Τουφεκιές στα όρια...

Επειδή τα έχω ρίξει τα Gamebore και σε θηράματα και σε χαρτί, ουσιαστικές διαφορές δεν θα βρείτε από πολλά φυσίγγια όπου πωλούνται στην Ελλάδα. Στην ουσία είναι φυσίγγια της Baschieri-Pelagri, εκτός των σκαγιών τους.
Και ποιος Έλληνας θα πλήρωνε για ένα 36γρ μαλλινόταπο πάνω από 20 τουλάχιστον ευρώ?
 
και ποιά τχενική ή πόσες χρησιμοποίησε στο 1:10 ; ;)

Άλεξ έχουμε πάρει την μισή Kicks και την άλλη μισή PM και ο κύριος ρίχνει αβιάστα με μαμα full - full ή full - 3/4 κάτι δεν κάνουμε σωστά,,,,έχουμε αφήσει κάποια τσοκ που πρέπει να μπουν συλλογή .sarcastic.
Την maintained lead δεν χρησιμοποιει?
Πολλα κανουμε σωστα φιλε αλλα το χανουμε λιγο το θεμα ποιοτητα φυσιγγιων...και ελλειψη θηραματων
Αλλο να ριξεις μια η δυο τετοιες τουφεκιες κι αλλο να ριχνεις 20 σε καθε κυνηγι
 
Την maintained lead δεν χρησιμοποιει?
Πολλα κανουμε σωστα φιλε αλλα το χανουμε λιγο το θεμα ποιοτητα φυσιγγιων...και ελλειψη θηραματων
Αλλο να ριξεις μια η δυο τετοιες τουφεκιες κι αλλο να ριχνεις 20 σε καθε κυνηγι
Σωστος ο Αλεξ.Ολα καλα εδω αλλα με μια βασικη διαφορα.Ειμαστε της Αμερικανικης σχολης.
Οταν πηγα στην Αγγλια για κυνηγι φασιανου ειχα μαζι μου το ποζε.Ψαγμενο μεχρι εκει που
δεν παει στα μετρα του.Ολα καλα!Μου δινουν 1 κουτι 30γρ Ν5 και 1 32γρ Ν5 ELEY.Oλοι με
ποζε και ενας με πλαγιοκανο.Οι μισοι ηταν με cal 20.Πριν ακομα μπουν με τις σημαιες να
σηκωσουν τα θηραματα ερχεται ο υπευθυνος και μου εξηγει που μπορω να σηκωσω το οπλο
αλλα και σημαδια για το ευρος της γωνιας που κυνηγαω.Οι αποστασεις που μου εδειχνε ηταν
μεταξυ 35-60 μετρα.Με ειχε κοψει κρυος ιδρωτας,λεω ρομπα θα γινουμε.....Πως μπορω να βγω
σε φασιανο σε αυτα τα μετρα χωρις 36-38γρ??Αλλαζω τα τσοκ σε 2*-1*.Ξεκιναει το κυνηγι και
εχω 10 ντουμπλε με αποτελεσμα 0!Ερχεται ενας οδηγος απο πισω μου και παρακολουθει την
πορεια των κανων.Γυριζει σε μια φαση και μου λεει....κυριε ειστε 5 μετρα πισω!Τελειωνει το
πρωτο καρτερι και πανω στο διαλειμα μιλαω με παλιους κυνηγους.Στο δευτερο κυνηγι εχω
αρχισει να αφριζω!Βγαινω σε εναν φασιανο μεταξυ 40-45 μετρα τραβερσα και κανω μια προσκοπευση
που μεσα μου δεν την πιστευα,νομιζα οτι τα σκαγια θα περασουν απο μπροστα του.Το αποτελεσμα
ηταν να σκασει στον αερα το θηραμα,αμεση καταβολη!Δεν ειμαστε καθε μερα σε τετοια κυνηγια.
Δεν εχουμε τετοιους πληθυσμους φασιανου και φασσας στην Ελλαδα.
Το 65% των φυσιγγιων στην Αγγλια ειναι μαλλινοταπα με επινικελωμενα σκαγια.
Ουτε τσοκ φρενου ουτε ειδικα σεταπ με lb6 και μπαφερ κουρκουμα.
Η Αγγλικη σχολη λεει-κοντακι-κουμπωμα στην ριγα-μαλλινη.
Πιστευω ομως πως εαν ειχαμε την ευκαιρια τετοιων βολων καθε μερα στην Ελλαδα θα καναμε
και εμεις παπαδες.
 
?... Οπου υπαρχει θεληση θα υπαρξει και τεχνολογικη λυση.
Και όταν υπάρχει και η ανάλογη χρηματοδότηση τοτε η τεχνολογική λύση γίνεται και εμπορική και εμφανίζεται το προϊόν στην αγορα.
Ετσι όταν θα βρεθούν οι αγοραστές με το μεγάλο πορτοφόλι τα φυσιγγια αυτά θα βγουν στη αγορα, ενώ τωρα ειμαι σίγουρος, δεκάδες επώνυμοι σκοπευτές δοκιμάζουν και υποβάλλουν αναφορές για βελτίωση των φυσιγγιων που θα κυκλοφορήσουν σε 6-12-24... μήνες.
Επίσης εκατομυρια πατέντες σε όλο τον κόσμο περιμένουν τον επιχειρηματία ή επενδυτή που θα τις "πιστέψει" και θα δοκιμάσει να τις εκμεταλλευτεί με στόχο το κέρδος.
"Πόλεμος Πατηρ πάντων" έλεγε ο Ηροδοτος (με το σκεπτικό πως για να σώσεις το ...τομάρι σου στον πόλεμο πρέπει να δουλέψει πολύ το μυάλο σου -άρα να εφεύρεις)
αλλα επίσης και ειδικα στην εποχή μας τα γρανάζια (και τα κεφάλαια) θέλουν λάδωμα (κέρδος)
 
Σωστος ο Αλεξ.Ολα καλα εδω αλλα με μια βασικη διαφορα.Ειμαστε της Αμερικανικης σχολης.
Οταν πηγα στην Αγγλια για κυνηγι φασιανου ειχα μαζι μου το ποζε.Ψαγμενο μεχρι εκει που
δεν παει στα μετρα του.Ολα καλα!Μου δινουν 1 κουτι 30γρ Ν5 και 1 32γρ Ν5 ELEY.Oλοι με
ποζε και ενας με πλαγιοκανο.Οι μισοι ηταν με cal 20.Πριν ακομα μπουν με τις σημαιες να
σηκωσουν τα θηραματα ερχεται ο υπευθυνος και μου εξηγει που μπορω να σηκωσω το οπλο
αλλα και σημαδια για το ευρος της γωνιας που κυνηγαω.Οι αποστασεις που μου εδειχνε ηταν
μεταξυ 35-60 μετρα.Με ειχε κοψει κρυος ιδρωτας,λεω ρομπα θα γινουμε.....Πως μπορω να βγω
σε φασιανο σε αυτα τα μετρα χωρις 36-38γρ??Αλλαζω τα τσοκ σε 2*-1*.Ξεκιναει το κυνηγι και
εχω 10 ντουμπλε με αποτελεσμα 0!Ερχεται ενας οδηγος απο πισω μου και παρακολουθει την
πορεια των κανων.Γυριζει σε μια φαση και μου λεει....κυριε ειστε 5 μετρα πισω!Τελειωνει το
πρωτο καρτερι και πανω στο διαλειμα μιλαω με παλιους κυνηγους.Στο δευτερο κυνηγι εχω
αρχισει να αφριζω!Βγαινω σε εναν φασιανο μεταξυ 40-45 μετρα τραβερσα και κανω μια προσκοπευση
που μεσα μου δεν την πιστευα,νομιζα οτι τα σκαγια θα περασουν απο μπροστα του.Το αποτελεσμα
ηταν να σκασει στον αερα το θηραμα,αμεση καταβολη!Δεν ειμαστε καθε μερα σε τετοια κυνηγια.
Δεν εχουμε τετοιους πληθυσμους φασιανου και φασσας στην Ελλαδα.
Το 65% των φυσιγγιων στην Αγγλια ειναι μαλλινοταπα με επινικελωμενα σκαγια.
Ουτε τσοκ φρενου ουτε ειδικα σεταπ με lb6 και μπαφερ κουρκουμα.
Η Αγγλικη σχολη λεει-κοντακι-κουμπωμα στην ριγα-μαλλινη.
Πιστευω ομως πως εαν ειχαμε την ευκαιρια τετοιων βολων καθε μερα στην Ελλαδα θα καναμε
και εμεις παπαδες.

μακάρι να μου δινόταν η ευκαιρία να κάνω ένα τέτοιο κυνήγι,,,θα μάθαινα πολλά !

αυτό το 5 μέτρα πίσω ειλικρινά με έκανε να ανατριχιάσω γιατί μου έρχεται στο μυαλό η απόσταση ,,,φοβερές εικόνες
 
Ειναι χαμωδεντρα!:cool:
Με αφορμή τον μαϊντανό που έγραψε παραπάνω ο Altair LUSSO και τα χαμώδεντρα του ΓΙΑΝΝΗ και "λόγω της Ημέρας" (που έλεγαν και στον ....Αντωνάκη) :)
να κανω μια ερώτηση.
Για ποιο μέρος της Ελλάδας λένε πως :
Α. Το ψηλότερο δεντρί της ειναι ο ...μαϊντανός ???
Β. Το μεγαλύτερο θεριό της ειναι η ...λάμια ???;)

Ελπίζω να μην με ....στοχοποιήσουν οι ευγενικές ψυχές των φίλων κυνηγών κατοίκων του..pray to God.. Άλλωστε αυτά ειναι ...παλαιά. Σημερα είμαστε όλοι ...λεοντόκαρδοι
 
  • Like
Reactions: PPV
μακάρι να μου δινόταν η ευκαιρία να κάνω ένα τέτοιο κυνήγι,,,θα μάθαινα πολλά !

αυτό το 5 μέτρα πίσω ειλικρινά με έκανε να ανατριχιάσω γιατί μου έρχεται στο μυαλό η απόσταση ,,,φοβερές εικόνες
Ειναι Παυλο μεγαλο σχολειο και σε φιλοσοφια φυσιγγιων αλλα και βολων-αποστασεων.
Οτι εμαθα δυστυχως δεν μπορουν να εφαρμοστουν στην Ελλαδα,μονο στα υδροβια.
 
τα νέα είναι πώς τον Μάρτιο στην έκθεση της IWA στην Γερμανία, ο φίλος θα προσπαθήσει να κάνει συνεργασία με τις Αγγλικές Elley Gamebore ,,,υπομονή ίσως κάτι καλό βγεί από όλο αυτό !

συμφωνούμε Γιώργο περί φυσιγγίων,,,αυτό είναι το τελευταίο που θα απασχολήσει τον Carrie και τον κάθε ένα αυτής της κλάσης !
 
Με αφορμή τον μαϊντανό που έγραψε παραπάνω ο Altair LUSSO και τα χαμώδεντρα του ΓΙΑΝΝΗ και "λόγω της Ημέρας" (που έλεγαν και στον ....Αντωνάκη) :)
να κανω μια ερώτηση.
Για ποιο μέρος της Ελλάδας λένε πως :
Α. Το ψηλότερο δεντρί της ειναι ο ...μαϊντανός ???
Β. Το μεγαλύτερο θεριό της ειναι η ...λάμια ???;)

Ελπίζω να μην με ....στοχοποιήσουν οι ευγενικές ψυχές των φίλων κυνηγών κατοίκων του..pray to God.. Άλλωστε αυτά ειναι ...παλαιά. Σημερα είμαστε όλοι ...λεοντόκαρδοι
Σε κάποιο ξερονήσι θα αναφερεστεthink
 
Το φυσιγγι,το choke,η κανη-ες,ειναι συστατικα που κανουν το καλο,καλυτερο!
Αν δεν ειμαστε πανω στον στοχο,κανενα φυσιγγι,choke ή κανη-ες...δε μας σωζει!
Οταν εισαι 5μ. πισω,οπως γραφει πιο πανω ο συναδελφος,χαιρετισματα στους Βλαχονικολαιους!!
Ακομη και το ολίγον πισω,φτανει για κλαμπανισμα!:(
Εκει,το ξεκινανε απο το Α και ψαχνονται σκοπευτικα...
Εδω,ειμαστε τουλαχιστον στο Φ!
Γεννημενοι,ετοιμοι!!!:cool:
Ενα πιο καλο οπλο απο αυτο που έχουμε μας λειπει....
Τα αλλα τα ξερουμε!!
Απλα,δεν εχουμε θηραματα και τα παλιοφυσιγγα μας, επιμενουν να ειναι πιο αργα απο 1000μ/δ!!
Για να βαραμε πανω του και να πεφτει ρε παιδακι μου!!!!;)
 
Παίκτες μην πέφτετε στην παγίδα, δεν οφείλεται στο φυσιγγι αυτό που βλέπετε στο video :)
Στη σκοπευτικη ικανοτητα του κυριου οφειλεται δεν διαφωνω αλλα πιστευω οτι εχουν πολυ καλα και σταθερα φυσιγγια.
Αν οντως δηλαδη μερικες τουφεκιες ειναι στα 80 και 90 μετρα ειναι αρκετα δυσκολο να το κανει καποιος με τα φυσιγγια που κυκλοφορουν Ελλαδα.
Αν οι τουφεκιες ειναι στα 60 και 70 μετρα αλλαζει αρκετα το θεμα...
 
Back
Top