Το Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο...

Ωραια!:)
Αν ειναι φινιρισμενο με λαδι,ΜΗΝ του βαλεις τιποτα για την ωρα!!
Αστο ετσι σε μερος που παιρνει αερα για να οξειδωθει το λινελαιο!
Για να γινει αυτο,χρειαζεται...οξυγονο!;)
Αν του βαλεις κερι,το μονωνεις και κοβεις την διαδικασια!
Το λινελαιο,συν το χρονο,σφιγγει πανω στο ξυλο,το σκληραινει ΠΟΛΥ και του σκουραινει τα νερα κατα ενα με δυο τονους!
Οταν εχει γινει αυτο,το ξυλο παιρνει αυτη την πατινα που μονο το λινελαιο μπορει να δωσει!
Ειναι σκληρο, σκουρο(οσο παιρνει) και οσο το τριβουμε με μαλλινο πανι,αποκτα στιλπναδα!
ΤΟΤΕ,βαζεις κερι....


σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση/συμβουλη,,,.RESPECT.
 
Σωστοτατος.shake hands.
στην συντηρηση εργων τεχνης αφηνουν το λινελαιο 5 μηνες για να οξειδωθει και οσο το αφηνεις τοσο καλυτερα
το boiled δεν θελει τοσο λογο της κατεργασιας του και λογο τον στεγνωτικων που εχει μεσα
 
Μόνο μια απορία...φυσικο είναι, να επωμιζουμε( ποσο μαλον τωρα με καινουργιο κοντακι) το οπλο...λογικα, θα αφήσει κάποιο σημάδι το δέρμα από το μάγουλο μας...
Μήπως μετά από μήνες, μείνει σημαδιthink
 
Μόνο μια απορία...φυσικο είναι, να επωμιζουμε( ποσο μαλον τωρα με καινουργιο κοντακι) το οπλο...λογικα, θα αφήσει κάποιο σημάδι το δέρμα από το μάγουλο μας...
Μήπως μετά από μήνες, μείνει σημαδιthink
Να το σκουπιζεις μετα Διονυση!
Να μην αφηνεις πανω του ιδρωτα η λιπος απο το δερμα.
Τα γενια κανουν γρατσουνιές...
 
Μόνο μια απορία...φυσικο είναι, να επωμιζουμε( ποσο μαλον τωρα με καινουργιο κοντακι) το οπλο...λογικα, θα αφήσει κάποιο σημάδι το δέρμα από το μάγουλο μας...
Μήπως μετά από μήνες, μείνει σημαδιthink

Να το σκουπιζεις μετα Διονυση!
Να μην αφηνεις πανω του ιδρωτα η λιπος απο το δερμα.
Τα γενια κανουν γρατσουνιές...
Κι εμένα το SKB που είχε φινίρισμα λαδιού, έχει γίνει χάλια το κοντάκι στην αριστερή μεριά εκεί που ακουμπά το μάγουλο μου, έχει σκουρύνει το ξύλο, έχει χάσει τη γυαλάδα του, και έχουν ανοίξει αρκετοί πόροι και όταν είμαι αξύριστος 3-4 ημερών μου τσιμπάνε τα γένια !!! Βέβαια το έχω ξεσκίσει τώρα 12 χρόνια κάθε καλοκαίρι στο σκοπευτήριο, μες στην ζέστη και τον ιδρώτα, έχω και λιπαρό δέρμα ... Τι κι αν το σκούπιζα κάθε τόσο ...
Χρόνια τώρα λέω να κάνω τα ξύλα μια γενική περιποίηση - ανανέωση φινιρίσματος, αλλά ακόμα δεν έχω κάνει την απόφαση !!!
Να δούμε όοοοοταν το αποφασίσω, πως θα καταφέρω να το σουλουπώσω ...
 
Το φινιρισμα λαδιου,χρειαζεται φρεσκαρισμα.
Καθε 2 χρονια,μια -δυο σταγονες λαδι και καλο τριψιμο με το χερι μεχρι να ζεσταθεί !
5-10 λεπτα δουλειά ειναι!:)
Εχει μια ευαισθησια επειδη δεν αφηνει φιλμ πανω στην επιφανεια του ξυλου.
Αυτο που καταλαβαινεις,Στελιο,ειναι οι τριχες που μπαινουν μεσα στους πορους του ξυλου,που οι ιδιες ανοιξαν!:(
Συν το χρονο,αφαιρουν το υλικο που ειχε γεμισει τους πορους κατα το φινιρισμα...
Καλο,πολυ καλο το φινιρισμα λαδιου,θελει όμως την συντηρηση του!
 
Χθές σε υψόμετρο 1100 ειδα μια καρυδιά τέρας. Μου θύμισε αυτες που ειχαμε εδω και που τις σήκωσαν οι Ιταλοί το 1985-90.
Η διαμετρός της ήταν κοντά στο μέτρο.Καταλαβαίνετε πόσα κοντάκια θα εβγαζε ; για όλο το H.L.
 
Χθές σε υψόμετρο 1100 ειδα μια καρυδιά τέρας. Μου θύμισε αυτες που ειχαμε εδω και που τις σήκωσαν οι Ιταλοί το 1985-90.
Η διαμετρός της ήταν κοντά στο μέτρο.Καταλαβαίνετε πόσα κοντάκια θα εβγαζε ; για όλο το H.L.

Σαν να σε βλέπω με πριόνι .sarcastic.
 
Χθές σε υψόμετρο 1100 ειδα μια καρυδιά τέρας. Μου θύμισε αυτες που ειχαμε εδω και που τις σήκωσαν οι Ιταλοί το 1985-90.
Η διαμετρός της ήταν κοντά στο μέτρο.Καταλαβαίνετε πόσα κοντάκια θα εβγαζε ; για όλο το H.L.
Για καμιά ντιβανοκασέλα καλή είναι.....yel.
 
Μας έβγαλε το λάδι πέντε χρόνια μέχρι να καταλάβει ότι πρέπει να φτιάξει κοντάκι και τώρα θα μας τρελάνει καμιά πενταετία ακόμη, για να βρει ξύλο......my man.
Λωζοτα θες να γίνουμε φίλοι; Γιατί μου κάνεις τον αυστηρό; .love.
 
Μας έβγαλε το λάδι πέντε χρόνια μέχρι να καταλάβει ότι πρέπει να φτιάξει κοντάκι και τώρα θα μας τρελάνει καμιά πενταετία ακόμη, για να βρει ξύλο......my man.
Λωζοτα θες να γίνουμε φίλοι; Γιατί μου κάνεις τον αυστηρό; .love.
Εγω με την πλαστικούρα θα μείνω ,ειτε σας βγήκε το λάδι είτε σας μπήκε ..very funny.
Οσο για το φίλοι το φοβούμαι..yel.
Με ειχαν κι άλλοι στο φατσοβιβλίο στο οποίο όταν μπαίνω ασχολούμαι μόνο με ομάδες , αλλά με διέγραψαν:D
 
Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο αντίστοιχο προϊόν με αυτό;
https://www.google.gr/search?q=rock...&biw=360&bih=512&dpr=1.5#imgrc=gn657LX5avflnM:
Το πρόβλημα καμιά φορά στην επιλογή του σωστού προϊόντος είναι η ορολογία. Η εταιρεία το ονομάζει "σκληρό βερνίκι επιφάνειας τραπεζιού".
 
Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο αντίστοιχο προϊόν με αυτό;
https://www.google.gr/search?q=rock...&biw=360&bih=512&dpr=1.5#imgrc=gn657LX5avflnM:
Το πρόβλημα καμιά φορά στην επιλογή του σωστού προϊόντος είναι η ορολογία. Η εταιρεία το ονομάζει "σκληρό βερνίκι επιφάνειας τραπεζιού".
Γιώργο το συγκεκριμένο κατάστημα έχει μεγάλη ποικιλία ειδικών προϊόντων .. πιστεύω θα μπορέσει να σε βοηθήσει αν πας μια βόλτα .
https://www.polychromo.gr/categories/5521/peripoiisi-epiplonksylon-/
 
Μόλις παρέλαβα έναν τάκο για να τον αναλάβει ο μαστογιάννης, ένας φίλος, μου έδωσε σετ κοντάκι-πάπια οπότε ασχολήθηκα με αυτά και ο τάκος άστον να στεγνώνει. Στα μέτρα μου μεν αλλά με γενναίες διαστάσεις κοντάκι και με φουλ πιστολέ λαβή έλαβε το απαραίτητο φάγωμα- λουστράρισμα για να μας έρθει στην αρεσκεία μας αλλά άφησα και αρκετό για μελλοντικά! Χρησιμοποίησα λάδι Truoil για γρήγορο στέγνωμα και τελείωμα μιας και θα ξανά φαγωθεί όταν διαπιστώσουμε ότι όντως μας κάνει. Οι πρώτες φωτογραφίες είναι λουστραρισμένο χωρίς λάδι και οι τελευταίες τελειωμένο με το Truoil.






 
Back
Top