Τουφεκιές στα όρια...

μακάρι να μπορούσα να σκοτώσω φασιανό στα 70+ μέτρα ο οποίος πάει γα.....ντας και ας μη σκότωνα την τσίχλα που πετάγεται από το πουρνάρι,,,αν δούμε την ιστορία αυτών τον ανθρώπων είμαστε πολύ "μικροί" μπροστά τους
 
μακάρι να μπορούσα να σκοτώσω φασιανό στα 70+ μέτρα ο οποίος πάει γα.....ντας και ας μη σκότωνα την τσίχλα που πετάγεται από το πουρνάρι,,,αν δούμε την ιστορία αυτών τον ανθρώπων είμαστε πολύ "μικροί" μπροστά τους
Ρε παυλαρα χαβαλε κάνουμε,σου έχω δείξει να εννοώ κάτι τέτοιο?
 
μακάρι να μπορούσα να σκοτώσω φασιανό στα 70+ μέτρα ο οποίος πάει γα.....ντας και ας μη σκότωνα την τσίχλα που πετάγεται από το πουρνάρι,,,αν δούμε την ιστορία αυτών τον ανθρώπων είμαστε πολύ "μικροί" μπροστά τους
Γιατι δοκιμασες και δεν το καταφερες?.yel.
Θα παμε μαζι του χρονου να κανουμε τετοιες long range βολες, δεν εχω αποφασισει ακομα τι τραγιασκα θα αγορασω...
Μολις παρω την τραγιασκα αναχωρουμε....sarcastic.
 
Οι τουφεκιες κοντα θελουν κοντακι καλο και ενστηκτο οι μακρηνες θελουν αντηλιψη αυτο εχω καταλαβει στο βαλτο που κυνηγαω 35 χρωνια ,επησης ο φασιανος και και ενα σκαγιο να φαει θα πεσει κατω και με το βαρος που εχει θα σκοτωθει το παπι αν δεν παισει ξερω το εχασες γιαυτο στα μακρηνα βαζω μονο χωντρα και φουλ
 
Γιατι δοκιμασες και δεν το καταφερες?.yel.
Θα παμε μαζι του χρονου να κανουμε τετοιες long range βολες, δεν εχω αποφασισει ακομα τι τραγιασκα θα αγορασω...
Μολις παρω την τραγιασκα αναχωρουμε....sarcastic.
Tα ρασα δεν κανουν τον παπα Αλεξ.yel.
 
Ο φασιανός πέφτει πολύ δύσκολα, δεν πέφτει με ένα σκάγι. Επίσης κανένα πτηνό δεν σκοτώνεται από την πτώση :).
Εχω δει φασιανο να κατεβαινει στουκας απο 60 μετρα και να σκαει σε δεντρο.Εφταψυχος να ηταν,θα τις χρειαζοτανε και τις 7,μου θυμισε τον Δογκανο
καθως επεφτε κουτρουβαλα με τα κλαρια και οπως ειχε πει ο μεγαλος κυνηγος.....σε 5 λεπτα τρωγαμε:D
 
Εχω δει φασιανο να κατεβαινει στουκας απο 60 μετρα και να σκαει σε δεντρο.Εφταψυχος να ηταν,θα τις χρειαζοτανε και τις 7,μου θυμισε τον Δογκανο
καθως επεφτε κουτρουβαλα με τα κλαρια και οπως ειχε πει ο μεγαλος κυνηγος.....σε 5 λεπτα τρωγαμε:D
Και εμένα μου έχει τύχει περδικα να έχει πάρει τρελη φόρα στο γκρεμό να σπάει φτερούγα αρχιζει κολοτουμπες και όταν πεφτει ακούγεται ένα ντουπ λες και έπεσε καμια κοτρώνα. Δεν είχε πουθενα σκαγια ούτε στο καθάρισμα δεν φαινόταν κάτι.

Σπάνιο αλλά έχει συμβει και σίγουρα πρέπει να είναι σκληρό το σημείο προσκουσης
 
Επίσης κανένα πτηνό δεν σκοτώνεται από την πτώση :).
για να συμβει αυτο πρεπει να ειναι πολυ κοντινες η τουφεκιες:) [σε κατακορυφη βολη γινεται πολλες φορες αναλογα και την μορφολογια του εδαφους.αλλα μιλαμε παντα για τα ορια:)]
 
Εκτίμηση απόστασης από την κάμερα δεν μπορώ να κάνω για να είμαι ειλικρινής, ειδικά από τη στιγμή που η κάμερα είναι τόσο έντεχνα στημένη για να δείχνει τις αποστάσεις μεγαλύτερες κ πιο εντυπωσιακές ... Αλλά αν κρίνω από την προσκοπευση που βάζει ο παππούς, κάποιες είναι αρκετά μακρινες...
Δεν αμφιβάλω καθόλου για τις αποστάσεις ,απλά ήμουν λίγο καυστικός για την αυστηρότητα που θέτουν ορισμένοι στα ανώτατα όρια των λειοκανων.
Είμαι της μακρινής τουφεκιάς και την έχω ζήσει σε αρκετά κυνήγια.
Όσο κι αν «κλέβει» η κάμερα του εν λόγω βίντεο ,ο χρόνος που διαρκεί από το μπαμ μέχρι την καταβολή του φασιανού καταλαβαίνεις την αποστάση ,όπως επίσης αυτό που ανέφερεις κι εσυ για τις προσκοπευσεις.
.shake hands.
 
Οι τουφεκιες κοντα θελουν κοντακι καλο και ενστηκτο οι μακρηνες θελουν αντηλιψη αυτο εχω καταλαβει στο βαλτο που κυνηγαω 35 χρωνια ,επησης ο φασιανος και και ενα σκαγιο να φαει θα πεσει κατω και με το βαρος που εχει θα σκοτωθει το παπι αν δεν παισει ξερω το εχασες γιαυτο στα μακρηνα βαζω μονο χωντρα και φουλ
Αρε συνονοματε αυτο ειναι το παραπονο μου , εχω κοντακι η αντιληψη μου λειπει στο βαλτο .
 
Αρε συνονοματε αυτο ειναι το παραπονο μου , εχω κοντακι η αντιληψη μου λειπει στο βαλτο .
Να ξερεις στο βαλτο ολλα φενωνται κοντα γιαυτο μας φταινε ολλα τα πουλια ειναι στα 60 και βαλε και νομξζεις ερχωνται να σε φανε
 
Να ξερεις στο βαλτο ολλα φενωνται κοντα γιαυτο μας φταινε ολλα τα πουλια ειναι στα 60 και βαλε και νομξζεις ερχωνται να σε φανε
Ti να πω δεν ξερω , τι προσκοπευση βαζω , τι να βρω γριγορο φισιγγι , τι τσοκ να αλαζω , εεεεε δε μου κανει το καφι ρε φιλε . .pray to God.
 
Το φτερωτο θηραμα δεν σκοτωνεται απο την πτωση στο εφαφος ή στο νερο.
Σκοτώνεται,αν πεσει σε επιφανεια σχετικα οξεία .
Μου εχει τυχει να τουφεκισω περδικα που ξεκολλησε απο "φρυδι"βουνου και βουτηξε.
Αρπαξε ενα σκαγι που της εσπασε το φτερό και μη μπορωντας να στριψει,εσκασε με ταχυτητα πανω σε κορμο.
Εμεινε ξερη!
Θυμαμαι αλλες 2-3 περιπτωσεις σε τσιχλες που επεφταν φτεροκομμενες τσιριζοντας.
Εσκαγαν πανω σε ξυλα η πετρες και ...τελείωναν!
Φυσικα,ειναι αμέτρητες οι φορες που επεφταν και τρυπωναν σαν τα ποντικια!
Οπως ειναι παρα πολλες οι φορες που αρκουσε ενα σκαγι σε καιριο σημειο(κεφαλι,λαιμο,καρδια),για να πεθανει το θηραμα ακαριαία!
 
Το νούμερο 9...καρπώνεται την τσίχλα στα 50 μέτρα !

Δεν φαίνεται η τσιχλα στα 50 μετρα λεμεεεεεεεε

προς βοήθεια στην κατανόηση των αποστάσεων θυμίζω ότι .......
ο πυλώνας της ΔΕΗ ( αυτός ο ψηλός με τα δύο πόδια και τα δύο χέρια .... ) είναι 24μ. ύψος.
άρα τα 50 μ. ( από πάνω μας ακριβώς και όχι λίγο δεξιά ή αριστερά ) είναι ΔΥΟ ΠΥΛΩΝΕΣ ΔΕΗ , ο ένας πάνω στον άλλον............ και ακόμη 2μ.

...... για ξανασκεφτείτε λιγάκι.
 
Back
Top