Τουφεκιές στα όρια...

προς βοήθεια στην κατανόηση των αποστάσεων θυμίζω ότι .......
ο πυλώνας της ΔΕΗ ( αυτός ο ψηλός με τα δύο πόδια και τα δύο χέρια .... ) είναι 24μ. ύψος.
άρα τα 50 μ. ( από πάνω μας ακριβώς και όχι λίγο δεξιά ή αριστερά ) είναι ΔΥΟ ΠΥΛΩΝΕΣ ΔΕΗ , ο ένας πάνω στον άλλον............ και ακόμη 2μ.

...... για ξανασκεφτείτε λιγάκι.
Έχω διατελέσει τεχνικός τηλεπικοινωνιων για 18 χρόνια ,οι πυλώνες το ψωμί μου. Τριαντάρηδες ,σαρανταρηδες, πενηνταρηδες ...κτλ. Ωστόσο οι πυλώνες επειδή αποτελούσαν επάγγελμα, δεν μου προκαλούσαν την ευχαρίστηση που μου προκαλούσαν οι αποστάσεις στα σκοπευτήρια. Η απόσταση των 50 μέτρων ενός πίνακα σκοπευτηρίου είναι πιο διασκεδαστική και έχει αποτυπωθεί στην μνήμη μου .
Τρελή απόσταση για τσίχλα φυσικά, το 9αρι όμως την σκοτώνει στα 50 μέτρα .
 
Last edited:
προς βοήθεια στην κατανόηση των αποστάσεων θυμίζω ότι .......
ο πυλώνας της ΔΕΗ ( αυτός ο ψηλός με τα δύο πόδια και τα δύο χέρια .... ) είναι 24μ. ύψος.
άρα τα 50 μ. ( από πάνω μας ακριβώς και όχι λίγο δεξιά ή αριστερά ) είναι ΔΥΟ ΠΥΛΩΝΕΣ ΔΕΗ , ο ένας πάνω στον άλλον............ και ακόμη 2μ.

...... για ξανασκεφτείτε λιγάκι.
Γιώργο εγώ δεν συμφωνώ με αυτή την αποτυπωση της απόστασης , το έχω αναφέρει πολλές φορές, όταν βλέπεις ένα αντικείμενο πολύ μεγαλύτερο από σένα θεωρώ ότι επηρεάζεις την αντίληψη σου για την απόσταση ... Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι πραγματικά τα μεγέθη αυτα...
Με γνώμονα τον πυλωνα δεν μπορώ να έχω άποψη , μπορώ όμως να έχω με βάση τον πίνακα που τον έχω τουφεκισει εκατοντάδες φορές στα 50 μετρα....
Η τσιχλα λοιπόν όχι δεν είναι θηραμα που χρειάζεται να τουφεκιεται στα 50 μετρα... Παρόλα αυτά αφού τα σκαγια φτάνουν στον πίνακα , σίγουρα θα την εριχναν κιόλας ... Γενικά πάντως ναι, λίγοι θα σηκωναν όπλο σε μια τσίχλα που πετα στα πραγματικά 50 μετρα ...
 
Έχω διατελέσει τεχνικός τηλεπικοινωνιων για 18 χρόνια ,οι πυλώνες το ψωμί μου. Τριαντάρηδες ,σαρανταρηδες, πενηνταρηδες ...κτλ. Ωστόσο οι πυλώνες επειδή αποτελούσαν επάγγελμα, δεν μου προκαλούσαν την ευχαρίστηση που μου προκαλούσαν οι αποστάσεις στα σκοπευτήρια. Η απόσταση των 50 μέτρων ενός πίνακα σκοπευτηρίου είναι πιο διασκεδαστική και έχει αποτυπωθεί στην μνήμη μου .
Τρελή απόσταση για τσίχλα φυσικά, το 9αρι όμως την σκοτώνει στα 50 μέτρα .

...... η εκτίμηση της οριζόντιας απόστασης ( π.χ. πίνακας σκοπευτηρίου ) που ο εγκέφαλος έχει σημεία δίπλα για σύγκριση ... είναι ένα θέμα
..... και η εκτίμηση της κάθετης απόστασης ( στον ουρανό ) χωρίς διπλανά σημεία αλλά το κενό ........ είναι ένα άλλο θέμα.

τώρα , αν το 9αρι σκοτώνει την τσίχλα στα 50 μ. ........ δεν μπορώ να εκφράσω άποψη με βεβαιότητα.
Αλλά φίλε Γιώργο η βεβαιότητά σου ..... μου αρκεί.
 
ακριβως αυτο![περνετε . . . .αλλα οχι με ενιαρια]
Αν πιστέψεις την προσκοπευση κ τα 9αρια δεν βγαίνουν σαν φακές από υπερβολικά πιεσμενα τσιχλοφυσιγγα που θέλουν να βγάλουν τα βλητικα νούμερα με λιγότερη πυρίτιδα, πέφτουν ....
 
Αν πιστέψεις την προσκοπευση κ τα 9αρια δεν βγαίνουν σαν φακές από υπερβολικά πιεσμενα τσιχλοφυσιγγα που θέλουν να βγάλουν τα βλητικα νούμερα με λιγότερη πυρίτιδα, πέφτουν ....
εγω το εχω πιστεψει ,αλλα δεν θελω να εχω και μια κλιτσα απο πισω να τα κοπαναω! ,εγω με τα ενιαρια τα πιο πολλα μου πεφτουν ζωντανα σε τετοιες αποστασης τωρα αμα μπορεις και τα περνεις ολα ξερα εκει πανω και εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτα τα μετρα μπραβο σου.
 
εγω το εχω πιστεψει ,αλλα δεν θελω να εχω και μια κλιτσα απο πισω να τα κοπαναω! ,εγω με τα ενιαρια τα πιο πολλα μου πεφτουν ζωντανα σε τετοιες αποστασης τωρα αμα μπορεις και τα περνεις ολα ξερα εκει πανω και εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτα τα μετρα μπραβο σου.
Να φροντιζεις να εισαι κεντρο,ωρε Κωστα!!:D:D
 
εγω το εχω πιστεψει ,αλλα δεν θελω να εχω και μια κλιτσα απο πισω να τα κοπαναω! ,εγω με τα ενιαρια τα πιο πολλα μου πεφτουν ζωντανα σε τετοιες αποστασης τωρα αμα μπορεις και τα περνεις ολα ξερα εκει πανω και εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτα τα μετρα μπραβο σου.

Να φροντιζεις να εισαι κεντρο,ωρε Κωστα!!:D:D

.......... και να πάρεις και μια ............ πολυυυυυυυυυυυυ μακριά γκλίτσα .......yel..yel..yel..yel.
 
Τρελή απόσταση για τσίχλα φυσικά, το 9αρι όμως την σκοτώνει στα 50 μέτρα .
1ον: το 9άρι σ' αυτή την απόσταση, δεν πάει όπου θες εσύ, αλλά... όπου θέλει αυτό...!!! (Σ' αυτό, συνυπολόγισε και τυχόν άνεμο, που δυσκολεύει ακόμη πιο πολύ...!)
2ον: το 9άρι σ' αυτήν την απόσταση, έχει απολέσει τη δύναμή του (απαιτούμενη κινητική ενέργεια) για την (άμεση τουλάχιστον) καταβολή του θηράματος...!!! Το μόνο που ενδέχεται να καταφέρουμε (κι αυτό σπανιότατα) είναι, στην καλύτερη περίπτωση, ένας άσκοπος, άκαρπος, επιπόλαιος, βασανιστικός και... "αμαρτωλός" τραυματισμός της τσιχλούλας, με σίγουρη και ταυτόχρονη απώλειά της...!!!
3ον: η απαιτούμενη και αναγκαία πυκνότητα της κατανομής των σκαγιών στην απόσταση αυτή... έχει "πάει περίπατο"...!!! Το ένα σκάι με τ' άλλο απέχουν "απαγορευτικά" πολύ, τόσο... που χωράνε 10 τσίχλες αλώβητες ανάμεσά τους...!!!

Υ.Γ.: Παιδιά λίγη ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση σχετικά με κάποιους ισχυρισμούς σας παρακαλώ...!!! Ενίοτε, αυτοί φαντάζουν υπερβολικοί και γραφικοί, στα όρια του γελοίου...!!!
 
Last edited:
Τι να κανω γιαννη μου τωρα μαθαινω και εγω ο ερμος μικρος ειμαι ακομα.big smile.
"Αγάλι - αγάλι γίνεται, η αγουρίδα μέλι...!!!" Υπομονή και κουράγιο φιλαράκο μου...! Θα μάθεις κι εσύ... Μην απελπίζεσαι! ;)

Υ.Γ.: Και άμα, με το καλό, μάθεις να στέλνεις το κέντρο της ντουφεκιάς σου στην τσίχλα στα 50 μέτρα (που είναι πανεύκολο), εν συνεχεία θα προσπαθήσεις το ίδιο και στα 100 μέτρα (αυτό είναι λίιιιιγο πιο δυσκολάκι)...!!! :eek:o_O
 
Last edited:
Εδω ειναι ενα euromix 9-10 παλαιοτερης παρτιδας στα 50 μετρα ριγμενο με beretta 391 urica2 κ τσοκ φουλ μαμα απο δοκιμη ενος φιλου με την αποσταση μετρημενη με κορδελα...
Μπορει να ειναι αρκετα ψιλα τα σκαγια κ να μην ενδεικνυνται ισως για μακρινες τουφεκιες, αλλα μην νομιζουμε και οτι μετα απο καποια αποσταση τα σκαγια εξαερωνονται στον ατμοσφαιρικο αερα...

 
Εδω ειναι ενα euromix 9-10 παλαιοτερης παρτιδας στα 50 μετρα ριγμενο με beretta 391 urica2 κ τσοκ φουλ μαμα απο δοκιμη ενος φιλου με την αποσταση μετρημενη με κορδελα...
Μπορει να ειναι αρκετα ψιλα τα σκαγια κ να μην ενδεικνυνται ισως για μακρινες τουφεκιες, αλλα μην νομιζουμε και οτι μετα απο καποια αποσταση τα σκαγια εξαερωνονται στον ατμοσφαιρικο αερα...


............ αν αυτό είναι αποτύπωμα σκαγιών νο 9-10 στα 50 μ. ............ εγώ έχω ύψος 4μ .

για νο 2-3 και 200 γρ ;););) ..... μπορεί και να ήταν.
 
Εδω ειναι ενα euromix 9-10 παλαιοτερης παρτιδας στα 50 μετρα ριγμενο με beretta 391 urica2 κ τσοκ φουλ μαμα απο δοκιμη ενος φιλου με την αποσταση μετρημενη με κορδελα...
Μπορει να ειναι αρκετα ψιλα τα σκαγια κ να μην ενδεικνυνται ισως για μακρινες τουφεκιες, αλλα μην νομιζουμε και οτι μετα απο καποια αποσταση τα σκαγια εξαερωνονται στον ατμοσφαιρικο αερα...


Tη δύναμη και διάτρηση αυτών των ψιλούτσικων σκαγιών (Νο 9 & 10) στα... 50(!) μέτρα την έχετε δει/μετρήσει...;(!!!) Ούτε "φύλλο συκής" δεν θα τρυπάνε καλά - καλά...!!! :confused:

Υ.Γ.: Άσε που εγώ αμφιβάλλω τα μάλα για τη γνησιότητα της δοκιμής αυτής, δηλαδή για το εάν και κατά πόσο είναι πράγματι έτσι η αποτύπωση της συγκεκριμένης δοκιμής στον πίνακα...!!!
 
1ον: το 9άρι σ' αυτή την απόσταση, δεν πάει όπου θες εσύ, αλλά... όπου θέλει αυτό...!!! (Σ' αυτό, συνυπολόγισε και τυχόν άνεμο, που δυσκολεύει ακόμη πιο πολύ...!)
Για τον αέρα έχεις δίκιο, αν ψάχνουμε να βρούμε ντε και καλά όμως επιχειρήματα για να διαφωνήσουμε,μπορούμε να βρούμε άπειρα.
Το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει, είναι που άφησα στην τύχη του ένα τεράστιο αρχείο δοκιμών βλητικών, με αποτέλεσμα να χαθεί. Είχα ανεβάσει τουφεκιές στα 50 μέτρα με φουλ και 1,1 σύσφιξη, με το Euromix 9-10 συγκεκριμένα, με μια επιφάνεια 1×1, γεμάτη σκάγια σαν αλατιέρα. Το 9 νούμερο σκάγι καταβάλει την τσίχλα στα 50 μέτρα :). Έχει την απαιτούμενη κινητική ενέργεια να την τρυπήσει .
 
Back
Top