Τουφεκιές στα όρια...

Με αφορμή τον μαϊντανό που έγραψε παραπάνω ο Altair LUSSO και τα χαμώδεντρα του ΓΙΑΝΝΗ και "λόγω της Ημέρας" (που έλεγαν και στον ....Αντωνάκη) :)
να κανω μια ερώτηση.
Για ποιο μέρος της Ελλάδας λένε πως :
Α. Το ψηλότερο δεντρί της ειναι ο ...μαϊντανός ???
Β. Το μεγαλύτερο θεριό της ειναι η ...λάμια ???;)

Ελπίζω να μην με ....στοχοποιήσουν οι ευγενικές ψυχές των φίλων κυνηγών κατοίκων του..pray to God.. Άλλωστε αυτά ειναι ...παλαιά. Σημερα είμαστε όλοι ...λεοντόκαρδοι
Για Ιονιο ....υποψιαζομαι....:D
 
Ωραιος ο παππους στο βιντεο αλλα εχω δει και ντουφεκια δικα μας να κανουν τρελες κηδειες.
Οπως ειπε και ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ πιο πριν ολα ( οπλο,τσοκ,φυσιγγι ) βαζουν το λιθαρακι τους αλλα ο παραγοντας ανθρωπος παιζει τον κυριο
λογο.
Δεν θελω να ανοιξω τον ασκο του αιολου για τις μακρινες ντουφεκιες, μετρα κτλ αλλα οπως σε ενα φερμαδορο αρεσει αυτη η ντουφεκια
ετσι και στον καρτεριτζη η μακρινη ,επιτυχημενη, με ακαριαιο σκοτωμα ντουφεκια ειναι ηδονη. Ενα πουλι μπορει να πεσει σε μακρυα μετρα απο τυχη,ακροσκαγα
οτιδηποτε αλλα αυτο θα γινει 1-2 φορες δεν θα στη χαρισει παραπανω.
Ειμαι και εγω ενας τρελος θιασωτης της μακρινης ντουφεκιας και θα καταληξω στα παρακατω οχι οτι μονο ετσι τις καταφερνεις αλλα με αυτα τα μεσα σε καρτερι
νοιωθω την ψυχολογικη σιγουρια να τις επιχειρησω.
Οπλο στα μετρα μου ή οσο πιο κοντα σε αυτα γινεται, κανη 76αρα,βαρος μινιμουμ 3500, αυλος παλιας σχολης 18,3-18,4 τσοκ κλειστα μινιμουμ ** και φυσιγγια δικια μου οπου εχω μαθει τις ταχυτητες
και αρα την απαιτουμενη προσκοπευση οπου σε πολλα μετρα πρεπει να εχεις μαθει να μη σε ξενιζει, ποτε σταματημα του οπλου μετα την ντουφεκια και νουμερο σκαγιων στη χοντρυτερη κλιμακα για το θηραμα που πας ( πχ τρυγονι 7-7,5 , τσιχλα 8 , φασα 5)
 
Last edited:
Εεεε καλα....
Ειναι πανω απο..... 42μ., μερικες βολες.....:D:D
Το ωραιο ειναι σε μερικα τραβηγματα απο πισω,που φαινονται οι προσκοπευσεις!:eek:
Ισα μ'ενα επικαθημενο,βαζει ο τυπος!!!:confused:
Αυτές είναι οι επιτυχιμενες βολές τις αποτυχημένες δεν θα τις δούμε ποτέ!
 
Καλο θα ειναι περα απο το ποσες εριξε και ποσες πηρε να δουμε την σκοπευτικη νοοτροπια.
Κουμπωνει στο οπλο,ακολουθει και δινει την καταλληλη προσκοπευση.Κρατα το ποζε με
δαχτυλο καβαλα στην παπια και η ανακρουση-αναπηδηση ειναι αεροβολου.
 
νομίζω πώς όλοι όσοι ασχολούνται αρκετά με το σκοπευτήριο έχουν το δάχτυλο καβάλα όπως λες στην πάπια,,,πέρα από το ότι δείχνει εκεί που πρόκειται να σκοπεύσεις βολέυει πολύ στο πιάσιμο και οδήγημα του όπλου χωρίς να καταπονείται ο καρπός και εκμηδενίζει σχεδόν την ανάκρουση,,,καμία φορά στο καρτέρι όταν δεν περνάει σπίνος προσπαθώ να πιάσω την πάπια με χούφτωμα αλλά πλέον με ξενίζει αφάνταστα και η διαφορά είναι εμφανής
 
Σκοπευτήριο παιδιά, μόνο εκεί θα βρεις την πρακτική της προσκοπευσης.
Ξενίζει στην αρχή ,το ποσο μπροστά θέλει ένας δίσκος για να σπάσει.
Όλοι αυτοί που βλέπουμε σε βιντεάκια(αμερικανοί Άγγλοι) έχουν ρίξει χιλιάδες πουλες
 
νομίζω πώς όλοι όσοι ασχολούνται αρκετά με το σκοπευτήριο έχουν το δάχτυλο καβάλα όπως λες στην πάπια,,,πέρα από το ότι δείχνει εκεί που πρόκειται να σκοπεύσεις βολέυει πολύ στο πιάσιμο και οδήγημα του όπλου χωρίς να καταπονείται ο καρπός και εκμηδενίζει σχεδόν την ανάκρουση,,,καμία φορά στο καρτέρι όταν δεν περνάει σπίνος προσπαθώ να πιάσω την πάπια με χούφτωμα αλλά πλέον με ξενίζει αφάνταστα και η διαφορά είναι εμφανής
Τι αναγκη εχεις εσυ........Εχεις Fabarm,εισαι επικινδυνος:D
 
Ωραιος ο παππους στο βιντεο αλλα εχω δει και ντουφεκια δικα μας να κανουν τρελες κηδειες.
Οπως ειπε και ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ πιο πριν ολα ( οπλο,τσοκ,φυσιγγι ) βαζουν το λιθαρακι τους αλλα ο παραγοντας ανθρωπος παιζει τον κυριο
λογο.
Δεν θελω να ανοιξω τον ασκο του αιολου για τις μακρινες ντουφεκιες, μετρα κτλ αλλα οπως σε ενα φερμαδορο αρεσει αυτη η ντουφεκια
ετσι και στον καρτεριτζη η μακρινη ,επιτυχημενη, με ακαριαιο σκοτωμα ντουφεκια ειναι ηδονη. Ενα πουλι μπορει να πεσει σε μακρυα μετρα απο τυχη,ακροσκαγα
οτιδηποτε αλλα αυτο θα γινει 1-2 φορες δεν θα στη χαρισει παραπανω.
Ειμαι και εγω ενας τρελος θιασωτης της μακρινης ντουφεκιας και θα καταληξω στα παρακατω οχι οτι μονο ετσι τις καταφερνεις αλλα με αυτα τα μεσα σε καρτερι
νοιωθω την ψυχολογικη σιγουρια να τις επιχειρησω.
Οπλο στα μετρα μου ή οσο πιο κοντα σε αυτα γινεται, κανη 76αρα,βαρος μινιμουμ 3500, αυλος παλιας σχολης 18,3-18,4 τσοκ κλειστα μινιμουμ ** και φυσιγγια δικια μου οπου εχω μαθει τις ταχυτητες
και αρα την απαιτουμενη προσκοπευση οπου σε πολλα μετρα πρεπει να εχεις μαθει να μη σε ξενιζει, ποτε σταματημα του οπλου μετα την ντουφεκια και νουμερο σκαγιων στη χοντρυτερη κλιμακα για το θηραμα που πας ( πχ τρυγονι 7-7,5 , τσιχλα 8 , φασα 5)
Ωραίος ...
 
να πω και εγώ λοιπόν ένα περιστατικό για να βοηθήσω την συζήτηση.
είμαι στο σχιστό και μιλάμε με τον Μιχάλη ( που δουλεύει εκεί , όσοι πάνε τον ξέρουν) για μακρυνές τουφεκιές.
και μου λέει ....... άμα το φυσίγγι δεν ......... άστα.
τι εννοείς του λέω .
ρίξε μου λέει ένα φυσίγγι απέναντι στην πλαγιά ( απόσταση 90-100 μ. ) να δεις ότι δεν πρόκειται να καταλάβεις αν έφτασε.
ρίχνω και εγώ ένα που είχα νο 5 με σιγουριά ότι τουλάχιστον θα γράψει απέναντι και θα σηκώσει λίγο σκόνη.
τζίφος , ούτε καταλάβαμε αν και που πήγε η τουφεκιά.
ξαναρίχνω , τα ίδια.

περίμενε μου λέει, και πάει στο αυτοκίνητό του και μου φέρνει ένα φυσίγγι ( χωρίς μάρκα επάνω και χωρίς κανένα στοιχείο )
και μου λέει , ρίξε τώρα αυτό.
τι είναι του λέω , ένα εξαράκι μου λέει , δικό μου.
το ρίχνω και μένω παγωτό. σχεδόν έσκαψε γούβα απέναντι και ζήτημα να "άνοιξε " 80 πόντους η τουφεκιά.
και μου λέει χαμογελαστός ο Μιχάλης, αν το φυσίγγι δεν......... άστα βράστα.
 
να πω και εγώ λοιπόν ένα περιστατικό για να βοηθήσω την συζήτηση.
είμαι στο σχιστό και μιλάμε με τον Μιχάλη ( που δουλεύει εκεί , όσοι πάνε τον ξέρουν) για μακρυνές τουφεκιές.
και μου λέει ....... άμα το φυσίγγι δεν ......... άστα.
τι εννοείς του λέω .
ρίξε μου λέει ένα φυσίγγι απέναντι στην πλαγιά ( απόσταση 90-100 μ. ) να δεις ότι δεν πρόκειται να καταλάβεις αν έφτασε.
ρίχνω και εγώ ένα που είχα νο 5 με σιγουριά ότι τουλάχιστον θα γράψει απέναντι και θα σηκώσει λίγο σκόνη.
τζίφος , ούτε καταλάβαμε αν και που πήγε η τουφεκιά.
ξαναρίχνω , τα ίδια.

περίμενε μου λέει, και πάει στο αυτοκίνητό του και μου φέρνει ένα φυσίγγι ( χωρίς μάρκα επάνω και χωρίς κανένα στοιχείο )
και μου λέει , ρίξε τώρα αυτό.
τι είναι του λέω , ένα εξαράκι μου λέει , δικό μου.
το ρίχνω και μένω παγωτό. σχεδόν έσκαψε γούβα απέναντι και ζήτημα να "άνοιξε " 80 πόντους η τουφεκιά.
και μου λέει χαμογελαστός ο Μιχάλης, αν το φυσίγγι δεν......... άστα βράστα.
Γιώργο η αδυναμία μας να καρπωθούμε, σε μέσο όρο αποτυχιών μιας κυνηγητικής σεζόν, για μένα προσωπικά, ακουμπάει το 95% σε σκοπευτική ανεπάρκια και το υπόλοιπο 5% σε βλητική ανικανότητα του φυσιγγίου. Το 5% είναι πολύ αλλά το βάζω για τις δύσκολες μέρες της παγωμένης υγρασίας.
Η επίδειξη που σου έκανε ο συγκεκριμένος δεν λέει τίποτα .... και ένα no limit εμπορίου το ίδιο θα έκανε.
 
Γιώργο η αδυναμία μας να καρπωθούμε, σε μέσο όρο αποτυχιών μιας κυνηγητικής σεζόν, για μένα προσωπικά, ακουμπάει το 95% σε σκοπευτική ανεπάρκια και το υπόλοιπο 5% σε βλητική ανικανότητα του φυσιγγίου. Το 5% είναι πολύ αλλά το βάζω για τις δύσκολες μέρες της παγωμένης υγρασίας.
Η επίδειξη που σου έκανε ο συγκεκριμένος δεν λέει τίποτα .... και ένα no limit εμπορίου το ίδιο θα έκανε.

δεν θα διαφωνήσω σε αυτό , προφανώς και πρέπει να έχεις "μπαλάκια" για βολές σαν του παππού που είδαμε.
Αλλά αν δώσω στον παππού που λέμε , ένα κουτάκι φυσίγγια εμπορίου από αυτά που ρίχνουμε εμείς , θα ήθελα να έβλεπα τι θα έκανε.
και είμαι σίγουρος ότι όλα τα πουλάκια θα ήταν .......... αρσενικά.
είναι σαν να δίνω στον Λάουντα ένα αυτοκίνητο 500 cc και να του λέω να κάνει ρεκόρ πιστας.

όσο για το no limit ( αν εννοείς τα 60 metri - 100 metri ) με τον ανάποδο συγκεντρωτήρα , από όσο έχω δεί και έχω ακούσει , είναι η μεγαλύτερη παπάρα που έχει γίνει ποτε΄σε φυσίγγι.
γιατί ο συγκεντρωτήρας ποτέ δεν γυρίζει στην ίδια απόσταση , άλλες φορές γυρίζει στα 40 μ και έχεις μία κανονική τουφεκιά στα 50 - 70 και άλλες , γυρίζει στα 60 και η κανονική τουφεκιά είναι στα 80-100 .
που σημαίνει ότι όλα τα στοιχεία της βολής ( προσκόπευση - διασπορά - ταχύτητα ) πάνε στο βρόντο.
 
  • Like
Reactions: PPV
Αλλά αν δώσω στον παππού που λέμε , ένα κουτάκι φυσίγγια εμπορίου από αυτά που ρίχνουμε εμείς , θα ήθελα να έβλεπα τι θα έκανε.
Τα ίδια θα έκανε Γιώργο....τα ίδια :)
Λίγο πάνω, λίγο κάτω...τα ίδια θα έκανε.
 
είναι σαν να δίνω στον Λάουντα ένα αυτοκίνητο 500 cc και να του λέω να κάνει ρεκόρ πιστας.
ο Λαουντα θα σου εκανε ρεκορ για 500cc στην πιστα κ θα σου ελεγε τι χρειαζεται το 500cc να για να κατεβει κι αλλο ο χρονος
το ιδιο θα εκανε κ ο Παππους
 
Έχω ριξει σε αρκετους φασιανούς αγριους κοντά και μακρυά .
Έχω και το βίντεο που ίσως το εχετε δει καποιοι στο θεμα φασιανος... Έχω δει φασιανό να κρατάει 6αρια για πλάκα σε απόσταση 30 μέτρα ..αν τα παρει και κολο ειδικά αντέχει πολυ ο ατιμος.

Έχω δει να περνει πολλά σκαγια 7 άρια στα 25 μετρα από f2 κλασικ να λες θα το βρω λιωμένο και πας εκεί που έπεσε και είναι άφαντος ! Και τον βρίσκει τεζα ο σκύλος 30 μέτρα ποιο πέρα!

Που θελω να καταληξω... σιγουρα το 95% είναι θέμα στειλουμε τα σκάγια εκει που πρεπει αλλά ειδικα ο φασιανος μετά τα 25 30 μετρα θελει κάτι παραπάνω η τουλάχιστον χοντρα σκάγια .

εδώ κάπου 40 45 μέτρα πρέπει να ειναι ....τσοκ σκιτ Κάρλσον αν θυμάμαι και φ2 κλασικ 7 .
Τώρα που θα έχω το αποστασιομετρο από περιέργεια θα πάω να μετρήσω
 
μήπως λες πολλά Νίκο 40-45 μέτρα ;
Ε είναι και επίπεδο πάνω το σημείο που φεύγει το πουλι άμα δεις και από κοντά την αποσταση από εκει που στεκομαι μεχρι τα καλαμια θα καταλαβεις . Ίσως νάνε και 38-40 .....για το τσοκ που ειχα πάνω extreme ήταν όπως και έχει.my man.

Υπολόγισε ότι στο slow motion είναι ζουμαρισμενο και δεύτερο είναι ο μεγαλύτερος φασιανος που εχω δει! τεράστιο πουλί
 
Ε είναι και επίπεδο πάνω το σημείο που φεύγει το πουλι άμα δεις και από κοντά την αποσταση από εκει που στεκομαι μεχρι τα καλαμια θα καταλαβεις . Ίσως νάνε και 38-40 .....για το τσοκ που ειχα πάνω extreme ήταν όπως και έχει.my man.

Υπολόγισε ότι στο slow motion είναι ζουμαρισμενο και δεύτερο είναι ο μεγαλύτερος φασιανος που εχω δει! τεράστιο πουλί
Έχετε φασσιανούς στην Κώ Νίκο ;
Eμείς εδώ Κύπρο τίποτα ούτε δείγμα .
 
Από απελευθέρωση είναι αλλά λόγο πολλών εκπαιδευτικών και κατάλληλου εδάφους (απροσπέλαστες Ποταμιές με βατα) πάνε πολύ καλά και έχουν απίστευτη συμπεριφορά . Ειδικά τα παλιά πουλια δεν τα φερνεις βολτα ....
 
Ψάξτε λίγο την κόρη του παππού (Rachel Carrie) που λέτε ή οποία είναι παντρεμένη με τον Mark Winser παγκόσμιο πρωταθλητή του Sporting.. Είναι όλο το σοι τρελαμένο με το κυνήγι και το σκοπευτήριο.. Αυτοί θα βρίσκονται σε γιορτές και Χριστούγεννα και θα πηγαίνουν στις Ρεζέρβες να πούμε..
 
Back
Top