλεονέκτημα, δηλ. της μετακίνησης του χεριού για το τράβηγμα της δεύτερης σκανδάλης, πέρα από το ότι δεν είναι και τόσο σωστό τεχνικά, όπως είπε κι ο Βίκτωρας, πιστεύω ότι είναι και κάπως "θεωρητικό και αμφιλεγόμενο", δηλαδή άλλοι το κάνουν κι άλλοι όχι. (Και πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και στο δισκάνδαλο με πιστολέ λαβή - άλλοι το κάνουν κι άλλοι όχι). Έχει να κάνει περισσότερο με την κατασκευή της παλάμης του καθενός, το μήκος, το πάχος και την ευλιγισία των δαχτύλων κλπ.
Προσωπικά, αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με αγγλαί κοντάκι, δεν το βρήκα να με δυσκολεύει καθόλου, απεναντίας με βολεύει πάρα πολύ ... Κι επίσης μου αρέσει πολύ "οπτικά", είδικά σε ορισμένους τύπους όπλων. (Βασικά, στα μόνα όπλα που "δεν μου πάει καλά" από άποψη αισθητικής, είνα τα σ/π πολύ υψηλού προφίλ - Browning, Baikal κλπ.)
Και μην ξεχνάμε, δεν πρωτοεφαρμόστηκε στα αγγλικά δίκαννα ... Από την εμφάνιση των πρώτων πυροβόλων όπλων (εμπροσθογεμή), μέχρι τις αρχές του περασμένου αιώνα ήταν ο βασικός, ο επικρατέστερος (ο μοναδικός σχεδόν, με ελάχιστες εξαιρέσεις) τύπος κοντακιού σε όλα τα επωμιζόμενα όπλα, ακόμη και στα ραβδωτά, κυνηγετικά και στρατιωτικά !!! ;)
Στο παραπάνω ποστ είχα αναπτύξει την άποψη μου, καθώς και την ένσταση - επιφύλαξή μου ως προς το "[θεωρητικό] λειτουργικό πλεονέκτημα" της μετακίνησης του χεριού στη δεύτερη σκανδάλη. Πιστεύω ότι (ο τύπος κοντακιού) τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά είναι καθαρά (και μόνο) υποκειμενικό θέμα ... Τι αρέσει και τι βολεύει τον καθένα !!!
Να και μερικά παραδείγματα, για αυτό που έγραφα παραπάνω, για μοντέλα αμερικάνικων εταιρειών:
BROWNING BPS UPLAND SPECIAL
BPS-UPLAND-SPECIAL.jpg

BROWNING GOLD UPLAND SPECIAL
GOLD-UPLAND-SPECIAL.jpg

CITORI SUPERLIGHT FEATHER
CITORI-SUPERLIGHT-FEATHER.jpg

REMINGTON 870 SPECIAL FIELD
REM-870-SPECIAL-FIELD.jpg

ITHACA MOD. 37 ULTRALIGHT
ITHACA-37-ULTRALIGHT.jpg

REMINGTON 1100 SPECIAL FIELD
REM-1100-SPEC-FIELD.jpg

REMINGTON 11-87 PREMIUM UPLAND SPECIAL
REM-11-87-PREM-UPLAND-SPECIAL.jpg

Αν και κάπως ασυνήθιστα για μας εδώ ... δεν τα λες και άσχημα, ούτε "μη λειτουργικά" ... κατά την προσωπική μου γνώμη ! ;)
 
Last edited:
Στο παραπάνω ποστ είχα αναπτύξει την άποψη μου, καθώς και την ένσταση - επιφύλαξή μου ως προς το "[θεωρητικό] λειτουργικό πλεονέκτημα" της μετακίνησης του χεριού στη δεύτερη σκανδάλη. Πιστεύω ότι (ο τύπος κοντακιού) τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά είναι καθαρά (και μόνο) υποκειμενικό θέμα ... Τι αρέσει και τι βολεύει τον καθένα !!!
Να και μερικά παραδείγματα, για αυτό που έγραφα παραπάνω, για μοντέλα αμερικάνικων εταιρειών:
BROWNING BPS UPLAND SPECIAL
BPS-UPLAND-SPECIAL.jpg

BROWNING GOLD UPLAND SPECIAL
GOLD-UPLAND-SPECIAL.jpg

CITORI SUPERLIGHT FEATHER
CITORI-SUPERLIGHT-FEATHER.jpg

REMINGTON 870 SPECIAL FIELD
REM-870-SPECIAL-FIELD.jpg

ITHACA MOD. 37 ULTRALIGHT
ITHACA-37-ULTRALIGHT.jpg

REMINGTON 1100 SPECIAL FIELD
REM-1100-SPEC-FIELD.jpg

REMINGTON 11-87 PREMIUM UPLAND SPECIAL
REM-11-87-PREM-UPLAND-SPECIAL.jpg

Αν και κάπως ασυνήθιστα για μας εδώ ... δεν τα λες και άσχημα, ούτε "μη λειτουργικά" ... κατά την προσωπική μου γνώμη ! ;)
Και όμορφα είναι και - πιθανότατα- λειτουργικά ίσως για τους περισσότερους. Αυτή την λεπτομέρεια με το ότι το δεξί μας χέρι , έτσι όπως ανεβαίνει στο ύψος σχεδόν των ματιών, βοηθάει στην κατάδειξη του στόχου δεν την είχα σκεφτεί. Πάντως εμένα προσωπικά το αγγλέ με δυσκολεύει , είπαμε όμως όπως διευκολύνεται ο καθένας. Το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.
Μπράβο ρε Στέλιο που βρήκες και μας έδωσες τις παραπάνω φωτογραφίες. Θα ήθελα όμως να σημειώσω οτι - τωρα που το συζητάμε μου ήρθε φλασιά - το αγγλέ σε μονοσκάνδαλο όπλο δεν ενοχλεί πουθενά οπότε είναι αναμενόμενο το να υπάρχουν τα όπλα που μας έδειξες. Αντίθετα θα παραξενευόμουνα πολύ αν υπήρχαν - λέμε τώρα - φουλ πιστολέ κοντάκια - όπως πχ αυτό που έχω στην εικόνα μου - προσαρμοσμένα σε δισκάνδαλα όπλα .
Βέβαια με την τρέλα που κουβαλάμε όλοι μας με τα όπλα και με τα κόλπα του marketing που εφαρμόζουν οι εταιρείες , δεν θα με εξέπληττε να δούμε φωτογραφίες και με τέτοια όπλα, αλλά στην περίπτωση αυτή δεν θα μπορούσα να πεισθώ εύκολα, οτι είναι λειτουργικά. Απο την αισθητική άποψη δε ...think
 
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει κάνει κοντάκι εξ αρχής από τάκο; ( ε! ο Γιάννης και ο Χρήστος μάλλον ) ... Το ρωτάω για να δώ αν έχει κάποιος βρεί κάποιο αξιόπιστο μαγαζί που να πουλάει τάκους καρυδιάς. Τονίζω το "αξιόπιστο" γιατί το να βρεθεί κάποιος όμορφος τάκος δεν είναι δύσκολο αλλά το να έχει αποθηκευτεί για τα χρόνια που πρέπει σε συνθήκες τέτοιες ώστε να έχουν σταθεροποιηθεί οι διαστάσεις του , για Ελλάδα το κόβω κομματάκι δύσκολο. Μήπως βρήκε κάποιος κάτι στο εξωτερικό;
(έχω κι εγώ παλιές καρυδιές , από τις οποίες θα μπορούσα να βγάλω τάκους, αλλά μόνο που σκέφτομαι την δουλειά που θέλουν για να κοπούν , να βγούν τάκοι σύμφωνα με τα νερά του ξύλου και οτι θέλουν τόσα χρόνια - νομίζω 6 με 7 - αποθήκευση σε ελεγχόμενες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας, μέχρι την σταθεροποίηση των διαστάσεων, το απορρίπτω).

Ενδιαφέρον θα είχε και το αν κάποιος έχει βρεί ημιτελή κοντάκια που μπορεί να τα τελειώσει ο καθένας όπως θέλει. Εγω βρήκα κάποια αμερικάνικα site αλλά δεν είναι καθόλου εξυπηρετικά . Ασε που αναφέρονται κυρίως σε ραβδωτά και θέλει πολύ ψάξιμο και άσε που δεν ξέρω τι παίζει στα τελωνεία ( τα αμερικάνικα , μήπως θεωρούνται ανταλλακτικά όπλων) και άσε που δεν έχουν και μεγάλη ποικιλία - έχουν μόνο για μερικά όπλα που έχουν κάνει επιτυχία στην Αμερική -. Οσο για το κατάστημα στην Λάρισα που πουλάει κι αυτό κοντάκια ημιτελή , από μια τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους ... δεν με έπεισαν. Ασε που άλλη τιμή λένε στο site και άλλη στο τηλέφωνο...
 
Last edited:
Back
Top