Τουφεκιές στα όρια...

Εδω ειναι ενα euromix 9-10 παλαιοτερης παρτιδας στα 50 μετρα ριγμενο με beretta 391 urica2 κ τσοκ φουλ μαμα απο δοκιμη ενος φιλου με την αποσταση μετρημενη με κορδελα...
Μπορει να ειναι αρκετα ψιλα τα σκαγια κ να μην ενδεικνυνται ισως για μακρινες τουφεκιες, αλλα μην νομιζουμε και οτι μετα απο καποια αποσταση τα σκαγια εξαερωνονται στον ατμοσφαιρικο αερα...

Μωρή κουφαλα......hair...... με τρελανες τώρα .my man..RESPECT......είναι μετά να μην σε λέμε Ρινγκο, όπως μας συμβουλεύουν .sarcastic.
 
Το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει, είναι που άφησα στην τύχη του ένα τεράστιο αρχείο δοκιμών βλητικών, με αποτέλεσμα να χαθεί. Είχα ανεβάσει τουφεκιές στα 50 μέτρα με φουλ και 1,1 σύσφιξη, με το Euromix 9-10 συγκεκριμένα, με μια επιφάνεια 1×1, γεμάτη σκάγια σαν αλατιέρα.

Παλι καλα που ειχα μπει στη διαδικασια να μετρησω τα σκαγια σου δηλαδη... .hair.Να τα διαβαζεις ολα τα μυνηματα πριν απαντησεις... .yelling.
 
Tη δύναμη και διάτρηση αυτών των ψιλούτσικων σκαγιών (Νο 9 & 10) στα... 50(!) μέτρα την έχετε δει/μετρήσει...;(!!!) Ούτε "φύλλο συκής" δεν θα τρυπάνε καλά - καλά...!!! :confused:
Καθεσε με την πλάτη γυμνή στα 50 μέτρα να σου ρίξω ένα 9ακι 32 γρ με φουλ τσοκ; :)
 
Εχω ενα χαρτονι με τετοιο αποτυπωμα περιπου αλλα εινα με φυσιγγι ιδιογομωση Ν9 και LB6 κομμενο 34γρ,δοκιμασμενο στα 54μετρα.
Τωρα ενα φυσιγγι εμποριου και ειδικα το euromix 9-10 που αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι 31γρ(θα μας τα πει ο Τασος καλυτερα)
να εχει τετοια ντουφεκια και σε αυτα τα μετρα,τι να πω,δεν ξερω......Ειχα την ατυχια το 2016 να ξεμεινω απο φυσιγγια σε 5ημερο κυνηγι
και δανειστηκα 3 κουτια απο αυτα.Το αποτελεσμα ηταν να με πιασει νευρικο γελιο βλεπωντας τα πουλια να μαδανε στον αερα και να
συνεχιζουν,πολυ αργο επισης!Η απορια μου λυθηκε οταν εκανα δοκιμη στα 35μ με browning B525 classic 3*,στραγαλια να πεταγα
με το χερι καλυτερα θα καθονταν.
 
Αυτο που περιπλέκει τα πράγματα ειναι η πρακτική εφαρμογή στο κυνήγι των δοκιμών και των παραπάνω θεωριών ... εγω να υποθέσω οτι η δοκιμή του Άρη ειναι σωστή και το full μαμά τσοκ έδωσε 58% συγκέντρωση (396/681) στα 50 μέτρα ... δύσκολο αλλά έστω ότι ηταν extra full ... όταν εισαι για απογευματινό, ή για ανεμιστό , η για περπατητό , και σου βγει μια τσίχλα μπροστά στα 30 μέτρα , η περάσει στο διπλανό άδειο καρτέρι στα 50 μέτρα, ποιός θα εχει το extra full τσοκ επάνω για να την πάρει στα 50 μέτρα ? Συνήθως θα έχουμε 4αρι, άντε και 3αρι οι πιό καλοί σκοπευτές ... με αυτα τα τσοκ, τι πιθανότητες κάρπωσης του θηράματος υπάρχουν σε αυτά τα μέτρα , επαναλαμβάνω πάντα σε ΚΣ (κανονικές συνθήκες) κυνηγιού ? Και μπορεί μεν στο εργαστήριο να μπορείς να πάρεις την τσίχλα σε αυτα τα μέτρα, η πρακτική εφαρμογή όμως είναι πρακτικά αδύνατη ... εκεί βάζεις και τον αέρα , τις αδυναμίες των εμπορικών φυσιγγίων , τα πυκνά και τα βάτα , το μισοσκόταδο, τον ήλιο κόντρα, την κούραση κλπ κλπ ,
ΥΓ δεν πιστεύω καποιος να ειναι τόσο ντουφεκος που πηγαίνει για τσίχλες με extra full, ;);)
 
Αυτο που περιπλέκει τα πράγματα ειναι η πρακτική εφαρμογή στο κυνήγι των δοκιμών και των παραπάνω θεωριών ... εγω να υποθέσω οτι η δοκιμή του Άρη ειναι σωστή και το full μαμά τσοκ έδωσε 58% συγκέντρωση (396/681) στα 50 μέτρα ... δύσκολο αλλά έστω ότι ηταν extra full ... όταν εισαι για απογευματινό, ή για ανεμιστό , η για περπατητό , και σου βγει μια τσίχλα μπροστά στα 30 μέτρα , η περάσει στο διπλανό άδειο καρτέρι στα 50 μέτρα, ποιός θα εχει το extra full τσοκ επάνω για να την πάρει στα 50 μέτρα ? Συνήθως θα έχουμε 4αρι, άντε και 3αρι οι πιό καλοί σκοπευτές ... με αυτα τα τσοκ, τι πιθανότητες κάρπωσης του θηράματος υπάρχουν σε αυτά τα μέτρα , επαναλαμβάνω πάντα σε ΚΣ (κανονικές συνθήκες) κυνηγιού ? Και μπορεί μεν στο εργαστήριο να μπορείς να πάρεις την τσίχλα σε αυτα τα μέτρα, η πρακτική εφαρμογή όμως είναι πρακτικά αδύνατη ... εκεί βάζεις και τον αέρα , τις αδυναμίες των εμπορικών φυσιγγίων , τα πυκνά και τα βάτα , το μισοσκόταδο, τον ήλιο κόντρα, την κούραση κλπ κλπ ,
ΥΓ δεν πιστεύω καποιος να ειναι τόσο ντουφεκος που πηγαίνει για τσίχλες με extra full, ;);)
.shake hands..shake hands.
Eίναι σαν κι αυτό που είχα γράψει κι εγώ πριν κάτι μήνες: "Εάν σε έναν αγώνα μπάσκετ, μπει ένα τυχερότατο τρίποντο από τη μία μπασκέτα στην άλλη(!), αυτό θα σημαίνει πως πρέπει να το επιχειρούμε συχνά και κατά κόρον, με τη βεβαιότητα ότι μπορούμε να το πετυχαίνουμε κάθε φορά...;(!)" Προφανώς και όχι...!!! Αλίμονο τότες...!!!
Έτσι είναι, λοιπόν, και με τις τυχαία επιτυχείς βολές σε εξωφρενικές αποστάσεις...!!! Ακόμη και αν η τύχη μάς χαρίσει την επιτυχία μία φορά, τις επόμενες 100 που θα το επιχειρήσουμε θα πάρουμε τα... "αποτέτοια" μας...!!! :confused: Άρα... μήπως το σώφρον και συμφέρον μας είναι το ότι δεν πρέπει να το ξανακάνουμε καλύτερα, και να περιοριστούμε στις αποστάσεις του ωφέλιμου βεληνεκούς του λειόκαννου και όχι του δραστικού...; (Δεν νομίζω να έχω και άδικο σ' αυτό...! Λογικά μιλάω...!)
 
Last edited:
Μενιο η συγκεκριμένη δοκιμή είναι με φουλ μαμά, το extra full ήταν το ufo και έδωσε λίίίγο χειρότερη κατανομή .
Τώρα για να καταλάβω, το ζήτημα μετατοπιστηκε από το αν σκοτώνει το 9αρι την τσίχλα στα 50 μέτρα, με τι τσοκ θα την τουφεκίσουμε;
Εννοείται ότι επιλέγουμε το τσοκ που θα μας υποδείξει ο μέσος όρος του ύψους που πετάνε τα πουλιά.
Τόσο τρομερό είναι στα μπασιματα να βιδωσει κάποιος το φουλ; :)
 
Αυτο που περιπλέκει τα πράγματα ειναι η πρακτική εφαρμογή στο κυνήγι των δοκιμών και των παραπάνω θεωριών ... εγω να υποθέσω οτι η δοκιμή του Άρη ειναι σωστή και το full μαμά τσοκ έδωσε 58% συγκέντρωση (396/681) στα 50 μέτρα ... δύσκολο αλλά έστω ότι ηταν extra full ... όταν εισαι για απογευματινό, ή για ανεμιστό , η για περπατητό , και σου βγει μια τσίχλα μπροστά στα 30 μέτρα , η περάσει στο διπλανό άδειο καρτέρι στα 50 μέτρα, ποιός θα εχει το extra full τσοκ επάνω για να την πάρει στα 50 μέτρα ? Συνήθως θα έχουμε 4αρι, άντε και 3αρι οι πιό καλοί σκοπευτές ... με αυτα τα τσοκ, τι πιθανότητες κάρπωσης του θηράματος υπάρχουν σε αυτά τα μέτρα , επαναλαμβάνω πάντα σε ΚΣ (κανονικές συνθήκες) κυνηγιού ? Και μπορεί μεν στο εργαστήριο να μπορείς να πάρεις την τσίχλα σε αυτα τα μέτρα, η πρακτική εφαρμογή όμως είναι πρακτικά αδύνατη ... εκεί βάζεις και τον αέρα , τις αδυναμίες των εμπορικών φυσιγγίων , τα πυκνά και τα βάτα , το μισοσκόταδο, τον ήλιο κόντρα, την κούραση κλπ κλπ ,
ΥΓ δεν πιστεύω καποιος να ειναι τόσο ντουφεκος που πηγαίνει για τσίχλες με extra full, ;);)
Φιλε Μενιο ....αυτη η ντουφεκια σιγουρα στο περπατητο κυνηγι θα σε κανει να σπασεις το οπλο ...απο τα νευρα..και σιγουρα δεν εχει καμια χρηση στο περπατητο..ΑΛΛΑ αν κατσεις παραδιπλα σε εναν καλο κυνηγο που εχει την δυνατοτητα στο κουτακι να ξεκρεμασει 5 πουλακια απο κει πανω στα μπασηματα .... θα αρχισεις να αναρωτιεσαι για πολλα πραμματα ......
Ευχαριστω τον θεο .... που ετυχα να βρισκομαι καποτε στα Μεγαρα σε μερα μπασηματος και παραδιπλα καθονταν 2 ηλικιομενοι ανθρωποι ...οι οποιοι ηταν και αδερφια.
Οταν ξεκινησαν να περνανε τα πουλια εγω απλα τα χαζεβα..... ο ενας απο τους δυο .... απλα τις κατεβαζε απο κει πανω...... με ενα πλαγιο δικανο ισπανικο και φυσιγγακια ιδιογομωσεις 32 γρ νο 8.
Οση ωρα περνουσαν ...εγω δεν ξανασηκωσα οπλο ... και απλα εκατσα να τον απολαυσω..... γιατι πραγματικα ηταν για απολαυση αυτος ο ανθρωπος...... συζητοντας με τον αδερφο του.....
Απο τοτε ειπα οτι θα ανοιξω τα αυτια μου και θα προσπαθησω να μαθω.... το πως εκεινος και εγω οχι.....ακομα δεν το εχω καταφερει να τον πλησιασω οσο και αν εχω προσπαθησει.... αλλα δεν θα σταματησω και να ψαχνομαι....
Εχω απλωσει μπολικο τραχανα στα βουνα και σιγουρα εχω σκαγιωσει τσαμπα και αδικα καποια θηραματα...... αλλα δυατηχως αν δεν το κανεις αυτο ...δεν προκειτε και ποτε να βελτιωθεις......
Πιστη θελει και θεληση...... να υπερβεις και να ξεπερασεις τα ορια σου.
 
Πάντως εγώ, έχω πεισθεί πλέον, πως ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι εις θέσιν να εκτιμήσουν ορθά και πραγματικά μια μακρινή απόσταση σε μία ντουφεκιά...!!! Τόσο με φόντο τον ουρανό (όντως πιο δύσκολο), όσο και με φόντο το έδαφος (ομολογουμένως πιο εύκολο)...!!! Π.χ. ντουφεκάνε στην πραγματικότητα μια τσιχλίτσα στα 30 - 35 μέτρα και στα δικά τους μάτια... η "αληθινή" απόσταση φαντάζει πολλαπλάσια (50 ή 60 μέτρα)...!!! Εκεί ακριβώς, θεωρώ εντοπίζεται το πρόβλημα με πολλούς συναδέλφους, με αποτέλεσμα να έχει "χαθεί η μπάλα" για τα καλά...!!! :confused::eek:o_O
 
Last edited:
Φιλε Μενιο ....αυτη η ντουφεκια σιγουρα στο περπατητο κυνηγι θα σε κανει να σπασεις το οπλο ...απο τα νευρα..και σιγουρα δεν εχει καμια χρηση στο περπατητο..ΑΛΛΑ αν κατσεις παραδιπλα σε εναν καλο κυνηγο που εχει την δυνατοτητα στο κουτακι να ξεκρεμασει 5 πουλακια απο κει πανω στα μπασηματα .... θα αρχισεις να αναρωτιεσαι για πολλα πραμματα ......
Ευχαριστω τον θεο .... που ετυχα να βρισκομαι καποτε στα Μεγαρα σε μερα μπασηματος και παραδιπλα καθονταν 2 ηλικιομενοι ανθρωποι ...οι οποιοι ηταν και αδερφια.
Οταν ξεκινησαν να περνανε τα πουλια εγω απλα τα χαζεβα..... ο ενας απο τους δυο .... απλα τις κατεβαζε απο κει πανω...... με ενα πλαγιο δικανο ισπανικο και φυσιγγακια ιδιογομωσεις 32 γρ νο 8.
Οση ωρα περνουσαν ...εγω δεν ξανασηκωσα οπλο ... και απλα εκατσα να τον απολαυσω..... γιατι πραγματικα ηταν για απολαυση αυτος ο ανθρωπος...... συζητοντας με τον αδερφο του.....
Απο τοτε ειπα οτι θα ανοιξω τα αυτια μου και θα προσπαθησω να μαθω.... το πως εκεινος και εγω οχι.....ακομα δεν το εχω καταφερει να τον πλησιασω οσο και αν εχω προσπαθησει.... αλλα δεν θα σταματησω και να ψαχνομαι....
Εχω απλωσει μπολικο τραχανα στα βουνα και σιγουρα εχω σκαγιωσει τσαμπα και αδικα καποια θηραματα...... αλλα δυατηχως αν δεν το κανεις αυτο ...δεν προκειτε και ποτε να βελτιωθεις......
Πιστη θελει και θεληση...... να υπερβεις και να ξεπερασεις τα ορια σου.

......... και γω ρε συ εκείνον τον φούστη τον GEORGE DIGWEED τον έχω βάλει στο μάτι να τον ξεπεράσω.
που θα πάει , με πίστη και θέληση , ....... θα τον φτάσω .........( στον ύπνο μου )

προς θεού μην παρεξηγήσει κανείς ...... πλακίτσα κάνω , θέλωντας απλά να δείξω ότι κάποια πράγματα γίνονται και κάποια όχι ...... ότι και να κάνεις.
 
Πάντως εγώ, έχω πεισθεί πλέον, πως ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι εις θέσιν να εκτιμήσουν ορθά και πραγματικά μια μακρινή απόσταση σε μία ντουφεκιά...!!! Τόσο με φόντο τον ουρανό (όντως πιο δύσκολο), όσο και με φόντο το έδαφος (ομολογουμένως πιο εύκολο)...!!! Π.χ. ντουφεκάνε στην πραγματικότητα μια τσιχλίτσα στα 30 - 35 μέτρα και στα δικά τους μάτια... η "αληθινή" απόσταση φαντάζει πολλαπλάσια (50 ή 60 μέτρα)...!!! Εκεί θεωρώ εντοπίζεται το πρόβλημα με πολλούς συναδέλφους, με αποτέλεσμα να έχει "χαθεί η μπάλα" για τα καλά...!!! :confused::eek:o_O

........ αυτό ακριβώς .shake hands..shake hands..shake hands.
 
Μαλλινοταπο με εμφρακτηρα και επινικελωμενα σκαγια 5.Οκ μαστορα το εχω!
Οχι στα 42γρ που λες αλλα στα 36.Ποσο στο διαλο βγαινεις προστα στα 80μετρα
και με ενα ματι ρε θειο?Δυο εχω και σκατα με φραουλες λεμε.....


αλλο το ενα αλλο το αλλο.shake hands.
με τα παραπάνω θα συμφωνήσω απόλυτα.shake hands.
φυσικά μπορεί να κάνουμε λάθος την απόσταση προς τα πάνω η προς τα κάτω

πχ αν σου πω ότι στην θάλασσα ανεβοκατεβαίνω μια 12 οροφή πολυκατοικία θα το πιστέψεις αν δεν ξέρειςthink

όμως άλλου είναι το θέμα


εσύ και όχι μόνο εσύ αλλά και όλοι όσοι έγραψαν τις αξιοσέβαστες απόψεις τους συμφωνείς η διαφωνείς ότι τα μετρά που μπορεί να καταβάλει κάποιος το θήραμα είναι πολύ παραπάνω από 36 μετρά και η ερώτηση είναι σε όλους όχι σε εσένα μονο
ψαξτε λιγο τον ιντερνετ και θα λαβετε τις απαντησεις και οι μεν και οι δε


όχι βρε ψέματα είναι .yel..yel..yel.

ξανά μανά μέρες που είναι θέλετε να μανουριασουμε φέρτε ένα παπά ρε παιδιά να μας κάνει ευχέλαιο.

Είπαμε τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα έχουν ένα κοινό για να δουλέψουν πρέπει να είναι ανοιχτά
 
Μαλλινοταπο με εμφρακτηρα και επινικελωμενα σκαγια 5.Οκ μαστορα το εχω!
Οχι στα 42γρ που λες αλλα στα 36.Ποσο στο διαλο βγαινεις προστα στα 80μετρα
και με ενα ματι ρε θειο?Δυο εχω και σκατα με φραουλες λεμε.....


εγώ πάντως θα ήθελα να δω ΟΛΕΣ τις τουφεκιές του και όχι μόνο τις καλες.
 
Είπαμε τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα έχουν ένα κοινό για να δουλέψουν πρέπει να είναι ανοιχτά

........... σωστό και αυτό ,
...... αλλά "πίστευε και μη ερεύνα" ... όχι φίλε μου , δεν είμαι και τόσο καλός χριστιανός.
 
Πάντως εγώ, έχω πεισθεί πλέον, πως ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι εις θέσιν να εκτιμήσουν ορθά και πραγματικά μια μακρινή απόσταση σε μία ντουφεκιά...!!! Τόσο με φόντο τον ουρανό (όντως πιο δύσκολο), όσο και με φόντο το έδαφος (ομολογουμένως πιο εύκολο)...!!! Π.χ. ντουφεκάνε στην πραγματικότητα μια τσιχλίτσα στα 30 - 35 μέτρα και στα δικά τους μάτια... η "αληθινή" απόσταση φαντάζει πολλαπλάσια (50 ή 60 μέτρα)...!!! Εκεί θεωρώ εντοπίζεται το πρόβλημα με πολλούς συναδέλφους, με αποτέλεσμα να έχει "χαθεί η μπάλα" για τα καλά...!!! :confused::eek:o_O
Ο πινακας ειναι απολυτος και με μεζουρα.Η σκοπευση στο κυνηγι ειναι γενικη και ο καθενας μας οριζει την αποσταση οπως νομιζει.
Μην τα μπερδευουμε......Αλλα εαν καποιος παιζει με δοκιμες σε πινακα(μεζουρα) εχει πιστευω καλυτερη αντιληψη της αποστασης.
 
εγω να υποθέσω οτι η δοκιμή του Άρη ειναι σωστή και το full μαμά τσοκ έδωσε 58% συγκέντρωση (396/681) στα 50 μέτρα ... δύσκολο αλλά έστω ότι ηταν extra full ...

Μια διορθωση Μενιο, 396 σκαγια εχει σε ολο τον πινακα 1χ1 η 1,1χ1,1 δεν ξερω ποσο ειναι ο συγκεκριμενος... Ενα φουλ τσοκ πρεπει για να ειναι ¨σωστο¨ να βγαζει αποδοση 40% στον κυκλο των 76 εκατοστων στα 50 μετρα οποτε αν καποιος καθισει κ σχεδιασει εναν κυκλο μεσα στον πινακα 76 εκατοστων θεωρω πως τετοιο ποσοστο θα παρει περιπου, 40% που ειναι το φυσιολογικο by the book για οποιον δεν θελει να ξεφευγει απο την πεπατημενη...

Το extra full παρεπιπτωντος εβαλε καπου 40-50 σκαγια αν θυμαμαι καλα λιγοτερα στον πινακα, την εχω μετρησει κ αυτη τη δοκιμη...
 
Back
Top