Τουφεκιές στα όρια...

Όλες οι γνώμες σεβαστές παιδιά...μιας και η κουβέντα έχει προχωρήσει Το μόνο που θα συμπληρώσω ειναι οι δικοί μου οι προβληματισμοί που με κάνουν υπερμαχο του ορίου των 35 μέτρων....Πώς είναι δυνατόν το 80% των συναδέλφων να ειναι σκοπευτικα άριστο???Πως είναι δυνατόν οι αποστάσεις να μετριούνται δια γυμνού οφθαλμού με ακριβεια καταργοντας βιομετρικες ερευνες(βάθος εστίασης)???Πως είναι δυνατή η ανάκτηση ενός θηραματος που θα πέσει από 60m με πληρη ταχύτητα ακόμη και στην πεδιάδα(οι υψομετρικες διάφορες πάνε μακριά τη βαλίτσα)???Συμφέρει να ψάχνεις το θήραμα που έπεσε στου διαόλου τη μάνα και να αφήνεις το καρτέρι σου???Αυτά τα ερωτήματα με κάνουν υπερμαχο των μεσαίων αποστάσεων ....Και αυτός είναι ο λόγος που προσπαθώ να είμαι κοντά στο θήραμα από το να γίνω ένας ακομη digweed με ότι αυτό συνεπάγεται...Καλή συνέχεια....

αλλο το ενα αλλο το αλλο.shake hands.
με τα παραπάνω θα συμφωνήσω απόλυτα.shake hands.
φυσικά μπορεί να κάνουμε λάθος την απόσταση προς τα πάνω η προς τα κάτω

πχ αν σου πω ότι στην θάλασσα ανεβοκατεβαίνω μια 12 οροφή πολυκατοικία θα το πιστέψεις αν δεν ξέρειςthink

όμως άλλου είναι το θέμα


εσύ και όχι μόνο εσύ αλλά και όλοι όσοι έγραψαν τις αξιοσέβαστες απόψεις τους συμφωνείς η διαφωνείς ότι τα μετρά που μπορεί να καταβάλει κάποιος το θήραμα είναι πολύ παραπάνω από 36 μετρά και η ερώτηση είναι σε όλους όχι σε εσένα μονο
ψαξτε λιγο τον ιντερνετ και θα λαβετε τις απαντησεις και οι μεν και οι δε
 
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ !!!!
Όταν έκανα εγγραφή στο φόρουμ πριν περίπου 3χρονια είχα τις απόψεις μου και μάλιστα στην αρχή προσπάθησα να τις υπερασπίσω σε πολλές περιπτώσεις με σθένος για θέματα που αφορούν την αγαπημένη μας δραστηριοτητα .
Στο διάστημα αυτό άκουγα πράγματα που μου φενοντουσαν αδύνατα και καμιά φορά παράλογα , όμως επίδη με ότι καταπιάνομαι μου αρέσει να ψαχνομαι και να είμαι ζουζούνι, άρχισα να δοκιμάζω και εγώ αυτά που άκουγα εδώ μέσα , με την προϋπόθεση να τους διαψεύσω (για να λέω και την αλήθεια ). Αλλά ο πίνακας και η τόλμη να συκωσω και να ρίξω σε αποστάσεις που θεωρούσα αδύνατες ( εδώ δεν θα σας βάλω στο τριπακι στα 40 -50-60) ..ήταν πολλά και βλέποντας την απόσταση που πεφταν υπολογίζοντας και το σημείο που η ντουφέκια πήρε το θήραμα ,και μάλιστα όχι με κλειστά τσοκ , άρχισα να σναθεωρω και να λέω ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...!!! . Θα μου πείτε για τον πίνακα ότι δεν λέει όλη την αλήθεια , και εγώ να συμφωνήσω δεν το ξέρω σίγουρα....αλλά άλλο να βλέπεις στον πίνακα 20 σκάγια κ άλλο 150 πχ.
Μιλάμε για αποστάσεις άνω των 35-40 μέτρων . Ε...αυτό κάτι λεει !!
Δοκιμάστε ..!! η απογοήτευση και ο ενθουσιασμός με την εκπληξη είναι έννοιες ταυτοσημες...:)
Ταπεινή μου γνώμη !!
Εδώ μερικά δεκάδες χαρτόνια με δοκιμές που έχω κάνει τον τελευταίο μήνα είτε για φυσίγγια είτε για να τσεκαρισμενο τα όπλα μου...τρελός ;.. οκ
Μερικές δεκάδες δοκιμές σε χαρτόνια τον τελευταίο μήνα για να δοκιμάσω φυσίγγια και να τσεκαρισμενο τα οπλα μου....τρελος εεε..:D

 
Last edited:
Εγω ενα θελω να ρωτησο σε οσους κανουν ντουφεκες στα ορια σκυλος υπαρχει η ντουφεκαμε και αμα τυχη και το βρουμε ολλα καλα...γιατι αν δεν υπαρχει γεννιεται ενα ηθικο θεμα αν πρεπει να γινονται η οχι
..εχτω και κυνηγαμε σε ανοιχτα μερη με πολυ μεγαλα καθαρα ανοιγματα
 
Εγω ενα θελω να ρωτησο σε οσους κανουν ντουφεκες στα ορια σκυλος υπαρχει η ντουφεκαμε και αμα τυχη και το βρουμε ολλα καλα...γιατι αν δεν υπαρχει γεννιεται ενα ηθικο θεμα αν πρεπει να γινονται η οχι
..εχτω και κυνηγαμε σε ανοιχτα μερη με πολυ μεγαλα καθαρα ανοιγματα
Αυτό Ηλία είναι άλλο θέμα και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , ο σκύλος μεγάλη δουλειά για ένα Καρτερατζη !!!
 
Εγω ενα θελω να ρωτησο σε οσους κανουν ντουφεκες στα ορια σκυλος υπαρχει η ντουφεκαμε και αμα τυχη και το βρουμε ολλα καλα...γιατι αν δεν υπαρχει γεννιεται ενα ηθικο θεμα αν πρεπει να γινονται η οχι
..εχτω και κυνηγαμε σε ανοιχτα μερη με πολυ μεγαλα καθαρα ανοιγματα
Ηλια εκει που τουφεκαω φασσες μακρια, ειναι αρκετα ευκολο και ανοιχτο μερος, σπανια δεν εχω βρει καποιο πουλι, αλλα απο την αλλη οσο ωραιες ειναι οι μακρινες τουφεκιες εχουν μια δυσκολια στο να βρεις το πουλι. Θελει να βαλεις καλο σημαδι που επεσε και αν βαρεσεις και δυο μαζι ειναι ακομα χειροτερο το θεμα, πρεπει να να γινουν τα ματια σου σαν της γαριδας. Αν εχεις σκυλο ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα, χθες εχασα ενα τρυγονι στα 25 με 30 μετρα λες και ανοιξε η γη και το καταπιε, ειχε αγκορτζες και ξερα χορταρια το μερος, σε ολες τις αποστασεις μπορει να χασεις πουλι χωρις σκυλο.
 
Επισης επειδη ξεχασα να το γραψω πριν, μπορει η διαφορα να μην οφειλεται μονο στο τσοκ αλλα και στον αυλο-κωνο που εχει η 1100, παντως σε δοκιμη ufo με kicks σε τενεκε εχει πιο πολυ δυναμη το kicks
Το ufo το είχες γυαλισμένο σε Δρέπανο εσωτερικά Άλεξ η όχι???
 
Το ufo το είχες γυαλισμένο σε Δρέπανο εσωτερικά Άλεξ η όχι???
Ναι Κωστα μου ειχες δωσει τις οδηγιες σου και μετα εγινε η δοκιμη;) χωρις το κολπο που μου ειπες δεν επιανε μια μπροστα στο kicks σε συγκεντρωσεις, αλλα και τωρα παλι πιο σφικτες τουφεκιες εχει το kicks
 
Το σύνολο εδώ μέσα θεωρώ ότι εάν έχουν να επιλέξουν ένα καρτέρι που τα πουλιά θα περνάνε μέχρι 35 - 40 μέτρα max και ενός καρτεριου που τα πουλιά θα περνάνε πάνω από τα 45 μέτρα σχεδόν όλοι θα επιλέξουν το πρώτο καρτέρι ,απλά όσο τα χρόνια περνούν τα λογικά καρτερια λιγοστεύουν τα θηράματα λιγοστεύουν οι τόποι κυνηγίου λιγοστεύουν οπότε σιγά σιγά ψαχνομαστε για πιο μακρινές τουφεκιές αφού δυστυχώς το πράγμα προς τα εκεί πάει ,το 80 ο παππούς μου μου έλεγε εάν δεν βλέπεις την μύτη της φασσας μην σηκώνεις το όπλο και τώρα πατσαβουριαζουν και στα 40 μέτρα .Εγώ ξαναεγραψα ότι ναι πλέον πια θηράματα βαλωνται και στα 40 50 60 μέτρα βλητικα δεν είναι αδύνατον ,αλλά για να γίνει αυτό πολύ απλά δεν ισχύει αυτό που λέμε δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο θέλει και κόπο και τρόπο
 
Το θεμα μας εδω ειναι αν ειναι εφικτό να γινουν επιτυχημένες βολες με λειοκανο σε αποστάσεις των 50+ μετρων."Εκτος οριων" των 36 μετρων....
Αν δηλαδη ενας πολυ καλος σκοπευτης-κυνηγος με την βοηθεια της σημερινης τεχνολογια σε οπλα-κανες- τσοκ-φυσιγγια μπορει να φτασει σε αυτες τις αποστασεις με πολυ καλη συχνοτητα.Μπορει να γινει????Αν ναι ας μας πουν τον τροπο αυτοι που το καταφεραν.Αν οχι ας μας εκφρασουν τον προβληματισμο τους το γιατι.
Δεν ειπε λοιπον κανεις σε ολους παρτε ενα οπλο και τουφεκατε οπου βλεπετε οτι βλεπετε.Δεν ειπε κανεις βγεστε στα καρτερια και χαλαστε το κυνηγι ολων τρυγυρω τουφεκωντας οπου νανναι γιατι αφου μπορω εγω μπορειτε ολοι..ουτε ποιος ειναι "ηθικοτερος" του αλλου ειναι το θεμα...Ειμαστε λιγο off topictopic.:)
 
Δύο τουφεκιές εκτός....." ορίων" (1η και 3ή καρακάξα) με διευρυμένο αυλό και φυσίγγια Ρουμελιώτης trap... 24 γραμμάρια, νούμερο 7,5 ... :cool:
Far away....my man.
Κατι εγινε την Παρασκευη στη φωτο που ανεβασα...
BDPJLPe.jpg
 
Ο Γιωργος θα εχει καλυτερα αποψη, εγω πιστευω πως για να φαινονται σαν τσιχλες στην Shotkam ειναι πανω απο 50 μετρα σιγουρα...
Η 3η ,ηταν στα 50μ!
Ο ψηλος ηταν 20- 25μ,πιο χαμηλα απο μενα κι αυτη περνούσε αλλο τοσο ψηλοτερα και ανοιχτα μου,αριστερη τραβερσα.
Αν γλυτωνε,που δεν γλυτωσε:),θα της εριχνα....με μιση καρδια,λογω αποστασης!
Την θυμαμαι επειδη του φωναξα "μπραβο";)
 
Back
Top